KosgebKredisi.com

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ödeme Tarihi

Emekliliğe hak kazananların merak ettiği konuların başında emekli maaşlarının hangi tarihten itibaren bağlanacağıdır. Emekliliği hak edenler ne zaman başvuruda bulunmalı, emeklilik dilekçesi nereye verilir, nasıl verilir, İlk emekli maaşı ne zaman yatar, hangi bankaya yatar, ne kadar emekli maaşı alırım? Tüm bilgileri öğrenebilir ve emekli maaşı hesaplama 2022 için detayları görebilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ödeme Tarihi

Devlet tarafından belirlenen şartları yerine getiren kişiler emekli olmaya hak kazanır. Kişiler emekli olmak için belirli şartları yerine getirdikten sonra dilekçe vererek günü beklemektedirler. Emekliliğe müracaat edenlerin en çok merak ettiği soruları sizler için yanıtladık. Emeklilik dilekçesi nereye ve nasıl verilir, emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? 2022, hangi bankadan nasıl alınır, 4A, 4B ve 4C, memur ilk emeklilik maaşı ne zaman yatar, SGK ve emekli sandığı maaş ödeme günleri, e-devlet emeklilik başvurusu ve maaş sorgulama, ilk emekli maaşı ne zaman yatar? 2022 yılına ait tüm merak edilen soruların yanıtlarını alabilirsiniz.

Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

Emeklilik dilekçesinin verilmesi gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Bununla beraber internet üzerinden başvuru da sağlayabilirsiniz. Emekli olmak için bu dilekçenin online olarak veya SGK’ya giderek teslim edilmesi yeterli olacaktır.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Verilir?

Emeklilik dilekçesinin içeriğinde belirli maddelerin olması gerekmektedir. Dilekçe içerisinde yer alması gereken bilgiler aşağıda gibidir.

 • Emeklilik başvurusu yapan kişilerin 4/A, 4/B, 4/C sigorta kapsamının hangisinde bulunduğu,
 • Sigortalı kişilerin hizmet yılı,
 • Görevden ayrıldığı tarih,
 • Emeklilik yaşının tamamlandığı tarih,
 • T.C. kimlik numarası,
 • Emekli sandığında olan kişiler için sicil numarası.

Emeklilik başvurusunun onaylanması için başvuru yapan kişinin bu bilgileri emeklilik dilekçesi üzerinde eksiksiz olarak yazması gerekmektedir. Bilgilerden herhangi biri eksik olursa onay süresi uzar.

Emeklilik Başvurusu Yaparken Hangi Evraklar Gerekir?

Emeklilik başvurusunda yanınızda olması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Yerleşim belgesi
 • Vukuatlı nüfus kaynağı
 • Kuruma ait resmi kimlik
 • Tahsis ve talep belgesi
 • Erkek emekliler için askerliği tamamladığını gösteren resmi belge
 • Eğer askerlik borçlanması yapılmış ise bunu kanıtlayan resmi belge
 • Kişinin emekli aylığını hangi bankadan almak istediğini ve eğer önceden hesabı varsa onun hesap bilgilerinin yer aldığı dilekçe ile emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu için öncelikle emekli olabilmeniz için gerekli belgeler ;

 • Gelir belgesinden muafiyet belgesi,
 • İşten ayrılış belgesi,
 • Tahsis ve talep beyan belgesi

Belirtilen belgeler, tüm emeklilik çeşitleri için geçerli olup, kişilerin sahip oldukları sigorta türüne göre de farklı belgeler hazırlaması gerekebilir. Sosyal güvenlik Kurumu’na yaş ve prim durumunuzu bildirip ve  evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandığı zaman başvuru işlemi için müracaat etmeniz gerekecek. Müracaatın ardından işten çıkış belgesi ile tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurmanız gerekiyor. Ardından SGK tarafından yaşlılık tahsis numarası olan bir kart almalısınız. Alacağınız bu kart ile emeklilik başvurunuzu takip edebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Emekliliği hak etmiş kişiler gerekli hususları yerine kosgebkredisi.com getirdikleri zaman maaşları bağlanır. Aylığı bağlanan kişilerin emeklilik kağıtları belirtilen ay içerisinde kişiye posta yolu ile ulaştırılır. Bu gönderilen belgede tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Emeklilik dilekçesinin verilmesi gereken zaman kişinin yaşına ve çalışma süresine bağlıdır. Bu duruma göre değişiklik gösterir. Kişi, emekli olması gerektiğinden emin ise SGK’ya giderek emeklilik dilekçesi verebilir ve süreci başlatabilir. Uygun olan vatandaşlar başvuruda bulunan gerekli tüm bilgileri doldurarak işlemlerini başlatabilir.

Emeklilik Onayı Kaç Günde Gelir?

Başvurduğunuz emekli maaşınızın bağlandığını size gönderilen evraktan öğrenebilirsiniz. Yada e-Devlet sisteminden sorgulama yaparak maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapın. 4A/4B/4C emekli bölümünüzü seçin, sorgulama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Birde size en yakın SGK Müdürlüğüne giderek bizzat sorgulama yaparak aylığınızın bağlandığını öğrenebilirsiniz.

Emekli adaylarının işlemlerini tamamlanması 15 gün ile 3 ay arasında değişmektedir. Bu süre zarfları içerisinde aylığınız bağlanacaktır. Sorgulama işlemlerinizi SGK Müdürlükleri veya e-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

 • Başvurulan İl SGK merkezinin yoğunluğuna göre kişilerin emeklilik bağlama günü farklılık gösterir.
 • Sosyal güvencesi birden fazla olan kişinin tüm güvenceleri birleştirilir ve bu süre uzayabilir.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? 2022

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra, giriş tarihini takip eden aydan itibaren işlemler başlar. Yani Haziran ayında emekli maaşı almaya hak kazanan bir vatandaş, ay sonuna kadar başvuruda bulunur ise maaşını Temmuz ayında almaya hak kazanacaktır. Temmuz ayında emeklilik dilekçesi verenler ise Ağustos ayı itibari ile almaya başlarlar. Yani emekliliğe hak kazanan vatandaşlar hemen bulundukları ay içerisinde başvuru yapar ise emekli maaşlarını bir sonraki ay alabilirler. 2022 yılında dilekçe verildikten sonra bir sonraki ay emekli aylığınızı hemen bağlanacaktır. Fakat o ay içerisinde başvurmadan beklenir ise hem zaman kaybı olacaktır hem de parasını gecikmeli olarak alacaktır.

İlk Emekli Maaşı Ne Kadar Yatar?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş bağlanma süresi kişilerin alacağı emekli aylığının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Gün sayısına ve kişinin prim ödemesine göre değişiklik gösteren maaşlar, ilk yatırılmasında da yatırıldığı güne ve sigorta kapsamına göre değişiklik gösterir. Bu durumda bu kadar maaşını alırsınız  dememiz doğru değildir. Hesaplamalarınıza göre ne kadar para yatacağı belli olacaktır. Ay ortasında yatırılan bir maaş emeklilik başvuru durumuna göre 1 buçuk 2 aylık olarak da yatırılmaktadır. Emeklilik başvuru tarihinden itibaren kişi emeklilik maaşı hakkını elde eder. Bu tarihten itibaren kişilerin emeklilik süreleri baz alınarak maaşlarının bağlanmaları uzun sürebiliyor. Duruma göre kişiye 1 buçuk veya 2,5 aylık maaş ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler tamamen başvuru tarihi ile maaşın yatırıldığı tarih arasındaki sürece bağlıdır.

Örneğin; 5 Ocak 2022 tarihinde başvuru yapmanız durumun da emekli şartlarını taşıyorsanız bir sonraki ay da yani 01 Şubat ayında maaşınızı almış olursunuz.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? merak ediliyor. Emekli olduğunuzda bağlanacak olan ilk emekli maaşınız Sigorta kurumuna, Emeklilik kağıdınızı dilekçeniz ile beraber verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar.

Sonrasında bağlandığına dair size yazı gönderilir.

 • Gönderdikleri yazıda ise aylık tutar ile birikmiş aylık tutarı yazar.
 • Maaşınızı ne zaman alacağınız ve tarihi gönderilen belgede belirtilir.
 • Yazan tarihte belirtilen banka şubesine giderek maaşınızı çekebilirsiniz.
 • Daha önce maaşınızın  yatacağı banka da hesabınız olmayabilir.
 • Mevcut bankaya giderek T.C. bilgileriniz ile paranızı çekebilir ve dilerseniz hesap açtırabilirsiniz.
 • Devam ederek ne zaman bağlanır öğrenebilirsiniz.

Emekli Olanın Maaşı Hangi Bankaya Yatar?

Emeklilik talebinde bulunduktan sonra dosyanız incelemeye alınır. Herhangi bir durum yok ise aylığınız süreç tamamlandıktan sonra bağlanacaktır. Eğer SGK tahsis talep formunda maaş almak istediğiniz bankayı belirttiyseniz maaşlarınız formda belirttiğiniz bankaya gönderilir. Eğer formda herhangi bir banka talebiniz yok ise bu durumda ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Daha sonra emekli maaşınızı başka bankaya taşımak isterseniz e-Devlet sistemi üzerinden ve dilediğiniz bankaya evraklarınız ile giderek taşıma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Bankadan Nasıl Alınır?

Eğer SGK’ya verdiğiniz başvuru dilekçesinde maaş almak istediğiniz bankayı form üzerinde belirttiyseniz ilk maaştan itibaren emekli maaşınızı belirttiğiniz banka üzerinden alabilirsiniz. Eğer herhangi bir banka belirtmediyseniz ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Bankaya giderek T.C. kimlik bilgileriniz ile paranızı alabilirsiniz.

4C İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

5510 Sayılı Kanuna göre 4/C Emekli Sandığı kapsamı çalışanlarından, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleri ile ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden ay başından itibaren 4C İlk Emekli Maaşı bağlanmaktadır. Dilekçe sonrasında ilk aydan itibaren maaşları belirtilen banka hesabına yatırılır.

Memur İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Emeklilik dilekçesini verdiği tarihten itibaren memura peşin olarak ödeme yapılır. Yani bir memur emeklisi dilekçe verdiği ay içerisinde 15 -20 gün bekledikten sonra aylık ödemelerini almaya başlar. Bir sonraki ay ise belirtilen tarih aralığında düzenli olarak maaşını alabilir.

e-Devlet Emeklilik Başvurusu 2022 ve Sonuçlanma

e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu adımları aşağıda belirtilmiştir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadan e-hizmetler menüsüne giriş yapınız.
 • Kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriniz.
 • Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi başlığına tıklayınız.
 • Mevcut talep kaydının olması durumunda açılan sayfada gösterilmektedir.
 • Yeni emeklilik başvurusu yapacak olanlar Yeni Başvuru butonunu seçiniz.
 • Tahsis talep türü yaşlılık aylığı olarak seçiniz.
 • Sigortalı türü belirtileyiniz.
 • Bağ-Kurlu olanlar için, Bağ-Kur numaralarını yazmayı unutmayınız.
 • Son olarak aşağıda bulunan Başvur butonuna tıklanmalısınız.
 • Bu şekilde e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu ve sonuçlarını görebilirsiniz.

Emekli Maaşı Sorgulama

 • Emekli maaşlarınızın durumunu sorgulamak için dilerseniz e-Devlet sistemini 4A, 4B, 4C ve Emekli Sandığı hakkında sorgulama yaparak bilgi alabilirsiniz.
 • Bunların dışında SGK resmi sitesi üzerinden https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sitesine giriş yaparak,
 • T.C. kimlik numarası, SSK sicil no, baba adı, nüfus il ve doğum tarihinizi girerek maaşınız için sorgulama yapabilirsiniz.

Kaç Para Emekli Maaşı Alırım? Hesaplama

Emekli olacak vatandaşlar primlerine ve maaş tutarlarına göre ne kadar emekli maaşı alacaklarını hesaplamaktadır. Sizlerde kaç para emekli aylığı alacağınızı merak ediyorsanız hemen Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine giriş yaparak https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ gerekli bilgileri doldurabilir ve buradan primlerinize karşılık ne kadar emekli maaşı alacağınızı hesaplayabilirsiniz. 4/A, 4/B, 4/C emekli maaşı hesaplama için ise e-Devlet SGK hizmetlerine giriş yapabilir ve oradan emekli aylık bilgilerinizi ve hesaplamalarını öğrenebilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ödeme Tarihi

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Sağlık Haklarından Yararlanma

SGK’ya emeklilik talebinde bulunan vatandaşların, hizmet birleştirmesi yapmak suretiyle emekli olmaları durumunda, hizmetlerinin birden fazla ilde geçmiş olması ve sicil numaralarında yaşanan sorunlar nedeni ile emeklilik işlemleri bazen kosgebkredisi.com uzun sürebilmektedir. SGK’ ya emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar, emeklilik nedeni ile çalışmalarına son vermeleri durumunda, emeklilik dilekçesi verdikten sonra aktif sigortalılıkları sebebi ile SGK’ dan sağlık yardımı alamamaktadırlar. 5510 sayılı kanunun 67. maddesine göre, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihten önce ki 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, dilekçe verilen tarihten itibaren 100 gün başka hiç bir koşula gerek olmadan SGK’dan sağlık yardımı alabilmektedirler.

Emeklilik Tahsis Numarası Ne Zaman Verilir?

Emeklilik tahsis numarası, SGK tarafından emekliliğe hak kazanan kişilerin tek numara üzerinden kolaylık ile  bilgilerini takip edebilme adına verilen bir numaradır. Tahsis numaranızı öğrendikten sonra numaranın son hanesinde bulunan rakama göre emekli maaşlarını ne zaman alacaklarını öğrenebilirler. Kişiler tahsis numarasına sahip olduktan 1 buçuk veya 3 ay süre içinde ise emeklilik aylıkları bağlanır.

Emekli Maaşları Ayın Kaçında Yatar? 2022

Kamu personeli, SSK ve Bağ-Kur’lu vatandaşların maaşları sicil numaralarına göre ödenmektedir. 4/A, 4/B, 4/C ve Bağ-Kur, Emekli Sandığı maaş günleri tahsis numaralarının son rakamına ve doğum tarihlerine  göre değişiklik göstererek yatar. Devam ederek günleri ve numaraları öğrenebilirsiniz.

4/A, 4/B ve 4/C Aylığı Hangi Gün Yatar?

SGK emekli maaşı hangi gün yatar? Aşağıda listelenmiştir.

 • Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26’sında yatar.
 • Son rakamı 1 olanlar ise her ayın 21’inde, 
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar her ayın 25’inde,
 • Son rakamı 3 olanlar ise her ayın 20’inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ise her ayın 24’ünde, 
 • Son rakamı 5 olanlar her ayın 19’unda, 
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar her ayın 23’ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ise her ayın 18’inde, 
 • Son rakamı 8 olanlar her ayın 22’sinde, 
 • Tahsis numarasının sonu 9 olanların ise her ay 17’sinde emekli aylıkları yatar. 

Bağ-Kur Emekli Aylığı Ödeme Günleri

 • Tahsis numarası son rakamı 1 ve 3 olanlar her ayın 26’sında, 
 • Tahsis numarası son rakamı 0 ve 2 olanlar her ayın 28’sinde, 
 • Son rakamı 4,6 ve 8 olanlar her ayın 27’sinde, 
 • Son rakamı 5,7 ve 9 olanlar her ayın 25’inde emekli maaşlarını alırlar.

Emekli Sandığı Maaş Ödeme Günleri (Ziraat Bankası)

Doğum tarihlerine göre ödeme yapılacağı ayın günleri aşağıda belirtilmiştir.

Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında aylık alan birinci grup:

 • 00-40 doğum tarihleri arasında olanlar 1. gününde,
 • 41-46 doğum tarihleri arasında olanlar 2. gününde,
 • 47-49 doğum tarihleri arasında olanlar 3. gününde,
 • 50-53 doğum tarihleri arasında olanlar 4. gününde, 
 • 54-99 doğum tarihleri arasında olanlar 5. gününde almaktadır. 

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında aylık alan ikinci grup:

 • 00-22 arasında olanlar 1. günde, 
 • 23-28 arasında olanlar 2. günde,
 • 29-48 arasında olanlar 3. günde, 
 • 49-54 arasında olanlar 4. günde, 
 • 54-99 arasında olanlar ise 5. günde aylık alırlar. 

Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık alan üçüncü grup:

 • 00-33 doğum tarihleri arasında olanlar 1. gün,
 • 34-37 arasında olanlar 2. gününde, 
 • 38-40 doğum tarihleri arasında olanlar 3. gününde, 
 • 41-43 arasında olanlar 4. gününde, 
 • 44-99 arasında olanlar 5. gününde aylıklarını alırlar.

Birikmiş Aylık Nasıl Çekilir?

Kişilerin emekli maaşının birikmesi emekli başvurusunun yapıldığı tarih ile ilk maaşlarını aldıkları gün arasında biriken miktar ve geçen süre ile alakalıdır. Bir kişi emeklilik için başvuru yaptığından sonraki gelen ilk ayın başında maaş bağlanır. Buradaki önemli konu ise maaşın ödendiği tarihtir. Örnek vermek gerekirse;

 • 10 ocak tarihinde başvuru yapan kişiler maaşlarını ayın 26’sında aldığı düşünülür ise, bu kişi ocak ayında yaptığı başvuru için maaş almayacaktır. Ocak girişi 1 şubat olduğu için ilk maaşını 26 nisanda alacaktır. ocak ayında geçen süre ise şubat ayında aldığı maaşa dahil edilecektir.

İlk emekli maaşı ile beraber çekileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen yazıdan sonra verilen tarihte birikmiş maaş tutarınız ile ilk emekli aylığınızı aldığınız bankanın gişesinden toplu olarak alabilirsiniz.

Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

İlk emekli aylığı ile birlikte birikmiş olarak yapılan ödeme tutarlarını e-Devlet sisteminden emeklilik sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak maaşınızı sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Bununla beraber emekli maaşı yetmeyen ve kredi çekmek isteyen vatandaşlar için PTT yeni kredi desteği vermektedir. Sadece emeklilere özel PTT kredisi hakkında bilgi alabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Emekli Maaşı Kesintileri Nelerdir?

Bu kesintilere ek olarak destekleme prim kesintisi de olabilir. Emekli olmasına rağmen çalışan vatandaştan Sosyal Güvenlik Destekleme primi kesilir. Kesintilerinizi e-Devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bu kesintiler;

 • Emekli olmanız durumunda çalışmaya devam ediyorsanız, emekli maaşınızdan Sosyal Güvenlik destekleme primi kesintisi yapılır,
 • Nafaka borunuz bulunuyor ise dava edilmeniz durumunda emekli maaşınızdan nafaka bedeli kadar kesinti yapılır,
 • Devlet kurumlarına vergi borcu sebebi ile borçlu olmanız ve bu borcun icra takibine düşmesi sonucunda maaşınızın 1/4 oranında kesinti yapılır,
 • Reçete, muayene ücretleri ve ilaç katılım payları,

Emekli maaşınızdan kesilecek olan kesintiler arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.