Ev Hanımlarının Emekliliğine Destek! Kadınlarda Erken Emeklilik Şartları Neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Seçim Beyannamesi toplantısında, Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında ev hanımlarına emeklilik desteği sağlanacağının müjdesini verdi. Açıklamanın ardından ev hanımlarına emeklilik desteği, kadınların erken emeklilik koşulları gibi konular gündeme gelmeye başladı. İşte 2023 Aile Koruma Kalkanı Programı ile ev hanımlarına emeklilik desteği ve kadınlara erken emeklilik koşulları hakkında tüm detaylar.

Aile Koruma Kalkanı

Aile koruma kalkanı kapsamında ev hanımlarının emekli olmasının yolu açılacak.

Aile Koruma Kalkanı programının, aileyi güçlendirmeye yönelik yenilikçi mekanizmalarından sadece biri olduğunu ve programın ilk aşamalarını zaten başlattıklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

“Programın yeniliklerinden biri, ev hanımlarının emekliliğine destek vermek olacak. Gençler öncelikli olmak üzere her aileden en az bir kişiye iş imkanı sunacağız” dedi.

Aile ve Gençlik Bankası Kurulacak

Aile Koruma Kalkanı Programının finansmanı, uluslararası standartlarda dijital Aile ve Gençlik Bankası kanalıyla sağlanacaktır. Bu sosyal amaçlı bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz gelirlerinin belirli bir yüzdesi olacaktır.

Ev Hanımlarının Emekliliğine Destek

Programı daha kapsamlı bir şekilde yaygınlaştıracaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Programın yeniliklerinden biri, ev hanımlarının emekliliğine destek vermek olacak. Gençler öncelikli olmak üzere her aileden en az bir kişiye iş imkanı sunacağız. Yani şimdi ben en az 3 çocuk diyorum. Bu demektir ki ailelerde de çocuk sayısı artacak. Onların bir de geleceğini ne yapmamız lazım? Teminat altına almamız lazım.

Dolayısıyla eğitiminden istihdamına, evliliğinden çocuk bakımına kadar her alanda ailelere maddi katkı vereceğiz. Amacımız aile yapımızı, aile birlikteliğini ve evlatlarımızı korumak. Ev hanımlarına yönelik bu tür yine aynı şekilde planlarımız var. Ev hanımlarının sigortalılığı konusunda da atacağımız adımlar olacak. Ev hanımlarının emeklilik primlerinin bir kısmını devlet olarak biz ödeyeceğiz.”

Aile Koruma Kalkanı Şartları Nelerdir?

Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında:

  • Ev hanımlarının emekliliğine destek sağlanacak.
  • Her ailede gençler başta olmak üzere en az bir çalışan olması sağlanacak.
  • Yeni evlilikler teşvik edilecektir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Güvencesi Verilecek

Ev hanımlarının evdeki emekleri karşılığında emeklilik gibi bir güvence sağlanak. Ev hanımlarının isteğe bağlı ödeyecekleri primlerin üçte birini devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca, emeklilik yaşını özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilecek.

Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1