KOSGEB Kredisi

Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti (ANAHTAR TESLİM)

Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti (ANAHTAR TESLİM)

Bazı firmalar, küçükbaş, büyükbaş veya tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere, anahtar teslim hazır hayvan çiftliği kurmaktadırlar. Bu şirketler ve firmalar, yatırımcı ve girişimcinin sermayesine göre, herhangi bir inşa seçeneği kullanarak çiftliğin üretime hazır hale gelmesini sağlamaktadırlar.

Hayvan Çiftliği Kurulumunda Kullanılan Malzemeler

 1. Betonarme yapı malzemeleri,
 2. Çelik konsültasyon,
 3. Prefabrik adı verilen yapı malzemesi.

Prefabrik yapı malzemesi daha çok tavuk, ördek, kaz gibi kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliğinin yapıldığı çiftliklerde tercih edilmektedir. Yine bununla birlikte inek veya koyun yetiştiriciliği için kurulan çiftliklerde, hayvan barınağı haricinde, depo, yem saklama alanı, yaşam alanı gibi yerlerde de, çelik kolsültasyon veya prefabrik yapılar inşa edilebilmektedir.

Hayvan Çiftliği Kuran Firmalar ve Şirketler Hangileridir?

İnternet ortamında, sektörde hizmet verdiğini ifade eden firmalar şunlardır; Ser, Profil, Ataks çiftlik, Fen ka, nadas tarım, Gencar, Paysa, Erenoğlu, Doğal çiftlik, Manas gibi firmalardır.

Koyun, inek veya tavuk yetiştiriciliği projeniz için sıfırdan bir çiftlik kurmak yerine, hazır kurulmuş durumda satılan çiftlikleri https://www.sahibinden.com/satilik-isyeri-ciftlik sayfasından inceleyebilirsiniz. Bu çiftliklerin internet fiyatları çok yüksek görülse de, inanılmaz derece de pazarlık payları olduğunu söylemek isteriz.

Hangi Şirketi Tercih Etmeliyim?

Anahtar teslim çiftlik kurulumu yapan firmalar, işe başlamadan önce girişimci ile bir sözleşme yaparlar. Bu sözleşmede, çiftliğin ne şekilde yapılacağı, kosgebkredisi.com inşaat süresinin ne kadar süreceği ve hizmet sözleşmesinin ayrıntıları yer alır. Bu sözleşmeyi imzalamadan önce, girişimcinin firma ile tüm ayrıntıları görüşmesi gerekmektedir. Unutulmaması açısından önemli ayrıntıları belirtmek isterim.

 1. Projenin ne kadar süre de tamamlanacağı,
 2. Hayvan çiftliği projesinde yer alan hizmetlerin listesi,
 3. Elektrik, su, kanalizasyon gibi alt yapılar,
 4. İnşa edilen yapının garanti süresi ve garantinin neleri kapsadığı,
 5. İlave yapı talebinde uygulanacak prosedürler,

Hayvan Çiftliğini Kendiniz de Kurabilirsiniz?

Eğer herhangi bir firma ile anlaşmak istemiyorsanız, büyükbaş, tavuk veya keçi yetiştiriciliği girişiminiz için hayvan çiftliğinizi kendiniz inşa edebilirsiniz. Bunun için, aşağıda yer almakta olan adımları tek tek uygulamanız gerekmektedir.

ÇİFTLİK İÇİN YER SEÇİMİ

Hangi türden hayvan yetiştireceksiniz, çiftliğinize buna göre bir yer belirlemelisiniz. Seçilecek tarla veya bahçenin alanı, hem kapalı alana yetecek kadar, hemde hayvanların serbestçe dolaşabileceği bir açık alana sahip olması önemlidir.

Çiftliğiniz için seçeceğiniz arsanın yaz ve kış aylarında, hava koşulları, ulaşım ve ısınma yönünden değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Tarla fiyatlarının yüksek olması nedeniyle üreticilerin daha çok kendilerine ait arsaları kullanmaları veya kosgebkredisi.com  kiralama usulü ile arsa kiralamak isteyenlerin, proje süresince başlangıçta arsa sözleşmesi yapmaları tavsiye edilmektedir.

KAPALI ALAN İNŞASI

Büyükbaş hayvancılık:

Ağıl ve ahır inşasında kapalı alan hesaplaması hayvanların sayısı ile orantılıdır. Büyükbaş hayvancılık sektörünün inşa maliyetleri diğer sektörlerden daha fazladır. Hedeflenen üretim kapasitesi haricinde, buzağılar için özel alanlar belirlenmeli, bununla birlikte yem odası, süt sağıma ünitelerinin saklandığı bölümler de hesaba katılmalıdır.

Büyükbaş Hayvan Barınağı

Büyükbaş Hayvan Barınağı örneğini inceleyebilirsiniz.

Büyükbaş hayvancılıkta adet başına 20 metre karelik alanların inşa edilmesi gerekirken 20 adet inek ile üretime başlayacak çiftçilerimizin 20 x 20 = en az 400 metre karelik bir ahır inşa etmesi gerekir. Bu metre kareye buzağılar ve diğer malzeme ve edavatların saklanma alanları da ilave edildiğinde 500 metre karelik bir alan başlangıç olarak yeterli görülmektedir.

Koyun veya Keçi Yetiştiriciliği Maliyetleri:

500 metre karelik bir büyükbaş hayvan ahırının maliyeti ise, kullanılacak malzemeye ve biçime göre farklılıklar gösterecektir.

Koyun veya keçi yetiştiriciliğinde ise durum farklıdır. Eskiden köylerimizde tek bir ahırda iç bölmeler oluşturarak koyun ve keçi yetiştiriciliği yapılsa da, günümüzde bu ahırlar yerine modern tesislerin kurulumu tercih edilmektedir. Elbet eski usul ağıllar ile yeni sistem hayvan barınak maliyetleri birbirinden farklıdır. Ancak koyun ve keçi yetiştiriciliğinin barınak maliyetleri büyükbaş hayvancılık sektöründen daha düşüktür. 20-30 ineğin barınacağı bir alanda 100’den fazla küçükbaş hayvan rahatlıkla barınabilmektedir. Bu sebeple tesis tercihini yaparken,

 • Kaç yıl boyunca sektörde hizmet verileceği,
 • Kuzuların veya tekelerin satılıp satılmayacağı ve sürünün büyütülme durumu değerlendirilmelidir.

Devlet tarafından Ahır yapımı için %50 oranında hibe desteği sağlandığını biliyor muydunuz? Ayrıntıları Resmi Gazete’de yayımlanan metinden öğrenebilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170304-8.htm

Tavuk Çiftliği İnşaat Maliyeti:

Günümüzde kurulmakta olan tavuk çiftlikleri, etlik yetiştiriciliği veya yumurta yetiştiriciliği kategorilerine ayrılmaktadır. Yumurta yetiştiriciliği standart yumurta tavukları ile yapılabiliyor iken, son dönemde popüler olan organik köy yumurtası yetiştiriciliğine dönüşmüş ve salma tavukçuluk sektörü popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni, organik yemle beslenen köy tavuklarının daha doğal yumurtlaması ve müşterilerin bu yönde ki talepleridir.

tavuk çiftliği kurulum maliyeti

Tavuk çiftliği kurulum maliyeti ne kadar?

Okuyucularımız en çok 100 adet tavuk kapasiteli tavuk çiftliğinin kurulum maliyeti ne kadardır? 2.000 adet salma tavukçuluk yapabileceğim prefabrik tavuk çiftliği kaç paraya kurulur sorularını sormaktadırlar. Bu konuda kanatlı yetiştiriciliği sektörüne adım atmak isteyenlere önerimiz, hali hazırda çalışmakta olan hazır çiftlikleri gezmeleri ve sahipleri ile görüşerek iyi bir proje hazırlamaları yönündedir. Çünkü 3.000 tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliği 200 bin liraya kurulabiliyor iken, 500.000 TL. de tutabilmektedir. Maliyet kullanılan malzemenin ve çiftlikle bulunan modernizasyonun şekline göre değişmektedir.

Eğer inşa konusunda bilgi sahibi iseniz, anahtar teslim çiftlik almak yerine, baştan sona istediğiniz şekilde çiftliğinizi kendinizin inşa etmesini tavsiye etmekteyiz.

YEM MALİYETLERİ

Tarlanın satın alınması, binanın inşası sonrasında maliyetler yine bitmiyor. Besleyeceğimiz hayvan türüne göre, yem maliyetlerini de hesaplamamıza katmamız gerekiyor. Köylerde çiftçilik ile uğraşan halkımız özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yemleri, kendi tarlalarında yetiştirmekte veya üreticiden direk satın almaktadır. Bu şekilde inek veya koyun yetiştiriciliğinde yem maliyetleri yarı yarına düşmektedir. Ancak herhangi bir tarımsal faaliyeti olmayan ve sadece çiftlik kuran girişimci yonca, saman, buğday, fiğ, dağ otu, yaprak küspe, arpa, yeşil sebze, balya ve hayvanların tüketeceği tüm yemleri firmalardan satın almak zorunda kalacaktır.

Kış aylarına girmeden önce hayvanların tüketeceği tüm yemlerin satın alınması gereklidir. Her türlü yem fiyatlarını bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Örnek maliyet hesaplaması;

 • 1.000 hayvan kapasiteli tavuk çiftliği 300.000 TL.’ye,
 • 100 koyun kapasiteli küçükbaş hayvan çiftliği 300.000 TL.’ye
 • 50 hayvan kapasiteli inek çiftliği 500.000 TL.’ye inşa edilebilmektedir.

Hayvan Çiftliği Kurulumunda Devlet Desteği

Köyünüze dönüş yapıp, bu tesisleri kendiniz kurmak isterseniz veya Devletten hibe desteği almak isterseniz;

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl 30 bin lira hibe desteği sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Nisan ve Mayıs ayları arasında başvurular açılıyor. Tüm maliyetleriniz için 30 bin lira geri ödemesiz destek alabilirsiniz.

GAP, DOP, DOKAP Bölgesinde yer almakta olan illerimizde ikamet ediyor iseniz, Ahır ve ağıl yapımı için Devletten %50 hibe desteği alabilirsiniz.

Büyük çaplı et ve süt üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılar Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Ipard ve IPARD2 projelerine başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası tarafından çiftçi ve üreticilere sağlanan tarım ve hayvancılık kredisi desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Hayvancılık için yeterli sermayeniz yoksa devlet tarafından verilen desteklere belirlenen tarihlerinde başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Güler dedi ki:

  300 küçükbaş cifliyi kurmak istiyorum yardımcı olurmusunuz nasıl bir yol izlicem açaba

 2. Fatih dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar. Türkiye’nin 4 köşesinden yazan vatandaşlarımız olmuş, bu yüzden ilgimi çekti. Araştırdım biraz. En başta sizlere tavsiyem siz de araştırın. Bulunduğumuz sitede bile bir çok yüzeysel bilgilendirme yapılmış ama siz bunları da okumadan atlamışsınız olaya. Bakacağınız obje bir canlı ve bakmak, beslemek, sağlıklı yetiştirmek o kadar kolay zannetmeyin. Yıllık yem masrafından, veterinere oradan da çobanına kadar duran bir maliyet var. Onu da geç 1000 hayvanın günlük ne kadar metreküp suya gereksinim duyduğuna bile baksanız bu işe girmenin buzda patinaj çekerek ilerlemek kadar zor olduğunu anlarsınız. Hibe lafını duyunca atlamayın. 50 bin prosödürü var. Ağılı yaparken kullanacağınız iş makinelerinin gaz emisyon hesaplamalarına kadar varan saçma sapan bir fizibilite raporu hazırlamanız gerekiyor. Kaynak göstermek te zorunlu. Bunu fırsat bilen bir çok şahsiyetler karşınıza anahtar teslim danışma şirketi olarak çıkıyor. Bunun da maliyeti var tabi ve az değil. Kosgeb, hibe falan hepsi yalan. Gelişmiş ülkeler mesela Avrupa’da hibe verecekleri zaman devletin gerçek memurları bütün bu işleri hallediyor, hibe de alıyorsunuz, para da kazanıyorsunuz. Devlet hibe vereceği yerde eğer yandaşlarını zengin etmek için geride duruyorsa burada da kayırma var. Gidin o zaman kuzu kuzu ağıla ilk giren siz olun. AKP ye üye olun ve isteklerinizi orada dile getirin. Ülkenin kaynaklarını tüketen bu zihniyet belki size de bir kırıntı atar ama sanmıyorum.

  1. Murat dedi ki:

   250 başlık süt çiftliği kurmayı düşünüyorum tekirdağa araziyi aldım dosyalar ile uğraşıyorum şu anda 1 milyon bütçem var %50 devlet desteği ile 2 milyon yapıyor
   Bence gayet olumlu bir teşvik bu sizin canınızı sıkan dosyalar ile uğraşmak ve danışma şirketleri olsa gerek

   1. oğulcan dedi ki:

    merhaba, murat bey tekirdağ´da %50 hibe almayı başarabildiniz mi son durum ne oldu ?

 3. Ben hibe almak lazım dedi ki:

  Suriyeliyim ben alarmayım kredi ama ödemek geri zor olur hepsi bedava olsun

  1. Bilal nadir Akkaya dedi ki:

   bedava olsunu. Zaten beleşe yaşıyonuz bırde milletin rızkından da paymı alacaksınız.

  2. Brk91 dedi ki:

   Onuda beleşe getir ne gğzel

 4. Satılık çiftlik projeli 26 dönüm arazi yola cephe dedi ki:

  Sahibinden satılık Karacabey arız köyünde Çiflik projeli 26 dönüm arazi yola cephe elektrik ve merası olan yerimiz satılıktır. Çiftlik yapmak isteyen ciddi alıcılara bu konularda ve hayvan tedariği konusunda destek vere biliriz.

  1. Arsa satın almak dedi ki:

   Bu arazi hakkında fazla bilgı ve satın almak için sizin cevabınız bekliyorum.telefonu no. gönderin konusalim

 5. Ciflik kurulum proje ve maliyeti dedi ki:

  Merhaba ben selami tüfekçi Sivas Kangal havuz köyü nde bir çığlık kurmak istiyorum bana yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim

 6. Hayvan kredisi dedi ki:

  adım özkan nadas aydın kuşdasında oturuyorum emekliyim ayvancılık yapmak istiyorum bana testek yaparsanız sevinirim teşekkür eterim.

 7. Hayvancilk dedi ki:

  Sıfır dan 300 adet koyun çiftliğin kurmak istiyorum tapili biçenek arazi çok tarla harić nasli başlarım Devlet desteği nelerdir teşekkürler

 8. Anahtar teslim dedi ki:

  %50 hibeli büyük baş ciftliği anahtar teslim yapa bilecek mütahitler varmı?

  1. Sadık dedi ki:

   2019 yılında bitirmiş olduğumuz 6 adet Çiftlik bulunmaktadır

 9. AESA GmbH dedi ki:

  Dear Sir or Madam,

  Özel bir proje olarak, büyük miktarlarda koyun satın almakla ilgileniyoruz.
  Haftada 1500 hayvan olmalı.
  Kendimiz alacağız.
  Lütfen bunun için bir teklif gönderin.

  Şimdiden teşekkürler!

  1. AESA Gmbh dedi ki:

   Selamlar nasıl ilerleyelim?

 10. fatih dedi ki:

  Selam arkadaşlar, KÜÇÜKBAŞ BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK PROJELERİNİZ İÇİN VE YASAL PROSEDÜR TKDK KOSGEB KREDİ SÜREÇLERİ HİBE DESTEK GİBİ TÜM SÜREÇLERİ ÖĞRENMEK İÇİN iletişime geçerseniz bilgilendirme yapabilirim. saygılar.

  1. Gokhan dogqn dedi ki:

   Sizinle nasil itribat kurabilurim

  2. Proje ve hibe dedi ki:

   Sıfırdan büyükbaş hayvancılığa başlayacağım nasıl bir yol izlemem gerekir

  3. Büyük baş dedi ki:

   MEB Fatih bey büyük baş hayvan çiftliği kurmak istiyorum bunun la ilgili prosedürler nedir ne değildir yardımcı olabilir misiniz

  4. Çiftlik dedi ki:

   Merabalar ben büyükbaş çiftliği kurmak istiyorum iletişime geçebilirmiyiz sizinle.

  5. Mehmet menkiş dedi ki:

   Küçükbaş hayvancılık için devletten nasıl hibe alabiliriz hangi yolu izizlemem lazım ben bu işi ilk defa yapacagım ama azimliyim şehirden kurtulup kendi işimi yapmak istiyorum yardımcı olursanız s3vinirim

 11. ahmet dedi ki:

  Balıkesirin Bandırma ilçesinde 10.000 büyükbaş kapasiteli Hazır Tesis

  Satılıktır.

  İlgilenenler benimle iletişime geçebilir…

  1. Çiftlik alımı dedi ki:

   Tesis duruyormu sattınız mi fiyat nedir devlet desteği kullanabilirmiyim şartları nelerdir tesis üzerinde icra ipotek durumu nedir
   İrtibat tlf num 0 532
   Dönüş sağlarsanız ilgi alanıma giriyor düşünebilirim

 12. Devran dedi ki:

  Benim arsam var ama tapusu yok devlet destegi olutmu

 13. hasan dincelir dedi ki:

  sıfırdan 300 koyun çiftliği kurmak istiyorum negrekiyor

 14. Abdurrahman Gök dedi ki:

  Mrb iyi günler benim 1224m lik bir arsam var bunun için bir ciftlik gibi bir yer kurmayı planlıyorum sıfırdan başlasam net giderim ne kadar olur devletin katkısı ne olur bilgi verirseniz sevinirim

 15. ahmet yavuz dedi ki:

  250 buyukbas hayvan ciftligi SAMSUN ilinde kurmak istiyorum devet destekli maliyet devlet desteksiz maliyet bilgilendirmenizi rica ederim selamlar

 16. Yusuf dedi ki:

  Projesi hazir ruhsati hazir manisa koprubasinda süt
  Çiftliğin e ortak arıyorum. Süt anlaşması yapıldı
  Tesis projesi.

 17. Kemal Tuna Bakıcı dedi ki:

  İki tane geliriz kalıyor diye sütü kalite kalacaksın bir de buzağı geldiniz kalıyor İşte o zaman işte bu simental ile ilgili farklılaşmayı mantı Türkiye’de oluşmaya başladı Yani herkesin Sizinkini de oluşmaya başladı çok işletmelere ve işletmelerin süt İşletmeleri özellikle simental hayvan varlığını bir şekle sokmaya çalışıyor tanımaya çalışıyor özelliklerini çözmeye çalışıyoruz

 18. mustafa dedi ki:

  adanaya osmaniyeye vermeyin de nereye verirseniz verin su %50 hibe destagini nasil olsa ordakiler gavur yabanci dusman degilmi

 19. Nedim Beklan ÖZBAYRAK dedi ki:

  Modern Çiftlik Projeleri (Anaç ya da Besi Hayvanları) – İPARD_ KOP_ KKYDP Proje Hizmetleri – Arazi Keşif Hizmetleri
  MİMARLIK

 20. MAHMUT ÖZBEK dedi ki:

  KARDEŞİM PARAN WARSA HERŞEYİ YAPARSIN BU KADAR BASİT KİMSE DEVLETİ KÖTÜLEMESİN YAP PARANLA AHIRINI DEVLET STANDARTLARINDA SONRA PROJENİ GÖSTER BU PROJE YAPILAN BU SONRA BEKLE HİBEN GELSİN HESABINA HEMEN DEVLETİ KÖTÜLEMEK İÇİN KONUŞMAYIN BEN 2018 SONUNDA MALATYA DA YAPICAM BUNU KENDİ ÇAPIMDA HİBE ALMADAN 200 BİN YETER 60 DÖNÜM ARSAM VAR YETER DE ARTAR BİLE BANA

  İŞİN KISASI YAP BİTİR SONRA DEVLETE SUN BU KADAR BASİT !!!

  1. recep uyan dedi ki:

   mahmut özbek bey sizin çiftlik için telefonda bir irtibatta olma şansımız varmı

 21. muhammed dedi ki:

  hakikaten inanan varmı böyle şeylere .yok hibeymiş yok hayvancılıkmış.yok krediymiş. faso fiso bunlar .destek öyle olmaz.

 22. Cihan Alkan dedi ki:

  Merhaba ben 300 küçükbaş hayvan ağılı yapmak istiyorum bana maliyeti ne olur tesisi yapmak için hibe destek alabilirmiyim

 23. Metin savas dedi ki:

  20 baş süt inek ahiri maliyeti anahtar teslim benden cikacak ne kadar

 24. yusuf bezirkan dedi ki:

  20 BUYUK BAŞ SUT İNEĞİ CİFLİĞİ ANAKTAT TESLİM İ DEVLET DESDEK KİREDİSİ İLE YAPTİRMAK İSTİYORUM YER TRABZONDA

 25. muhammet dedi ki:

  büyükbaş ve kanatlı hayvan gübrelerin kurutulup pelletlenip ekonomiye kazandırılması…..
  ilgili entekre tesisler kurmaktayız.

 26. FALKOR dedi ki:

  O kadar kotumser olma, hayvancilik veya baska islerde bilgi toplama sureci basariyi garantiler. Toplayabbildigin tum bilgileri topla. Hayvancilik dunyanin en karli isi. Hic vazgecme.

 27. Yunus dedi ki:

  Koskebkredisi almak icin girişimcilik kursuna kayıt oldum seni arayacaz dediler tam iki seneden beri arayacaklar
  umudum kalmadi bu tür inanan benim gibi atilgan ve calişkan insanlari sadece kandirmaya yariyor tc kimlik numarasi türk vatandaşı olmak yetmiyor cepte ve bankanda bolll paran olmasi gerek unutmayın zenginin parası varsa fakirin umudu var

  1. mahmoud dedi ki:

   Sıfır dan 500koyun çiftliği kurmak istiyorum bu işi ağrı da yapacağım nasıl başlarım ve devlet desteği nelerdir mi teşekkürler

   bini yrdim edebilirmisiniz