KosgebKredisi.com

Halk Eğitimde Kurs Açma Şartları 2022 (Dilekçe ve Evraklar)

01.03.2022

Halk Eğitim merkezinde kurs açmak isteyen lise, ön lisans, lisans mezunları için başvurular devam ediyor! Halk eğitimi merkezinde kurs açma şartları, kursu kimler verebilir, e-Devlet usta öğretici başvurusu nasıl yapılır? Kadrolu kadrosuz öğretmen olmak ve 2022’de para kazandıran Halk Eğitim kursları içeriğimizde..

Halk Eğitimde Kurs Açma Şartları 2022 (Dilekçe ve Evraklar)

Yediden yetmişe öğretim ile açılan ve faaliyetlerine devam eden Halk Eğitim Merkezleri birden fazla kurs ile vatandaşlara hizmet veriyor. Hijyen kursundan, Kur’an okumaya, ormancılık faaliyetlerinden, spor ve dikim alanlarına kadar çok sayıda kurs açılmaktadır. Halk eğitimde nasıl öğretmen olunur, şartlarım usta öğretici başvuru tarihleri, e-Yaygın üzerinden başvuru nasıl yapılır, açılacak kurslar nelerdir, dersler kaç dakika ve saat olarak açılır ve diğer detayları yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi’nde Kimler Kurs Verebilir?

Halk eğitim merkezlerinde kadrolu öğretmenler, sözleşmeli ve ücretli usta öğreticiler ders açabilmektedir. İhtiyaca göre kadrolu öğretmenler arasından usta öğreticiler seçilir. Eğer kadrolu usta öğreticiler yeterli değilse hangi alanda kurs açılacaksa, mezuniyet durumu, gerekli belgeleri, yetkin olduğuna dair istenen ve bu kursu verebilecek yetkinlikte olduğunu ispat eden mesleki belgeler ile kurs açabilmektedir.

Halk Eğitim Merkezlerinde Öğretmen Olmak İçin Şartlar

Çok sayıda kurs, mesleki eğitimler, spor, müzik ve diğer hobi dersleri sertifikalı olarak verilmektedir. Bu kapsamda ön lisans ve lisans, öğretmenlik mezunları seçilebildiği gibi, mesleki yetenek kurslarında meslek lisesi sertifikası olanlar da eğitim verebilmektedir.

Halk eğitimde kurs açabilenleri 3 bölümde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle kadrolu, atanmış olan öğretmenler verebilmektedir.
 • Ön lisans veya lisans mezunları başvurulan alanlardaki tüm kurs listesinde belirtilen eğitici nitelikleri sağlıyorsa, bu belgeleri ibraz ederek başvuru yapabilmektedir.
 • Ayrıca meslek bilgi gerektiren diğer kurslarda usta öğretici belgesi olan ve yeterli mesleki belgeye, deneyime sahip olan meslek lisesi mezunları da kurs açabilmektedir.

Halk Eğitim Merkezlerinde Kurs Açma Şartları Nelerdir?

Halk Eğitim Merkezlerinde Kurs Açmak için bu kurumlarda eğitici niteliklerini taşıyanların meslek lisesi mezunları, lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora mezunları ile öğretmen olması gerekiyor. Bu nitelikteki kişiler halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak bu kursu verebilecek yetkinlikte olduğunu ispat eden mesleki belgeler ile kurs açabilirler. Yine kurs açmak için gerekli evrakları teslim ederek başvuru yapabilir. Hangi dersi açacaksanız o kursun eğitici şartlarını taşımanız yeterlidir.

Halk eğitimde usta öğretici olarak kurs açmak için Başvurularınızı e-Yaygından ve bulunduğunuz yerdeki merkezlerden yapabilirsiniz.

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI USTA ÖĞRETİCİ e-YAYGIN BAŞVURULARI

Kurs açmak için hangi evraklar gerekiyor bakalım.

Halk Eğitimde Ücretli Usta Öğretici Başvurusu Gerekli Belgeler

Bulunduğunuz il veya ilçelerde başvuru tarihleri genellikle Ağustos ayında başladığından, hem e-Devlet e-Yaygın sistemi üzerinden online başvurusu yaparak evraklarını yükleyecektir. Ayrıca hangi kuruma müracaat ettiyseniz sisteme taratarak eklediğiniz tüm belgelerinizi başvuru tarihleri içinde teslim etmeniz gerekmektedir.

Halk eğitim merkezlerinde kurs açma şartlarını taşıyanların, kuruma teslim etmesi gereken başlıca evraklar;

 • Halk Eğitim Kurs Açma Başvuru Formu
 • Usta Öğretici Başvuru Dilekçesi
 • T.C. Kimlik Belgesi Fotokopisi
 • Diploma Aslı ve Fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Diploma ve varsa Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve Antrenörlük Belgelerinin Fotokopisi
 • Özgeçmiş (Güncel CV)
 • Adli Sabıka Kaydı (Son 6 Ay İçerisinde alınmış olması gerekmektedir.)
 • Askerlik Durum Belgesi (Erkek Adaylar İçin)
 • 1 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Eğiticiler için Oryantasyon Belgesi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası
 • Daha önce eğitim alanında çalışanlar için SGK Hizmet Dökümü
 • Ek Branşlar ile ilgili tüm sertifika ve belgeler (Spor kursları yıllık vize onay, antrenörlük belgesi gibi.)
 • Ücretli Usta Öğretici Hizmet Sözleşmesi (EK-1 Kurumda verilecektir.)
 • Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formu (EK-2 Komisyon Tarafından Doldurulacak Olan Form)
 • Almış olduğunuz diğer ek belgeler ve sertifikalar
 • Formasyon veya Oryantasyon Belgesi Fotokopisi
 • Sağlık Raporu (kurs açma onayı yapılıp, sigorta girişi yapıldığında teslim edilir)
 • Sigortalılık Tescil Ve Hizmet Kaydı Tesbiti-Sgk Uzun Vade Hizmet Dökümü Belgesi (e-devletten barkotlu olarak alınacaktır.) (Daha Önce Çalıştığınız İş Yerlerinin Listesinin bulunması gerekmektedir.)

Usta öğretici başvuruları için e-yaygın sistemine e-devlet ile giriş yaptıktan sonra mezuniyet belgesi, başarı belgeleri, sertifkalar, deneyiminiz varsa SGK hizmet dökümü gibi tüm evraklarını taratarak yükleyerek halk eğitimde kurs açmak için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru onayı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılacak olup, Ek-2 Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna esas belgeler onay aşamasında Keskin Halk Eğitimi Merkezine ibraz edilecektir.

Not 1: Belgelerin Asıllarını SGK Girişi yapılacağı gün ibraz etmeniz gerekmekte olup, asılları olmayan belgeler nedeniyle başvurularınız iptal edilecek ve tekrar görev verilemeyecektir.
Not 2:Yukarıdaki belgeler telli mavi dosya içerisinde Halk Eğitim Merkezlerine teslim edilecektir.

Halk Eğitim Kurs Açma Dilekçesi Örneği

Başvurunuzu yaptığınız kurumun web sayfasında veya şahsen gittiğinizde hazırlanan matbu form size verilmektedir. İnternet üzerinden başvuru yaparken bu formu web üzerinden doldurmak gerekmez.

Herhangi bir Halk Eğitim Merkezi’nin Başvuru Dilekçesi Örneği aşağıdaki gibidir:

………. HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNE

20… / 20…. Eğitim – Öğretim yılında açılacak olan kurslarda Usta Öğretici olarak görev almak istiyorum. Herhangi bir engelimin ve sabıka kaydımın bulunmadığını, aşağıda belirttiğim bilgilerin tarafımca doldurulduğunu, bilgilerde ve teslim ettiğim evraklarda herhangi bir yanlışlık olması durumunda hakkımda yasal işlem yapılmasını, dilekçede bulunan başvuru şartlarını, bilgilerini ve uyarılarını okuyarak kabul ettiğimi beyan ederim.

Haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında verilebilecek görevi; görevlendirildiğim kursa gitmediğim/gitmeyi kabul etmediğim takdirde, eğitim öğretim yılı içinde hiçbir şekilde görev verilmeyeceği şartlarını kabul ediyorum. Yolluk, Yevmiye vs. ek ücret verilmeyeceğini biliyorum, talebim de yoktur.

Görev verildiği takdirde çalışma alanında Covid-19 önlemleri kapsamında kurallara uyacağımı ve kursiyerlere uygulayacağımı beyan ederim.

            Kadrosuz Usta Öğretici olarak görevlendirilmem hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:……………………………………………..                     İmza:

                                    Adı Soyadı:

Kişisel Bilgiler;

T.C. Kimlik bilgileri- Ad Soyad- Doğum yeri ve tarihi- Mezun olunan okul- Bölüm- GSM – Telefon numarası- SSK bilgileri

ÖĞRETİCİ OLARAK GÖREV ALMAK İSTEDİĞİM KURSLAR

1-…

2-…

3-….

(Bu dilekçe örnek olarak verilmiş olup, başvuru yapılan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir.)

Halk Eğitim Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kurumlarda eğitmen olabilmek için öncelikle kurs programları listesinden, kendi alanınıza uygun ve nitelikleri sağladığınız kursları seçmeniz gerekir. Şartları sağladığınız takdirde başvuru yapabilirsiniz. İki şekilde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Öncelikle, bu yıl online usta öğretici başvurusunu yapmak artık zorunlu hale gelmiştir. e-Yaygın sistemine web sayfasından, e-Devlet şifresi ile giriş yapılır. Burada mezuniyet bilgileri, kişisel bilgiler ve diğer tüm evraklar eklenir ve istenen tüm evraklar sisteme yüklenmelidir. Yüklendikten sonra ders seçimi yapılarak başvuru onaylanır.
 • İkinci olarak, aşağıda sayılan gerekli tüm belgelerinizi bulunduğunuz il ve ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri’ne şahsen dosya ile teslim edebilirsiniz.

Başvuru yapabilmek için Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü sayfasından açılabilecek kurs bölümlerinden eğitici nitelikleri kontrol edilmelidir.

Toplamda 73 adet alan içinde 3627 adet açılacak kurs bulunmaktadır. Listeyi incelemek için TIKLAYINIZ.

e-Devlet Usta Öğretici Başvuruları

Kuruma gitmeden, online ve ücretsiz başvurularınızı yapabilmenin bir diğer yolu e-Yaygın başvuru ekranıdır. Bu site üzerinden hem aldığınız kursları, sertifikalarınızı görebilir, hem de kurs açmak için başvurularınız tamamlayabilirsiniz.

 • e-Yaygın web sayfası aracılığı ile giriş yapılır.
 • Giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi yeterli olmaktadır. Şifreniz ile sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.
 • Başvurular bölümünden, Usta Öğretici Başvuru Ekranı seçilir.
Halk Eğitimde Kurs Açma Şartları 2022 (Dilekçe ve Evraklar)
Halk Eğitim Usta Öğretici Kurs Başvurusu Ekranı
 • Bu ekranda gerekli tüm bilgiler doldurularak taranmış olan evraklar eklenmektedir.

Doldurulması gereken alanlar;

 • Kişisel, iletişim bilgileri,
 • Mezuniyet Bilgileri,
 • Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri,
 • İş Deneyimleri (Varsa Eğitim Alanında),
 • Başarı Belgeleri,
 • Ders Açılacak Kurum Seçimi,
 • Açmak İstediğiniz Derslerin Seçimi (Birden fazla seçebilirsiniz.),
 • Başvuruyu Tamamla ve Kaydet işlemleri sırasıyla yapılır.
Halk Eğitimde Kurs Açma Şartları 2022 (Dilekçe ve Evraklar)

Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Başvuru Tarihleri

Usta öğretici başvuru tarihleri her ilde ayrı ayrı belirlenmiş olup genel olarak Ağustos- Eylül aylarında alınır.

Ders verebilmek için ilk önce ders açığına göre, KPSS ile atanmış olan kadrolu öğretmenlere bakılır, daha sonra ihtiyaç halinde ücretli öğretmenlik başvurusu yapanların komisyon değerlendirmeleri dikkate alınır.

Başvuru Tarihleri; Her yıl bulunduğunuz il ve ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri’nde belirlenmektedir. Genellikle Ağustos ayı sonu, Eylül ayı başında başvurular başlamaktadır.

Halk Eğitimde Açılacak Hangi Dersler Var?

Her zaman, her yerde ve herkes için eğitim adı ile her yaş grubu için çeştili kurslar mevcuttur. İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerinden yetişkin öğretimi kadar bir çok aladan hizmet verilmektedir. Tüm kurslar için MEB onaylı sertifikanızı alabilir ve e-Devlet girişi yaparak sertifikalarınızı sorgulayabilirsiniz. Kurum bünyesinde açılacak kurs listesi ve açılan başlıca dersler;

 • Gıda Sektörü Hijyen
 • Bilgisayar İşletmenliği, Operatörlüğü
 • Muhasebe, Bilgisayar Destekli Muhasebe
 • Kur’an Kursu Hocalığı
 • Özel Eğitim (Ücretli Öğretmenlere yönelik)
 • Emlak Danışmanlığı
 • Destek ve Yetiştirme Kursları
 • KPSS Kursları
 • Okuma Yazma 1./ 2. Kademe
 • Kalorifer Atesçisi (Doğalgaz, katı,sıvı)
 • Kur’anı Kerim Okuma
 • El Sanatları,
 • Grafik ve Tasarım, Resim
 • Fotoğrafçılık
 • Futbol, Basketbol
 • Dart, Badminton,
 • Güreş, Okçuluk, Masa Tenisi
 • Satranç, Zeka Oyunları
 • Teakwondo, Voleybol, Tenis (Spor kursları da 6-9 yaş, 10-12, 13-15 ve diğer yaş grupları için verilebilmektedir.)
 • Mental Aritmetik
 • Step Aerobik
 • Ney ve Gitar
 • Saz, Bağlama, Keman, Piyano Kursları,
 • Arıcılık
 • Ormancılık
 • Raylı Sistemler
 • İşaret Dili
 • İngilizce tüm seviyeleri,
 • Almanca ve Fransızca,
 • TYP Çalışanlarına verilen ücretsiz eğitimler

Bunun yanında tüm illerde verilen İngilizce özel dersleri hakkında bilgi almak istiyorsanız İngilizce özel ders ücretleri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri Dersler Kaç Dakika ve Kaç Saat?

Bu kurumlarda verilecek olan dersler kurum mesai saatleri içerisinde verilmektedir. Ocak ayında tekrar açılan ve derslere devam eden Halk Eğitim Merkezlerinde hafta sonu ders açılmamaktadır. Pandemi nedeniyle dersler yaş sınırı kısıtlamalarına uygun, hafta içi belirlenen saatlerde yapılmaktadır.

 • Halk Eğitim Merkezlerinde çalışma şartları hafta içi 5 gün için düzenlenmiştir.
 • Başka bir kurumda çalışan usta öğreticiler, haftalık en fazla 10 saat ders verebilmektedir.
 • Sigortalı olarak, kurumda ücretli öğretmenlik yapanlar günlük en fazla 8 saat, haftalık 40 saate kadar kurs açabilirler.
 • Bununla birlikte günlük ders saatleri açılacak kursa ve planlamalara göre değişiklik gösterebilir.
 • Açılabilecek kursları Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden tüm kurs programları bölümünden inceleyebilirsiniz. Ayrıca her kurs için hazırlana pdf. formatındaki belgelerde kurs açma şartları ile eğitici nitelikleri yer almaktadır.
 • Ek ders ücretleri girdiğiniz saate kadar verilmektedir. Ne kadar saat ders veriliyorsa ona göre aylık puantaj hazırlanarak ücret ödenmektedir.

Usta Öğretici Başvuru Sonuçları ve Değerlendirme Formu

Usta Öğretici değerlendirmeleri Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili komisyonları ile yapılmaktadır. Belli puanlama sistemleri olan bu komisyonlar, mezuniyet durumları ve diğer bilgilere göre puanlama yapmaktadır. Bu puanlama sistemi 100 puan üzerinden yapılır.

 • Ustalık belgesine sahip, Meslek lisesi mezunları 10,
 • Önlisans 20,
 • Lisans 30,
 • Yüksek lisans veya Formasyonu olanlar 40,
 • Tezli yüksek lisans 45,
 • Doktora için 50 puan
 • Usta Öğretici Belgesine sahip olanlar 5,
 • Küresel yarışmalarda ilk 3 derecesi için 4,
 • Resmi yerli yarışmalarda ilk üç dereceye sahip olanlar 3,
 • Üstün başarı belgesi olanlar 2,
 • Minimum 1 adet başarı belgesine 1 puan üzerinden toplamda 100 puan ile değerlendirmeye alınır.

Bu komisyon Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü, okul Müdürü’nden oluşur ve Komisyon değerlendirme formuna göre başvurular değerlendirmeye alınır. Başvuru sonuçları MEB tarafından açıklanır, ilgili alandan en yüksek puanı almış olanlar ilk sıradan başlayarak ders açmaya hak kazanır. Ayrıca, sonuçları e-Devlet şifreniz ile e-yaygın başvurular bölümünden online olar kontrol edebilir, kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz.

Halk Eğitimde Kurs Açma Şartları 2022 (Dilekçe ve Evraklar)
Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formu EK

Halk Eğitim Merkezlerinde Ders Açma Önceliği Verilen Öğretmenler

Kadrolu öğretmenler arasında da seçim yapabilmek için MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği gereğince öncelik sıralaması mevcuttur. Bu sıralamaya göre öğretmen bulunmadığı takdirde açılacak kurslara göre ücretli öğretmenler, usta öğreticiler arasından seçim yapılmaktadır. Bu yönetmelik gereğince ek ders ücreti ile görevlendirme yapılır.

Ders ücreti karşılığı görevlendirme

MADDE 26 – (1) Kurs açılacak alanda, kurumda ve kurumun bulunduğu eğitim bölgesinde yeterli sayıda öğretmen ve kadrolu usta öğretici bulunmaması durumunda ihtiyaç, ders ücreti karşılığı görev yapacak istekliler arasından karşılanır.(2) İhtiyaç hâlinde ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, resmî kurumlardan veya ilan yoluyla yapılır.(3) Ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, aşağıda belirtilen öncelik sırasına göre yapılır:

a) Örgün eğitim ve hayat boyu öğrenme kurumlarındaki öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler.

b) Emekli öğretmenler.

c) Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi ile öğretim görevlileri.

ç) Resmî kurumlarda çalışanlardan ihtiyaç duyulan alanda lisans mezunu kişiler.

(4) Üçüncü fıkrada sayılanlardan görevlendirme yapılamaması durumunda ilan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesi yapılır.

(5) İlan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesinde aranacak şartlar şunlardır:

a) Görev alacağı kursun öğretim programında belirtilen eğitici şartını taşımak.

b) Türk vatandaşı olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

ç) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

e) Askerlikle ilişiği bulunmamak.

f) Sağlık durumu yönünden görevini yapmasına engel bir durumu olmamak.

Bağlı Okullarda Halk Eğitim Kursu Açmak

Halk oyunları güzel sanatlar gibi alanlarda okullarda hizmet dışı 6 saate kadar ek ders açılabilmektedir. Aktif çalışan öğretmenler, belirlenen alanlar ile ilgili ek ders açabilmektedirler. ayrıca egzersiz adı verilen ders dışı eğitimlerde planlanabilmektedir. Drama, Hızlı Okuma, Akıl Oyunları gibi Okullar Hayat Olsun Projesi ile egzersizler açılır.

Halk Eğitimde Kadrolu Öğretmen Olmak

Çalışma Şartları olarak diğer kurumlarda kadrolu olan öğretmenler 10 saat, Halk Eğitim bünyesinde ise haftalık 40 saat ders alınabilmektedir. MEB’de kadrolu olarak atanan öğretmenler, okullarda ve yaygın eğitim kurumlarında ders verebilmektedir.

Halk Eğitim Merkezi’nde İngilizce Öğretmeni, Kur’an kursu hocası, Almanca ve diğer diller, Aşçılık, İşaret dili öğretmeni olmak için eğitici niteliklerini karşılamak gerektiğinden, ders almak istediğiniz bölümleri seçerken bunları da dikkate almanız gerekmektedir.

Pandemi Döneminde Halk Eğitim Merkezleri Açık mı?

Covid-19 nedeniyle okullarda ve yaygın eğitim kurumlarında derslere ara verilmişti. Yalnızca hijyen eğitimleri online olarak devam ediyordu. Yapılan yeni düzenlemeler ile Ocak 2021 tarihinden itibaren tüm kurslar için yüz yüze eğitimler başladı. Bulunduğunuz yerdeki kurumlara başvurarak hangi kurslar açılıyor ve devam ediyor bilgi alabilirsiniz.

Para Kazandıran Halk Eğitim Kursları 2022

Sertifika sahibi olabileceğiniz çoğu ücretsiz en çok para kazandıran MEB Onaylı sertifikalı Halk eğitim kurslarını listeledik.

Para kazanabileceğiniz tüm halk eğitim kursları burada!

 • Yiyecek, içecek, aşçılık ve aşçı yardımcılığı alanında verilen kurslar,
 • Meslek edindirme eğitimleri (Bilgisayarlı muhasebe, Bilgisayar işletmenliği, Autocad vb. mesleki kurslar)
 • Dikiş, nakış, elbise dikimi kursları
 • Bilgisayar işletmenlik, yazılım
 • İşaret dili (her yaştan 7’den 70’e herkes için eğitim)
 • Çocuk Gelişimi
 • Güzellik, makyaj saç bakım hizmetleri gibi dersleri tamamlayarak hem sertifika alabilir hem de meslek edindirme kurslarını bitirerek iş sahibi olabilirsiniz.

Hangi kurslar para kazandırıyor derseniz tamamen sizin mesleği öğrenmenize bağlıdır. Kurum bünyesinde aldıkları dersleri başarıyla tamamlayan ve dersi geçenler MEB onaylı bir sertifika alırlar. Bu sayede ilgili meslekte etkin çalışabileceklerini belgelemiş olurlar. Böylelikle de iş bulma ve meslek edinme imkanları da artar, para kazanabilirler. Ayrıca tarım ve hayvancılık ile uğraşıyorsanız arıcılık, ahşap doğrama, bahçecilik, kurban kesim kursu, tarım teknolojileri, çiçek düzenleme, asma yetiştiriciliği, budama, bahçıvan gibi örtü altı çok sayıda tarım alanındaki eğitimlerle sertifika alabilirsiniz.

Meslek edindirmede, mesleki ve teknik kurslarda oldukça etkin rol oynayan halk eğitimler yaz dönemi boyunca ve 2021-2022 eğitim öğretim döneminde açıktır. Kayıtlarınızı hemen kuruma giderek yaptırabilirsiniz. Ayrıca e-Yaygın sitesine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak Kurs açma talebinde bulanabilir, var olan açılmış olan kurslar için kayıt süresinde başvuru yapabilirsiniz.

7’den 70’e her zaman her yerde herkes için eğitim sloganıyla herkesin değerlendirdiği Hayat Boyu Öğrenme Kurslarına tüm vatandaşlarımız katılabilir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!