KosgebKredisi.com

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi? 2022 Yılı Şartlar Nelerdir?

20.05.2022

Boşanan kadınlar tarafından merak edilen dul aylığı alabilmenin şartları ve ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir, ölen babanın maaşını kızı alabilir mi, emekli dul bayan babasının maaşını alabilir mi, anlaşmalı boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi tüm detaylar yazımızda..

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi? 2022 Yılı Şartlar Nelerdir?

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi? Babası vefat etmiş ve boşanmış olan kadınlara devlet maddi zorluklar çekmemesi için yardım etmektedir. Bu yardımlardan biri de babasının maaşının bir kısmının verilmesidir. Bu durumda olan milyonlarca kadın babasının maaşını alabilir mi? merak ediliyor.

Devlet tarafından kadınların eşinden boşanmasıyla dul olarak kalması durumunda yetim aylığı olarak kendilerine maaş bağlayabiliyor. Ancak bu maaşın bağlanabilmesi için annesinin aldığı dul aylığına ortak çıkmasıyla ne kadar maaş bağlanıyor, yetim aylığı kime verilir, merak ediliyor.

Eşinden boşanan ve babasının maaşını almak isteyen kadınların merak ettiği; boşanan kadın babasının maaşının yüzde kaçını alır, eşten nafaka alan babasından maaş alabilir mi, boşandıktan sonra yetim aylığı ne zaman bağlanır, boşanan kadın babasının maaş nasıl alabilir şartları nelerdir, eşten nafaka alan babasından para alabilir mi, eski kocasının maaşını alabilir mi, çalışan bayan babasının parasını alabilir mi, vefat eden anne ve babanın parası kime verilir, boşanan kadınlara yapılan yardımlar, boşanan kadının babasından kalan maaşını almak için şartları nelerdir, sigortasından yararlanabilir mi, yüzde kaçını alır, hangi durumlarda kesilir, nasıl alınır ve nereye başvurulur? baba maaşı almak için boşananlar 2022 cezası ne kadar, Boşanan kadın babasının parasını Alabilir mi? (Şartlar Nelerdir?) Tüm detayları araştırdık.

Eşinden Boşanan Kadın Devletten Maaş Alabilir mi?

Boşanan veya kocası vefat etmiş olan kadına verilen yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden eşi vefat etmiş kadın ve çocuklara maaş bağlanmaktadır. Bu durumu yaşayan kadınlar devletten yetim ve dul aylığı almaktadırlar. Bu aylığa ayrıca ölüm aylığı da denmektedir. Bu aylıktan yararlanmak için Sosyal Hizmetler sayfasından bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Evet. Boşanan kadın babasının maaşını alabilir. Hem vefat eden eşten hem de anne babadan maaş alınabilir. Boşanan kadının babasını alabilmesi için babasının hayatta olmaması yani vefat etmiş olması gerekir. Babası yaşayan ve sağ olan kişiler babalarının emekli maaşını alamaz. Babası vefat eden kendisi de eşinden boşanmış olan kadınlar babalarından kalan emekli maaşını alabilir buna dul maaşı denir. Kadınların 3 maaş alma hakkı bulunmaktadır. SGK emeklisi olan kadın, vefat eden Bağkur’lu eşinden maaş alabilir ve aynı zamanda babası emekli olup vefat etmesi durumunda eşinden boşandığında babasından kalan maaşı alabilir.

Dul maaşı, sadece kadınlara verilmez. Ölen kadın sigortalının, kocasına da ölüm maaşı bağlanır.

Dul maaşı alabilmek için bazı koşulları sağlıyor olmak gereklidir. Sigortalıların ölüm tarihleri, sigortalarının SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı üyesi olup olmadığı da önemli bir unsurdur. Ölen sigortalı anne veya baba, eşin aynı statüde olması halinde en yüksek emeklisi bağlanır ve tek maaş alınabiliyor. Anlaşmalı eşinden ayrılan ve bekar olan kız çocuklarına ve erkek çocuklarına anne, babasından dul aylığı bağlanmaktadır. Bu aylıktan yararlanmak için kocasından anlaşmalı boşanması ve muhtaç durumda olduğunu ispatlaması gereklidir. Hileli olarak eşinden anlaşmalı boşandığı anlaşılan kişiden bu aylık kesilir. Bunun dışında anlaşmalı olarak eşinden ayrılan kadın babasının aylığını tabii ki alabilir. Evlenmediği sürece aylığı kesilmeyecektir. Tüm haklarından yararlanabilir.

Boşanmış bir kadının babasının maaşını alabilmesi için gerekli şartları sağlıyor olması gerekiyor. Boşanan Kadın Babasının Maaşını alabilmesi için istenen şartları ise:

 • Boşanan kadının babasının hayatta olmaması yani vefat etmiş olması gerekir.
 • Babası yaşayan ve sağ olan kişiler babalarının emekli maaşını alamaz.
 • Boşanmış kadının babasının maaşını alabilmesi için yine kendisinin emekli maaşının olmaması gerekir.
 • Muhtaç durumda olduğunu ve maaş alabilmesi için SGK’ya başvuruda bulunması gereklidir.

Bu maaştan yararlanamayacak olan kadınlar ise:

 • Kurumda çalışıp emekli olan ve emekli maaşı alan kadınlar,
 • Sigortalı bir işte çalışan kadınlar,
 • Yeniden evlenen kadınlar,
 • Eski eşi ile hala aynı evde yaşamaya devam eden kadınlar boşandığında babalarının emekli maaşından yararlanmazlar.

Vefat Eden Baba ve Annenin Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Vefat Eden Baba ve Annenin Emekli Maaşını alabilecek kişiler şunlardır:

 • Eş,
 • Çocuklar,
 • Aile bireylerinden anne veya baba.

Bu paralar evdeki bireylere bölünür. Eğer ikisi de ölmüş ise tek çocuk var ise ve evli değilse, aşağıda belirtilen şartlara sahip değil ise emekli parasını alabilir. Bu şartları devam ederek inceleyebilirsiniz.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışan ya da emekli olan kız çocuğuna, bekar veya dul olması koşuluyla yetim aylığı bağlanması için çocuğun eşinden boşanması ve SGK’ya yetim aylığı alması için muhtaç durumda olduğunu belirtmesi ve ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekiyor.

Eşinden anlaşmalı boşanan kadınlar maaşları bekar olma durumunda kız ve erkek çocuklarına anne, babasından dolayı dul aylığı bağlanır. Bu maaştan yararlanmak için eşinden boşanma gerçekleşmesi ve sigortasız olması yani muhtaç durumda olduğunu beyan etmesi gereklidir. Eğer eşinden yetim aylığı almak için hileli anlaşmalı boşandığı anlaşılırsa bu durumda bağlanan aylık kesilir. Ayrıca boşanan kadın babasının aylığını kesinlikle alabilir.

Baba Maaşı Almak için Boşananlar 2022

Son zamanlarda babasının maaşını alabilmek için hileli muvazaalı boşanmaları oldukça yaygınlaşıyor. Vefat eden eşin ya da anne babanın emekli maaşını almak için kağıt üzerinde boşanma vakaların son zamanlarda artış gösterdi. Asıl niyetleri boşanmak olmayan ancak babasından kalan maaşı yani yetim maaşı almak isteyenler kağıt üzerinden boşanma ile haksız yere yetim maaşı bağlattırıyor. Hileli boşanan aynı evde yaşadıkları tespit edilen kişilere dolandırıcılık suçundan dava açılabiliyor. Bu durumların tespit edilmesinde Sosyal Güvenlik Kurumu devreye giriyor ve hileli boşanan kadınların dolandırıcılıkla suçlanıyor bunun için açılan mahkeme kararlarına yine SGK kadınlar hakkındaki beraat kararlarını temyiz etmeye devam ediyor.

Hileli boşanmalarda ki yargıtay kararları temsil gösterilerek haklarında çıkan mahkeme kararı ile bu durumların önüne geçilmek için kocası ile aynı evde yaşayan kişilerin yetim aylıkları aynı ay otomatik olarak kesiliyor. Baba maaşı almak için boşanan kişileri ihbar etmek için Alo 170 aranarak kişiler hakkında bilgi verilerek ihbar edilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu; emekli maaşı alabilmek için anlaşmalı olarak boşanan çiftlere karşı suç duyurusu açmaktadır. Şüpheli durumdaki çiftler için inceleme bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılmaktadır.

Maaş Almak için Anlaşmalı Boşanma Cezası 2022

Maaş almak için anlaşmalı boşanma cezası 2022 yılında yetim aylıkları kesilerek cezai işlem yaptırımı uygulanıyor. Daha önce aldığı paralar ise faizi ile geri istenmektedir. SGK, bu yılın başında yayımladığı genel yazı da anlaşmalı boşanan kişilerin denetimler ile yetim aylığını almalarına karar verdi. Haksız yere ödeme yapıldığı ve kurumdan kaynaklı durumlarda son 5 yıl içerisinde ödenmiş olan paraları faiziyle beraber geri almaktadır.

Babasından yetim maaşı almak isteyenler boşandıktan sonra yetim aylığı ne zaman Bağlanır merak ediyor.

Boşandıktan Sonra Yetim Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

Dul ve yetim aylığı için aranan şartları karşılıyorsanız, SGK’ya yaptığınız başvuru sonrası aylık almaya hak kazandığınız takdirde sigortalının vefat ettiği ayı takip eden ay başında maaş ödemesi bağlanır. Maaşın en kısa sürede bağlanabilmesi için eşinden anlaşmalı boşanma durumunda, boşanma kararının kesinleşmesi ile birlikte SGK’ye başvurup dul ve yetim aylığını bağlatılması müracaat etmek gerekiyor.

Boşanan Kadın Babasının Maaşının Yüzde Kaçını Alır?

Eşi vefat eden kadın dul maaşının %75’ini alır ancak bu maaş alma hakkı olan bir çocuğu olmadığı sürece alabilecektir. Çocuğunun da babasından maaş alması durumunda annenin alacağı hisse %50 oranına düşer. Kanun ile boşanan kadın babasının maaşının %25’ini alır ancak annesinin hayatta olması bu oranı değişmektedir. Bu şekilde çocuğun da %25 pay alması ile toplamda %75 oranına maaş bağlanır.

Annesi de vefat etmiş bir kadının babasından alabileceği maaş hisse oranı %50 olmaktadır. Ancak bu %50‘ lik oran da maaş talebinde bulunabilecek bir kardeşin olmaması durumunda gerçekleşmektedir.

Maaşın 1600 TL olduğunu kabul ederek bir örnek ile kafanızda oluşabilecek soru işaretlerini giderelim

 • Maaş alacak çocuğu olmayan anne; 1600 * %75 = 1200 TL
 • Annenin hayatta olması dahilinde anne; 1600* %50 = 800 TL
 • Boşanan kadın 1600* %25 = 400 TL
 • Anne hayatta değilse boşanan kadın; 1600 * %50 = 800 TL babasından aylık alabilecektir.
 • Çalışırken vefat edenlerin; SGK’ lı ise 5 yıl ve 900 gün prim (Yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları) , Emekli Sandığı ve Bağkur’ lu ise 1800 gün prim bildirmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şartları taşımaları dahilinde çocukları maaş alabilmektedir.

Eşten Nafaka Alan Babasından Maaş Alabilir mi?

Eşinden boşanan kız çocukları babalarından veya annelerinin üzerinden yetim aylığı alabilirler. Boşandıkları eşlerinden aldıkları nafaka parası, yetim aylığına engel değildir yani eşinden nafaka alan babasından kalan maaşı da alabilir. Annesi varsa kardeşlerin ve kendisinin alacağı aylık annesinin parasını çok fazla etkilemez. Anne %50, Kardeş var ise %25′ ini ve bu durumda boşanan kişi aylığın %25’ini alabilir. Başka bir aylığı dahi olursa o zaman şartlar değişir ve hisse oranı ortaya çıkar. Bu durumda maaş 5′ e bölünür ve 2 hisse anneye, diğer 1′ er hisselerde kardeşlere ve kendisine düşecektir.

Boşanan Kadın Babasının Sigortasından Yararlanabilir mi?

Bu soru için yapılan araştırmalarımızın sonucunda boşanan bir kişi evlenmediği ve sigortalı olarak çalışmadığı sürece Boşanan Kadın Babasının Sigortasından Yararlanabilir. Evlendiği ve işe girişi olduğunda kendisini sigortası yapılacağından babasında olan sigortası kesilir ve bu durumdan yararlanamaz. İşten çıkış yaptığında bu yararlanmalara ölene kadar devam edebilir. Gelir testi, prim gecikme cezası ve faizi ödemeden yararlanabilirler.

Evlenip Boşanan Kadın Eski (İlk) Kocasının Maaşını Alabilir mi?

İlk eşinden ayrılan kişi maaşını alabilir fakat ikinci kez evlendiğinde bu aylık SGK tarafından kesilmektedir. İkinci eşten boşandıktan sonra aylık tekrar bağlanacaktır. Eğer dul eş daha sonra evlendiği eşinden boşanır yada dul kalır ise ilk eşinden yeniden bağlanmasını talep ederek yeniden dul aylığını alabilir. Bunun için müracaat etmesi gerekir. Bekar olduğunu ispatlayan belgeleri ile eski yardımın bağlanmasını talep edecektir. Eğer evlendiği ikinci eşi de vefat emiş ise yeni bir ölüm maaşı hak etme durumu ortaya çıkar. Buna göre hem ilk eşin hem de ikinci evlendiği eşinden maaşını alabilir. Hangisi fazla ise onu tercih etme hakkı ortaya çıkar.

Emekli Dul Bayan Babasının Maaşını Alabilir mi?

Emekli olan dul kadın veya bekar kadın hiç bir şekilde babasının maaşını alamaz Emekli sandığından emekli olan kadın da anne veya babasından kalan yetim aylığını alamaz. Bu parayı alabilmek için bir geliri olmaması ve emekli olmaması gerekmektedir.

Çalışan Bir Kadın Babasının Maaşını Alır mı?

Çalışan Bir Kadın Babasının Maaşını alamaz. Kendisi emekli veya çalışıyorsa babasının maaşını talep edemez ve alamaz. Fakat babası emekli sandığında ise kadın bekar ve SSK’lı, Bağ-kur’ lu ise bu durum değişebilir ve babasının maaşını alabilir. Kadın emekli sandığı emeklisi yada devlet memuru ise vefat etmiş emekli sandığı anne yada babasından kalan yetim aylığını alamaz. Eşinden ayrı, dul veya bekar olan kadın babasının aylığını alabilir.

En çok merak edilen konulardan biri ise hem ölen babasının hem de eşinin aylığını kadın aynı anda alabilir mi? Hemen bakalım.

Hem Eş Hem de Babanın Aylığı Alınır mı?

Kişi artık hem eşinin hem de babasının aylığını alamaz. Bu durum 2008 yılına kadar farklı kurumlardan olmak şartı ile geçerliydi. Fakat 2008 yılında beraber çift maaşın önü de kapanmıştır. Farklı Sigorta bölümlerinden olan ve geliri olmayan biri istisna ile bu hakkına başvuru yapabilir.

Kocası ölen kadının eşi sigortalılık süresine uygun ise, kadının geliri olup olmadığına bakılmadan aylık bağlanmaktadır. Yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece, erkek çocuklarına ise öğrenci olduğu sürece (25 yaş) maaş ödenmektedir. Bu bağlanan maaş yetim maaşı olarak geçer ve başvurular e-devlet üzerinden yapılır.

Ölen Anne ve Babanın Maaşını Çocukları Alabilir mi?

Ölen anne ve babanın emekli maaşını çocukları alabilir. Buna yetim maaşı denir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılır. Kız çocuğunun bu haktan yaralanabilmesi için bekar olması veya dul olması gerekir. Evlenene kadar anne ve babasının maşını alan kız çocuğu evlendikten sonra bu hakkı düşer. Hak sahibinin SSK, Bağkur’ a bağlı sigortalı bir işte çalışmış olmaması gerekmektedir. Maaş diğer aile bireylerine bağlanır ve paylaştırılır. Kız çocuğu evlenip boşandığı takdirde de tekrar hakkından yararlanmaya devam edebilir.

Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar yetim maaşı alabilir. Orta ve Yükseköğretim görüyor ise 25 yaşını doldurana kadar da hakkı vardır. Malul erkek çocuk ise 25 yaşını doldurmuş bile olsa Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücü en az %60 oranında kaybettiği tespit edilen erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanabilir.

Dul ve Yetim Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir? (Anne, Baba, Eş, Çocuk)

Aşağıda eşten ve çocuktan hangi şartlarda aylıklarının kesileceğini belirttik. Devam ederek bilgi alabilirsiniz.

Dul Eşin Maaşı Ne Zaman Kesilir?

 • Dul eş evlendiğinde maaşı da evliliğin ilk ay başında kesilir.
 • Tekrar evlenerek boşanan veya evlendiği eşi ölen kadın, dul aylığını yeniden alabilir.
 • İkinci eşten veya ilk eşten tercih ederek aylığını alabilir.
 • Eşinden boşanan fakat beraber yaşadığı tespit edilen kadının ödenen maaşları geri alınmaktadır.

Kız Çocuğunun Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Kız Çocuğunun Yetim Aylığı:

 • Evlendiği zaman,
 • Çalışmaya başladığı zaman,
 • Aylık almaya başladığı zaman,
 • Evlenme ödeneği yani çeyiz parası almış ve sonrasında boşanmış ise kız çocuğuna bu aylık hemen kesilir.
 • SGK’ dan çeyiz parası aldıktan sonra 2 yıl geçmesi gerekir. Bu iki yıl sonunda tekrar yetim aylığına hak kazanabilir.
 • Evlenen ve maaşı kesilen kız çocuğunun eşi ölür ise ve bu nedenden dolayı aylık almaya hak kazanır ise, yetim aylığı ya da dul aylığı arasında tercih yapar ve alabilir.
 • Tekrar işsiz kalır veya boşanır ise talep ederek tekrar maaşını alabilir.
 • Eşinden boşandığı halde birlikte yaşadığı tespit edilirse ödenen maaşlar faiziyle geri alınır.

Erkek Çocuğun Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Erkek Çocuğun Yetim Aylığı:

 • Çalışmaya başladıklarında,
 • Aylık almaya başladığında,
 • Eğitim hayatı sona ererek 18 yaşını doldurduğunda,
 • Eğitime devam ederek 20 veya 25 yaşına kadar maaş bağlanan okulları ile ilişkisi kesilmesi durumunda,
 • Ortaokul ya da liseye giden çocuk 20 yaşını doldurduğunda,
 • Yüksek öğrenim gören ve 25 yaşını doldurduğunda kesilir.
 • Okul ile ilişkisi kesildiği için aylığı kesilen yetim tekrar okula başlar ise maaş tekrar bağlanmaktadır.
 • Erkek çocuğun evlenmesi halinde aylığı kesilmez.

Malul Çocukların Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

 • Kendisine yetim aylığı bağlanan malul çocuğun %60 malul olması gerekir.
 • Çalışma hallerinde kesilir.
 • Herhangi bir aylık almaya başladıklarında,
 • Rapor %60’ın altına düşer ise kesilir.
 • Malul çocuk evlendiğinde maaşı kesilmez.

Dul ve yetim maaşı için başvuru talebinizi e-Devlet sisteminden oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Boşanan kadınlara verilen Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri ve maddi yardımları inceleyerek bilgi alabilir, başvuru sağlayabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. vera dedi ki:

  ÖNCELİKLE YAZIYI OKUDUM Ben 2 sene önce anlaşarak Eşimden Boşandım çocuğum yok ailemin yanına geldim Annem rahatsız Onunla ilgileniyorum çalışmıyorum Babam sağ fakat bizimle ilgilenen biri değil ekonomik yönden zorluk çektiriyor Ben babamın emeklisinden faydalanmak istiyorum ama illa ölümü olması lazım çok saçma değil mi ? Neticede tek evladıyım ve maddi gelirim hiç yok Her neyse umarım bu kanun bi önce değişir.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!