canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Fındık Desteklemesi Ne Zaman Ödenecek?

Fındık Desteklemesi Ne Zaman Ödenecek?

Fındık üreticilerine müjde! Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticilerine belirlenen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak. Alan bazlı ürünler kapsamında fındık da bulunuyor. Belirli ile ve ilçelerde gerekli şartlara uygun olarak üretim yapan yetiştiricilerimize destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. İçeriğimizden fındık destekleme ödemeleri, şartları, destek tutarları gibi konularda bilgi alabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın destekleme ödemelerinin ise 07 Mayıs tarihinden itibaren ödenmesi planlanmaktadır.

Devlet Fındık Yetiştiricilerine Destek Veriyor

Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ kapsamında ruhsat verilen alanlarda üretim yapacak olan çiftçilerimize fındık destekleme ödemesi altında fındık parası verilmektedir. Verilen bu desteklere en çok başvuru yapan il Ordu oluyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Ordu ilimize 281 milyar TL’ lik fındık parası verildi. 160 milyon TL ile Giresun, 93 milyon TL ile de Trabzon desteklendi. Başvurularını yapan çiftçilerimize yine bakanlık tarafından destekler verilmeye devam edecek.

Alan bazlı fındık desteklemesi kapsamında üreticilerimize 10 yıldır destek veriliyor. 2009 yılından beri çiftçilerimize verilen fındık desteklerinin tutarları artış gösterdi. Ülkemiz şartlarında çiftçilerimizin desteklenmesi amacı ile en adil uygulama verilen bu destekleme ödemeleridir. Destek tutarı enflasyon oranının altında kalsa da, verimliliğin artırılması hususunda önem taşımaktadır. Fındık üretimi oldukça meşakkatlidir. Ekilen ilk yıl fındık ürünü elde edilmesi mümkün olmadığından dolayı olayı uzun vadede ele almak gerekmektedir. Çiftçilerimiz nakit ihtiyacından dolayı bahçeleri ile ilgilenemiyor, budama yapamıyor. Verilen bu destekler yetiştiricilerimize ilaç gibi  geliyor.

Destekleme Ödemesi KonusuDekar Başına Ödenecek Destek Tutarı
Fındık üreticileri alan bazlı gelir desteği170 TL

Dekar başına 170 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Çiftçimiz 10 dekar için başvuru yaptığında 1.700 TL destekleme ödemesi alabilir. 1 dekarın altındaki araziler için destekleme ödemesi verilmez. 

Fındık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında destekleme ödemesi almak isteyen çiftçilerimizin ilan edilen tarihler arasında Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • Alan bazlı fındık desteği başvuru dilekçesi ile birlikte başvuru yapınız.
 • İl ve ilçe müdürlükleri kendilerine yapılan başvuruları incelemekte ve müracaatta ifade edilen bilgi ve belgelerin doğruluğunu kontrol etmektedir.
 • Fındık arazileri ile ilgili herhangi bir ihtilaf olması durumunda ise il ve ilçe fındık komisyonları sorunları çözmek için yetkilendirilmiştir.
 • Toplam alının 1 dekarın altında olması durumunda şahısların başvuruları kabul edilmez.
 • Başvuru dilekçesinin yanı sıra, ÇKS kayıt belgesi ve fındık üreticiliği yaptığınıza dair bir belge (fındık üretici belgesi) sunmanız gerekmektedir.
Fındık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?
Fındık Desteği Başvurusu

Kimler Fındık Desteklemesinden Yararlanabilir?

Alan bazlı fındık desteği almak için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir;

 • ÇKS ve Fındık Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olmak ve bu kayıtların güncel olması
 • Gerçek ve tüzel kişi olmak
 • Fındık bahçesinde ara ziraatı yapmamak
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunmamak
 • Başvuru tarihleri içerisinde müracaatta bulunmak
 • Fındık desteği verilen il ve ilçelerde faaliyet göstermek
 • Kamu kuruluşu ve ortağı olmamak gibi şartlar aranacaktır. Bu şartlara sahip olmayan destekleme ödemesi alamayacaktır.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Kapsamında Desteklenen İller ve İlçeleri

Havza Bazlı Destekleme Modeli Kapsamında, ülkemizde bazı bölgelere destek verilmektedir. Ülkemiz havzalara ayrılmakta, hangi ürünün hangi bölgede yetiştirilebileceği ve daha çok verim alınacağı konusunda çalışmalar yürütülmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı, beslenme gibi konularda stratejik olarak önemli olan ürünlerin üretilmesi için devlet bakanlık eli ile destek vermektedir. Havza bazlı destekleme modelinde toplamda 21 ürün bulunmaktadır. Ayrıca sertifikalı tohum kullanımı, fındık, yem bitkisi ve fark ödemesi gibi konularda da ödeme yapılmaktadır.

İl İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Sivil Toplum Kuruluşları arasında yapılan değerlendirmeler sonucu, iklim, su, toprak gibi temel üretim bileşenleri dikkate alınarak ürün listeleri ve bölgeler belirlenmiştir.

DESTEKLENEN İLLERDESTEKLEME ÖDEMESİ VERİLECEK İLÇELER
ARTVİNArhari, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul
BARTINAmasra, Kurucaşile, Merkez, Ulus
BOLUGöynük, Mudurnu
DÜZCEAkçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Merkez, Yığılca
GİRESUNBulancak, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Merkez, Piraziz, Tirebolu, Yağlıdere
GÜMÜŞHANEKürtün
KASTAMONUAbana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu
KOCAELİKandıra
ORDUAkkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye
RİZEArdeşen, Fındıklı, Pazar
SAKARYAAdapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferezli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Taraklı
SAMSUNAlaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba,  İlkadım, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Yakakent
SİNOPAyancık, Dikmen, Erfelek, Gerze, Merkez, Türkeli
TOKATErbaa
TRABZONAkçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra
ZONGULDAKAlaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez

Bu kapsamda fındık desteği verilecek olan il ve ilçeler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Bu tabloda yer almayan il ve ilçelerine fındık alan bazlı gelir desteği verilmiyor.

Fındık Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek?

Geçtiğimiz yıl fındık destekleri için başvurular İl/İlçe Müdürlükleri’nce alınmıştı. Bilindiği gibi ödemeler destek verilen yılda değil, bir sonraki yıl içinde yapılmaktadır. Özellikle bu yıl verilecek olan destekleme ödemelerinden yine en çok başvuru alan il olan Ordu’da 120 bin üretici fındık destekleme parasının ne zaman ödeneceğini merak etmektedir. Hayvancılık ve alan bazlı desteklenen ürünlerin ödemelerinin mart ayı içerisinde yapılacağı söylenmişti.  Tarımsal ödemeler bilindiği gibi Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Merkezi Yönetim Bütçesi dahilinde hazırlanan harcama çizelgelerine göre belirlenen sayıda üreticimiz verilen bu desteklerden yararlanabilir.

Dekar Başına 170 TL Fındık Desteği Ödemesi Yarın Yapılacak

Ülkemizde fındık üretimiyle uğraşan binlerce üreticiye 07.05.2021 tarihinden itibaren alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacağının müjdesi verildi.

Fındık Üreticilerine yapılacak olan alan bazlı gelir desteği fındık destekleme ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre gerçekleştirilecek olup, bu desteğin üreticilere çok ciddi katkı sağlayacak.

Buna göre;

 • TC kimlik numaralarının son hanesi 8, 6 ve 4 olan çiftçiler ödemelerini 7 Mayıs Cuma günü saat 18:00’dan sonra Ziraat Bankası hesaplarından alabilecekler.
 • TC Kimlik numaralarının son hanesi 0 ve 8 olan üreticiler ise 2021 fındık destekleme ödemelerini 10 Mayıs Pazartesi günü alabilecekler.

Bu ay bahçe bakımı ve çeşitli giderleri için desteğe ihtiyaçlarının arttığı döneme denk gelmesi ile “Hem bahçe bakımı hem de bayram öncesi yapılacak bu destekleme ödemesiyle üreticiler için bu destek adeta can suyu olacak.

Ödeme tarihlerinde Ziraat Bankası ATM’lerinde fındık destekleme ödemelerini hak sahibi çiftçiler alabilecekler.

Yapılacak olan ödeme tutarının %2’si kadar bankaya hizmet komisyonu ödenmektedir. Ödemeler çiftçilerimizin bankalarda bulunan hesaplarına yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan ödemeler için ise beklenen tarih açıklandı.

Fındık Destekleme Ödeme Tarihleri hakkında bilgi almak için aşağıda ki bağlantıya tıklayınız.

Fındık Fiyatları

Aşağıdaki tabloda fındık fiyatları gösterilmektedir.

2021 İL İL FINDIK FİYATLARI LİSTESİ

 • ÇARŞAMBA FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,50 TL
 • DÜZCE FINDIK FİYATLARI: 18,40 TL – 23,80 TL
 • FATSA FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,00 TL
 • GİRESUN FINDIK FİYATLARI: 22,50 TL – 25,50 TL
 • AKÇAKOCA FINDIK FİYATLARI: 18,40 TL – 23,80 TL
 • TRABZON FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,00 TL
 • TERME FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,25 TL
 • ÜNYE FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,50 TL
 • ZONGULDAK FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,25 TL
 • KOCAELİ FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,25 TL
 • ORDU FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,25 TL
 • SAKARYA FINDIK FİYATLARI: 21,50 TL – 23,75 TL
 • SAMSUN FINDIK FİYATLARI: 22,00 TL – 23,50 TL

Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında üreticilerimizin hesaplarına ödemeleri yatırılacaktır. Fındık başvuruları tekrar kabul edilecektir. Bu desteklerden yararlanmak için en kısa sürede şayet kaydınız yoksa Fındık Kayıt Sistemi’ne kayıt olmanız, kaydınız var ve eksi ise güncellemeniz gerekmektedir. Belge teslim tarihleri ise yıl sonunda son buluyor. Ayrıca fındık üretimi yapanlara mazot ve gübre destekleme ödemesi de verilmektedir. Bu ödemelerden yararlanmak için de başvurularınızı yapabilirsiniz.

Başvuru evrakları olan dilekçe ve fındık üretimi yaptığınızı gösteren belge ile il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne gidebilir ve dekar başına verilen 170 TL destekleme ödemelerinden yararlanabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın ödemelerinden yararlanmaya hak kazananlar ise 7 Mayıs tarihinden sonra banka şubeleri aracılığı ile hesaplarına yatırılan tutarları çekebilir. Hayırlı uğurlu olsun. 

Yaş Çay Destekleme Ödemeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.