KosgebKredisi.com

Fındık Destekleme Parası Ödeme Tarihleri 2022 GÜNCEL!

Fındık üreticilerine müjde! Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticilerine dekar başına destek ödemesi yapıyor. Alan bazlı ürünler kapsamında fındık ürünü de bulunduğundan fındık üreticileri destek ödemesinden yararlanabilecektir. Fındık desteklemesinden yararlanmak için gerekli şartları sağlayan üreticiler belirli il ve ilçelerde destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediyor.

Fındık Destekleme Parası Ödeme Tarihleri 2022 GÜNCEL!

2022 yılında Fındık Destekleme ödemesi ÇKS belgesi ve fındık kayıt sisteminde olan üreticilere devlet ödeme yapılmaya devam ediyor. İçeriğimizden fındık destekleme ödemeleri nasıl alınır fındık destekleme fiyatları ne kadar oldu, 2022 fındık dönüm parası ne kadar oldu, Fındık destekleme başvuruları nasıl yapılır, 2022 yılı fındık destekleme ödemeleri ne zaman, dönüm parası ne kadar? kimler yararlanabilir, şartları nelerdir, başvuru tarihleri ve Ziraat Bankası fındık destek parası sorgulama şartları, destek tutarları gibi konularda bilgi alabilirsiniz. Aşağıda verilen adımlar ile ve başvuru şartlarını taşıdığınız takdirde ödemelerini alabilirsiniz.

Devlet Fındık Yetiştiricilerine Destek Veriyor

Fındık destekleme ödemelerini devlet her yıl üreticilere, yetiştirdikleri ürünlere göre belirli oranlarda yapmaktadır. Bu ödemeler, Ödeme dönemi öncesinde Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine mevzuat hükümlerine göre destekleme başvurusu yapan çiftçilere ve üreticilere verilmektedir.

Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ kapsamında ruhsat verilen alanlarda üretim yapacak olan çiftçilerimize fındık destekleme ödemesi altında fındık parası verilmektedir.

Verilen bu desteklere en çok başvuru yapan il Ordu oluyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Ordu ilimize 281 milyar TL’ lik fındık parası verildi. 160 milyon TL ile Giresun, 93 milyon TL ile de Trabzon desteklendi. Başvurularını yapan çiftçilerimize yine bakanlık tarafından destekler verilmeye devam edecek.

Bu kapsamda üreticilerin fındık destekleme parası alabilmesi için ilk şart; üreticinin Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunmasıdır. Tarım destekleme ödemeleri kapsamında 2022 yılında yapılacak ödemeleri inceleyebilirsiniz.

Devlet tarafından ödenmekte olan, tarım ve hayvancılık fark ödemeleri, buğday, arpa, yulaf ve benzeri alanlarda yapılacak olan ödeme paraları, tarla parası, dönüm başına ödeme miktarı ve Devlet fındık destekleme ödemeleri Ziraat Bankasına yapılacak ödemeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Fındık Destekleme Nasıl Alınır?

Devlet alan bazlı gelir desteği ödemesi kapsamında verilen fındık destekleme ödemesinden faydalanmak için üreticilerin müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları ve kayıt güncellemeleri gerekmektedir. Fındık destekleme parası almak için üreticilerin toplam alanlarının 1 dekarın altında olmaması, FKS’ya ve ÇKS’ye kayıt olmaları şartlarını sağlayarak, FKS VE ÇKS belgesi ile başvurularda istenen diğer belge ve evrakları Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılacak başvuru sonrasında fındık desteği alınır.

Fındık desteği kimlere verilir?

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar eki listede yer alan havzalarda, ruhsatlı fındık alanlarında fındık üretimi yapan ÇKS ve FKS’ye kayıtlı çiftçilere FKS’de kayıtlı ruhsatlı fındık alanı büyüklüğü dikkate alınarak fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılır.

Fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi almaktan vazgeçen üreticiler ne yapmalıdır?

 • 2022 üretim yılında ÇKS ve FKS’de kayıtlı olan çiftçilerin fındık alan bazlı gelir desteğinden yararlanmak istememesi durumunda; bu taleplerini 31/12/2020 tarihi mesai bitimine kadar il/ilçe müdürlüklerine yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir.
 • İl/ilçe müdürlüğü müracaattaki bilgi ve belgelerin doğruluğunu ÇKS ve FKS’den kontrol eder.
 • Fındık arazilerinin ruhsatlılık durumuna ilişkin sorunlar ile ihtilafların çözümünde il/ilçe fındık komisyonları yetkilidir.
 • Toplam alanı bir dekarın altında olan ruhsatlı fındık alanlarına fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılmaz.

Başvuruların nasıl yapıldığı konusunda çiftçilerimiz aydınlatacak olursak;

Fındık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre Ç.K.S dosyalarını yaptıran fındık üreticilerinden ayrıca dilekçe alınmayacak. Yani dosyasını İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne verenler fındık alan bazlı destek dilekçesini vermiş sayılacaklar ve fındık alan bazlı desteklerini alacaklar.

Geçmiş dönemlerde, dosya yapılsa bile dilekçe verme zorunluluğu vardı. Düzenlenen yeni uygulama ile bu zorunluluk ortadan kaldırılmış oldu.

Fındık desteği başvuruları: Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre alan bazlı gelir desteği başvuruları her yılın 1 Haziran ve 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşir.

Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında Fındık Destekleme 2022 yılı 170 TL olan destekleme ödemesi almak için çiftçilerin, ilan edilen tarihler arasında Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ ne ÇKS ve FKS kaydı için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Fındık desteklemesi başvuru süreci şu şekilde ilerler:

 • Alan bazlı fındık desteği başvuru dilekçesi ile birlikte Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuruya ek olarak, bir ÇKS kayıt sertifikası ve fındık üreticisi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
 • Başvuru dilekçesi ile birlikte ÇKS kayıt belgesi ve fındık üreticiliği yaptığınıza dair bir belge (fındık üretici belgesi) sunmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra bulunduğunuz yerdeki il ve ilçe müdürlüklerine bu dilekçe verilir. Ekinde istenen belgeler de uygun şekilde hazırlanır.
 • Başvurudaki bilgi ve belgelerin doğruluğunu onaylanması için İl ve ilçe müdürlükleri kendilerine yapılan başvuruları incelemekte ve müracaatta ifade edilen bilgi ve belgelerin doğruluğunu kontrol etmektedir.
 • Fındık arazileri ile ilgili herhangi bir ihtilaf olması (anlaşmazlık çıkması) durumunda ise il ve ilçe fındık komisyonları sorunları çözmek için yetkilendirilmiştir.
 • Toplam alanın 1 dekarın altında olması durumunda şahısların başvuruları kabul edilmez.
 • Tüm işlemlerin doğruluğu kontrol edildiğinde onay verilmesi halinde üretici fındık desteklemesi almaya hak kazanacaktır.
 • Fındık destekleme ödemesi almaya hak kazanmış üreticilere 2022 yılında dekar başına 170 TL fındık desteği ödemesi yapılır.

Fındık Desteği Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fındık destekleme almak isteyenler il/ilçe müdürlüğüne aşağıda belirtilen belgeler ile başvurabilirler. Bu belgeler:

Devlet Fındık Desteklemeleri Nasıl Yapılır?

Fındık üreticilerine yapılacak olan desteklemeler için tüm üreticiler destekleme ödeme tarihini beklemektedir. Tarım ve Orman Müdürlüklerince yapılan ödemeler aşağıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır. Devlet fındık destekleme ödemesi şu şekilde yapılır:

 • Çiftçilerin destekleme başvuruları toplanır.
 • Tarım ve Orman Müdürlüğü, her üretici adına alan bazlı gelir desteği dosyası açar.
 • Başvuruda bulunan çiftçinin bilgileri Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sisteminden kontrol edilir.
 • Tarım müdürlüğü tarafından fındık parasın ödemesine esas olmak üzere yapılan incelemelerin sonuçlanmasını müteakiben, Çiftçi kayıt sisteminden üretici detayında icmali alır ve bu icmalin, köy, mahalle ve ilçe merkezlerinde, 10 gün boyunca askıda bırakılmasını sağlanır.
 • Askıya çıkarılan bilgiler hakkında itiraz müracaatları alınır ve eğer itiraz olmaz ise, icmalde ki bilgiler doğru olarak kabul edilir ayrıca daha sonra itiraz kabul edilmez.
 • Daha sonra yapılan yazışma ve işlemler sonucunda bilgiler BÜGEM’ e gönderilir.
 • Tarım Bakanlığı, son aşamada, belirtilen bilgileri Ziraat Bankasına aktarır.
 • Banka tarafından da fındık parası üreticilere ödenir. Eğer bu konuda bir sorun yaşanırsa, bu sorunu çözmekten il veya ilçe fındık komisyonu yetkilidir.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile evrak teslim ve icmallerin BÜGEM’e gönderilme tarihleri güncellenmesi bekleniyor. Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında destekleme ödemesi almak isteyen vatandaşlarımızın belgelerinin başvuru tarihine kadar teslim edilmesi gerekiyor.

Askı süresi 5 gün olup hazırlanan kesin icmaller başvuru tarihine kadar Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.

Fındık Fiyatı Belli Oldu! Fındık Alım Fiyatları Ne Kadar, Kaç TL Oldu?

Karadeniz’in önemli geçim kaynakları arasında olan fındık fiyatları belli oldu. Buna göre, Giresun fındık alım fiyatı kilogram başına 27 lira olarak açıklandı. Giresun fındık alım fiyatı kilogram başına 27 lira levant kalite fındık için ise 26,5 liradır. Yüksek randımanlı fındığa bir lira fazla ödeme yapılacaktır. Fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira 30 lira arasında değişiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, fındık üreticilerine yönelik ödemeye ilişkin bilgi verdi.

Bakan Pakdemirli, “Fındık üreticilerimize ilk ödemeyi yapıyoruz. TMO’muzun fındık alım kampanyasının ilk 8 gününde fındık teslim eden 2 bin 507 üreticimizin hesaplarına fındık alım bedeli olarak toplam 75 milyon lirayı 9 Eylül’de yatırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

2022 Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Kadar?

Dekar Başına 170 TL Fındık Desteği Ödemesi Yapılacak

Fındık Üreticilerine yapılacak olan alan bazlı gelir desteği fındık destekleme ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre gerçekleştirilecek olup, bu desteğin üreticilere çok ciddi katkı sağlayacak.

Alan bazlı fındık desteklemesi kapsamında üreticilerimize 10 yıldır destek veriliyor. 2009 yılından beri çiftçilerimize verilen fındık desteklerinin tutarları artış gösterdi. Ülkemiz şartlarında çiftçilerimizin desteklenmesi amacı ile en adil uygulama verilen bu destekleme ödemeleridir. Destek tutarı enflasyon oranının altında kalsa da, verimliliğin artırılması hususunda önem taşımaktadır. Fındık üretimi oldukça meşakkatlidir. Ekilen ilk yıl fındık ürünü elde edilmesi mümkün olmadığından dolayı olayı uzun vadede ele almak gerekmektedir. Çiftçilerimiz nakit ihtiyacından dolayı bahçeleri ile ilgilenemiyor, budama yapamıyor. Verilen bu destekler yetiştiricilerimize ilaç gibi geliyor.

Destekleme Ödemesi KonusuDekar Başına Ödenecek Destek Tutarı
Fındık üreticileri alan bazlı gelir desteği170 TL
Fındık Desteği 2022 miktarı dekar başına 170 TL’dir.

Dekar başına 170 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Çiftçimiz 10 dekar için başvuru yaptığında 1.700 TL destekleme ödemesi alabilir.

2022 Fındık Destekleme Dönüm Parası Ne Kadar?

Fındık Desteği olarak 170 TL dekar başı ödemesinin yanında ayrıca fındık üretimi yapanlara mazot ve gübre destekleme ödemesi de verilmektedir. Bu ödemelerden yararlanmak için de başvurularınızı yapabilirsiniz. Fındık için mazot desteği 17 TL, Gübre desteği 8 TL olmak üzere toplamda 25 TL mazot gübre desteği veriliyor.

Kimler Fındık Desteklemesinden Yararlanabilir?

Destekten yararlanabilmek için yalnızca fındık üreticisi olmak yeterli olmuyor. Bununla birlikte faydalanacak olan vatandaşların aşağıdaki şartları da taşıması gerekiyor. Destekleme ödemeleri için belirlenen şartlar ise şöyle;

Alan bazlı fındık desteği almak için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir;

 • ÇKS belgesi olanlar ve Fındık Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olanların bu kayıtların güncel olması gerekiyor.
 • Gerçek ve tüzel kişi olmak yani desteğe hem gerçek hem de tüzel kişiler başvuru yapabilir.
 • Ayrıca fındık bahçelerinde ara ziraatı yapılmamalıdır.
 • Başvuru tarihleri içerisinde müracaatta bulunmak
 • Fındık desteği verilen il ve ilçelerde faaliyet göstermek
 • Gerçeğe aykırı bilgi vermemek gerekmektedir.
 • İlan edilen başvuru tarihlerinde başvuru yapılmalıdır.
 • Bu desteği veren il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak gerekir.
 • Kamu kuruluşu ve ortağı olmamak gibi şartlar aranacaktır. Bu şartlara sahip olmayan destekleme ödemesi alamayacaktır.

ÇKS Çiftçi Kayıt Belgesi

 • Fındık üreticiliğini belgeleyen evrak
 • Fındık üretici belgesi
 • Yetkililer bu bilgilerin doğruluğunu kontrol eder. Herhangi bir olumsuzluk veya anlaşmazlık durumlarında il, ilçe fındık komisyonları yetkilidir.
 • Toplam arazi 1 dekarın altındaysa destek alamazsınız.

Fındık Parası Kimlere Ödenmez?

Fındık desteklemelerinden yararlanamayacak olanlar:

 • Çks ve FKS kaydı olmayanlar,
 • Fındık üretim bahçesinde ara ziraatı yapanlar,
 • Sahte belge düzenleyerek, gerçeğe uygun olmayan başvuruda bulunanlar,
 • Devlet kurumları ve ortakları fındık parası alamazlar.
 • 31/12/2020 tarihi mesai bitimine kadar FKS’ye kayıtlı olmayanlar ve 2020 üretim yılında ruhsatlı fındık arazilerinde değişiklik olduğu halde FKS’de güncelleme yaptırmamış olanlar, fındık alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanamaz.
 • Ara ziraatı yapılan destekleme kapsamındaki fındık parselleri, fındık alan bazlı gelir desteğinden faydalanamaz.
 • 1 dekarın altındaki araziler için destekleme ödemesi verilmez. 

Tarım ve Orman İl ve ilçe müdürlüklerine çiftçiler belirlenen tarihlerde başvurularını gerçekleştirebilir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek işçin aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Fındık Destek Parası 2022 Başvuru Tarihleri

Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre alan bazlı gelir desteği başvuruları her yılın 1 Haziran ve 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşir. Bu kapsamda fındık desteğinin başvuruları da bu tarihlerde yapılmalıdır.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Kapsamında Desteklenen İller ve İlçeleri

Havza Bazlı Destekleme Modeli Kapsamında, ülkemizde bazı bölgelere destek verilmektedir. Ülkemiz havzalara ayrılmakta, hangi ürünün hangi bölgede yetiştirilebileceği ve daha çok verim alınacağı konusunda çalışmalar yürütülmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı, beslenme gibi konularda stratejik olarak önemli olan ürünlerin üretilmesi için devlet bakanlık eli ile destek vermektedir. Havza bazlı destekleme modelinde toplamda 21 ürün bulunmaktadır. Ayrıca sertifikalı tohum kullanımı, fındık, yem bitkisi ve fark ödemesi gibi konularda da ödeme yapılmaktadır.

İl İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Sivil Toplum Kuruluşları arasında yapılan değerlendirmeler sonucu, iklim, su, toprak gibi temel üretim bileşenleri dikkate alınarak ürün listeleri ve bölgeler belirlenmiştir.

DESTEKLENEN İLLERDESTEKLEME ÖDEMESİ VERİLECEK İLÇELER
ARTVİNArhari, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul
BARTINAmasra, Kurucaşile, Merkez, Ulus
BOLUGöynük, Mudurnu
DÜZCEAkçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Merkez, Yığılca
GİRESUNBulancak, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Merkez, Piraziz, Tirebolu, Yağlıdere
GÜMÜŞHANEKürtün
KASTAMONUAbana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu
KOCAELİKandıra
ORDUAkkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye
RİZEArdeşen, Fındıklı, Pazar
SAKARYAAdapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferezli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Taraklı
SAMSUNAlaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba,  İlkadım, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Yakakent
SİNOPAyancık, Dikmen, Erfelek, Gerze, Merkez, Türkeli
TOKATErbaa
TRABZONAkçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra
ZONGULDAKAlaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez

Bu kapsamda fındık desteği verilecek olan il ve ilçeler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Bu tabloda yer almayan il ve ilçelerine fındık alan bazlı gelir desteği verilmiyor.

Fındık Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek?

Dekar Başına 170 TL Fındık Desteği Ödemesi Ne Zaman? yapılacağı konusu araştırılıyor. Geçtiğimiz yıl fındık destekleri için başvurular İl/İlçe Müdürlükleri’nce alınmıştı. Bilindiği gibi ödemeler destek verilen yılda değil, bir sonraki yıl içinde yapılmaktadır. Özellikle bu yıl verilecek olan destekleme ödemelerinden yine en çok başvuru alan il olan Ordu’da 120 bin üretici fındık destekleme parasının ne zaman ödeneceğini merak etmektedir. Hayvancılık ve alan bazlı desteklenen ürünlerin ödemelerinin mart ayı içerisinde yapılacağı söylenmişti.  Tarımsal ödemeler bilindiği gibi Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Merkezi Yönetim Bütçesi dahilinde hazırlanan harcama çizelgelerine göre belirlenen sayıda üreticimiz verilen bu desteklerden yararlanabilir.

Fındık Üreticilerine yapılacak olan alan bazlı gelir desteği fındık destekleme ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre gerçekleştirilecek olup, bu desteğin üreticilere çok ciddi katkı sağlayacak.

170 TL Alana Bazlı Gelir Ödemesi

Fındık bahçelerinin akar tehlikesine karşı bu ayın bahçelerde bakım zamanın gelmesiyle verilecek olan 170 TL Alan bazlı gelir desteği ödemesi üreticilerimiz için adeta can suyu olacak. Bu parayla üreticilerimiz bahçelerini gübreleyecek, gerekli olan ilaçlamayı yapacak.

Dekar başına 170 TL Fındık ödemesi yapılacak olan üreticiler alacakları bu 170 lirayı en iyi şekilde değerlendirebilecek.
Ödemelerin bu ayda ki bahçe bakımı ve çeşitli giderleri için üreticilerin desteğe ihtiyaçlarının arttığı döneme denk gelmesi ile “Hem bahçe bakımı hem de bayram öncesi yapılacak bu destekleme ödemesiyle üreticiler için bu destek adeta can suyu olacak.

Bahçe bakımı ve çeşitli giderleri için desteğe ihtiyaçlarının arttığı döneme denk gelmesi ile “Hem bahçe bakımı hem de bayram öncesi yapılacak bu destekleme ödemesiyle üreticiler için bu destek adeta can suyu olacak.

Yapılacak olan ödeme tutarının %2’si kadar bankaya hizmet komisyonu ödenmektedir. Ödemeler çiftçilerimizin bankalarda bulunan hesaplarına yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan ödemeler için ise beklenen tarih açıklandı.

Belge teslim tarihleri ise yıl sonunda son buluyor.

Ziraat Bankası Fındık Destek Parası Sorgulama

2022 yılında Fındık Destekleme Ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen miktarlarda, Ziraat Bankası tarafından üreticilerin hesaplarına aktarılmak suretiyle ödenmektedir. Bu sene de verilecek destekleme ödemesini almak isteyen çiftçilerimiz Ziraat bankasına müracaat edebilir ve banka hesaplarına kontrol ederek yatıp yatmadığını öğrenebilir. Geçtiğimiz yılın ödemelerinden yararlanmaya hak kazananlar ise 7 Mayıs tarihinden sonra banka şubeleri aracılığı ile hesaplarına yatırılan tutarları çekebilir.

Sizde başvuru evrakları olan dilekçe ve fındık üretimi yaptığınızı gösteren belge ile il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne gidebilir ve dekar başına verilen 170 TL fındık destekleme ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!