KOSGEB Hibeleri

Fındık Desteklemesi 2020 Ne Zaman Ödenecek?

Fındık Desteklemesi 2020 Ne Zaman Ödenecek?

Fındık üreticilerine müjde! Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında da fındık üreticilerine belirlenen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak. Alan bazlı ürünler kapsamında fındık da bulunuyor. Belirli ile ve ilçelerde gerekli şartlara uygun olarak üretim yapan yetiştiricilerimize destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. İçeriğimizden fındık destekleme ödemeleri, şartları, destek tutarları gibi konularda bilgi alabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın destekleme ödemelerinin ise 29 Mart tarihinden itibaren ödenmesi planlanmaktadır.

Devlet Fındık Yetiştiricilerine Destek Veriyor

Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ kapsamında ruhsat verilen alanlarda üretim yapacak olan çiftçilerimize fındık destekleme ödemesi altında fındık parası verilmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alan bazlı gelir desteği kapsamında geçtiğimiz yıl başvuruları alınan ödemelerin 2019 yılı Mart ayı içerisinde ödeneceği ifade edilmişti. Verilen bu desteklere en çok başvuru yapan il Ordu oluyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Ordu ilimize 281 milyar TL’ lik fındık parası verildi. 160 milyon TL ile Giresun, 93 milyon TL ile de Trabzon desteklendi. 2020 yılında başvurularını yapan çiftçilerimize yine bakanlık tarafından destekler verilmeye devam edecek.

2020 yılında Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira tarımsal destekleme ödeme 20 Mart 2020 tarihi itibariyle yapılmaya başlanacak.

Alan bazlı fındık desteklemesi kapsamında üreticilerimize 10 yıldır destek veriliyor. 2009 yılından beri çiftçilerimize verilen fındık desteklerinin tutarları artış gösterdi. Ülkemiz şartlarında çiftçilerimizin desteklenmesi amacı ile en adil uygulama verilen bu destekleme ödemeleridir. Destek tutarı enflasyon oranının altında kalsa da, verimliliğin artırılması hususunda önem taşımaktadır. Fındık üretimi oldukça meşakkatlidir. Ekilen ilk yıl fındık ürünü elde edilmesi mümkün olmadığından dolayı olayı uzun vadede ele almak gerekmektedir. Çiftçilerimiz nakit ihtiyacından dolayı bahçeleri ile ilgilenemiyor, budama yapamıyor. Verilen bu destekler yetiştiricilerimize ilaç gibi  geliyor.

Destekleme Ödemesi KonusuDekar Başına Ödenecek Destek Tutarı
Fındık üreticileri alan bazlı gelir desteği170 TL

Dekar başına 170 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Çiftçimiz 10 dekar için başvuru yaptığında 1700 TL destekleme ödemesi alabilir. 1 dekarın altındaki araziler için destekleme ödemesi verilmez. Mart ayı destekleme ödemeleri sorgulaması yapabilirsiniz.

Fındık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında destekleme ödemesi almak isteyen çiftçilerimizin ilan edilen tarihler arasında Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

 1. Alan bazlı fındık desteği başvuru dilekçesi ile birlikte başvuru yapınız.
 2. İl ve ilçe müdürlükleri kendilerine yapılan başvuruları incelemekte ve müracaatta ifade edilen bilgi ve belgelerin doğruluğunu kontrol etmektedir.
 3. Fındık arazileri ile ilgili herhangi bir ihtilaf olması durumunda ise il ve ilçe fındık komisyonları sorunları çözmek için yetkilendirilmiştir.
 4. Toplam alının 1 dekarın altında olması durumunda şahısların başvuruları kabul edilmez.
 5. Başvuru dilekçesinin yanı sıra, ÇKS kayıt belgesi ve fındık üreticiliği yaptığınıza dair bir belge (fındık üretici belgesi) sunmanız gerekmektedir.
Fındık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İl ve ilçe müdürlüklerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bu belgeler ile birlikte müracaat tarihlerinde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu belgelerde yer alan bilgilerin hatalı olması ve haksız kazanç elde edilmesi durumunda bakanlık ödemeleri gecikme faiz ve zamları ile birlikte geri alıyor. İdari yaptırımlara maruz kalmamak adına üreticilerimizin doğru bilgi vermesi gerekiyor. Ayrıca yanlış beyanda bulunanlar 5 yıl boyunca verilecek olan destekleme ödemelerinden yararlanamıyor.

Kimler Fındık Desteklemesinden Yararlanabilir?

Alan bazlı fındık desteği almak için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekmektedir;

 • ÇKS ve Fındık Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olmak ve bu kayıtların güncel olması
 • Gerçek ve tüzel kişi olmak
 • Fındık bahçesinde ara ziraatı yapmamak
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunmamak
 • Başvuru tarihleri içerisinde müracaatta bulunmak
 • Fındık desteği verilen il ve ilçelerde faaliyet göstermek
 • Kamu kuruluşu ve ortağı olmamak gibi şartlar aranacaktır. Bu şartlara sahip olmayan destekleme ödemesi alamayacaktır.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Kapsamında Desteklenen İller ve İlçeleri

Havza Bazlı Destekleme Modeli Kapsamında, ülkemizde bazı bölgelere destek verilmektedir. Ülkemiz havzalara ayrılmakta, hangi ürünün hangi bölgede yetiştirilebileceği ve daha çok verim alınacağı konusunda çalışmalar yürütülmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı, beslenme gibi konularda stratejik olarak önemli olan ürünlerin üretilmesi için devlet bakanlık eli ile destek vermektedir. Havza bazlı destekleme modelinde toplamda 21 ürün bulunmaktadır. Ayrıca sertifikalı tohum kullanımı, fındık, yem bitkisi ve fark ödemesi gibi konularda da ödeme yapılmaktadır.

İl İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Sivil Toplum Kuruluşları arasında yapılan değerlendirmeler sonucu, iklim, su, toprak gibi temel üretim bileşenleri dikkate alınarak ürün listeleri ve bölgeler belirlenmiştir.

DESTEKLENEN İLLERDESTEKLEME ÖDEMESİ VERİLECEK İLÇELER
ARTVİNArhari, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul
BARTINAmasra, Kurucaşile, Merkez, Ulus
BOLUGöynük, Mudurnu
DÜZCEAkçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Merkez, Yığılca
GİRESUNBulancak, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Merkez, Piraziz, Tirebolu, Yağlıdere
GÜMÜŞHANEKürtün
KASTAMONUAbana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu
KOCAELİKandıra
ORDUAkkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye
RİZEArdeşen, Fındıklı, Pazar
SAKARYAAdapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferezli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Taraklı
SAMSUNAlaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba,  İlkadım, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Yakakent
SİNOPAyancık, Dikmen, Erfelek, Gerze, Merkez, Türkeli
TOKATErbaa
TRABZONAkçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra
ZONGULDAKAlaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez

Bu kapsamda fındık desteği verilecek olan il ve ilçeler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Bu tabloda yer almayan il ve ilçelerine fındık alan bazlı gelir desteği verilmiyor.

Fındık Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek?

Geçtiğimiz yıl fındık destekleri için başvurular İl/İlçe Müdürlükleri’nce alınmıştı. Bilindiği gibi ödemeler destek verilen yılda değil, bir sonraki yıl içinde yapılmaktadır. Özellikle bu yıl verilecek olan destekleme ödemelerinden yine en çok başvuru alan il olan Ordu’da 120 bin üretici fındık destekleme parasının ne zaman ödeneceğini merak etmektedir. Hayvancılık ve alan bazlı desteklenen ürünlerin ödemelerinin mart ayı içerisinde yapılacağı söylenmişti.  Tarımsal ödemeler bilindiği gibi Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Merkezi Yönetim Bütçesi dahilinde hazırlanan harcama çizelgelerine göre belirlenen sayıda üreticimiz verilen bu desteklerden yararlanabilir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını açıkladı.

Yapılacak olan ödeme tutarının %2’si kadar bankaya hizmet komisyonu ödenmektedir. Ödemeler çiftçilerimizin bankalarda bulunan hesaplarına yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan ödemeler için ise beklenen tarih açıklandı.

Fındık Parası Ödeme Tarihi : 20 MART 2020

Bakanlık tarafından başvuruları incelenerek kabul edilen üreticilere destekleme ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılmaktadır. Son hanelere göre

2020 yılında ise ödeme takvimi;

Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesine göre;

TC kimlik numarasının son hanesi”0″ olanlara 20 Mart,

TC kimlik numarasının son hanesi”2″ olanlara 27 Mart,

TC kimlik numarasının son hanesi”4″ olanlara 03 Nisan,

TC kimlik numarasının son hanesi “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacaktır.

Fındık destekleme ödeme tarihleri hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

2020 Yılında tarımsal desteklemeler

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira
 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Tarım sigortaları için 201 milyon lira toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacaktır.

Geçtiğimiz yıl yine Mart ayı içerisinde 148 milyon Türk Lirası sulama elektriği ve sertifikalı tohum, 80 milyon TL yem bitkisi, 198 milyon TL hayvancılık desteklemesi, 730 milyon TL buzağı desteği ve 2 milyar TL alan bazlı ürün desteği verilmişti.

2020 Yılı Fındık Fiyatları

Aşağıdaki tabloda fındık fiyatları gösterilmektedir.

Fındık fiyatları

Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında 2020 yılı 20 Mart tarihlerinde üreticilerimizin hesaplarına ödemeleri yatırılacaktır. 2020 yılında da fındık başvuruları tekrar kabul edilecektir. Bu desteklerden yararlanmak için en kısa sürede şayet kaydınız yoksa Fındık Kayıt Sistemi’ne kayıt olmanız, kaydınız var ve eksi ise güncellemeniz gerekmektedir. Belge teslim tarihleri ise yıl sonunda son buluyor. Ayrıca fındık üretimi yapanlara mazot ve gübre destekleme ödemesi de verilmektedir. Bu ödemelerden yararlanmak için de başvurularınızı yapabilirsiniz.

Başvuru evrakları olan dilekçe ve fındık üretimi yaptığınızı gösteren belge ile il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne gidebilir ve dekar başına verilen 170 TL destekleme ödemelerinden yararlanabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın ödemelerinden yararlanmaya hak kazananlar ise 20 Mart tarihinden sonra banka şubeleri aracılığı ile hesaplarına yatırılan tutarları çekebilir. Hayırlı uğurlu olsun. 

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!