KOSGEB Hibeleri

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı Şartları

Engelli yakını olanlar evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir nasıl hesaplanır merak ediyor. 2020 evde bakım kişi başına düşen gelir hesaplama yaparak evde bakım maaşını öğrenebileceğiniz gibi evde bakım maaşı şartları ve merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Evde bakım ücreti şartları,  Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir 2020, hasta bakım parası, bakım parası şartları, ne kadar olacak ve tüm detaylar yazımızda.

Evde Bakım Maaşı 1544 TL’ye Yükseltildi!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  tarafından Temmuz ayında ki enflasyon verileri baz alınarak memurlara yapılan zamlar sonrasında 2022 sayılı kanun kapsamında engelli, yaşlılık ve evde bakım maaşlarına da zam yapıldığı açıklandı.

Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre 1406 TL olan evde bakım maaşı Temmuz ayından itibaren 1544 TL‘ ye yükseltildi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk;

”18 yaş altı bakıma muhtaç engelli yakını olan vatandaşlara ödenen aylıkların da 567.97 TL’ye yükseldiğini kaydeden Bakan Selçuk, ağır silikozis hastalığı bulunanların aylıklarının da 1.562,86 liraya çıktığını açıkladı.

Bakan Zümrüt Selçuk, 535.805 engelli vatandaşa evde bakım yardımı yapıldığının altını çizerek, “2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL’ye çıkardık” dedi.”

Açıklama için TIKLAYINIZ.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Devlet tarafından verilen destekler arasında 2020 yılında evde bakım maaş yardımları da devam etmektedir. Evde bakım maaşı, başvuru şartlarını taşıyan kişilere devletin yaptığı yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen evde bakım maaşı haneye giren gelir toplamlarının hane içinde bulunan kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin 3 ‘te 2’inde az olması halinde bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların bakımını üstlenen kişilere verilen ödemelere denir. Bu ödemeler aylık şeklindedir. Evde bakım maaşına evde bakım aylığı da denilmektedir. Evde bakım maaşı başvuruları illerde Aile ve Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçelerde ise Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra bakım hizmeti değerlendirme heyeti hane ziyareti gerçekleştirecek ve buna ilişkin rapor hazırlayacaktır. Evde bakım aylığı yardımlarından yararlanan kişilerin toplam sayısı 2020 yılı ile 517 bin kişiden fazladır. Evde bakım maaşından yararlanabilmek için istenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar uygun olduğu takdirde bakıma muhtaç kişinin bakımını üstelenen kişiye aylık olarak evde bakım maaşı verilmektedir. Evde bakım aylıkları, bakıma muhtaç kişinin; eşine, çocuklarına ve çocuklarının eşlerine, anne ve babasına, torunları ve torun eşlerine, kardeşleri ve kardeş eşlerine, eşinin anne babasına , eşinin kardeşlerine ve eşinin kardeşleriyle çocuklarına, amcalarına, amca eşlerine ve amca çocuklarına, halalara, hala eşlerine ve çocuklarına, dayılara, dayı eşlerine ve dayı çocuklarına, teyzelerine, teyze eşlerine ve teyze çocuklarına bakım sağlandığı takdirde verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2020

Evde bakım parası almak isteyen vatandaşlar için gelir kriterleri, sağlık raporu ve bakım saatler şartları belirlenmiştir. Sonrasında bakım maaşını alacak kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuru yapıp beklemesi gerekir. Eğer evde bakım parası onaylanır ise kişi parasını almaya başlayacaktır.

Gelir kriterine uygun olunması:

Evde bakım maaşı denildiğinde kafaları karıştıran şartların başında gelir kriteri gelmektedir. Hane içinde yaşayan herkesin gelirlerinin toplamı ile değerlendirilen bu şart için kişi başı gelir 1.402 TL‘dir. Gelir kriterinin kişi başı ücretinin belirlenmesi asgari ücret ile doğru orantılıdır. 2020 yılı için belirlenen asgari ücret miktarı 2.324 TL’dir. Asgari ücrete ek olarak 220 lira asgari geçim indirimi verilmektedir. Bu indirim vergi desteği olarak geçmektedir. 2.324 TL olan asgari ücretten vergi desteği yani asgari geçim indirimi düşüldüğünde 2.104 TL kalmakta, 2.104 TL’nin 3’te 2’sinin altında geliri olan kişiler evde bakım maaşı alabilmektedir. 2.104 TL’ nin 3’te 2’si 1.402 TL etmekte, bu da demek oluyor ki kişi başına düşen gelir 1.402 TL’nin altında olmalıdır. 4 kişilik bir ailenin evde bakım maaşında yararlanabilmesi için hane gelirini hesapladığımızda 1.402*4= 5.608 TL‘nin altında olması gerekmektedir. Kişi başına düşen gelir ve hane içi kişi sayısı dikkate alınarak hesaplamalar yapılmalıdır.

 • 2 kişilik bir hanenin geliri 2.804 TL,
 • 3 kişilik ailede 4.206 TL,
 • 4 kişilik ailede 5.608 TL,
 • 5 kişilik ailede 7.010 TL ve
 • 6 kişilik ailede 8.412 TL altında gelirleri olması gerekir.

Hastanın sağlık kurulu raporu:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı beraberliğinde 20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren yönetmelik ile “ağır özürlü” ifadesi yerine 18 yaş üstü yetişkinlerde bu kavram “tam bağımlı” ifadesi ile değişmiş, 18 yaş altı çocuklarda ise ” özel koşul ya da çok özel koşullu” olarak değiştirilmiştir. Eskiden olan karara bakıldığında raporlarda %50’nin üstünde ağır engelli yazması gerekiyordu yeni gelen yönetmelik ile bakıma muhtaç kişilere tam bağımsız, kısmi bağımsız ve tam bağımlı kişi olarak tanımlama yapılmaktadır.

En az 8 saatlik bakım:

8 saatlik bakım şartı aynı evde yaşamayan hasta ve bakımı üstelenen kişiler arasında gerçekleşmektedir. Aynı evde yaşan kişiler bu hususu dikkate almamalıdır. Kurum tarafından belirlenen saatlerde toplam 8 olacak şekilde hastaya bakılması gerekmektedir. Aksi halde başvuru şartlarından biri yerine getirilmediğinde evde bakım maaşı alınamamaktadır. Gün içinde 8 saat geçirecek olan kişinin kontrolü ise yetkili kişiler tarafında gerçekleşip, hane ziyareti yapılacaktır.

Bu şartlar sağlandığında bakımı üstlenecek kişiye 2020 yılı için geçerli olan evde bakım aylığı verilecektir.

Evde Bakım Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar?

2020 Ocak ayında itibaren geçerli evde bakım maaşı 1.406 TL olmuştu. Temmuz ayında yapılan memur zamları ile birlikte engelli, yaşlılık ve evde bakım maaşları artmıştır. Temmuz Aralık 2020 aralığında evde bakım maaşları 1544 TL’ ye yükseltildi. Bu ödeme tutarının her yıl değişmesinin sebebi ise asgari ücrettir. Asgari ücrette %15 oranında gelen zam ile devletin sağladığı birçok yardım gibi evde bakım maaşı da etkilenmiş ve geçtiğimiz yıla göre artış yaşanmıştır. Başvuru şartları ve başvuruda istenen belgelerden sonra heyet tarafından hane ziyareti gerçekleşecektir. Olumsuz herhangi bir durum olmadığında bakımı üstlenecek olan kişilere 1.544 TL evde bakım aylığı bağlanacaktır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler

 • Başvuru dilekçesi,
 • Hastanın sağlık kurulu raporu,
 • Hastaya ait 2 adet fotoğraf,
 • Hasta okuyorsa ise öğrenim belgesi,
 • Hastanın ve bakımını üstlenecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı,
 • İkametgah (yerleşim yeri) belgesi,
 • Hanenin gelir durumunu gösteren maaş bordrosu,
 • Hanenin varsa kira ve mal durumu beyanı,
 • Hastanın vasisi varsa buna ilişkin mahkeme kararı,
 • Anne ve babanın boşanma durumu gerçekleştiyse buna ilişkin mahkeme karar gibi belgeler istenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Örneği

TC. İle Evde Bakım Aylığı Sorgulama 2020

Evde bakım maaşı almaya hak kazanan kişilerin ödeme takiplerini gerçekleştirecekleri 2 yol bulunmaktadır.

E-Devlet ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Bunlar E-Devlet sistemi ya da SMS ‘tir. İnternet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra T.C kimlik numarası ve kullanıcı şifresi ile giriş yapılmalı daha sonrasında ise “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına gelerek evde bakım maaşları sorgulanmaktadır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar e-devlet şifresi için PTT’ye müracaat edebilir, 2 TL karşılığında şifre alabilirler.

SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

İkinci sorgulama yolu olan SMS, maaşlarını Ziraat Katılım Bankalarından alan kişilerin gerçekleştirebileceği bir sorgulama yöntemidir. BAKIYE yazılıp 4747′ e SMS atıldığında sorgulama yapabilmektedirler. tüm bu yöntemler ile evde bakım maaşı yatan illerde ki ödemelerinizi öğrenebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!