KOSGEB Hibeleri

Esnafa Fatura ve Kira Hibe Desteği

Esnafa Fatura ve Kira Hibe Desteği

Zor günlerde olan esnafa kira ve fatura ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmaların sürdüğünü açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; planlanan hibe desteğinin ayrıntıları, kira, su, elektrik ve doğalgaz hibeleri  hakkında ve 2021 yılında hibe desteklerinin artacağı hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalar hakkında detaylı bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Kira, Su, Elektrik ve Doğal Gaz Hibesi

Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan’dan salgınla mücadele edilen bu süreçte zorlu günler geçiren esnafı sevindirecek haberi verdi. Pandemi döneminde işlerinin kötüye gitmesi  ve gelirlerinin düşmesi sebebiyle ödemelerini zamanında yapamayan esnaf için Bakan Pekcan; esnafa kira, elektrik, doğalgaz, su ödemeleri karşılığından belirlenecek miktarda hibe desteğinde bulunması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

Esnafa destek paketinde sona gelindi. Ticaret Bakanlığı tarafından destek verilecek esnaf listeleri 22 Aralık tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında desteklenecek Ekonomik faaliyetler adıyla yayınlandı. Esnafların faaliyet, NACE kodları ile verilecektir.

Sosyal Sorumluluk Projesi

Esnafa kira, elektrik, su ve doğal gaz ödemeleri karşılığından belirlenecek olan miktarda hibe desteğinde bulunulması için, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Görüşmelerinin devam ettiğini duyurmuştur. Ticaret Bakanı Sn. Pekcan global firmalarla iletişime geçtiklerini belirterek, sosyal sorumluluk projeleri alanında da destek sağlanacağınıHazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafa faturaları ve kira karşılığında hibe destekleri görüşmelerinin sürdüğünü belirten, Bakan Pekcan kredi müjdesini verdi. Halkbank aracılığı ile esnafa faizsiz veya düşük faizli krediler kullanabilecekleri duyurusunu da konuşma esnasında yapmıştır. Borsa mevduatlarının banklara yatırılmasıyla oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkanı sağlanarak; 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldığını bahsederek, esnafı mutlu edecek açıklamalarını yapmaya devam etmiştir. Pandemi döneminde kredi talebi olan esnaf sanatkarların taleplerini değerlendirerek karşılanmasında, oda kayıt belgesinin alınması şartının taahhüt edilmesi koşulu ile 3 ay sonrasına bırakılması gerektiğini ifade etmiştir.

Kira, Su ve Doğal Gaz Hibe
Kira Ödemelerinin Günü Uzatıldı Mı?

Esnafa Fatura ve Kira Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Bizim de Bakanlık olarak bu yönde çalışmalarımız var diyerek, kira, su, elektrik, doğalgaz ödemeleri karşılığında verilecek olan miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için görüşmelere başlamıştır. Bu dönemde TOBB, Oda, Borsa mevduatlarının ilgili bankalara yatırılması ile oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi kullanmalarına imkan sağlanmıştır. Bu güne kadar 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes kredisi verildiğinden bahsederek; esnafın mağduriyetinin farkında olduklarını söyleyen Bakan Pekcan, yakın zamanda duyurusunu yapacağı yeni bir çalışma başlattığını belirtmiştir. 

2021 Yılında Hibe Destekleri Artacak

Bakan Pekcan, KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, belirlenen bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira olan projelere 13 milyon 648 bin 399 lira hibe desteği verildiği söyleyerek  2021 yılında bu tutarların artacağını söylemiştir.

Esnaf kredileri hakkında araştırma yapan kişiler Esnaf Kredisi Alma Şartları Nelerdir? yazımızın içerinden bilgi alabilirler.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği Kira ve Fatura Desteği Nasıl Alınır?(Elektrik-Su-Doğalgaz) destekleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı kabine toplantısından çıkan karar ile netleşti. Başvurular alınmaya başlandı ve binlerce esnafa kira desteği yardımı yapılmıştı. Pandeminin seyrine göre ikinci kez başvurular uzatıldı. Buna göre;

Esnafa Kira Desteği Başvuruları Yeniden Açıldı

Kira desteği başvuruları 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılacağı açıklandı. Başvurular e-devlet üzerinden 31 Mart 2021 saat 23:00′ a kadar yapılacak.

Esnafa verilecek olan kira desteği ödemelerinden yararlanabilmek için;

Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yönetim dedi ki:

    Esnaf destekleri kategorisinde Fatura ve kira desteği hakkında gelişmeleri takip edin.

    (5/5)
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.