KOSGEB Kredisi

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı

Esnafa müjde TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından geldi. Yapılan açıklamaya göre esnafa destek paketi kapsamında Nefes Kredisi devreye alındı. Esnaflar tarafından oldukça merak edilen TOBB Nefes Kredisi başvuru şartları ve başvuruların nasıl yapılacağı sorularına yanıt beklenirken sizler için Denizbank esnafa destek paketi Nefes Kredisi nedir, başvuru şartları nelerdir? KOBİ’lere özel TOBB Nefes Kredisi 2020 başvurusu nasıl yapılır? tüm detaylarıyla içeriğimizde..

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi

2020 yılında koronavirüs nedeniyle açıklanan destek paketlerinde öncülük kamu bankalarındaydı. Esnafa yönelik destek paketi vatandaşlar tarafından beklenen haber oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin yedinci kez başlatmış olduğu Nefes Kredisi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, korona virüs önlemleri çerçevesinde bir araya gelerek proje için imzaları attılar. Söz konusu destek paketiyle 6 milyar TL’in üzerinde kredi imkanı sağlanacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kobi’leri kapsayan esnaf destek paketinin açıklamasının ardından esnaflar proje için detaylı açıklama beklemekteydi. Beklenen açıklama ise esnafa destek paketiyle yüzde 7,5 faiz oranı ile 100.000 TL’ye kadar toplamda 6 milyar TL’lik kredi imkanı sağlanacaktır. Bunlarında yanında nefes kredi desteğinde anapara ve faiz ödemesi de olmamaktadır.

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı

Toplam Cirosu 25 milyon TL altında olan KOBİ’ler, üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyeliği belirten belge ile Denizbank şubelerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 365 Oda ve Borsa bütün kaynaklarını Nefes Kredisine aktarmıştır. Üyelere hızlı değerlendirme ile ayrılan kaynakla 6 milyar TL’nin üzerinde kredi imkanı sağlanacaktır. Bir üye için azami kredi tutarı 100.000 TL olmaktadır. Nefes Kredisi kredi limiti illere göre kosgebkredisi.com değişiklik gösterebilmektedir. Kredi limiti illere göre 50.000 TL ile 100.000 TL arasından değişmektedir.  TOBB Nefes Kredisi faiz oranı ise yıllık yüzde 7,5 oranında olmaktadır. Ödeme koşulları da oldukça merak edilen TOBB Nefes Kredisinin 2020 yılı içinde anapara ve faiz ödemesi olmamaktadır. Esnafların çekmiş olacakları kredi geri ödemeleri 2021 yılında başlayacak ve 12 ay eşit taksitlerle ödenecektir. Krediyi kullanmak isteyen esnaflar, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi başvurularını Denizbank şubelerinden gerçekleştirecek. İleri tarihlerde ise TOBB Nefes Kredisi Projesine kamu bankaları da katılım sağlayacaklardır.

TOBB Rifat Hisarıklıoğlu Nefes Kredisi hakkında şu sözleri söyledi:

Birçok küçük işletmemiz haftalardır kapalı durumda. İhracatta, üretimde, hizmetlerde ciddi sorunlar yaşıyoruz daha önce 6 kez ‘Nefes Kredisi’nin devreye alındı. Bu projeyle bankalar ve TOBB, üyelerimize kısa sürede 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlayacak. İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanımıza anlattık. ‘Yürüyün, biz Hazine destekli KGF kefaletiyle arkanızdayız’ dediler. Ticaret Bakanımızdan izin istedik, ‘Arkanızdayım’ dedi. Cirosu 25 milyon liranın altındaki işletmelerin oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank’a başvurabilecekler. TOBB veya oda-borsa sistemlerinden de belge alınabileceğini söyledi.

  • Nefes Kredi Limiti: 50.000 TL
  • Faiz Oranı: Yüzde 7,5 (Yıllık)
  • Geri Ödeme Tarihi: 2021
  • 12 Ay Eşit Taksit Ödemesi: 4580 TL

TOBB, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğiyle faaliyete geçirilen TOBB Nefes Kredisi için gerekli imzaların atılmasından sonra TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da hızlanacak. İşte bu bilinçle, bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri TOBB camiası olarak gece gündüz demeden çalışıyoruz. Özel sektörümüzün yaşadığı sorunları Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza aktarıyoruz. Çözüm yolları bulmak için hükümetimiz çabalamaktadır.” dedi.

Esnafa 50 Bin TL. Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı

Korona virüs nedeniyle birçok işletme haftalardır kapalı vaziyette. Üretim ve hizmette ciddi sorunların yaşanmasının önüne geçebilmek için bankalar ile TOBB esnaflara kısa süre içerisinde 6 milyar TL’nin üzerinde kredi sunacak. Yaklaşık bir ay önce başlatılan projede imzalar Denizbank ile atıldı. İlerleyen günlerde kamu bankalarının katılımlarıyla daha da güçlenecek. 2020 yılında esnaflar ve Kobiler tarafından kullanılacak olan Nefes Kredisi yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı, 12 ay eşit ödemeli ve 2021 yılı geri ödemesi başlayacak şekilde esnaflara sunuluyor. Nefes Kredisinin yüzde 80’i Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti kapsamında olmaktadır.

Esnafa 100 bin TL. en hızlı kredi veren bankalar ve şartları için tıklayınız.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından devreye alınan ve Denizbank’tan kullandırılacak olan TOBB Nefes Kredisi başvurularında diğer kredi başvurularında olduğu gibi istenenler unutuluyor. Nefes Kredisi başvuru şartlarının başında gelen ve çoğu esnaf tarafından olumlu karşılanan birinci şart ise vergi ve SGK borcu olunmadığına dair ek belge istenmeyecek olmasıdır. Denizbank’tan çekilecek olan nefes kredisinde kredi için gösterilecek olan kredi kosgebkredisi.com teminat zorunluluğu yoktur. 100.000 TL’ye kadar kullandırılacak olan nefes kredisinde 50 bin TL’lik kredş için 150 TL, 100 bin TL için de 300 TL banka masrafı alınacak ve bu masraflar haricinde herhangi bir ek masraf banka tarafından kabul edilmeyecektir. Kredi Garanti Fonu (KGF) Kefaleti için mevzuat gereği yüzde 0,75 oranında komisyon alınacaktır. Nefes kredisine tüm sektörden esnaf ve Kobiler başvurabilecektir. Maddeler halinde sıralarsak nefes kredisi başvuru şartları;

  • Vergi-SGK borcu yoktur yazısı talebi olmayacak
  • İlave maddi teminat alınmayacak
  • 150 TL ve  300 TL banka masrafı dışında ek masraf alınmayacak,
  • KGF kefaleti için yalnızca %0,75 komisyon alınacak,
  • Tüm sektörler başvuruda bulunabilecektir.

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.