Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor? 7.5 Faizli Kredinin Kefillik Şartları

Bugünkü yazımızda esnaf kaç kefil istiyor? Kredi Koşulları, limit faizsiz verir mi, faiz oranları, masraflar, ödenmezse ne olur, icra takibi yapılır mı, kefil nasıl iptal edilir, gecikme faizi ne kadar gibi bilgiler vereceğiz. Gecikme durumunda haciz geliri var mı, ipotekli kredi üzerindeki ipoteğin nasıl kaldırılacağı tüm bilgileri detaylandırdık.

Esnaf Kefalet Nedir?

Birçoğumuz Esnaf Kefaletinin ne olduğunu merak etmişizdir. Bu soruya şöyle cevap vermek çok daha mantıklı olacaktır. Esnaf ve sanatkarlarımız için açılmış bir kurumdur. Bu kurum sayesinde esnafımız düşük faiz imkanlarıyla rahatlıkla kredi alabilmektedir.

Bu kurum aynı zamanda esnaf ve banka arasında bir nevi aracı olarak görülmektedir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifler Birlikleri Merkez Birliği TESKOMB olarak da bilinen bu kurum, Halkbank ile anlaşma yaparak esnafımıza uygun faiz oranlarıyla cazip kredi imkanları sunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanabilmek için Esnaf Kefalet Kooperatiflerine üye olmak ve 6 ay ikamet etmek gerekmektedir. Bu kooperatife üye olan tüm esnaflar, kurumun sunduğu kredi olanaklarından yararlanabilecek.

Bu bütçe faizsiz 30.000 Lira olarak başvuran esnafımıza verilecektir. Elbette bu Faizsiz kredi fırsatlarından yararlanmak için belirli koşullara uymanız gerekecek. İstenilen şartları sağlayan esnafımız kredi imkanlarından çok rahat bir şekilde faydalanabilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir? 2023 Güncel Liste

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek amacıyla Türkiye Cumhuriyet Halk Bankası görevlendirilmiş ve uygun kredi imkanları sağlanmıştır. Kefalet kredisinden yararlanmak isteyen esnafımızın aşağıda paylaşacağımız şartlara uyması gerekmektedir.

Esnaf kefaletinden kredi alma şartları şunlardır:

 • Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıt olmak ve 6 ay süreyle üye olmak.
 • İş yeriniz veya ikamet yeriniz kooperatif sınırları içinde olmalıdır.
 • Esnaf ve zanaatkar olmalısınız.
 • Kosgeb dahil olmak üzere başvuru tarihinden 5 yıl öncesine kadar hibe desteğinden yararlanmamış olmak gerekmektedir.
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifine kayıtlı olmamak gerekir.

Bahsettiğimiz şartlara uyan esnafımız kefalet kredisinden rahatlıkla faydalanabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kefilden İstenen Belgeler Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine başvuran esnafın kefil olması zorunludur. Genellikle döner sermaye ve ham madde alımları için kullanılan kredilerde kefil istenilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi kullanımında kefilden istenilecek belgeler aşağıdaki gibidir:

 • 3 adet kimlik fotokopisi
 • 3 adet güncel ikametgah belgesi 2 adet asıl 2 adet fotokopi
 • 3 adet vergi levhası fotokopisi
 • 1 asıl 2 adet fotokopi olmak üzere 3 adet oda belgesi istenmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil İstiyor mu?

Esnaf kefalet kredi kullanımlarında Halkbank kefil istemektedir. Kefil sayısı çekilecek kredi miktarına bağlıdır. Yine çekilen kredi için memur veya esnaf kefil gösterilebilir. Kefil gösterilen esnafların esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmaları şarttır. Memurlar içinde maaş bordrosu talep edilmektedir.

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Esnaf Kefalet Kooperatifleri kredi miktarına göre esnaflardan 2023 yılında 2 kefil istemektedir. 2 kefil getirmeyen esnaf krediden faydalanamaz. Ancak kredi miktarına ve vadesine göre bu durum kooperatif inisiyatifindedir.

Bu şartların en başında esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmanız gerektiğini gösterir. Aynı zamanda kooperatifte 6 ay aktif üyeliğinizin olması gerekmektedir.

Bu koşula uymanız durumunda uygun faiz oranı ile bu kredi türünden faydalanmanız kolaylaşacaktır. Ancak esnaf kefalet kredilerinden faydalanırken sizden de ipotek veya kefalet istenecektir.

Kredi karşılığında gösterebileceğiniz kayıtlı bir mülkünüz yoksa kredi başvuru aşamasında kefil göstermeniz gerekecektir. Dükkan sahibinin kefaleti sizden iki kefil istiyor. Kefil olarak göstereceğiniz kişinin esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekmektedir. Kefiller, talep edilen kredi tutarına göre değişiklik gösterebilir.

Kredi Limiti ve Faiz Oranları Ne Kadardır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı esnaflarımıza verilecek kredi limitleri değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler esnafın bulunduğu sektörlere göre farklılık göstermektedir. Esnaf için hazırlanan kredi paketleri ve faiz oranları bireysel firmalar için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Kredi üst limiti 500.000 TL olan 1 yıl ile 5 yıl arasındaki kredilerin geri ödeme türündeki faiz oranı %7,5 olacaktır.

Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredinin faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlendi. Böylece 1-5 yıl vadeli krediler için yeniden güncellenen faiz oranları yıllık yüzde 7,5 ve aylık yüzde 0,62 faiz oranı uygulanacaktır.

Bu faiz oranlarından kredi kullanan esnaflar etkilenmeyecek olup, yeni oranlar bu tarihten sonra kredi kullanacak esnaflar içindir. Aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleri ve 60 ay vade ile kullanılabilir.

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Esnaf Kefalet kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız tüm şartları yerine getirmeleri halinde kredi talebinde bulunabilecek, düşük faiz oranları ve cazip kredi türlerinden rahatlıkla faydalanabileceklerdir. Bu kredi türleri esnafın faaliyet gösterdiği sektöre göre değişmekle birlikte kredi limiti ve faiz oranları da buna göre belirlenmektedir.

Esnaf kefalet kredilerinde faiz oranı vardır. Bu faiz oranları bankaların kredi faiz oranlarının çok altında belirlenmektedir. Devletin sunduğu 30 bin lira faizsiz kredi imkanı dışında tüm kredi türlerinin faiz oranları bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?Pin
Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

2023 Yılı Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf kefalet faiz oranları yukarıdaki paragrafımız da bahsetmiş olduğumuz gibi 1 yıl ile 5 yıl arasında bulunan ödeme süresi için faiz oranı yine %7,5 olarak belirlenmiştir. Aylık ise kredi faiz oranı %0,62’dir.

Yıllık faiz oranı %7,5 olan ve 60 ay vade ile ödeme türü seçilen kredi olanaklarının hesaplamasını bir tablo yardımı ile siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Kredi TutarıAylık Ödeme Toplam Geri Ödeme
50.000 TL 1.000,47 TL60.028,35 TL
75.000 TL1.500,71 TL90.042,52 TL
100.000 TL 2.000,94 TL120.056,69 TL
150.000 TL3.001,42 TL 180.085,04 TL
200.000 TL 4.001,89 TL240.113,39 TL
300.000 TL6.002,83 TL360.170,08 TL
350.000 TL7.003,31 TL 420.198,43 TL
500.000 TL10.004,72 TL600.283,47 TL
Esnaf Kefalet Kredisi Güncel Faiz Oranları

Yukarıda tablo halinde vermiş olduğumuz bilgilere göre kredi talebinde bulunabilirsiniz. Esnaf ve kefalet kredisinden yararlanırken Hangi sektörde olursanız olun diğer ortakların kefaletine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tablodaki hesaplamalar esnaf kefaletin vermiş olduğu %7,5 faiz oranlarına göre hesaplanmış olup, asıl hesaplamalar esnaf kefalet kooperatifleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Kefalet Kredisi Masrafları 2023 Güncel Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi 2023 güncel masraf hesaplaması aşağıdaki gibidir:

 • %0,5 Üst Kuruluş Katılım Payı Kesintisi
 • %1 Kredi Risk Fonu Kesintisi
 • %1,5 Masraf Karşılığı Kesintisi
 • %3 Bloke Sermayesi İçin Kesinti toplam %6

Kendi işinizi kurmak veya mevcut işinizi geliştirmek istiyorsanız Esnaf Kefalet kredisine başvurabilirsiniz. Çekeceğiniz kredi tutarına göre ipotek tahsis edemiyorsanız 2 veya daha fazla kefil talep edilebilir.

Esnaf Kefalet Limit Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredilerinde ihtiyaç kredisi 500 bin lira İşyeri edindirme ve taşıt kredileri için 1,5 milyon lira kredi verilmektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1