Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para Kazanın

Susuz tarımın ülkemizde günden güne yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte kurak arazide bile para kazanmak mümkündür. Kurak arazide para kazanmak isteyenler için susuz tarlaya ne ekilir konusunda çiftçilerimize yol haritası olarak birçok bilgi verdik. Küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan ve gelecek yıllarda da şiddeti artarak devam edecek olan kuraklık nedeniyle susuz da yaşayabilen Bonzai bitkiler, sarımsak, badem, goumi, lavanta gibi sulama gerektirmeyen susuz tarım ürünlerine örnek olarak gösterebiliriz, bu susuz tarım ürünlerin yetiştiriciliğini yaparak sizde kurak araziniz olsa bile para kazanabilirsiniz.

Bu yazımızda Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para Kazanın başlığımızda tüm aradıklarınıza cevap bulabilirsiniz.

Yaz sıcağında susuz tarımın nasıl yapılacağını ve tekniklerini anlatacağız.

Susuz Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Susuz tarım: ürünlerin sulama yapılmadan mevsimlik yağışlara bırakılmasıdır ve kuraklıkla karşı karşıya kalan coğrafi bölgelerde çeşitli susuz tarım yöntemler uygulanarak uygulanan bir tarım yöntemidir.

Kontrolsüz ve ölçülmeden toprağa verilen aşırı su kullanımına yol açan salma sulama yerine daha az su kullanılarak yapılan ‘Susuz Tarım‘ olarak bu tarımsal faaliyet ile başta lavanta, kekik ve ada çayı olmak üzere çeşitli bitkiler yetiştirilmektedir. Yine Susuz tarım yapacaklar fasulye, mısır ve bal kabağı üçlüsünü ekerek yetiştirebilir.

Susuz tarımda bitkiler su ihtiyacını topraktan ve bazı bölgelerde sabah gün ışığıyla birlikte havadan gelen dumanımsı bulutların bıraktığı sular ile karşılamaktadır. Zeytin yetiştiricileri yıllardır kuru yetiştirme/susuz tarım yöntemini kullanmaktadır. Susuz tarım yapmak için bilinmesi gereken en önemli detay toprağın işlenmemesi gerekliliğidir. Toprak işlenmediği için toprakta bulunan solucan sayısı da artar ve işlenmediğinden dolayı toprak bütün parça halinde kalır ve sulandığında su hemen toprak tarafından emilmez. Bu şekilde toprağın su tutma kapasitesi de artmaktadır.

Toprak parçalandığında içinde ki suyun buharlaşarak kuruması önlemek adına susuz tarımda toprak işlenmemelidir. Susuz tarımda ilk yapmanız gereken tarlayı işlememektir. İkinci yapılması gerek ise traşlama usulü ile otların temizlenmesidir ve yabancı bitkilerin koparılmasıdır. Anız toprakta kalır malçlama görevi görür. Bu sayede su emmesi engellenir. Bir diğer alternatif ise bunların üzerinde gazete kağıdı örtüp üzerine toprak atıldığında otların büyümesini engeller ve aynı zamanda suyun buharlaşmasını önlemiş olacaktır.

Bu gazete kağıtları suyun buharlaşmasını önler ve organik bir madde olduğundan toprakta çürüyerek kolaylıkla toprağa karışacaktır. Susuz tarımda toprağın nem tutmasını sağlamak amacıyla köklerine değil de etrafına koyacağınız gazete kağıdı ile malçlama yapılabilir. Susuz tarımda az su isteyen bal ve süt kabağı gibi ürünleri ekebilirsiniz. Bu ürünler susuz tarımda yeterli güneş ışığını aldıklarında kolaylıkla büyüyebilirler.

Diğer bir unsurda tarlaya en az 1 ay gibi süredir yağmur yağmamış ve havaların sıcak olması yani toprağın kuru olmasıdır. Tarlaya demir çubukla kontrol edip toprağın altında su damarı gibi suyun geçtiği bölgeleri tespit ederek bu bölgelere fasulye gibi su isteyen ürünleri ekebilirsiniz. Hiç sulama yapmamanıza rağmen bu bölgelerde fasulyeler kolaylıkla yetişecektir. Su olan yerleri bu şekilde tespit edebilirsiniz. Susuz tarım yapacaksınız fasulye bal kabağı ve mısır üçlüsünü birlikte ekin. Birbirine 25-30 cm uzaklıkta ekerseniz bal kabakları büyüyeceğinden toprakta malçlama yapacaktır ve toprakta güneş görmesini azaltacak bu şekilde suyun buharlaşmasını önleyecektir.

Susuz tarımda en önemli konu ise yarı kompost kullanmaktır. Örneğin oluşturduğunuz kompost üzerinden 7 gün geçti diyelim. Üzerinden 7 gün geçen kompostu alıp bitkiyi ekeceğiniz yere götürüp orada çukur kazarak, çıkurun içerisine kompostu atıp, kompost üzerine az miktarda su ve toprak atılıp, çubuk yardımıyla çamur haline getirip karıştırılmalıdır. Bu çamur ve bulamaç halde ki toprağın içine fidenin köklerini yerleştirip ve üzerine kuru toprak atılarak hafifçe örterek susuz tarım yapılabilir. Bu şekilde yapacağınız ekimin amacı ise kuru toprağın güneşten gelen etkileri yok etmesidir. Bu sayede çamur uzun bir süre toprağın altında kalacaktır.

Yarı kompostun avantajı ise oksijensiz solunuma devam etmesi, ve bakterilerin kompostu çürütmeye devam etmesi ve çürüdükçe kompostun su üretmesidir. Cıvık bir halde olan kompostun su üretmeye devam etmesi yetiştiricilere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kompost bu şekilde hem çürüyecek, besin olarak bitkiye karışacak hem de bitkiye su sağlayacaktır. Bu yöntemi de denemenizi öneriyoruz.

Tüm tarlayı gübrelemek yerine sadece ekilecek bitkinin altında kompost koyulduğunda toprağın Ph derecesi de düzenlenmektedir. Bu şekilde kompost koyulduğunda susuz tarımda büyük avantaj sağlanmaktadır. Ekim yapıldıktan sonra büyük file de tarlaya konulabilir. Bu sayede toprakta ki suyun buharlaşmasını azaltmış olur, fidelerin toprağa tutunmasını kolaylaştırmış olursunuz. Yağmur yağdıktan sonra da tarlanın üzerine gölgelik koyarsanız toprakta ki suyun hızlıca buharlaşmasını önlemiş olursunuz. Bu teknikler susuz tarım yapmak isteyenlere tavsiye niteliğindedir. Denenerek birçok avantajı görülen bu teknikler haricinde susuz tarlaya başka ne ekilir bakalım.

Susuz Tarlaya Ne Ekilir?

Susuz tarlaya sulama gerektirmeyen susuz tarım ürünleri ekilerek kuru tarım faaliyetleri yapılır. Tarım faaliyetlerinin bilindiği kuru tarım, sulu tarım, susuz tarım olmak üzere birçok çeşitleri bulunmaktadır. Susuz tarım gibi son zamanlarda getirisi yüksek olan tarım ürünlerini yetiştiriciliğini yaparak çok para kazandırmaktadır. Ülkemizde tarımsal faaliyet alanında topraksız tarım, susuz tarım ve kazançlı tarım gibi daha modern üretim yöntemler son zamanlarda geçiş yapılarak kurak arazide bile para kazandırmaktadır. Susuz tarım ürünleri de bu noktada araştırılmaktadır. Susuz tarım yapacaklar mısır, fasulye bal kabağı üçlüsünün yanında aşağıda ki susuz tarım ürünlerinden de para kazanabilirler.

Susuz yetişen tarla bitkileri

Susuz yetişen tarla bitkileri aşağıdaki gibidir:

 • Bonzai bitkiler
 • Sarımsak
 • Badem
 • Kekik
 • Ada çayı
 • Goji berry (kurt üzümü)
 • Goumi
 • Gurme mantarlar,
 • Süs bitkileri,
 • Altın Çilek.
 • Mor patates,
 • Japon akçaağacı,
 • Odunsu bitkiler,
 • Makademya fındığı,
 • Yem bitkisi (lenoks),
 • Kinoa,
 • Lavanta yetiştiriciliğinden çok para kazanabilirsiniz.

Ayrıca Susuz tarımda ekebileceğiniz ürünler aşağıdaki gibidir:

 • Ceviz,
 • Badem,
 • Fıstık,
 • Zeytin,
 • Hünnap,
 • Üzüm,
 • Kayısı,
 • Nar,
 • Çam Çeşitleri,
 • İncir,
 • Hurma,
 • Trabzon Hurması,
 • Harnup (keçi boynuzu) ve
 • Kestane gibi birçok türde ağaçla tarım yapan ya da yapacak olan çiftçilerin Kuyu, Elektrik ve basınçlı sulama sistemleri gibi yatırımlar gerektirmediğinden üretim maliyetlerini düşürür.

Bu tarımsal faaliyetler yapılabildiği gibi sulamasız tarıma imkan veren ekobox ürünü geliştirilmiştir.

Kurak Arazileri Yeşertecek Yeni Formül: Sulamasız Tarım

Ülkemizde yaşanan kuraklık ve susuzluk problemi sebebiyle susuz tarım yapılabilir mi sorusunun cevabını araştırılmaktadır. Bu konuda meyve ve sebzecilikte susuz tarıma imkan veren “ekobox” çözüm olmaktadır.

Ekobox sistemi ile ağaç ve sebze fidelerinin sadece 16 litre su kullanarak yetişmesini ve kökünün topraktaki su kaynağına ulaşmasını sağlayan sistemdir. Çöl alanlarda, taşlık ve kurak bölgelerde bile tarım yapılmasına olanak sağlayan ve meyve ve sebzecilik yapılmasına imkan veren ekobox ile sulama gerektirmeyen tarım ürünlerinden para kazanmak mümkün hale geliyor.

Susuz Tarım ve Fidan Uygulaması Ekobox ile Çok Kolay

Su kaynaklarının az veya hiç olmadığı bölgelerde tarım yapmak, fidan yetiştirmek ağaçlandırma yapmak için özel olarak tasarlanan ekobox tarım kutusu ürünüyle ilk uygulama yaparken, kutuya koyacağınız az miktardaki su ile bitkilerin yaşama tutunmasını sağlayabilir ilerleyen dönemlerde de yağmur, yoğunlaşma, çiğ yağması gibi kısıtlı kaynaklardan elde edilen su ile yaşamına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bitkilerin su ihtiyaçlarını toprak altındaki mikro gözeneklerdeki suyu kullanarak karşılamayı öğreten bitki destek ünitesi olan ekobox her türlü arazide üretim imkanı sağlar. Ekobox susuz tarım destek ünitesi ile taşlık, kumluk, kurak, yarı kurak, çölleşmiş, sulama imkanının kısıtlı veya hiç olmadığı alanlarda tarım faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para KazanınPin
Susuz tarım kutusu ekobox ile sulama yapmadan istediğiniz her yerde ürün yetiştirebilirsiniz.

Ekobox doğada kendiliğinden yetişen ormanların oluşum şeklini taklit eden bu sistem sayesinde susuz tarım yapmak isteyenler Ekobox susuz tarım kutusu 200 TL üzerinden satışa sunulmaktadır.

10 Adet üzeri ücretsiz Kargo ile satın alabileceğiniz ekobox tarım kutusunun satış fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Adet 170 TL +KDV
 • 10 Adet 150 TL+KDV
 • 1000 Adet 140 TL+DV
 • 2500 Adet 130 TL+KDV
 • 5000 Adet 120 TL+KDV satış fiyatları ile sipariş verebilirsiniz.

Ekobox susuz tarım kutusu ile her yerde su gerekmeden meyvecilik ve sebzecilik yapılabilirsiniz.

Ekobox çalışma sistemini özetlersek;

Bir veya iki bitkinini dikilmesi için ekobox kutusunun ortasında boru şeklinde yuva bulunmaktadır. Kapiler kanalları tahrip edilmemiş toprağa dikilmelidir. Bu sayede kökler Ekobox altında kısa süre içinde gelişmeye başlayacaktır. Ekobox tarım kutusuna 16 litre su doldurulur, yaklaşık 5 litre su ( can suyu) boru şeklinde ki yuvadan toprağa verilir. Kapağın altına yerleştirilmiş bir yalıtım plakası bulunmaktadır. (ekolojik termal kapak) Gece ekobox içinde bulunan su havadan daha yavaş soğur. Isı farkından dolayı yoğunlaşma gerçekleşir ve kapakta su damlacıkları oluşmaya başlar. Ekobox özel tasarımı ile yoğuşan suyu depolar. Kapağın özel tasarımı su hasadı yapılmasını sağlar. Tarım kutusu ısı farkından dolayı fidan yuvasında klimatik etki oluşturur. Ayrıca fidanı güçlü ve kuru rüzgarlardan da korunur. Ekoboxın temas ettiği yüzeyler daha serin olur bu şekilde toprak sıcaklığı dengelenir ve nem korunur. Fitil sistemi de toprak yeterli doygunluğa ulaştığında su akışını azaltır veya tamamen keser, toprak tamamen kuruduğunda ise fitilden su akışı artar.

Fitilden toprağa sağlanan su, köklerin optimum gelişimi için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bitki daha fazla su bulmak için toprakta ki kapiler kanallar içerisinde bulunan kılcal suları aramaya başlar. Kök gelişimi hızlanır. Bu şekilde kök gelişiminde amaca ulaşılmış olur. Artık oluşan koşulların devamını sağlamak için Ekobox çıkartılıp fidanın güneyine yerleştirilir. Kutu fidanın güneyine yerleştirildikten sonra, fidanın diğer tarafına malçlama yapılır. bu sayede susuz tarım yapılabilir.

Susuz Tarım Hugelkultur Tekniği

Susuz tarımda da sulama ve gübreleme olmadan Hügelkültür ile de bahçeler oluşturabilir suya fazla ihtiyaç duymayan bitkileri kolaylıkla yetiştirme imkanı sunulmaktadır.

Hugelkultur susuz tarım tekniği çürümüş odunlarla dolu yükseltilmiş bahçe yatakları yapmaktır ve bu organik malzemeler bitkilerin kökleri için besinler, hava cepleri sağlar.

Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para KazanınPin
Susuz Tarım Hugelkultur Tekniği

Uzun yıllar boyunca yükseltilmiş bahçe yatağı toprağı organik maddeler çürüdükçe oldukça zenginleşecektir ve toprak verim daha çok artacaktır. Odunsu maddeler, besin maddesi fazlalığının ve yağmur sularının yeraltı suyuna geçmesini engeller ve sonrasında bahçe bitkilerini tekrar besler. Yine bunun yanında organik maddeler, çok fazla su tutarak, hugelkultur tekniği ile sulama olmadan çölde bahçe bitkileri yetiştirmek için bir sistem olabilir.

Evdeki bitkisel atıklarınızı da bu toprak yataklara atabilirsiniz. Sulama gerektirmeden uygulanan bu tekniği henüz ülkemizde yeteri kadar bilinmemektedir. Susuz tarımda kullanılan Hugelkultur Tekniği daha çok yurtdışında uygulandığından video ve fotoğrafların kaynağı yabancı sitelerdir.

Sulama gerektirmeyen Hugelkultur Tekniği gibi farklı susuz tarım tekniklerinin ülkemizde gelecekte test edilip, uygulanmaya başlanacağını umarız.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1