KosgebKredisi.com

En Çok Para Kazandıran Hayvancılık Sektörü (AYDA 20-30 BİN TL)

01.03.2022

Sıfırdan hayvancılık işine başlayacak olan kişiler en çok para kazandıran hayvancılık sektörü hangisidir, en karlı hayvan yetiştiriciliği ve türleri, kar marjı hakkında bilgileri merak etmektedir. Sizler için içeriğimizde hayvancılıkta para var mı? Araştırdık. Bunlarla beraber arıcılık karlı mı, mera hayvancılığı nasıl yapılır, besicilik mi sütçülük mü karlı? Tüm detayları görebilir ve sıfırdan hayvancılığa başlayacak olanlar için hayvancılıkta zengin olanların önerilerini görebilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran Hayvancılık Sektörü (AYDA 20-30 BİN TL)

Hayvancılık mı yapmayı düşünüyorsunuz? Ancak küçükbaş mı, büyükbaş mı yoksa kümes hayvancılığı mı konusunda kararsız mı kaldınız? Sizler için bu sektörün tüm detaylarını araştırdık. Ne kadar kolay gibi gözükse de hayvancılık emek isteyen bir iştir. Ayrıca bir girişimci olacağınızı söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple sektörün tüm detaylarını bilmeniz ve biraz da hesap kitaptan anlıyor olmanız gerekir. Hayvanların alımı ile de iş bitmez. Onlara fizibilite koşullarını sunmak gerekir. Bu yazımızda sizlere hayvancılık çeşitlerini, hayvancılığın nasıl yapıldığını, koyun kar marjı nedir, hangi hayvan daha kazançlı, en karlı kümes hayvanı hangisi, kar marjlarını, mera hayvancılığını, küçükbaş hayvancılık mı büyükbaş hayvancılık mı karlı, arıcılık karlı mı, besicilik ne kadar kar bırakır, hangi alanın daha karlı olduğunu, yorumlarını, evde hayvan üretip satmak için en karlı evcil hayvan üretiminin nasıl yapıldığını? araştırdık. Sıfırdan hayvancılığa başlayacak olanlar için 2022 yılı için en çok para kazandıran hayvancılık sektörü adına tüm merak ettiği soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilir.

En Karlı Hayvan Yetiştiriciliği Hangisidir? 2022

En karlı hayvan üretimi iyi bir fizibilite hazırlanarak, yeterli iş gücü, yeterli sermaye ve iş gücü ile girilen ve sürekliliği sağlanan hayvancılıktır. En çok para kazandıracak olan hayvancılık fikirleri olarak sayılacak sektörler aşağıdaki gibidir.

 • Arıcılık,
 • Büyükbaş hayvancılık,
 • Mera hayvancılığı,
 • Büyükbaş süt ineği hayvancılığı,
 • Solucan yetiştiriciliği,
 • İpek böcekçiliği,
 • Köpek Çiftliği kurmak,
 • At Çiftliği kurmak,
 • Sülük hayvancılık üretimi,
 • Tavuk, ördek, kaz, hindi gibi kümes hayvancılığı,
 • Küçükbaş hayvancılık (koyun veya keçi yetiştirme) en çok tercih edilen ve en karlı hayvancılık sektörlerindendir.

En Çok Para Kazandıran Hayvancılık Sektörü ve Çeşitleri

Türkiye’de yapacağınız hayvancılık çeşitlerini, sermayenizi yatırabileceğiniz ve iş gücünü yükseltmek için yapabileceğiniz hayvancılık çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanabileceğiniz hayvancılık çeşitleri 2022 ;

 • Büyükbaş Hayvancılık Sektörü;

Sığır, manda, at, katır, eşek, deve, inek, dana, manda, öküz gibi çeşitleri olduğunu sıralayabiliriz.

 • Küçükbaş Hayvancılık;

Koyun, keçi çeşitleri.

 • Kümes Hayvancılığı Sektörü;

İpek böcekçiliği, arıcılık olarak sıralanır.

 • Su Ürünleri;

Deniz balıkçılığı, tatlı su balıkçılığı, kültür balıkçılığı olarak görebiliriz.

 • Arıcılık;

Arıcılık bal üretimi, bal mumu gibi kazançlara etkilidir.

 • Mera Hayvancılığı;

Otlakların gürleşmesine bağlı olarak et ve süt üretimi artar.

Arıcılık bal arısının, bal, balmumu, bal üretimini sağlaması.

 • İpek böcekçiliği;

İpek böceğinden iplik üretmek gibi yapılan yetiştiricilerin olması ve üretim sağlanması.

Para Kazandıran Hayvan Yetiştiriciliği

Ülkemizde hemen hemen her bölgede koyun yetiştiriciliğine rastlamak mümkündür. Koyunların etinden, postundan ve sütünden insanlar faydalanmaktadır. Koyunlar meralarda yani otlaklarda yetişen hayvanlardandır. Meralar yem bakımından zengin alanlardır. Bu sebeple meralarda yetiştirilen hayvanların etinin ve sütünün daha kaliteli olduğu söylenmektedir. Meralar biraz eğimli bir yapıda olabilmektedir. Bu sebeple toprak suyu tam absorbe edemediği için kuru kalmaktadır. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle meralarda bulunan ot çeşitliliğinin artırılması aynı zamanda verimin ve kalitenin de artması anlamına gelecektir. Meralar yem giderlerinin de azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hayvanlar doğal ortamlarında rahatça gezerek farklı yemler yiyecektir. Ayrıca hazır yemlerin verimi düşürdüğünü söylemek de yanlış olmaz.

Hayvancılık için Hibe Verilen İller hakkında bilgi alabilir ve sizlerde bulunduğunuz yerde yapmak istediğiniz hayvancılık yatırımları için devletten destek alabilirsiniz.

Hayvancılıkta Para Var mı?

Hangi hayvan daha kazançlı diye merak edenleriniz olmuştur. Asıl diğer merak edilen konu ise hayvancılığın kazancı nasıl? Hayvancılık ülkemizde hiç bitmeyen sektörlerden biridir. Ancak önceki yıllara nazaran daha az yapılmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Gelin bunlardan bahsedelim. Bu sebeplerden biri, hayvanların yaşam alanlarının azalması, otlatacak ve bakılacak yerlerin hemen hemen çoğunun yok olmasından kaynaklanmaktadır. Kentleşme sebebi ile bu alanlar daraltılmıştır. Bu sebeple hayvancılık alanları daralmıştır.

Köy yerlerinden daha çok kentlere dönüş olduğundan dolayı azalmaktadır. Ancak hayvancılığın büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvancılığı fark etmeksizin getirisi oldukça fazladır. Çoğu insan gelirlerini hayvancılık yaparak kazanmaktadır. Hayvan fiyatlarına bakılarak satışından oldukça büyük kar sahibi olabilirsiniz. Buna dayanarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, beslenme ve bakımını yem ve otlatma işlemlerini yapabileceğiniz durumunuz ve alanınız var ise mantıklı bir kazanç yöntemi olacaktır.

Tüm bunlar dikkate alındığında en uğraş verici sektör büyükbaş hayvancılık olarak görülmektedir. Hayvanlarla 7/24 ilgilenmeniz, yemlerini zamanında vermeniz, sağmanız ve gübrelerini ahırdan temizlemeniz gerekir. Ancak düşük maliyetle işe başlamak ve zamanla işletmenizi büyütmek istiyorsanız size tavsiyemiz küçükbaş hayvancılığa başlamanız olacaktır. Çünkü sayı zamanla artacaktır. Bu da gelir artışı demektir. Devletin girişimcilere küçükbaş hayvan ya da damızlık koyun hibesi verdiğini de unutmadan ilave edelim. Yem ihtiyacınızı otlaklardan karşılayabilir ve gübre satarak kazancınıza kazanç ekleyebilirsiniz.

En Karlı Hayvancılık Türleri

Düşük sermayeler ile başlayabileceğiniz en karlı hayvancılık alanlar küçükbaş hayvancılıktır diyebiliriz. Bununla beraber büyükbaş hayvancılık gelir elde edilecek bir alandır. Ancak giderler hesap edildiğinde küçükbaş hayvancılığa göre daha zahmetli ve masraflı olacaktır. İneklerin günlük tüketecekleri yem miktarı hesap edildiğinde işin içinden çıkılmaz olmaktadır. Bu sebeple küçükbaş hayvancılıkta kullanılan meralar gibi büyükbaş hayvancılıkta da kullanılacak olan otlaklara ihtiyaç olacaktır.

Bu otlaklarda hayvanların yediği yem ve çeşitli otların verimliliği artırdığını söyleyebiliriz. Yemi yine de satın alacaksanız aynı tür yem almayın. Farklı yem çeşitleri elde edeceğiniz süt oranını artıracaktır. Ayrıca yiyecek olarak saman da yenilmesi gerekir. Bu da bir büyükbaş için günlük bir balya saman anlamına geliyor. Büyükbaş hayvancılık kar elde edilebilecek bir sektör. Özellikle süt satışından ciddi paralar kazanabilirsiniz. Yine inek gübresine de tarlalarda oldukça fazla gereksinim duyulmaktadır. 

Küçükbaş Hayvancılık Kar Marjı Nedir?

Küçükbaş hayvancılığın kazancı kar etmeniz açısından daha fazla getiri sağlayacaktır. Hayvancılık sektörüne girmeden önce masrafları ve harcamalarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Düşük sermaye ile başlayabileceğiniz en karlı hayvancılık sektörü 2022 yılında küçükbaş hayvancılık olacaktır. Küçükbaş hayvancılık büyükbaş kadar gelir kazandırmayabilir. Fakat düşük sermayesi olan çiftçiler için en iyi ve en hesaplı hayvancılık sektörü zarar etmeden küçükbaş hayvancılık olacaktır.

Bir işletmeyi kurarken kar-zarar oranlarını iyi hesap etmelisiniz. Bu da ancak oturup tüm giderlerin kalem kalem yazılması ile hesap edilir. Meralarda otlayan hayvanların yem maliyetini azalttığından bahsettik. Mera için ayrılmış olan alanların da kendini yenileyebilmesi için alternatif yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle tarlanız varsa ürünleri hasat ettikten sonra hayvanları kalan bitki atıklarını yemek için tarlanıza getirebilirsiniz.

Koyun yetiştiriciliği işinin bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. Öncelikle bu işi yapmayı planladığınız alanın coğrafi yönden küçükbaş hayvancılığına elverişli olması gerekir. Koyunları otlatmak için ne kadar mera alanı bulabilirsiniz, iklim hayvancılık için elverişli mi gibi sorulara cevaplar aramalısınız. Yani bir plan ve proje dahilinde işe başlamalısınız. Tüm detayları sonradan düşünmek işlerin gidişatını olumsuz yönde etkileyecek ve hatta zarar etmenize neden olacaktır.

Büyükbaş Yetiştiriciliği Kar Marjı

Yem giderlerinden önce ilk olarak hayvanların barınması için bir ahır yapmanız gerektiğini ifade edelim. Bu ahırın elektrik ve su tesisatı olmalıdır. Hayvanların ihtiyaçlarını giderecek düzeyde suluklar yapılmalıdır. Size tavsiyemiz bu işe başlamak ve ciddi manada kar elde etmek istiyorsanız yavru hayvanlar satın alın. Belirli bir yaşa getirilmiş hayvanlar alacaksanız da bu hayvanların neden satıldığını öğrenin.

Bazı kişiler işten anlamayarak karar pazarı hayvan yetiştiriciliğe başlarlar. Kar elde etmeyi bırakın hayvanlara dahi bakamazlar. Bu da verimi oldukça düşürür. Farklı birinin verim almaması ise size hiçbir katkı sağlamaz. Bu sebeple hayvanları kendi ahırınız ve otlaklarınız da kendi usullerinize göre yetiştirmeniz daha uygun olacaktır. Hayvanların hastalıklı oldukları için de satışları yapılıyor olabilir. Alım yapmaya gittiğinizde kendiniz işten anlamıyorsanız bir bilen ile gidin ve hatta sağlık taramasında bulunmak için veteriner gözetiminde alımları gerçekleştirin.

Süt sağımı için bir makine almanız size kolaylık sağlayacaktır. Elle sağımlar artık vakit kaybı olmalıdır. Ayrıca sütünüzü toptan satabilir ya da elden pazarlayabilirsiniz. Şu an köylerde sütün kilogramı gelen zamlar ile birlikte 2,5 TL‘ye satılmaktadır. Yerli inekler değişken olmakla birlikte günde 5-10 kilogram arasında süt verir. Bir inek yem olarak ise kendi ağırlığının %2,5‘i kadar yem tüketebilir.

Tavuk Yetiştiriciliği

Gelir elde edeceğiniz alanlardan biri de tavuk yetiştiriciliğidir. Tavukların yumurta ve etlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle köy yumurtası satışlarından gelir elde etmeniz mümkündür. İnekten ya da koyundan elde edeceğiniz kar miktarlarını kümes hayvancılığından elde etmeniz için büyük bir tesisinizin olması gerekir. Tavuk çiftliklerinin toptan satışları sayesinde para kazanabilirsiniz. Ancak bir iki tavuğun gözüne yumurtlasın diye bakarak bu iş yapılmaz. Bakın bir kaç inekle kazanmak mümkün. 4-5 bin TL harcadığı bir ineği buzağısı ile birlikte satarak 15 bin kazananlar vardır. Ancak tavuğun bu şekilde bir getirisinin olması mümkün değildir.

 Prefabrik tavuk çiftliği kurarak tavuklarınız için daha sağlıklı bir ortam hazırlayabilirsiniz. Tavuklar çabuk hasta olan hayvanlardır. Bakımları da oldukça zordur. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu işten para kazanmak istiyorsanız yumurtlama kapasitesi yüksek hayvanları tercih etmeniz gerekir. Tavuklar küçük hayvanlar oldukları için et oranları da azdır. Ağırlıkları 1,5 ile 2,5 kilogram arasındadır.  Ancak tavukların diğer hayvanlar gibi otlağa ihtiyaçları yoktur. Bulundukları ortamdaki otlarla da karınlarını doyurabilirler. Tavuklar için satılan organik yemler de bulunmaktadır.

Tavuk Yetiştiriciliği Kar Oranları

Tavuk yetiştiriciliğinin aylık getirisi ve size kazancı tamamen kapasiteye bağlıdır. Kapasite ne kadar yüksek olur ise aylık kar oranınız da, kazancınızda o kadar yüksek olacaktır. Unutmayın, düşük kapasiteli tavuk çiftliği kurarsanız yüksek kar elde edebilmeniz ilk aşamalar da mümkün olmayacaktır.

Etlik piliçler neredeyse 5-6 hafta yenmeye hazır hale gelirler. Yeterli büyüme seviyesine ulaşan piliçler araçlara konularak kesim yapılacakları yerlere götürülür. Bu işten para kazanmak için en karlı kümes hayvanını belirleyip fiyatlarının iyi araştırılması gerekmektedir.

Tavuk çiftliği kuracak veya yetiştirecekler için kar elde etmek isteyenlere süs tavuğu yetiştiriciliğini önerebiliriz. Bu tavuklar meraklıları tarafından alıcı bulabilir. Çünkü bu tavuklar oldukça güzel ve heybetlidir. Genel olarak yurt dışı menşeili olan tavuklar dolar para cinsi üzerinden satılmaktadır. Ayrıca en çok yumurta yapan tavuklar da yılda 300 yumurta yapma kapasitesine sahiptir. Organik yumurtalar ve organik tavuk eti üreterek de kar marjınızı artırabilirsiniz.

Arıcılık Karlı mı?

Arıcılık mesleğinden kar etmeniz mümkündür. Sizlerde arıcılık sektörüne giriş yaparak kazancınızı katlayabilirsiniz. Arı yetiştiriciliği daha çok asıl işin yanında ek gelir olarak yapılsa da, sadece bu işle uğraşan çiftçiler de yok değil. Arıcılık sektörü diğer sektörlere göre biraz daha hesaba açık bir sektör. Koloni başına 16 kg. bal alındığından, mevsim iyi giderse kovan başına 25-30 kg. bal alındığından bahsediliyor. Balın kilosunun ortalama 50 TL. civarında olduğunu düşünürseniz hesap yapmak zor olmamalı. Eğer arıcılığın yanında birde emekli maaşınız varsa sıkıntı yok ancak, evinize sadece bu işten ekmek götürecekseniz ve sektör hakkında bilginiz yoksa Halk Eğitim tarafından ücretsiz olarak verilen arıcılık kursuna katılmanızı tavsiye ederiz. Sektörde para kazanma ve kar etmenin en önemli noktası da yine PAZARLAMA’dır. Eğer üretilen bal, polen, arı sütü ve benzeri gıdalar pazarlanamaz veya ucuza satılırsa, kar oranı da düşecektir.

Besicilik mi Sütçülük mü Karlı?

Süt hayvancılığının karlı bir iş olduğunu bilmekteyiz. Yeterli miktarda süt hayvancılığı yapmak için yetiştireceğiniz hayvanın cinsinden başlayarak, barınağı, koşulları ve sağlık kontrollerinde kullanacağınız yiyeceklere kadar pek çok detayı düşünerek bu işi yapmalısınız. Sığırlarınız için uygun otlak alanı yok ve ekipmanlarınız eksik ise süt miktarları azalabilir ve hasta olarak ölebilirler. Geliriniz bu durumda riske girebilir ve azalabilir. Bu sebeple sütçülük için yaptığınız işler sizi biraz daha zorlayabilir ve kar olarak kazançlarınız bu kriterler uymadığınızda düşebilir. Bu sebeple tercih size kalmış olsa da bizim fikrimizce sütçülük kar amaçlı bir iş için sizi zarara uğratabilir. Besicilik için kar elde etme durumu nasıldır? Bakalım.

Besicilik ise tamamen hayvan sayısını çoğaltma ve besleyip satma prensibine göre yapılıyor. Erkek sığırlar daha fazla kilo aldıklarından tercih edilirken, hayvan ırkı olarak daha çok holstein, İsveç esmeri gibi cinsler seçiliyor. Yerli ırk hayvanlar 2 yaşında, kültür ırkı hayvanlar ise 1-1,5 yaşında besiye alınıyor. Hayvanların kesime gideceği tarih belirleniyor ve bu tarihe göre besi programı hazırlanıyor. Besi sığırlarına günlük olarak verilen yem oranına göre hayvanın kilo alması hesaplanıyor. Kilo almayan ve besiye cevap vermeyen hayvanlar vakit geçirmeksizin elden çıkarılıyor. Hayvanın kilo artışı ise eğer çiftlikte tartı cihazı varsa bu cihazla yoksa, göğüs çevresinin ölçülmesi neticesinde tespit ediliyor. Besi esnasında yem ve kesif yemler tercih ediliyor. Suni bir mera oluşturarak yem giderlerini düşürebilirsiniz.

 • 4 aydan az süreyle besleme yapılırsa kısa süreli,
 • 4 ay – 7 ay arasında orta süreli,
 • 7 aydan fazla besleme yapılırsa uzun süreli besleme kategorisine giriyor.

Eğer hayvanlar merada beslenirse yem maliyetleri düşüyor ve kar oranı artıyor. Ancak merada hayvanların karnını doyurabilecek seviyede yeterli ot yoksa, işler ters gidebiliyor.

Mera Hayvancılığı Nasıl Yapılır?

Hayvancılık iki yöntem ile yapılmaktadır. Mera ve ahır yöntemi ile yapılır. Mera hayvancılığı için tüm merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtladık. Gelelim şimdi mera hayvancılığının özelliklerine;

 • Çayır alanlarının geniş yerler olması,
 • Bitki örtüsü ve hayvan dağılışı,
 • Bozkırın geniş olduğu yerde küçükbaş hayvancılık,
 • İklim koşullarının değişkenliği sebebi ile süt ve et üretimi değişikliği göstermektedir.
 • Ekonomiktir.
 • Yem girdisini aza indirir.

Mera Verimliliğini Arttırmak

 • Meralara ve bakımsız meralara gübre atılması,
 • Yabancı otlardan temizlenmesi,
 • Kullanıma açık bir alanda yıpratmayı önlemek,
 • Daha kaliteli dayanıklı tohum kullanılmalıdır.

Mera Besisinde Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

 • Meraları uygun bir mevsimde otlatmak
 • Kapasitesine göre doldurmak ve otlatmak
 • Yem tipine uygun hayvan ile otlatma yapmak
 • Uniform Otlatma: Meranın en doğru şekilde ve eşit bir şekilde otlatılmasına denmektedir.

En Karlı Evcil Hayvan Üretimi Yaparak Kazanın

Evde bakılan, kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar ile zamanla para kazanabilirsiniz. Hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, öncelikli olarak petshopları tercih etseler de, sağlıksız bir ortamda yetişen hayvanların ölümü daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu sebeple, evcil hayvan sahiplenmek ya da satın almak isteyen kişiler, daha çok ev ortamında üretilen ve satılan hayvanları tercih etmektedir. Evde baktığınız canlıyı, belli dönemlerde üreterek, hayvan severlere verebilirsiniz. Ayrıca ürettiğiniz hayvanlara vereceğiniz eğitimlerle de kazancınızı artırabilirsiniz.

Evcil hayvan üretiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle hangi hayvanın üretimini yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Ardından üretimi hangi alanda yapacağınızı belirlemelisiniz. En karlı evcil hayvan üretimi araştırması yapan kişiler için şunu belirtmeliyiz ki bu iş sanıldığının aksine zor ve dikkatli olunması gereken bir alandır. Kedi ve köpeğe göre kuş üretimi daha zordur. Çünkü kedi ve köpek için daha büyük ve geniş mekanlara ihtiyacınız olacaktır. Üretim sürecinde hangi ekipmanlara ihtiyaç duyacağınızı da araştırmalısınız. Örneğin; folluk makinesi, yem çeşitleri, kuluçka makinesi ve diğer pek çok lazım olabilecek ürünleri öncesinde temin etmelisiniz.

Hazırlık aşamasını tamamladıktan hemen sonra, bir veteriner hekim ile iletişime geçerek bilgi almalısınız. Üretim sürecini veteriner hekim ile birlikte yürüterek, hayvanların sağlığını da korumuş olacaksınız. Veteriner hekimden bu süreç içerisinde bilgi almak, hayvan sağlığını koruyacağı gibi sizin maliyet oranınızı da düşürecektir. Böylece sağlıklı ve eğitimli hayvanları üreterek, kazancınızı daha da artırabilirsiniz. Evcil hayvan üretimini resmi olarak yapacaksanız, bunun için izin almanız gerekecektir. Evcil hayvan üreticiliği profesyonel bir iştir. Evde hayvan üretip satmak için en karlı hayvan üretimini belirleyerek, üretim yapmaya başlayabilir ve kazancınızı sağlayabilirsiniz.

Hayvancılıktan Zengin Olanlar!

Hayvancılıktan zengin olmak için önce bilinçli bir besici olmanız gerek. Sonrasında hayvanlarınıza en iyi şekilde bakmak ve ilgilenmek. Hayvancılık sayesinde çok fazla geliri olan, çok iyi kazanan ve servet sahibi olan insanlar vardır. İnek, tavuk ve keçi besiciliğine başlayan bir kişi, önce 1 inek ile başlayarak tek tek tavuk ve keçi almış ve sonrasında 134 ineği, 107 keçisi ve 200 tavuğu olan kadın besicilik yapan vatandaşımızın şu anki geliri hayvanın sütü, yumurtası ve etiyle beraber elde ettiği geliri 40 bin TL’yi bulmaktadır.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Müdürlüğü sayfasından hayvancılık desteklerini inceleyebilirsiniz.

Sıfırdan Hayvancılığa Başlayacak Olanlara Öneriler

Günden güne artan GDO’lu gıdalardan sonra, organik besinlerin ve ürünlerin üretimi ve satışı da artmıştır. Et, süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi ürünleri özellikle büyük şehirlerde ve dairelerde yaşamını sürdüren kişilerin üretmesi ve tüketmesi zordur. Hayvancılığın bakımı zor ve uğraş verici olduğundan, bu kesimleri sadece tüketici olarak düşünebiliriz. Fakat kırsal alanda özellikle köyde yaşayan kişiler sıfırdan hayvancılığa başlamak fikri ile araştırmalara başlamaktadır. Doğal beslenmeye verilen önemlin artması ile birlikte, sıfırdan hayvancılığa başlayanların sayısı da günden güne artmaktadır. İlk kez hayvancılığa başlayacak olanlara birkaç öneriler;

 • Kendi işiniz olacak hayvancılığa başlamadan önce, iş planınızı hazırlamalısınız.
 • Hayvancılığı yapacağınız yere karar vermelisiniz. Bu alan size ait olabileceği gibi kiraladığınız ve hayvancılık için gerekli olan tüm ekipmanları hazırladığınız bir tesis de olabilir.
 • Bu tesiste hangi hayvan türü ile ilerleyeceğinizi düşünmelisiniz.
 • Büyükbaş hayvancılık için kapalı, açık ya da yarı açık besi hayvancılığı seçiminizi yaparak, kurduğunuz tesisi aktif hale getirebilirsiniz.
 • Kapalı besi hayvancılığı pek fazla önerilmemektedir. Hem daha fazla maliyetli olduğundan hem de sonuçlarının daha az olmasından kaynaklı tercih edilmemektedir.
 • Açık besi hayvancılığı ise, tüketiciye daha fazla ürün sunduğu için, en fazla tercih edilen hayvancılık çeşitleri arasında yer almaktadır.
 • Açık besi hayvancılığı gibi yarı açık hayvancılık tekniği de, beslenme ve üretim işlemlerinin tamamen doğada olmasından, getirisi fazla olacaktır.
 • Açık ya da yarı açık tekniği hakkında araştırma yaparak, daha sağlıklı ürünlerle tüketicilere ulaşabilirsiniz.
 • Tesisinizi kurduktan sonra, günlük olarak yapacağınız beslenme, sulama, otlanma, sağılma gibi işlemleri düzenli olarak aksatmadan yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Dönem dönem veteriner kontrollerinizi yaparak, hayvanların aşılarını ve tedavilerini eksiksiz yürütmelisiniz.

Tesisinizi oluşturduktan sonra, büyükbaş hayvanlarınız için gerekli olacak tahıl, arpa, tuz, mısır, vitamin, pamuk tohumu küspesi, soya, ayçiçek tohumu küspesi ve mermer tozu gibi ürünleri tedarik etmelisiniz. Bu ürünler günlük beslenmesinde kullanılacağı gibi, hayvanlarınızın kemik gelişimine de katkısı olacaktır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!