Devlet Destekleri

Elektrik Üretimine Devlet Destekleri GES Projelerine Teşvik ve Hibe

Son yıllarda güneş enerjisi sistemlerinin kurulu olduğu tarlaları ve arazileri görmekteyiz. GES teşvikleri devam ediyor. Devlet arazilerine ve özel tarlalara kurulan güneş panellerinde enerji üretimi yapılmakta ve güneş panellerinde enerji üretimi yatırımcıların popüler mesleği haline gelmiştir.

Devlet Neden Güneş Enerjisi Üretimini Destek Veriyor?

Günümüzde Organize Sanayi Bölgelerinin ve üretimin artması nedeniyle elektriğe olan bağımlılığımız günden güne artıyor. Yurdun bir çok köşesine barajlar, rüzgar gülleri ve güneş enerjisi solaryum sistemleri kuruluyor. Bunun en önemli nedeni, üretime teşvik veren devletin elektrik enerjisi kaybını gidermesidir. Enerjisini kendi kendi üretme çabasıdır. Bu sayede yatırımcılar iş sahibi olurken, üretilen elektriği de müşteri olarak Devlet satın almaktadır. Bu sayede güneş tarlası sahipleri de para kazanabilmektedir.

Güneş Enerjisi Hibelerini Hangi Kurumlar Veriyor?

 1. Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Destekleri
 2. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)
 3. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV’nin Yeni Çevre Destekleri)  Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri alanlarında destek verilmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın!
 4. Tursef destekleri

KOSGEB Enerji Verimliliği Destekleri

KOSGEB tarafından enerji verimliliği alanında geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. KOBİ’lerin, 5627 sayılı kanun gereğince yetkili olan şirketlerden enerji verimliliği için alacakları

 1. Detaylı ve ön etüt hizmetleri,
 2. VAP projesi (verimliliği arttırıcı proje destekleri) için danışmanlık ve enerji yönetici eğitimi hizmetleri

alanlarında destek sağlamaktadır.  Bu kapsamda yukarıda ki hizmetlerden yararlanmak isteyen esnaflarımız KOSGEB enerji üretimi alanında başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB’in enerji üretimi alanında ki bu desteği 3 sene sürelidir.

Destek onay aşamasından sonra yürürlüğe girmektedir.

Kosgeb 1. ve 2. bölgeler için %50 oranında hibe vermektedir. 3. ve 4. bölgelerde destek isteyen esnaflarımız ise %60 hibe alabilir. Bölgelere Göre Hibe Hesabı linkinden ilinize ödenecek miktarı öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Güneş enerjisi desteklerinin üst limiti 30 bin lira geri ödemesizdir.

Ön Etüt Çalışmasında Verilen Destek Miktarları:

 • 200-500 TEP için 1.500 TL.
 • 501 ve üzeri için 2.000 TL.

Detaylı Etüt İçin Miktarlar:

 • 200-500 TEP için 15.000 TL.
 • 501 ve üzeri için 20.000 TL.

Verimliliği arttırıcı proje destek miktarı:

 • 200-500 TEP için 3.000 TL.
 • 501 ve üzeri için 5.000 TL.

Enerji Yöneticisi Eğitimi desteği:

 • 200 ve üzeri için 3.000

TEP: Ton eşdeğer petrol anlamına gelmektedir. Kosgeb Güneş Enerjisi Destekleri linkinden başvuru şartları, müracaat aşaması ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

TTGV Güneş Enerjisi Destekleri

Türkiye Teknolo Geliştirme Vakfı tarafından da, bu alanda destekler verilmektedir. Vakfın asıl amacı enerji verimliliğinin arttırılması amacıyla yatırımların önünde ki finansal engellerin aşılmasıdır. Bu kapsamda TTGV enerji verimliliğine faizsiz kredi ile destek sağlamaktadır.

TTGV bununla birlikte yüksek enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve bu alanda ki projelerin uzun vadeli olarak geri dönüşlü uygun şartlarda desteklenmesini amaçlamaktadır. Bununla birlikte esnaflarımızın (KOBİ’lerin) çevre dostu teknolojilerini uygulayarak rekabet güçlerini arttırması da hedeflenmektedir.

TTGV Enerji verimliliği yatırımlarını 1.5 yıl süresince desteklemektedir.

1 milyon amerikan doları destek sağlanırken, alt sınır 100 bin amerikan dolarıdır.

Vakıf projenin bütçesinin en fazla yarısına kadar %50 faizsiz kredi verebilmektedir.

(GES) Elektrik Enerjisi Üretimine Verilen Desteğin Geri Ödemesi;

Toplamda geri ödeme süresi 4 yıldır. Bu dört yılın ilk 1 yılı geri ödemesiz dönemdir. Krediden faiz alınmamaktadır. 4 yıllık süreçte ödenen kredi 36 taksitle ödenmektedir.

Hizmet bedeli olarak TTGV tarafından destek miktarının %6′ sı talep edilmektedir. Vakıf bu alanda destek almak isteyen işletmelerde Yenilikçi ve/veya ileri teknoloji uygulamaları ve yerli teknoloji ve ekipman kullanımına önem vermektedir.

Enerji panellerinin kurulumu özel arazilere veya Devlet arazilerine yapılabilmektedir. Devlet arazilerinin kiralanması konusunu inceleyebilirsiniz.

enerji-üretimi

Desteğin geri ödeme süresi 4 yıldır.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finans Programı (TurSEFF Destekleri)

Programa dahil olan ortak bankalar şunlardır;

 1. Vakıflar Bankası,
 2. Denizbank
 3. Garanti Bankası,
 4. Akbank

Turseff tarafından enerji verimliliği alanlarında müşterilerin ihtiyaçlarına göre finansal destek sağlamaktadır. Kredinin finansmanı EBDR (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) tarafından krediler ortak bankalar tarafından verilir.  Kredinin şartları şunlardır;

 • Başvuru sahibinin mali olarak krediye uygun olması,
 • Başvuru sahibinin bankanın talep ettiği kriterleri taşıması,
 • Başvuranın bankalardan onay alabilmesi gereklidir.

Endüstriyel alanda esnaflara verilen krediye yönelik projeler en az %20 oranında enerji tasarrufunu ortaya koyması gereklidir.

Türkiye Kalkınma Bankası Enerji Üretimine Devlet Destekleri GES Projelerine Teşvik ve Hibe

Türkiye Kalkınma Bankası tarafından da özel sektörün gerçekleştirdiği yenilebilir enerji kaynaklarına dayılı olan enerji üretimine yönelik yatırımlara ve enerji verimliliğini sağlayan yatırımların hizmet, mal, inşaat giderleri ve bunlara ilişkin danışmanlık hizmetlerinin finansmanını sağlamaktadır. Dünya Bankası Enerji Verimliliği kredisi miktarı 50 milyon dolardır. Bu kredi miktarı yatırım tutarının en fazla yüzde 75 oranında karşılamaktadır. Projede en az yüzde 15 oranında öz kaynak aranmaktadır.

Avrupa Yatırım Bankası

Avrupa yatırım bankası da, bu alanda özel sektörün yapacağı yatırımlara destek sağlamaktadır. Projenin finans miktarı %50 iken en fazla ödenecek kredi miktarı ise 25.000.000 Euro’dur.

Bunlarla birlikte Türkiye İş Bankası da düzenlediği proje programı ile enerji verimliliğine finansman desteği sağlamaktadır. Türkiye İş Bankası Etüt proje kredisi ve Enerji Verimliliği Geliştirme kredisi adı altında iki finansal destek programı mevcuttur. İlk yılı anapara geri ödemesizdir. 5 sene vadelidir. En uygun faiz oranları uygulanmaktadır. Etüt proje programında ise 50 bin lira limit belirlenmiştir.

] }
Yorumlar
 1. RECEP ÖZDEM dedi ki:

  merkezde 19 dönüm tarlamız mevcuttur.GES kurmak istiyorum.Devletten ne kadar hibe talep edilir.içinde 100 büyük baş hayvan ahırı 1 adet ev bulunmamaktadır.yardımlarınızı rica ederim.

 2. Lütfiye dedi ki:

  Ges projesi düşünüyoruz evimizin catısına ama hiç paramız yok devlet destek veriyormu bu durumda.

 3. Celal dedi ki:

  Benim geri dönüşüm tesisim var aylık 50 bin TL Eletrik faturam geliyor çatıya panel sistemi kursam yaralanabiliryim bu destekten

 4. batuhan dedi ki:

  benimde güzel fikirlerim var ama hiç bir gelirim yokbanaa destek çıkan olurmu

 5. Enerji üretimi dedi ki:

  Hocam benim mail adresinden bi yazarmisiniz konuşmak istiyorum detaylı kendi arazim var

  1. Ahmet bayram dedi ki:

   amasya taşova uluköyde 20 dönüm arazimiz var güney cephe hafif yokuşlu tam güneşin tam enerji üreteceği yapıda tarlamız ben buraya güneş enerji sistemi kurmak için devletten destek almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  2. HÜSEYİN ÖZDEMİR dedi ki:

   ANKARA KIZILCAHAMAMDA 26 DÖNÜM TAM GÜNEY MEYİLLİ TARIMA ELVERİŞSİZ YÜKSEK GERİLİM HATTINA YAKIN ARAZİMİZ VAR GES YAPMAK İSTİYORUM BİLGİ ALABİLİRMİYİM HÜSEYİN ÖZDEMİR

 6. fatih özen dedi ki:

  konyada 22000 metre kare yerimiz var köyde ama ova buraya fotofoltayk güneş enerjisi yani eletirik üretimi kurmak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim tl 053

 7. Enerji üretimi için finasal destek istiyorum. dedi ki:

  Merhaba
  Adım osman 24 yaşındayım ve genç girişimci’yim.
  Güneş tarlası kurmak istiyorum 150 dönümlük dümdüz arazimiz var. Şartlara uygun şehir merkezine çok yakın ve ulaşım çok kolay ayrıca müthiç bir güneş yatağı da diyebiliriz.
  Konuyla ilgilenen firmalar ,teşvik ,destek için

 8. Elektirik dedi ki:

  Benim elektirik üretimi için cok güzel bir fikrim var yuklu paralar harcamaya bike gerek yok basit yöntem gel fikrimi dinle ortak bir yer yapak arsam var

  1. Elektrik uretim dedi ki:

   Nasıl bı fikir numaranızı paylasirmisiniz goruselimm

 9. Ges dedi ki:

  Ges projesi için gerekli evraklar ve şartname hakkında bilgi almak istiyorum nereden nasıl öğrenebilirim acaba iyi çalışmalar.

 10. Osman dedi ki:

  Belediye olarak GES projesi için hibe alabileceğimiz bir yer var mı, varsa başvuru şekil ve koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz.

 11. teşvik dedi ki:

  Sanayi ölçekli bir firmanın yaklaşık 130 kWp kapasiteli güneş enerjisi kurulması isteniyor ne tür teşviklerden yararlanabilir. Varsa kriterleri nelerdir?

 12. Elektrik üretimi dedi ki:

  Enerji sektöründe yeni bir icadım var bana mühendislik desteği verirseniz sizinle ortak çalışmalar yapabiliriz

 13. ges kurma .. dedi ki:

  merhaba, biz 10 girişimci olarak kooperatif kurduk.Miili emlaktan bir yer kiraladık.tarım yapacağız.burada güneş paneli kurmak istiyoruz.hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılamasını hedefliyoruz. hemde fazlasını devlete satma düşüncemiz var. bukonuda kosgeb destekleri hakkında bilgi rica edebilirmiyiz. yapılabilecekler nelerdir?
  iyi günler
  emine akten

 14. orhan.ramazanoglu dedi ki:

  çatıya 15.kw GES kurmak istiyorum ne kadar masrafım gider ne kadar dek alabilirim konu konuda yardımlarınızı bekliyorum
  iyi çalışmalar

 15. Sultan dedi ki:

  bizim bir kuyumuz var ve onun çalışması için panel kurmak istiyoruz.Ne kadar panel gerekli,benim cebimde olması gereken para ne kadar,bunun için teşvik-destek alabilir miyim? Genel bir bilgi verebilir misiniz?

  1. ismail dedi ki:

   bi arkadaşım güneş paneli ile direk çalışan kuyu pompası yapıyor istediğiniz su miktarı az ise 2 adet panelle dahi su kullanabilirsiniz ulaşırsanız yardımcı olurum

 16. Abdulla dedi ki:

  Simdi benm elimde başlangıç olarak 300 dönüm arazi var ..ges projesini kurmak icin bir iki girişimim oldu ama sonuc alamadim ..300 basarili olursam.. kiralik arazilerle birlikte 1200 dnm arazim olacak… Gerekli oz kaynagim 500 bn civarinda.. benm sorum şu DEVLET BU KONUDA NE KDR DESTEK VERİYOR.
  BİR DE BENDEN 20 YILLİĞINA BNM ELEKTİRİGİMİ ALLMA SÖZÜ VERME İMKANİ VAR Mİ ??

 17. klein memo dedi ki:

  selam benim 4000 tane panelim var aldim fisrt solar dan ama benim 20 bin euro param kaldi bundan sonra ne yapabilirim Devlet tesfik veriyormu bununla ilgili bana yazarmisiniz tsk ederim almanyadanim

  1. Ferit dedi ki:

   Bende ges kurmak istiyorum iletişime geçebiliriz

   1. Armağan dedi ki:

    Merhabalar. Ges kurumları yapıyoruz. Hala aynı durumdaysanız iletişime geçtiğiniz takdirde şartları görüşebiliriz.

  2. Okan ÖZBAY dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, söz konusu panellerinizin değerlendirilmesi ile ilgili benimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. kahraman dedi ki:

  yaklaşık 100 dönüm arazim var. ges için üretim yapıncaya kadar masrafım ve teşviklerim ne olur.

 19. Mustafa Özçelik dedi ki:

  Bütün arkadaşlara genel bir cevap
  Bu projeleri yapmak için kesinlikle Öz sermaye gerekli
  Öyle arazim var
  200.000 tl param var
  Elektrik teknikeriyim
  Site yöneticisiyim
  Gibi vasıflar yetmez
  Ve ayrıca şuanda lisanssız 1 Mw’a kadar Ges için yollar kapalıdır
  Kurmak istediğiniz güçle ilgili olarak yeteri kadar sermaye yada teminat desteğiniz yoksa bu işin sonu hüsran olur.
  Ben yaparım diyenlere de sakın inanmayın dolandırılırsınız.
  İlgili arkadaşlara tavsiyem sermayenizle orantılı kapasitelere kalkışmanızdır
  1 Mw’lık tesisin çağrı mektubu ve ruhsat aşaması yaklaşık olarak 70, 80.000 tl civarında harcama gerektirmektedir.
  Bir fikir vermiştir ümidiyle iyi günler dilerim

  1. Dündar MACİT dedi ki:

   Mustafa bey merhaba vermiş olduğunuz cavaptan dolayı öncelikle teşekkürler bu paneller hakkında bilginiz ve fikrinizin olduğunu fark ettim kendi tarlamızla ilgili sizinle görüşmek isterim

 20. Şerif dedi ki:

  Merhaba 1 mv. tesis için gerekli şartlar ve hibe oranı 1.5 milyon tl yeterlimi nakitte ilgili arkadaşlar Bilgi bekliyorum

  1. oğuz dedi ki:

   yaklaşık o civardadır maliyeti

   1. maliyet dedi ki:

    1MV 1,3 Milyon Euro , Ynalisiniz var

 21. Gülseren dedi ki:

  Ben Alanya mahmutlardayım site yöneticisiyim elektrik enerji üreterek sitenin elektrik ihtiyacını bu proje ile gidermek istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

  1. berk dedi ki:

   Gülderen Hanım Merhaba, berk adresinden yardımcı olabilirim sorularınıza

  2. Okan ÖZBAY dedi ki:

   Merhaba Gülseren Hanım,
   Enerji olarak; Döşemealtı/ANTALYA’da faaliyet göstermekteyiz.
   GES kurulumları yapmaktayız. Yapmayı düşündüğünüz sistem için gerekli olan tüm donanımlara sahibiz. mail adresine dönüş sağlarsanız yardımcı olabiliriz.

   1. nail dedi ki:

    okan bey firma bilgileri ve iletişim bilgileirnizi iletirmisiniz.

   2. Şerife dedi ki:

    Merhaba Okan Bey, banada firma ve iletişim bilgilerinizi iletir misiniz?

 22. Kadir dedi ki:

  Benimde ayni sorunum var cevap alabildiniz mi?

 23. Gülali dedi ki:

  Merhaba ,
  Belediye benim arazimin bir kısmına güneş enerjisi kurdu tapu tek sadece 17 dönüm yerinde üretim yapacak. Kalan 20 dönüm alanda benimde bu sistemi yapıp işletebilir miyim? Şartları nedir nasıl bir yol izlemem gerekiyor ,sermaye mikati ne olmadı devlet bize ne kadar katkı sağlayabiliyor konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 24. sinan şimşek dedi ki:

  1 mw lık bir tesis kurmak istiyorum ancak 200-250 bin tel öz sermayem var kalan kısmı hibe, teşvik ve krediler ile tamamlamam mümkün mü ?

 25. Mustafa tekin dedi ki:

  Bana 50 kw elektrik lazim bunun bana maliyeti ne olur.

  1. Tuna Berksoy dedi ki:

   Mustafa bey sistemi çatıya kuracaksanız kW başına 750 dolar, araziye kuracaksınız ki bu şu anda mümkün görünmüyor 850 dolar…

 26. ATAKAN AKGÜN dedi ki:

  Kendimize ait Tekirdağ İli Şarköy İlçesinde 84 dönümlük arsamız bulunmaktadır.Elektrik üretimine devlet desteği görüldüğü taktirde toplam kuruluş ne kadardır?

 27. Mustafa dedi ki:

  Bizde dört arkadaşız ve ges kurmak istiyoruz en az bir megawat ,
  Ama nakit paramız mevcut değil sahayı kurabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerekli.
  Birimiz elektrik teknikleri
  Üçü enerji teknikleri

 28. Latif beyazıt dedi ki:

  140 dönüm devletten kiralanmış arazim var.güneş enerjisi sistemini bu araziye kurabilir miyim.Devlete elektrik satma şansım var mı?Bu araziye kurulacak tesis kaç tl’ye mal olur.kredi ile bu işi yapabilir miyim?

 29. Fevzeddin taşdan dedi ki:

  Hocam cevabı bu adrese yollayın

 30. Fevzeddin taşdan dedi ki:

  Benim cebimde 2 yüzbin lira param var ve 2 megavat ges kurmak istiyorum devlet hibe veya destek vererek bu projeyi yapabilirmiyim ve sonra teysis kendi kendini ödese olurmu yosa ne kadar peşin para cebimde olması gerekir

  1. 2mw değil 20kw. dedi ki:

   2yüz bin tl il 2 megawatt değil, 20 kilowatt ancak kurarsın onu da çatı ges şeklinde iki abone için.