e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı Hesaplama

Mali durumu iyi olmayan kişiler e-Devlet Kira Yardımı başvurusu yaparak destek alabilirler. İhtiyaç sahibi ailelere verilen kira yardımının ne kadar ve nereden alınacağını, 2023 yılında e-Devlet Kira Yardımına nasıl başvurulacağını, kira yardımından yararlanacak kişilerin devlet kira yardımı sorgulamalarını nereden ve nasıl yapabileceklerini araştırdık.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet kira yardımından yararlanabilmek için hane gelirinin devlet tarafından belirlenen miktarlarda olması gerekir. Kira yardımı gibi yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sürecin yürütülmesi için Kaymakamlıklardan destek almaktadır. Kaymakamlıklar ise kira yardımı yapılacak kişiye ulaşmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte çalışmakta ve kira yardımı almasına destek olmaktadır. Başvurularınız e-Devlet’ten alınarak onaylandıktan sonra destekten yararlanabilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Güncel Ekran

Evleri kentsel dönüşüm geçiren ve kirasını ödemekte zorlanan ailelere devlet kira yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Destek ödemesi için başvuruda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen adımları takip ederek e-Devlet kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. Öncelikle e-devlet sayfasına giriş yapmalısınız.

3.500 TL Kira Yardımı Başvuru Formu

e-Devlet’e giriş yaptığınızda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 5543 sayılı İskan Kanunu kapsamında uygun görülen ailelere kira yardımı yapmak için arama butonuna yazarak devam edebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı HesaplamaPin
Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı

Yukarıdaki resimde uygulamaya git butonunu göreceksiniz ve o butona tıkladığınızda ilgili başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Uygulama 4. Adımdan oluşmaktadır.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı HesaplamaPin
e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

Uygulamaya git butonundan devam ettiğinizde yukarıda bahsettiğimiz görseli göreceksiniz. Kurumsal bireysel başvuru sekmesinin hemen altındaki bireysel başvuru ve tüzel kişilik başvurusu sekmesinden bireysel başvuruyu seçip ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı HesaplamaPin
Kira Yardımı Bireysel Başvuru

Yukarıdaki görselin alt kısmında yer alan e-posta ile bilgi almak istiyorum, SMS ile bilgi almak istiyorum ve adreste adresimi kullanmak istemiyorum seçeneklerinden uygun seçeneği seçerek 3. Adıma geçebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı HesaplamaPin
e-Devlet Kira Desteği Başvurusu Kira Kontratı

Açılan sekmede dosya seç seçeneğinden kiralama sözleşmenizi yükleyerek 4. adımda başvurunuzu ön izleyebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı HesaplamaPin
e-Devlet Kira Desteği Başvuru Onayı

e-Devlet kira yardımı başvurusu 2023 yılında yukarıda belirttiğimiz gibi yapılmaktadır.

Kira Yardım Parası Ne Kadar?

Kira yardımı almak isteyen kişinin öncelikle ikamet ettiği ilçenin kaymakamlığı bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurması gerekmektedir. Bu durumun illere göre değişiklik gösterdiğini belirtelim ki vatandaşlara ne kadar kira yardımı yapılıyor diye merak ediliyor. Bu yardıma ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira yardımı bazı büyük şehirlerde 3.500 TL‘ye kadar çıkabiliyor.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2023’te Nelerdir?

Kira yardımı başvurusu kişinin ikamet ettiği il veya ilçedeki belediyelere yapılacaktır. Başvuru sırasında verilen haktan yararlanmak isteyenlerin hazırlaması gereken bazı belgeler bulunmaktadır.

Kira yardımı için başvuran kişilerin hazırlaması talep edilen belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru yapacak kişinin yardım konusuna ilişkin hazırlaması gereken başvuru dilekçesi.
 • Hak sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi.
 • Yapının riskli bulunduğunu beyan eden bir rapor ve yıkımın gerçekleşeceğini belirten form.
 • Başvuru yapacak kişinin adına bulunan herhangi bir güncel son üç aya ait fatura, 
 • Verilen haktan yararlanacak olan kişinin ya da vekil olarak seçilmiş olan kişinin Ziraat Bankası’nda hesabının bulunduğunu belirten bir hesap kartının fotokopisi,
 • Güncel bir tapu kontratı veya tapu kaydı belgeleri gerekli olmaktadır.

Gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan kişiler, bu belgelerle il veya ilçelerindeki belediyelere başvuruda bulunabilirler. Buna kişilerin kendilerinin değil, vekaletnamenin geçerli olduğu kişilerin yetkili olduğuna dair bir ifadenin olması gerekir. Ayrıca avukatın başvuruda bulunması halinde T.C Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi başvuru belgeleri arasındadır.

Dar Gelirliye Kira Yardımı Verilmeye Devam Ediyor!

Dar gelirli ailelere verilen kira yardımı için de bazı şartların sağlanması gerekiyor. Başvuru koşullarını sağlayan kişiler SYD Vakfı birimlerine başvurarak başvuruda bulunabilirler. Dar gelirli ve muhtaç ailelerin kira yardımından yararlanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir.

Devlet tarafından kira yardımı gibi işten çıkarılanlara da yardımlar yapılmaktadır. 2023 yılında İşten Çıkarılana Devlet Yardımı yapılıyor mu? İçeriğimizden bilgi alarak verilen desteklerden faydalanabilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet kira yardımında şartları taşıyan ve belirtilen koşulları sağlayan kişilere verilmektedir.

Devlet kira yardımı verilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin düzenli bir işinin olmaması ve sigortalı olarak çalışmıyor olması, 
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir araç veyahut ev olmaması.
 • Başvuru yapacak olan kişinin aylık düzenli bir gelirinin olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonucunu vermesi.
 • SGK’ dan herhangi yetim, emekli veya dul maaşının alınmıyor olması şartları aranmaktadır.

Belirtilen şartları taşıyanların kira yardımı dilekçesi, T.C kimlik belgesi ve muhtardan bir ihtiyaç belgesi ile SYDV’ye başvurmaları gerekmektedir. Gerekli belgelerle başvuru yapılması durumunda kişiler hakkında gerekli incelemeler yapılarak kira yardımı ile ilgili olumlu veya olumsuz karar verilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu

Kentsel dönüşüm kira yardımı iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımı devam ediyor. Devlet tarafından sağlanan kira yardımlarından afet riski olan bölgelerde ikamet eden ev sahipleri ve kiracılar yararlanabilmektedir.

Kimlerin ne kadar kira alabileceği, ödemelerin nasıl yapılacağı ve kentsel dönüşüm alanında verilecek kira yardımı için başvuruda bulunacak kişilerin hangi şartları yerine getirmesi gerektiği Bakanlık tarafından belirlenecek.

6306 sayılı Kanunun 5 ve 16. maddelerinde açıklanan hükümler neticesinde kira yardımından yararlanacak kişilerin ikamet ettikleri yerdeki il veya ilçe belediyelerine başvurmaları gerekmektedir.

Belediyeler, vatandaşların aldığı başvuruları değerlendirecek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kira yardımının kimlere verileceğine karar verilir.

Kanuna göre ev sahipleri riskli durumlarda aynı anda hem ev hem de iş yeri başvurusunda bulunabilmekte, her ikisi için de kira yardımına başvurabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alma Şartları 2023 Yılında Nelerdir?

Vatandaşlara sosyal yardım niteliğinde sağlanan kira yardımlarından faydalanmaya hak kazanacak olan ailelerin birtakım koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Yukarıda belirttiğimiz desteklerden herhangi bir tanesine başvuru yapmanız halinde bir değerlendirme süreci başlayacaktır. Bu süreçte hakkınızda gerekli incelemeler yapılacak ve şartlara uyumunuza ilişkin kararlar verilecektir.

Şahısların sağlamaları gereken koşullar şu şekildedir:

 • Kira yardımından yararlanacak aileler için belirlenen ilk koşul ikamet adresidir. 18 yıl boyunca ikamet ettiğiniz yer için devletin sağladığı kira yardımından yararlanabilirsiniz.
 • Kişilerin konutlarının risk grubunda olması durumunda, konutun yeni sahibi bina kimlik numarasını vermişse ve devir ile ilgili işlemlerden sonra gerçekleşmiş ise ikamet koşulları yapılamaz. evler için bina kimlik numarasının alındığı tarih. Yeni maliklerin mevcut gayrimenkulleri geç satın almamaları büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde kira yardımı başvuruları kabul edilmeyecek ve geçerli olmayacaktır.
 • Daha önce kredi desteği almamış olmalısınız. Geri dönüşüm projelerinde yer alan özel kişiler, kira yardımı aldıkları takdirde kredi yardımından yararlanamazlar. Bu konuda dikkatli olunmalı ve her ikisine aynı anda başvuru yapılmamalıdır.

Bu şartların sağlanması halinde, devlet tarafından belirli bir süre için sağlanan kira yardımından yararlanılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Tutarları Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için yapılan ödemeler ise illere göre farklılık göstermektedir. Yapılacak olan kira ödemeleri 2023 yılı için illere göre şu şekilde belirlenmiştir:

 • İstanbul için ödenecek olan kira yardımının maksimum limiti 3.500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ankara, İzmir Antalya Bursa için kira yardımı 3.000 TL
 • Adana, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla
  Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illeri için kira yardımı 2.500 TL.
 • Adıyaman, Ağrı, Afyonkarahisar, Batman, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Ordu, Kütahya, Sivas, Zonguldak Amasya, Aksaray, Bitlis, Düzce, Edirne, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Giresun, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Yozgat, Şırnak, Osmaniye Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Hakkari, Kırşehir, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Nevşehir, Tunceli, Kırıkkale, Bartın, Bayburt, Ardahan, Iğdır, Karaman, Yalova, Karabük, Kilis illeri için kira yardım tutarı 2.000 TL’dir.

Bunların yanı sıra eğitim yardımları, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza nakdi yardımlar, özel amaçlı yardımlar, sağlık yardımları ve yabancı uyruklu vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılabilmektedir.

Kira Yardım Parası Kaç Ay Veriliyor?

Yardımın süresi toplam 18 aydır.

Hane Yardımı Nedir?

Hane halkı yardımları sadece başvuru sahibine değil, aynı zamanda hane halkı üyelerine de verilen yardımlardır.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023 Kira Yardımı Hesaplama” üzerine 2 yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1