KosgebKredisi.com

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

01.03.2022

Dar gelirli ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile devlet tarafından kira yardımı veriyor. Kira yardımı başvurusu e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır başvuru sonuçları nasıl sorgulanır içeriğimizden bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Maddi durumu iyi olmayan kişiler e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu yaparak destek alabilirler. İhtiyaç sahibi ailelere verilen kira yardımı ne kadar, nereden alınır, e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022 yılında nasıl yapılır ve kira yardımından faydalanacak olan kişiler devlet kira yardımı sorgulamalarını nereden ve nasıl yapabilir araştırdık.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet kira yardımından faydalanabilmek için verilmesi için hane içi gelirin devletin belirlemiş olduğu tutarlarda olması gerekiyor. Kira yardımı gibi yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemi yapmak için Kaymakamlıklardan destek almaktadır. Kaymakamlıklar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte çalışarak, kira yardımının verileceği kişiye ulaşıyor ve kira yardımı almasına destek olmaktadır. Başvuruları e-Devletten alarak başvurunuzun onaylanmasının ardından desteklerden faydalanabilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Evleri kentsel dönüşüme giren ve kiralarını ödemekte zorluk çeken ailelere devlet tarafından yapılan kira yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Destek ödemesi için başvuru yapacak olan kişiler aşağıda bahsetmiş olduğumuz adımalar takip ederek e-Devlet kira yardımı başvurusu yapabilirler. Öncelikle e-devlet sayfasına giriş yapmalısınız

E-devlet kira yardımı başvurusu yapmak için tıklayınız.

e-Devlete giriş yaptığınızda arama butonuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5543 Sayılı İskan kanunu kapsamında hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması yazarak devam edebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Hak sahibi ailelere

Karşınıza yukarıda görselde yer alan uygulamaya git butonu çıkacak ve o butonuna tıkladığınızda ilgili başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Başvuru 4. Adımdan oluşmaktadır.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Uygulamaya git butonundan devam edildiğinde karşınıza yukarıda belirtmiş olduğumuz görsel çıkacak. Kurumsal bireysel başvuru sekmesinin hemen altında yer alan bireysel başvuru ve tüzel kişilik başvuru sekmesinden bireysel başvuruyu seçerek ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Yukarıda yer alan görselde en altta yer alan e-Posta ile bilgilendirme almak istiyorum, SMS ile bilgilendirme almak istiyorum ve bilgilendirme için nüfusta yer alan adresimi kullanmak istemiyorum seçeneklerinden size uygun olanı seçerek 3.Adıma geçebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022

Kira kontranızı karşınıza çıkan sekmede yer alan dosya seç seçeneğinden yükleyerek 4. aşamada başvurunuzu önizleyebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu 2022
e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

e-Devlet kira yardımı başvurusu 2022 yılında yukarıda belirttiğimiz gibi yapılmaktadır.

Kira Yardım Parası Ne Kadar?

Kira yardımı almak isteyen bir kişi öncelikle ikamet ettiği ilçenin kaymakamlığının bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor. Kira yardımı ne kadar veriliyor merak eden vatandaşlara bu durumun illere göre değişkenlik gösterdiğini belirtelim. Bu yardımın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığından verilen kira yardımı bazı büyük şehirlerde 960 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kira yardımı başvurusu kişilerin ikamet ettiği yerdeki il veya ilçelerde bulunan belediyelere yapılacaktır. Başvuru esnasında verilen haktan yararlanmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Kira yardımı için başvuran kişilerin hazırlaması talep edilen belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişinin yardım konusuna ilişkin hazırlaması gereken başvuru dilekçesi,
 • Hak sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi, 
 • Yapının riskli bulunduğunu beyan eden bir rapor ve yıkımın gerçekleşeceğini belirten form,
 • Başvuru yapacak kişinin adına bulunan herhangi bir güncel son üç aya ait fatura, 
 • Verilen haktan yararlanacak olan kişinin ya da vekil olarak seçilmiş olan kişinin Ziraat Bankası’nda hesabının bulunduğunu belirten bir hesap kartının fotokopisi,
 • Güncel bir tapu kontratı veya tapu kaydı belgeleri gerekli olmaktadır.

Talep edilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan kişiler bu evraklar ile birlikte il ya da ilçelerinde bulunan belediyelere başvuruda bulunabilirler. Kişilerin kendisinin değil de vekalet verdiği kimselerin başvuru yapması halinde bu işlemi yapabilmek için yetkilendirildiğini belirten bir ibarenin bulunması gereklidir. Bunun yanı sıra vekil olan kimsenin başvuru yapması halinde T.C. nüfus cüzdanı aslı ve bir adet de fotokopisi başvuru evraklarının arasında olmaktadır.

Dar Gelirliye Kira Yardımı

Dar gelirli ailelere verilen kira yardımları için de birtakım koşulların sağlanması gereklidir. Şahıslar başvuru şartlarını sağlıyor iseler SYD Vakfının birimlerine müracaat ederek başvuru yapabilirler. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin kira yardımından faydalanabilmeleri için şu koşulların sağlanması gereklidir.

Devlet tarafından kira yardımı gibi işten çıkarılanlara da yardımlar yapılmaktadır. 2022 yılında İşten Çıkarılana Devlet Yardımı yapılıyor mu? İçeriğimizden bilgi alarak verilen desteklerden faydalanabilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet kira yardımında şartları taşıyan ve belirtilen koşulları sağlayan kişilere verilmektedir.

Devlet kira yardımı verilecek kişiler;

 • Başvuru sahibinin düzenli bir işinin olmaması ve sigortalı olarak çalışmıyor olması, 
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir araç veyahut ev olmaması,
 • Başvuru yapacak olan kişinin aylık düzenli bir gelirinin olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonucunu vermesi,
 • SGK’ dan herhangi yetim, emekli veya dul maaşının alınmıyor olması şartları aranmaktadır.

Belirtilen koşulları sağlayan kişiler, kira yardımı için başvuru dilekçesi, T.C nüfus cüzdanı ve Muhtarlıktan alınacak olan muhtaçlık belgesi ile birlikte SYDV’ ye başvuru yapmaları gereklidir. Talep edilen belgeler ile birlikte başvuru yapılması halinde kişilerin hakkında gerekli incelemeler yapılır ve kira yardımı hususunda olumlu veya olumsuz karar verilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımı devam etmektedir. Afet riski bulunan alanlarda ikamet eden ev sahibi ve kiracılar devlet tarafından verilen kira yardımlarından faydalanabilmektedir.

Kentsel dönüşüm alanında verilen kira yardımlarında kimin ne kadar kira alabileceği, ödemelerin nasıl yapılacağı ve yardım başvurusu yapacak olan kişilerin hangi koşulları sağlamaları gerektiği Bakanlık tarafınca belirlenecektir. 

6306 sayılı yasada belirtilen 5. ve 16. maddeler açıklanan hükümler neticesinde kira yardımından faydalanacak olan kişilerin ikamet ettikleri yerde bulunan il ya da ilçe belediyelerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidirler.

Belediyeler vatandaşlar tarafından kendilerine ulaşan başvuruları değerlendirmeye alacaklardır. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kimlere kira yardımı yapılacağına karar verilmektedir.

Yasalar doğrultusunda ev sahipleri riskli durumda yer alan ev ve iş yerleri için eş zamanlı olarak başvuru yapabilir ve her ikisi için de kira yardımı başvurusu yapabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alma Şartları

Vatandaşlara sosyal yardım niteliğinde sağlanan kira yardımlarından faydalanmaya hak kazanacak olan ailelerin birtakım koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Yukarıda belirttiğimiz desteklerden herhangi bir tanesine başvuru yapmanız halinde bir değerlendirme süreci başlayacaktır. Bu süreçte hakkınızda gerekli incelemeler yapılacak ve şartlara uyumunuza ilişkin kararlar verilecektir. Şahısların sağlamaları gereken koşullar şu şekildedir;

 • Kira yardımlarından faydalanacak olan aileler için belirlenmiş olan ilk koşul ikametgah adresidir. İkamet ettiğiniz yer için devlet tarafından verilen kira yardımlarından 18 boyunca faydalanabilirsiniz. 
 • Kişilerinin evlerinin risk grubunda olması halinde evler için yapı kimlik numarasının temin edildiği tarihin sonrasında devir ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiş ise evin yeni sahibinin yapı kimlik numarası temin ettiği tarihte ikamet etme koşulları yapılamaz. Yeni sahiplerin mevcut taşınmaza geç almamış olması büyük önem arz etmektedir. Bunların aksi bir durumda kira yardımı için başvurular kabul görmeyecek ve geçerli olmayacaktır.
 • Daha evvelden kredi desteği almamış olmak gereklidir. Geri dönüşüm projelerindeki özel kişiler kira yardımı almaları halinde kredi yardımından da yararlanamazlar. Bu hususta tedbirli davranılmalı başvuru esnasında ikisine birden başvuru yapılmamalıdır.

Bu koşulların sağlanması halinde belirli bir süre devlet tarafından verilen kira yardımlarından faydalanılabilecektir. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Tutarları Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için yapılan ödemeler ise illere göre farklılık göstermektedir. Yapılacak olan kira ödemeleri 2022 yılı için illere göre şu şekilde belirlenmiştir;

 • Ankara, İzmir, İstanbul illeri için ödenecek olan kira yardımının maksimum limiti 960 TL olarak belirlenmiştir.
 • Batman, Çanakkale, Zonguldak, Ağrı, Sivas, Ordu, Kütahya, Sinop, Elazığ, Adıyaman, Afyonkarahisar, Çorum, Tokat illeri için belirlenmiş olan kira yardımı 755 TL’dir. Bu illerde bir defalığına taşınma yardımı da verilmekte olup 1.510 TL olarak belirlenmiştir. Hak sahiplerinin sınırlı hususlarda belirlenen haklara sahip olması halinde bu tutar 3 bin 775 TL şeklinde ödenecektir.
 • Balıkesir, Gaziantep, Samsun, Şanlıurfa, Denizli, Sakarya, Kocaeli, Manisa, Kahramanmaraş, Kayseri, Diyarbakır, Tekirdağ, Hatay, Malatya, Erzurum, Trabzon, Eskişehir, Muğla, Aydın, Mardin, Van, Mersin illerine yapılacak olan kira yardımı tutarı 830 TL‘dir. Bir defaya mahsus olarak verilecek olan taşınma yardımı ise 1.660 TL’dir.
 • Siirt, Yozgat, Düzce, Kırklareli, Uşak, Amasya, Rize, Aksaray, Muş, Osmaniye, Giresun, Edirne, Kars, Kastamonu, Niğde, Isparta, Kars illeri için belirlenen kira yardımı tutarı 595 TL’dir. Taşınma yardımı olarak bir kereliğine 1.190 TL verilmektedir.
 • Konya, Bursa, Antalya ve Adana illerinde ise kira yardımı 905 TL olarak ödenmektedir. Bir defalık ödenen taşınma yardımı ise 1.810 TL’dir.

Sosyal yardımlaşma ve kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımları bu şekildedir. Gerekli koşulları sağlıyor iseniz ilgili yerlere başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma kapsamında birçok alanda nakdi yardımlar yapılmaktadır.

 • Barınma yardımı kapsamında ev onarımları için ihtiyaca göre 25 bin TL’ye varan destek,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara 325 lira, 2 ayda bir 650 TL
 • Muhtaç asker ailelerine iki ayda bir defa 275 TL,
 • Öksüz ve yetim kalmış çocuklara iki ayda bir defa 100 TL,
 • Doğum yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL yardım yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra eğitim yardımları, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza nakdi yardımlar, özel amaç ile verilen yardımlar, sağlık yardımları ve yabancı uyruklu vatandaşlara çeşitli yardımlar sağlanabilmektedir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!