Senetle Hayvan Satan Firmalar 2023 (KOYUN VE İNEK)

Her türlü piyasa da ve borsalarda yatırım aracı olarak kullanılan senet, geçmişten günümüze en değerli belgeler arasında yer almaktadır. Birçok şirket veya şahıs, ihtiyacınız olan ürün veya hizmeti senet karşılığında sunmaktadır. Devletimizin son yıllarda sunduğu imkanlar ve hibeler neticesinde tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalarda artış görülmektedir.

Bu nedenle birçok firma senet karşılığında hayvan satarak girişimcilerimize destek oluyor. Hayvancılık araştırmaları yapmak isteyen kişiler, hangi firmaların hayvanlarını vadeli olarak sattığını ve taksitle hayvan almayı tercih etmektedir.

Bugün senet ile alışveriş imkanı geçmiş yıllara göre azalmış olsa da kredi kartı kullanamayan veya kredi kartı ile alışverişe karşı olan vatandaşlarımızın tercih ettiği bir ödeme aracıdır.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi senetle hayvan satan firmalarda artış yaşandı. Ayrıca senetle ve devlet desteği ile hayvan satışı yapan firmalar sayesinde büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları gibi alanlarda da birçok firma faaliyet göstermektedir.

Senet Karşılığında Hayvan Satış İşlemi Güvenilir Mi?

Senet ile alışveriş yaparken güven son derece önemli bir konudur. Bu nedenle hayvan satışı yapan firmalar karşılıklı güvene büyük önem vermektedir. Ayrıca tapu ile yapılacak hayvan satış işlemlerinde ödünç alınacak kişinin kefil olması da güven sağlamaktadır.

Mantıksal olarak düşünüldüğünde küçük bir kağıt parçasına yapılacak olan ödünç alma işleminde imzalanacak imzalar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle borçlanma işleminde gösterilebilecek tek teminat, senet üzerine atılacak imzada saklıdır.

Senet karşılığında yapılacak büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvanı alımlarında gidilecek tek adres size en yakın yerde bulunan firmalar olacaktır. Yaşadığınız bölgede senet karşılığında hayvan satan firmalar size daha çok güvenecek ve alışverişinizi yapacaktır.

Yani yaşadığınız bölgeden uzak bir bölgeden hayvan satın almak istiyorsanız senetle alışveriş yapmanız imkansız olacaktır. Çünkü satışı yapacak firma yakın çevrenizde bulunmadığınız için hem sizi araştıramayacak hem de güvenilir olup olmadığınızı bilemeyecektir. Bu nedenle ikamet ettiğiniz bölge dışında bir firmadan senetle alışveriş yapmanız imkansıza yakın olacaktır.

Büyükbaş Hayvancılıkta Devlet Destekleri

Geçen yıl içerisinde büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşan vatandaşlarımız için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekler verilmiştir. 2023 yılında da desteğin devam edeceği söyleniyor. Çiftçi Kayıt Sistemine üye olan girişimciler devlet desteklerinden rahatlıkla yararlanabilecekler.

Hayvan bazında hesaplanan destekler için belirlenen rakamlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Soy kütüğü bulunan büyükbaş hayvanlar için bütün illerde 500 Türk Lirası değerinde destekler verilecektir.
 • 4 ay ve üzerindeki buzağı ve malaklar için belirlenmiş olan rakam bütün illerde 350 Türk Lirası değerindedir.
 • Anaç sığır kapsamında verilen destekler hayvan başına 350 Türk Lirası değerinde olacaktır.
 • Etçi Irkından oluşan anaç sığır hayvanlar için 350 Türk Lirası değerinde destekler verilecektir.
 • Süt kalitesinin arttırılması adına da 50 Türk Lirası değerinde destekler verilmektedir.
 • Çoban çalıştırma desteği de verilecektir.

ÇKS belgesi nasıl çıkarılır bilgi almak için tıklayınız.

Devlet Destekleri Sadece Büyükbaş Hayvancılık İçin mi Geçerli?

Elbette devletin sunduğu bu destekler sadece büyükbaş hayvancılık için geçerli değil. Ancak bu programda kullanılacak hibeler için yatırım yapılmayacak alanlar bulunmaktadır.

Hükümet tarafından desteklenen alanların listesi aşağıda verilmiştir.

 • Büyükbaş hayvancılık
 • Büyükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları
 • Manda Yetiştiriciliği
 • Küçükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları
 • Koyun veya Keçi yetiştiriciliği
 • Kümes hayvanı yetiştiriciliği
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Arı yetiştiriciliği ve harcamaları
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Mantar üretimi

Devlet, yukarıda saydığımız alanlarda iş yapmak isteyen genç girişimci çiftçilerimize destek olurken, aynı zamanda hibeler yani geri ödemesiz krediler de sağlanmaktadır.

Hayvancılık ve tarım alanında verilen desteklerin 2023 yılında da devam etmesi bekleniyor. Destekler için başvuruların başlaması halinde sizleri bilgilendireceğiz.

Mantar yetiştiriciliğinde devlet destekli hibe krediler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Senetle Hayvan Satan Firmalar 2023 (KOYUN VE İNEK)” üzerine 3 yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!