KosgebKredisi.com

Senetle Hayvan Satan Firmalar 2022 (KOYUN VE İNEK)

01.03.2022
Senetle Hayvan Satan Firmalar 2022 (KOYUN VE İNEK)

Her türlü mal alış verişlerinde aracı olarak kullanılan senet geçmişten günümüze kadar uzanan en değerli evraklar arasında yerini almaktadır. Bir çok firma veya şahıs senet karşılığında ihtiyaç duymuş olduğunuz ürünü veya hizmeti sunmaktadır. Son dönemlerde devletimizin sunmuş olduğu imkanlar ve hibeler neticesinde tarım ve hayvancılık alanında yapılan işlerde artış meydana gelmiştir. Bu sebeple de bir çok firma senet karşılığında hayvan satışı yaparak girişimcilerimize destek olmaktadır. Hayvancılık yapmak isteyen kişiler vadeli büyükbaş senetle hayvan satan firmalar hangileridir araştırmakta ve taksitle hayvan alımı yapmayı tercih etmektedir. 

Günümüzde senet ile alışveriş imkanı daha eski yıllara nazaran azalmış olsa da kredi kartı kullanamayan veya kredi kartı ile alışveriş yapmaya karşı olan vatandaşlarımızın tercih etmiş olduğu bir ödeme aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde de senet karşılığında hayvan satan firmalarda artışlar meydana gelmiştir. Ayrıca senetle hayvan satan firmalar ve devlet destekleri sayesinde çok sayıda firma büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Senet Karşılığında Hayvan Satış İşlemi Güvenilir Mi?

Senet ile yapılan alışverişlerde güven son derece önemli olan bir konudur. Bu sebeple de hayvan satışı yapan firmalar karşılıklı güvene oldukça önem göstermektedir. Ayrıca senetle yapılacak olan hayvan satımı işlemlerinde mutlaka borçlanacak kişinin kefilliği de güven arz etmektedir. Mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde küçük bir kağıt parçası üzerinden yapılacak olan borçlanma işleminde atılacak olan imzalar ciddi anlamda önem taşımaktadır. Bu sebeple de yapılan borçlanma işleminde gösterilebilecek tek teminat senet üzerine atılacak olan imzada saklıdır.

Senet karşılığında yapılacak olan büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan veya kanatlı hayvan alımlarında gidilecek olan tek adres size en yakın yerde bulunan firmalar olacaktır. İkamet etmiş olduğunuz bölgede senet karşılığında hayvan satışı yapan firmalar size daha çok güvenerek alışveriş işlemini gerçekleştirecektir. Yani eğer siz ikamet etmiş olduğunuz bölgenin çok uzağında bir bölgeden hayvan alımı yapmak isterseniz senet ile alış veriş yapma olasılığınız imkansız olacaktır. Çünkü satışı gerçekleştirecek olan firma yakın çevrede olmadığınız için sizi araştıramayacak ve aynı zamanda güvenilir olup olmadığınızı bilemeyecektir. Bu sebepledir ki ikamet etmiş olduğunuz bölge dışında bir firmadan senet ile alışveriş yapmanız imkansıza yakın bir oranda olacaktır.

Büyükbaş Hayvancılıkta Devlet Destekleri

Geçen yıl içerisinde büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşan vatandaşlarımız için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekler verilmiştir. Desteklerin 2022 yılında da devam edeceği söyleniyor. Çiftçi Kayıt Sisteminde üyeliği bulunan girişimciler devlet desteklerinden kolay bir şekilde faydalanabileceklerdir. Hayvan başı olarak hesaplanan destekler için belirlenmiş olan rakamlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Soy kütüğü bulunan büyükbaş hayvanlar için bütün illerde 500 Türk Lirası değerinde destekler verilecektir.
 • 4 ay ve üzerindeki buzağı ve malaklar için belirlenmiş olan rakam bütün illerde 350 Türk Lirası değerindedir.
 • Anaç sığır kapsamında verilen destekler hayvan başına 350 Türk Lirası değerinde olacaktır.
 • Etçi Irkından oluşan anaç sığır hayvanlar için 350 Türk Lirası değerinde destekler verilecektir.
 • Süt kalitesinin arttırılması adına da 50 Türk Lirası değerinde destekler verilmektedir.
 • Çoban çalıştırma desteği de verilecektir.

ÇKS belgesi nasıl çıkarılır bilgi almak için tıklayınız.

Devlet Destekleri Sadece Büyükbaş Hayvancılık İçin mi Geçerli?

Devletin sunmuş olduğu bu destekler elbette ki sadece büyükbaş hayvancılığı için geçerli değildir. Fakat yararlanılacak olan bu programda verilecek olan hibeler için yatırım yapılmayacak olan alanlarda bulunmaktadır. Devletin destek vermiş olduğu alanların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Büyükbaş hayvancılık
 • Büyükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları
 • Manda Yetiştiriciliği
 • Küçükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları
 • Koyun veya Keçi yetiştiriciliği
 • Kümes hayvanı yetiştiriciliği
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Arı yetiştiriciliği ve harcamaları
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Mantar üretimi

yukarıda belirtmiş olduğumuz alanlar içerisinde iş yapmak isteyen genç girişimci çiftçilerimize devlet tarafından destekler verilirken hibe yani geri ödemesi olmayan kredi imkanları da sağlanmaktadır. Mantar yetiştiriciliğinde devlet destekli hibe krediler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hayvancılık ve tarım alanında verilen desteklerin 2022 yılında da devam etmesi bekleniyor. Destekler için başvuruların başlaması halinde sizleri bilgilendireceğiz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Merhaba köyde yerimiz damımız var orda yetiştirmek için koyun almak isdiyoruz yardımcı olursanız

 2. Engin güneş dedi ki:

  Koyun almak istiyorum

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!