İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2023 Yılında Ne Kadar? Nasıl Başvurulur?

İçeriğimizde 2023 yılında işten çıkarılanlara devlet yardımı ne kadar, nasıl para başvurusu yapılır, PTT nakdi ücret destek sorgulaması nasıl yapılır, e-Devletten sorgulama nasıl yapılır araştırdık. Öncelikle işinden ayrılanlara devlet maaş desteğinin 2023 yılında ne kadar olduğunu inceleyelim.

İşsizlik Maaşı Alamayanlara Devlet Yardımı 2023

İşsizlik maaşı alamayanlara devlet yardımları bulunuyor. Herhangi bir işyerinde çalışmayan ve işsizlik maaşı alamayan kişiler devlet destekli yardımlardan yararlanabilirler. İşten çıkarılmalarından sonraki ilk 10 gün boyunca sağlık hizmet haklarından yararlanma hakları vardır. Kendi isteğiyle ihraç edilenlere devlet yardımı yapılmaz.

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı 2023

İşten çıkarılanlara devlet maaş yardımı yapabilmeleri için, işten çıkarılmadan önce 120 günlük hizmet sözleşmesine tabi olmaları ve son 3 gün içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda, kişiler devlet maaş yardımından yararlanabilirler. İşten çıkarılan ve gerekli prim ödemelerini alan kişiler, belirli bir süre için devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanabilmektedir.

İşten Çıkarılanlara Para Yardımı Başvurusu 2023

Başvuruları olumlu olan işsizlere, işsiz kaldıkları süre boyunca aylık işsizlik ödeneğinden yararlanabilmeleri için belirli koşullar sağlandıktan sonra işsizlik maaşı verilmektedir.

İşten çıkarılanlara maddi yardım başvuruları İŞKUR ve e-Devlet üzerinden yapılıyor. İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminatı Başvurusu e-devlet üzerinden ve İş ve İşçi Bulma Birimlerine gidilerek yapılır.

Başvuru sırasında işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için başvuru şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Koşullar SGK prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuru ile ilgilidir. İşsizler, belirli bir süre için aylık olarak verilecek işsizlik ödeneği başvurularını yaparak destekten yararlanabilmektedir.

Belirtilen şartların sağlanması halinde işten çıkarılanlar ve işsiz kalan vatandaşlar en az altı ay süreyle işsizlik maaşı alabilirler. İŞKUR işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken koşul, işsiz kalındığı tarihten itibaren 30 gün içinde başvuruda bulunulmasıdır. e-Devlet veya İŞKUR üzerinden yapılacak başvurularda aranan şartlar şu şekildedir:

 • Kendi isteği dışında işsiz kalmak
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a ya da e-devletten başvuru yapılması gerekir.

İşsiz olan vatandaşlarımız, Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belge ve Belgeler içeriğimizden, Genel Sağlık Sigortası’ndan nasıl başvuracakları ve başvuru sırasında hangi belgeler istendiği konusunda bilgi alarak başvuruda bulunabilirler.

2023 Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Asgari ücretin, 2023’te brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak belirlenmesiyle işsizlik ödeneğinden GSS primine, kıdem tazminatından staj ücretine kadar birçok kalemde değişikliğe gidilecek. 2023 işsizlik maaşı en düşük 4 bin 3 lira olacak.

Adaylar maaş kontrollerini e-Devlet üzerinden yapabilirler.

Güncel işsizlik maaşı miktarları aşağıdaki gibidir:

 • En düşük işsizlik maaşı : 4003 TL

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplama

İşten çıkarılanlara devlet yardımı İşsizlik maaşları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve aylık işsizlik ödeneği olarak ödenmektedir.

İşten çıkarılana devlet yardımı için İşsizlik maaşı hesaplaması günlük işsizlik ödeneği, sigortalı kişinin son 120 günlük esas kazancı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt kazancın ortalama yüzde 40’ı olarak hesaplanır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarda işsizlik ödeneği tutarı, aylık asgari ücret brüt tutarının yüzde 80’ini aşamaz.

Bireyin işsizlik maaşı alması için bir diğer önemli detay da işsizlik ödeneğinin süresinin nasıl belirlendiğidir. Son üç yıl içinde işyerinden ihraç edilen kişinin;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış kişilere ise 300 gün İşsizlik maaşı süresi hesaplaması yapılarak işsizlik ödeneği verilmektedir.

PTT İşsizlere Nakdi Ücret Desteği Sorgulama e-Devlet 2023

İşsiz ve işsizler e-Devlet üzerinden İşsizlik parası sorgulaması yapabilirler. e-Devlete giriş yaparak İŞKUR İşsizlik ödeneği, iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği sorgulama sekmesi üzerinden başvurularının sonuçlarını öğrenebilirler. Destek ödemelerini buradan sorgulayabilirsiniz.

PTT nakdi ücret desteği sorgulama için e-Devlet işsizlik ödeneği ödeme adresinden sorgulama yapabilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaparak sorgulama yapabilir veya PTT şubelerinden destek ödemelerini sorgulayabilirsiniz.

İşsiz kalanlara yönelik devlet destekleri neler?

İŞKUR işbaşı eğitimleri ve mesleki kurslar vererek yeni bir iş bulma fırsatı vermektedir. İşkur sayesinde yeni nitelikler kazanabilecekleri aktif programlardan ve yeni iş bulma hizmetlerinden yararlanabilirler. İşsizlik parası alan kişinin sağlık sigortası primi, işsizlik sigortasından ödenir.

TYP yani Toplum yararına programlara katılanlara net asgari ücrete kadar (8.506 lira) ödeme yapılıyor.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Kişinin kanunda belirtilen şartlara uyması halinde, işsizlik döneminde belirli bir miktarda alınan ücrete işsizlik parası denir.

İşsiz Kalana İşsizlik Maaşı Kim tarafından Verilir?

Brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşten çıkarıldığında ve işsizlik döneminde işsizlik maaşı alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için İŞKUR birimine gitmeniz veya e-Devlet üzerinden işsizlik ödeneğine başvurmanız yeterlidir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2023 Yılında Ne Kadar? Nasıl Başvurulur?” üzerine bir yorum
 1. SLMLAR Efenim ben deniz Süleyman ARSLAN yaz sezonu Turizm bölgesi olan Bodrumda çalışıyordum uç aydır çalışmıyom uç kişilik ailemle kirasını odeyemedigim kirada oturuyorum henüz 6 yaşına giren ve ilköğretime yeni başlayan elinizden öper Hacer evladimin tüm ihtiyaç ve gereksinimini borç harçla hiçbir yardım destek almaksızın yaptım şimdi pahalılık had safhada İNANİNİZ beslenme ve ihtiyacını karsilayamiyom 1 ufak elektrik isiticiyla idare ediyoruz bu yapılan yardımdan nasıl yararlanabiliriz çok DARR VE ZOR DURUMDAYİZ Saygılarımızla

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1