KosgebKredisi.com

İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2022

01.03.2022

İşten çıkartılan ve işsizlik maaşından faydalanamayanlar 2022 yılında devletin vermiş oldukların desteklerden faydalanabilirler. Maddi desteklerden yararlanacak olanlar, işten çıkarılanlara para yardımı başvurusunun nasıl yapılacağını ve e-devletten nasıl sorgulanacağını İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2022 içeriğimizden öğrenebilirler.

İşten Çıkarılana Devlet Yardımı 2022

İçeriğimizde işten çıkarılana devlet yardımı 2022 yılında ne kadar, işten çıkarılanlara para başvurusu nasıl yapılır, PTT nakdi ücret desteği sorgulama, e-Devletten sorgulama işlemleri nasıl yapılır araştırdık. Öncelikle işten çıkarılana devlet maaş yardımı 2022 yılında ne kadar inceleyelim.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Kişinin yasada belirlenen şartlara uyum sağladığı durumlarda, işsiz kaldığı dönem içinde belirli miktarda aldığı ücrete işsizlik maaşı denir.

İşsiz Kalana İşsizlik Maaşı Kim tarafından Verilir?

Brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı, İŞKUR tarafından verilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşten çıkarıldığında ve işsiz kalınan süre içinde işsizlik maaşı almak için bazı şartların taşınması gerekir. İşsizlik maaşı hakkından yararlanabilmek için İŞKUR birimine gitmeniz ya da e-Devlet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmanız yeterlidir.

İşsizlik Maaşı Alamayanlara Devlet Yardımı 2022

İşsizlik maaşı alamayanlara devlet tarafından verilen yardımlar bulunuyor. Herhangi bir işyerinde çalışmayan ve işsizlik maaşı alamayan kişiler devlet destekli yardımlardan faydalanabilirler. Sağlık hizmetleri haklarından işten çıkartıldıktan sonra ki ilk 10 gün yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Kendi isteği ile işten çıkarılana devlet yardımı verilmemektedir.

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı 2022

İşten çıkarılana devlet maaş yardımı yapılabilmesi için bireylerin işten çıkartılmadan önceki 120 gün hizmet akdine tabi ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primini ödenmişse devlet maaş yardımından faydalanabilir. İşten çıkartılan ve gerekli olan prim ödemeleri bulunan kişiler devlet vermiş olduğu desteklerden belirli süreli yararlanabilir.

İşten Çıkarılanlara Para Yardımı Başvurusu 2022

İşsiz kalmış kişiler, işsiz kaldığı süre içerisinde aylık işsizlik parasından yararlanabilmek için belirli şartların sağlamasıyla birlikte başvurularının olumlu sonuçlanan kişiler işsizlik maaşları İŞKUR üzerinden verilmektedir.

İşten çıkarılanlara para yardımı başvurusu İŞKUR ve e-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır. İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu e-devlet üzerinden ve İş kur birimlerine giderek gerçekleştirilmektedir.

Başvuru yapılırken işsizlik maaşından yararlanabilmekte için aynı zamanda başvuru şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar SGK prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuruyla bağlantılıdır. İşsiz kalan kişilere aylık olarak belirli süreliğine verilecek işsizlik maaşı başvurularını yaparak desteklerden faydalanabilirler.

Belirlenen şartlar sağlandığı takdirde işten çıkarılmış işsiz kalan vatandaşlar en az altı ay işsizlik maaşı alabilmektedir. İŞKUR işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken şart işsiz kalınan 30 gün içerisinde başvuru yapmaktadır. e-Devlet ya da İŞKUR üzerinden tamamlanacak olan başvurular için gerekli şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kendi isteği dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a ya da e-devletten başvuru yapılması gerekir.

İşsiz kalan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortalarından nasıl yarılacaklarını ve başvuru yaparken hangi evrakların gerektiğini Genel Sağlık Sigortası Gerekli Belgeler ve Evraklar içeriğimizden bilgi alarak başvurularını yapabilirler.

2022 Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Asgari ücrete bağlı olarak işsizlik maaşı, 2022 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2022 yılı için en düşük işsizlik maaşı 2137 TL olarak verilmektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 4272 TL olarak ödenmektedir. Başvuru yapan kişiler maaş kontrollerini e-Devlet üzerinden yapabilir.

Güncel işsizlik maaşı miktarları aşağıdaki gibidir:

 • En düşük işsizlik maaşı : 2137 TL
 • Orta kademe işsizlik maaşı : 2541 TL
 • En yüksek işsizlik maaşı: 4272 TL olmuştur.

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplama

İşten çıkarılana devlet yardımı, İşsizlik maaşları işten çıkarılmış kişilere brüt asgari ücret üzerinden hesaplanarak aylık işsizlik maaşı olarak ödenmektedir.

İşten çıkarılana devlet yardımı için İşsizlik maaşı hesaplaması günlük işsizlik ödeneği, sigortalı kişinin son 120 günlük esas kazancı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt kazancın ortalama yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarda işsizlik ödeneği tutarı aylık asgari ücret brüt tutarın yüzde 80’ini geçemez.

İşsizlik maaşı alabilmek için kişi önemli bir diğer konu detay ise işsizlik maaşının süresinin neye göre belirlendiğidir. İşyerinden çıkarılan kişinin son üç yıl içerisinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış kişilere ise 300 gün İşsizlik maaşı süresi hesaplaması yapılarak işsizlik ödeneği verilmektedir.

PTT İşsizlere Nakdi Ücret Desteği Sorgulama e-Devlet 2022

İşsiz kalan ve çalışmayan kişiler alacakları Nakdi Ücret Desteği Sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilirler. e-Devlete giriş yaparak İŞKUR İşsizlik ödeneği, iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği sorgulama sekmesi üzerinden başvurularının sonuçlarını öğrenebilirler. Destek ödemelerini buradan sorgulayabilirsiniz.

PTT nakdi ücret destek sorgulaması için e-Devlet işsizlik ödeneği ödemesi adresinden sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. e-Devlete giriş yaparak sorgulama yapılabileceği gibi PTT şubelerinden de destek ödemelerini sorgulamasını yapabilirsiniz.

İşsiz kalanlara yönelik devlet destekleri neler?

Sağlık güvencesinden yeni nitelik kazanabilecekleri aktif programlardan, yeni iş bulmalarına yönelik hizmetlerden yararlanabilir. İşsizlik ödeneği alanın sağlık sigorta primi işsizlik sigortası fonundan ödeniyor. Ailesi de bu hizmetten yararlanabiliyor. İŞKUR tarafından işbaşı eğitimleri, meslek kurslarına alınarak yeni iş bulma imkânı tanınıyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü olduğu 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira kreş yardımı yapılıyor. Toplum yararına programlara katılanlara net asgari ücrete kadar (4253 lira) ödeme yapılıyor.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Süleyman ARSLAN dedi ki:

  SLMLAR Efenim ben deniz Süleyman ARSLAN yaz sezonu Turizm bölgesi olan Bodrumda çalışıyordum uç aydır çalışmıyom uç kişilik ailemle kirasını odeyemedigim kirada oturuyorum henüz 6 yaşına giren ve ilköğretime yeni başlayan elinizden öper Hacer evladimin tüm ihtiyaç ve gereksinimini borç harçla hiçbir yardım destek almaksızın yaptım şimdi pahalılık had safhada İNANİNİZ beslenme ve ihtiyacını karsilayamiyom 1 ufak elektrik isiticiyla idare ediyoruz bu yapılan yardımdan nasıl yararlanabiliriz çok DARR VE ZOR DURUMDAYİZ Saygılarımızla

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!