Devlet Destekleri

Dolar Euro Hafta Sonu Artar mı? Piyasalar Açık mı? (2020)

Dolar Euro Hafta Sonu Artar mı? Piyasalar Açık mı? (2020)

2019 yılı Mart ayında yapılan seçimler sonrasında dolar ve euro yerinde durmuyor. Merkez Bankasının müdahalesi sonrasında halen yükselmeye devam ediyor. Risk alıp para kazanmak isteyenler birçok müşteri parasını euro veya dolara yatırıyor. Peki sonu dolar euro kuru hafta sonu değişir mi? Cumartesi veya Pazar günü ile tatil günlerinde doların fiyatı artar mı? Sizler için araştırdık.

Hafta sonu dolar piyasası açık mı?

Dolar kuru canlı kurunu takip edip, tahminleri inceleyen yorumlara göre alış veya satış yapan birçok yatırımcı için hafta sonları tatildir. Çünkü internet bankacılığından yapılan alışverişler hafta sonları kâr bırakmamaktadır. Birçok banka internet bankacılığından hafta sonu dolar veya euro alışına izin vermez. Change büro adı verilen serbest piyasa da ise bankaların kapalı olması nedeniyle kur artışları düşük olarak yansıtılabilir. Hafta sonu döviz piyasası kapalıdır. Ancak bu durum elinizdeki dövizini bozduramayacağınız anlamına gelmez. Tabi bankalar kapalı olduğu için alım satım yapamazsınız. Sadece fiziki işlem yapılabilmektedir. Ancak hafta sonu dolar ve euro da dalgalanmalar, artış ve düşüşler devam eder. Cumartesi veya pazar olması dövizde artış veya yaşanmayacağı anlamına gelmez. Pazar günü akşamı kur hangi rakamda kalmış ise, Pazartesi günü artış gösterebilir.

Tatil günlerinde dolar yükselir mi?

Seçimler sonrası bir çok ekonomist 1 Amerikan dolarının 7 liraya rahatlıkla ulaşacağı yönünde yorumlarda bulundu. Bununla birlikte euro’nun 10 lira olacağını söyleyenler de var. 26 Nisan 2019 tarihi itibariyle dolar serbest piyasa da 5,94 TL.’yi gördü. Ortalama olarak kur şöyle seyretti;

  • 26 Mart Salı : 5,37 TL.
  • 27 Mart Çarşamba : 5,40 TL.
  • 28 Mart Perşembe : 5,57 TL.
  • 2 Nisan Salı : 5,62 TL.
  • 8 Nisan Pazartesi : 5,69 TL.
  • 18 Nisan Perşembe : 5,82 TL.
  • 23 Nisan Salı : 5,84 TL.
  • 25 Nisan Perşembe : 5,96 TL.
  • 26 Nisan Cuma : 5,94 TL.

27 Nisan Cumartesi ve 28 Nisan Pazar günü ise doların bu seyirde artışını sürdüreceği tahmin ediliyor. Ancak bu durum tahminden ibaret. Pazartesi günü piyasalar açıldığında sonuç ortaya çıkacak.

Hafta Sonu Euro Artar mı?

Geçtiğimiz haftadan örnek vermek gerekirse 19 Nisan Cuma günü 6,532 TL. olan euro hafta başında 6,536 Tl. yi görmüştür. Piyasanın kapandığı Cuma günü 17:00 civarı ile Pazartesi günü 08:00 saatleri arasını hafta sonu euro artışı olarak değerlendiren yorumcular da mevcuttur. Kısa vadede Cuma günü ile Pazartesi sabahı arasında meydana gelebilecek değişim nedeniyle yatırım yapmanız ise tavsiye edilmemektedir.

Yine pazar günleri hem bankalar hemde kuyumcular kapalı olduğundan döviz bozdurma bürolarında hareketlilikler devam etmektedir. Ancak artış oranları bazen seviyeli olarak yansıtılmaktadır. Bu kapsamda acil ihtiyaçlar dışında hafta sonları nakit bozdurmanız tavsiye edilmemektedir.

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.