KOSGEB Hibeleri

E-Devlet Özel Araçlarla Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

E-Devlet Özel Araçlarla Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Korona virüs salgınının yayılma hızını en aza indirebilmek için geniş kapsamlı bir çok yeni tedbirler uygulamaya konuldu. Vatandaşlardan istenen ise seyahat izin belgesi taşıma zorunluluğudur. HES kodu ile artık seyahat izniniz olması gerekmektedir. Mecburi nedenlerden dolayı şehirler arası yolculuk yapacak olan kişiler Valiliklere başvuruda bulunacaktır. İnternet üzerinden seyahat izin belgesi nasıl alınır? e-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu nasıl yapılır? hangi şartlarda verilir? Özel Araçlarla Seyahat İzin Belgesi alma yolları, özel araçlar için izin almak mümkün mü? tüm soruların yanıtı yazımızda.

Şehirler Arası Yolculuk İzni

Şehirler arası otobüs seferleri valilik izinleri ile gerçekleştirilmekteydi. Fakat Nisan ayı başlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında belirlenen 30 Büyükşehirlerden çıkışı gerçekleşecek olan araçlar için belirli kriterlere değindi. Bunlar;

 • Ülkede izinli yolcu taşıyan ve uluslar arası yük taşıyanlar bu şehirlerde mola vermeden transit geçerek şehirler arası geçişlerine izin verilmiştir.

Buradan anlaşıldığı üzere izinli yolcu taşımacılığında valilikten seyahat izin belgesi alanlar için araç giriş çıkışlarından herhangi bir kısıtlama söz konusu olmamaktadır.

Şehirler Arası Yolculuk İzni

Seyahat İzin Belgesi Şartları

Seyahat İzin Belgesi Şartları

Özel araçlarla seyahat izin belgesi alabilmenin şartları bulunmaktadır. Seyahat izin belgesi başvurularında bulunacak olan kişiler;

 • Tedavi gereğince doktor tarafından sevk edilen hastalar,
 • Birinci derece yakınları vefat edenler
 • Anne
 • Baba
 • Çocuklar
 • Ağır hastalığı olan kişiler
 • Son 15 gün içerisinde geldiği şehirde kalacak yeri bulunmayan kişiler

Bu kişiler haricinde valilikten seyahat izin belgesi alamamaktadır. Yukarıda sıralanan maddeleri taşıyan kişiler valilikten almış olacakları seyahat izin belgesi ile şehirler arası yolculuk yapabilirler.

Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Başvuruları

Özel araçla seyahat izin belgesi alabilmek için başvuruları e-devlet kapısı üzerinden yapmak gerekiyor. E-devletten alınacak seyahat izin belgeleri daha öncelerinde valilik ve kaymakamlar tarafından kurulmuş seyahat izin kurullarında belge alınması kosgebkredisi.com gerekiyordu. Resmi tüm işlerler günümüzde neredeyse internet ortamında e-devlet üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi seyahat izin belgeleri de valiliklere gitmeden e-devlet üzerinden verilmektedir. Valiliklere Seyahat İzin Belgesi için başvuru yapan vatandaşlara e-devlet üzerinden işlemelerini yürütebilme bilgisi verilmektedir.

E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığının e-başvuru sistemi üzerinden seyahat izin belgesi için başvurular alınabiliyor. Nisan ayı başlarında e-devlet kapısında bulunan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi güncellenmiş Seyahat İzin İşlemleri menüsü e-başvuruya dahil olmuştur. E-devlet kapısı üzerinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş gerçekleştirildikten sonra İçişleri e-başvuru ekranında açılan sayfadan başvuru türü seçimi yapılabilmektedir.

Açılan sayfada başvuru türü olarak Seyahat izin işlemleri seçilir, belge türü olarak özel araçla seyahat izin verilmesi sekmesi tercih edilir ve devam et butonuna tıklanır, alt başvuru türü kısmından bağlı olunan İl Valilik seçimi yapılarak seyahat izin belgesi başvurusu oluşturulmaktadır. Devam et butonuna tıklandıktan sonra açılan sayfada Doğruladığınız İletişim bilgileriniz (cep telefonu ve e-mail adresi) yazılı olan sayfanın alt bölümünde Başvuru bilgileri istenmektedir.  Başvuru bilgileri kısmında Başvurulacak Taşra Teşkilatı seçimine İl valiliği yada ilçe Kaymakamlığı tercih edilerek konu kısmına da seyahat için gerekçe yazılmalıdır.

Başvuru Metni kısmında aşağıdaki bilgilerin doldurulması istenmektedir:

 • Doğum tarihi,
 • Gidilecek olan haneden en az bir kişiye ait T.C kimlik numarası, adı soyadı, cep telefonu
 • Beraberindeki yakınlarının (eş, çocuk, anne, baba, kardeş) T.C kimlik numaraları, doğum tarihleri ve ad-soyad bilgileri
 • Başvuru belgesi ve ek belge
 • DOSYA EKLE  kısmını seçerek,
 • Şuan bulunulan il ve ilçedeki adresi
 • Gidilecek il ve gidilecek adres
 • Seyahat mazereti yazılmalı
 • Gidiş tarihi belirtilmeli
 • Dönüş tarihi tarihi belirtilmeli
 • Ardından BAŞVUR butonundan seyahat izin belgesi talebi oluşturulmaktadır.

Seyahat izin belgesi alabilmek için şehirler arası özel araçla seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, bağlı oldukları İllerin valilerin veya kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak ta seyahat belgesi başvurularında bulunmalıdır. Seyahat izni için mazereti bulunan ve başvuruları olumlu olan vatandaşlara kurul tarafından şehirler arası seyahat izin belgesi hakkı tanınacaktır.

Seyahat İzin Belgesinde Yer Alan Bilgiler

Seyahat izin belgesinde kişinin adı, soyadı, cep telefon numarası, ikametgah adresi, şuan kayıtlı olduğu adres, gideceği şehrin adresi, gidilecek olan adreste hane halkından en az birinin T.C kimlik numarası, adı, soyadı ve cep telefonu, seyahat vasıtası ( uçak, otobüs, deniz aracı veya kendi vasıtası),  özel araç ise plakası, değilse seyahat firmasının adı, beraberinde bulunan yolcuların T.C. kimlik numaraları ve isimleri yer almaktadır. Vatandaşların seyahat izin belgeleri olmasa bile Büyükşehir girişlerinde yapılacak olan kontrollerde ateş ölçümleri yapılmaktadır. Herhangi bir virüs bulgusu olduğu tespit edilen vatandaşlar 14 gün süre ile karantinaya alınmaktadır.

20 Yaş – 65 Yaş Kısıtlamasında Seyahat İzin Belgesi

Geçtiğimiz aylarda korona virüs nedeni ile dışarıya çıkamayan vatandaşın ihtiyaçları muhtarlar, jandarma ve polis kuvvetleri tarafından olanaklar dahilinde karşılanıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her vatandaş ilgili makamlara durumlarını belirterek başvuru yollarını kullanıp seyahat izin belgesi başvurularını yapabiliyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşlar e- devlet üzerinden seyahat izni için başvuru işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Bu kişilerin seyahat etmemeleri yönünde karar vermeye yetkili makam valilik olmaktadır. Böylelikle tüm vatandaşlara İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgede bulunan şartları taşımaları halinde özel araçla veya otobüsle seyahat etmeleri için izin belgesi başvurularını yapma hakkı tanınmaktadır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. sefa erdogan dedi ki:

  taziye seyahati

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!