Devlet 200 Bin TL Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından oturulamayacak durumda olan evlerde yaşayanlar için 200 bin TL tutarında betonarme ev yardımı yapılmaktadır. Devletten betonarme ev yapım yardımı alabilmek için gerekli şartları taşıyor olmak ve başvuru yapmak gerekmektedir. Devletten ev yapımı için yardım nasıl alınır, nereye başvurulur, ayrıntılar sizlerle..

Devlet Ev Yardımı Miktarları 2023

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca bildirilen şartları taşıyan vatandaşlara Devlet tarafından yapılan ev yapım ve onarım miktarları 2023 yılı için aşağıda belirtilmiştir.

Devletten Betonarme Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Betonarme ev yapım yardımı almak isteyen vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında kişinin talebi incelenir ve Devletten ev yapımı yardımı alma şartları taşıyıp taşımadığı tespit edilir. Kişinin şartları taşıması halinde destek sağlanır.

Devlet Ev Yapım Yardımı Kimlere Verilir?

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Devlet Ev Yapım Yardımı Şartları Nelerdir?

  1. T.C. vatandaşı olmak
  2. 18 yaşından büyük olmak
  3. Hanede yaşan kişi sayısına göre kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. 2023 yılında asgari ücretin net 8.506 TL olduğu değerlendirildiğinde kişi başına net gelirin 2.835,33 TL‘den az olması gerekir.
  4. Ailenin yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olması gerekir.
  5. Ev yapılacak yerin veya onarılacak evin tapusunun talep sahibine ait olduğuna dair ev tapusu olması şarttır.

Devlet Ev Yapım Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sahibi vatandaşların T.C Kimlik kartları ile başvurmaları yeterli olup, talep edilmesi durumunda Sosyal Yardımlaşma Vakfına talep edilen evraklar hazırlanarak teslim edilir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında bulunmakta olan Mütevelli Heyetince talep değerlendirilir. Talebin uygun görülmesini müteakiben uygun olan ödeme döneminde ödeme yapılmaktadır.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Devlet 200 Bin TL Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?” üzerine 2 yorum
  1. Tapu müşterek olur mu tek seferde mı veriliyor yoksa kısım kısım veriliyor Engelli Raporu var yüzde 70 Bir etkisi olur mu Saygılarımla

    Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1