KOSGEB Kredisi

Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Verilir mi? Tek Yöntem

16.09.2020
Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Verilir mi? Tek Yöntem

Evlenecek olan gençler tarafından son zamanlarda araştırılan konular arasında yer alan ve cevapları aranan Devlet evlilik yardımı yapılıyor mu, sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı, SGK çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır, çeyiz parası ne kadar, ikinci evlilikte çeyiz parası alır mı soruların yanıtları içeriğimizde mevcuttur.

Evlenenler, Yuva Kuracak Olan Gençler Müjde!

Devlet tarafından evlenecek gençler için verilecek olan çeyiz parası Çeyiz Hesabı Açan Bankalar ve Şartları hakkında bilgilere yer verdik. Düğün, nişan parası, beyaz eşya giderleri, tatil, balayı gibi finansmana ihtiyaç duyanların artık devlet yanında. Hem evleniyorsunuz, hemde üstüne para alıyorsunuz.. 🙂

Evlenecek gençlere üç yıl sistemde kalmaları halinde 7.967,70 TL’ye kadar devlet desteği sağlayacak ‘Çeyiz hesabı’ hayata geçti. % 25 devlet katkısı sağlayacak olan çeyiz hesabı, klasik mevduat hesabına göre faizi daha cazip olduğundan Çeyiz hesabına bankalar yeni avantajlı ürünler ilave etti.

Devlet Evlilik Yardımı Yapılıyor mu?

Devlet bu kez evlenecek gençler için kesenin ağzını açtı. Bankada Çeyiz hesabı açtırıp 3 yıl sistemde kalan 27 yaşını aşmamış ve ilk kez evliliğini yapan gençlere 5 bin TL’ye kadar katkı sağlamaya başladı. Bunun içinse öncelikli bu ürünü raflarına koyan bir çeyiz hesabı açan bankalar da hesap açılması gerekiyor.  Ancak hemen söyleyelim yasada yer alan üç yıl sistemde kalma zorunluluğu nedeniyle bu destekten bugün en fazla 24 yaşında olanlar yararlanabilecek.

Devlet desteğinin şartları bununla da bitmiyor. Öncelikle açılan bu hesaba kişinin her ay veya üç ayda bir düzenli ödeme yapması gerekiyor ve söz konusu sürenin sonunda evlenmek üzere olan gence devlet hesaptaki birikimin yüzde 20’si kadar ve azami 7.967,70 TL’lik destek sağlıyor.

18 yaş altındaki da gençlerinde yararlanabileceği uygulamadan Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanlar yararlanabiliyor. Destekten yararlanmak isteyenler içinse nüfus cüzdanlarıyla yurt içinde ki herhangi bir bankaya TL cinsi mevduat veya katılım fonu hesabı açtırmak yeterli oluyor. 18 yaşından küçükler içinse veli veya varisi hesap açabiliyor.

Çeyiziniz devletten geliyor!

Bankalara Çeyiz Hesabı Açtırın!

Yasaya göre her bir kişinin sadece bir adet çeyiz hesabı olacak. Ortak hesaplar bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak. Diğer bir şart ise Çeyiz hesabının TL cinsinden açılmış olması gerekiyor. Ayrıca çeyiz hesabı ile ilgili yıla ait birikmiş faiz tutarı, hesabın yıl dönümlerinde anapara ilave edilecektir. Ödemelerin düzenli yapılması büyük önem taşıyor.

Ödemeleri Aksatmayın!

Aylık ödeme yapanlar 12 aylık süre içinde üçten fazla, üç ayda bir ödeme yapanlar ise bir dönemde birden fazla ödemeyi aksatamayacaktır. Ayrıca bir dönem içinde  çeyiz hesabından ikiden fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrası hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumunda bu hesaba devlet katkı ödemeyecektir.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Hesaplaması

  • 36 aydan az süre ile birikim yapılırsa devlet katkısı ödenmez.
  • 36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı % 10 ile çarpılır, ödenecek tutar 7.967,70 TL’yi geçemez.
  • 48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı % 15 ile çarpılır, ödenecek tutar 9.193,50 TL’yi geçemez.
  • 60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı % 25 ile çarpılır, ödenecek tutar 11.032,20 TL’yi geçemez.
Düzenli Ödeme SüresiDevlet Katkısı Oranı(%)Azami Devlet Katkısı
36-47 ay207967,70 TL
48-59 ay229193,50 TL
60 ay ve üzeri2511032,20 TL

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 2020

Çeyiz parası alabilmek için Ziraat bankası, İşbank, Denizbank, Kuveyttürk, Yapı kredi bankası çeyiz hesabı açabileceğiniz bankalar arasında yer alıyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar arasında devlet bankası olan Ziraat bankası hem tasarruf hem alışverişi teşvik etmek amacıyla 24 yaşını doldurmamış gençlere Çeyiz hesabı açmaya başladı. Çeyiz hesabının ana hedef kitlesinde yer alan Genç bankkart sahibi müşterilerine bir çok avantaj sağlamaktadır. Ziraat bankası Çeyiz hesabı açtıran gençlere Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’ te belirlenen kurallar çerçevesinde ürün sunmaktadır. Buna göre hesap açılışında bir defaya mahsus olmak üzere 15 bin 837 TL’lik üst sınırı geçmeyecek tutarda toplu ödeme imkanı tanımaktadır. Banka bunun yanı sıra düzenli ödeme alt/ üst sınırları, hesap açılış toplu ödeme tutarı ve devlet katkısı azami tutarını her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıracaktır. BURDAN İNCELEYİN

İş Bankası Çeyiz Hesabı

İş bankası dileyen müşterilerine çeyiz hesabı açmaya başladı. Çeyiz hesabına Banka şubelerinin yanı sıra internet şubesi kanalıyla da 7 gün 24 saat başvurulabilmektedir. İş bankasında en az 3 yıl vadeli olarak açılan Çeyiz hesabı, mevduat faiz gelirlerine uygulanan en düşük vergi oranı olan % 10 üzerinden stopaja tabi tutulmaktadır.

196x200-ceyiz-hesabi16-banner

İş Bankası çeyiz hesabı oluşturuyor.

Ayrıca İşbankası Çeyiz hesabı açanlara % 11 faiz veriyor. Evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri Çeyiz hesabı açılan bankalarda çeyiz hesabı açtırıp ayrı ayrı devlet katkısından yararlanabiliyor. Ancak yasaya göre bir kişi iki ayrı bankada çeyiz hesabı açtırıp devletten iki kez yardım alamıyor.  Bir defaya mahsus 28.548,42 TL’ye kadar hesaba para yatırılabilir ve 2020 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 22,58’dir.

İŞ Bankası Çeyiz Hesabına Buradan Başvurun!

Denizbank Çeyiz Hesabı

Yuva kurmadan önce çeyiz hesabı açanlar rahat ediyor. Denizbank 18 Nisan’dan itibaren Denizbank Çeyiz hesabını hayata geçirdi. İster kendileri ister çocukları için Çeyiz Hesabı açtıran müşterilerine ek faiz uygulaması yapan banka Denizbank vadesiz mevduat hesaplarına aylık veya 3 aylık düzenli ödeme yaparak evlilikleri için birikim yapan gençlere 3 yıllık birikimlerine % 8,95 faiz oranı sunmaktadır. Denizde Çeyiz Sizlerle..

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Devletin %20 katkısının yanında Kuveyt Türk’te çeyiz hesabı açan gençler, bankanın kar payına da iştirak ediyor. Çeyiz hesabı açtıran müşterilerine yüksek oranda kar paylaşım havuzu sunulmaktadır. Hesap işletim ücreti almayan Kuveyt Türk Çeyiz hesabının katılma hesabı olması nedeniyle katılım bankacılığı prensiplerine göre hesab açan müşterilerine avantajlar sağlamaktadır. Çeyiz hesabına aylık en az 190,32 TL, en fazla 1.903,23 TL yatırılabilmektedir. Kuveyt Türk Çeyiz hesabı 95/5 kar paylaşım oranı ile yüksek getiri avantajı sağlar. Detaylar.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı

11.032,20 TL’ ye varan devlet katkısından ve  % 7,50 faiz oranlarından yararlanmak için Vakıfbank çeyiz hesabı açtırabilir, yatırımlarınızı düğün zamanında kullanabilir çeyiz alırken rahat edebilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayınız.

Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Ne Kadar Verilir?

Yapı Kredi, Çeyiz hesabı açan gençlere yüksek faiz sözü veriyor. Çeyiz hesabına yapılacak olan her bir ödemede internet bankacılığında kullanılan, güncel, en yüksek yıllık faiz oranı uygulanmaktadır. Bu hesapta müşteriler hem avantajlı faiz oranlarından yararlanabiliyor, hem de para çekme istenilen gün para yatırma, kazanılan faize ek devlet katkısı alma gibi bir çok avantajlardan yararlanabilecektir. Aylık en az 155,26 TL ile en yüksek 1.552,65 TL yatırılabilir. ve bir defaya mahsus 23.289,62 TL’ye kadar bir tutar yatırabilirsiniz. YAPIKREDİ ÇEYİZ HESABI AÇIN. Detaylar.  Çeyiz hesabı yönetmeliği için tıklayınız.,

Çeyiz hesabı açtırabileceğiniz diğer bankalar ise;

Evlendikten sonra, çeyiz hesabı uygulaması şuan için mevcut değil. Bu sebeple evlenmeden önce çeyiz hesabı açtırmak ve bu hesapta para biriktirmek gerekiyor. Aynı şekilde ikinci evlilikte de çeyiz parası verilmiyor. Üzgünüz 🙁

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esra dedi ki:

    5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu hangi durumlarda tek tek sahibi sayılabilmesi için Türkiye’de yani Türk mevzuatına göre Türkiye’de veya yurt dışında herhangi bir işte çalışma masası veya aynı şekilde yabancı ülkede çalışmıyor olması şartıyla 18 yaşını Eğer 18 yaşını geçmiş size lise ve dengi öğrenim görüyorsa 20 yaşını üniversite öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurmamış olması veya malül çocukta en az çalışmak için 160 kaybetmiş olması şartıyla yine malum durumda olan bir çocuk olması gerekiyor veya kız çocuklarının evli olmaması ve evlenmiş ise sonradan boşanmış ya da dul kalmış olması şartıyla anne ve babasından gerekli şartlar sağlamaları halinde iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kolundan gelir dediğimiz ölüm sigortası Kolundan da aylık dediğimiz hakları hak kazanmaktadırlar kamuoyunda çeyiz parası olarak da biliniyor Bu şu anlama geliyor Sosyal Güvenlik mevzuatına göre anne ve babasından gelir ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmesi halinde kendilerine yapılan parasal yardım tutarını evlenme ödeneği ya da çeyiz parası olarak tanımlanmaktadır evlenme ödeneğinden yararlanabilmek için anne ve babasından gelir ve aylık Alman kız çocuğu haklarına sahip olmak gerekiyor Bu takdirde Anne babasına gelir aylık almakta iken Evlenen kız çocuklarına talep etmeleri halinde evlenme ödeneği yapılmaktadır çünkü Eğer bir kız çocuğu çalışıyorsa anne ve babasından kendisine yetim gelir ya da yetim aylığı alma imkanı bulunmadığından böyle bir bekar kız çocuğu çalışırken Eğer evlenmişsin Sen evlenme ödeneği gibi herhangi bir hakkı bulunmamaktadır eşler Ölüm halinde Sigorta’nın Diyarı emeklinin ölümü halinde kendilerine gelir ya da aylık bağlanabilmek dedi Eğer Geride kalan dul Eşi ve eşinin vefatı sonrasında evlenirse kendisine kız çocuklarına olduğu gibi Herhangi bir evlenme ödeneği alma hakkı bulunmamaktadır çocuklarına pozitif ayrımcılık yapan anne ve babasından gelir veya aylık almakta olan kız çocuklarına atanmıştır erkek çocukların evlenme ödeneği gibi Herhangi bi Hakkı bulunmamaktadır.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!