KosgebKredisi.com

Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok Diyene Devlet Desteği 2022

01.03.2022

Ev Yapana ve Yuva Kurana Devletten Tam Destek! Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok Diyene Devlet Desteği veriliyor.

Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok Diyene Devlet Desteği 2022

Devlet, 27 yaşına kadar ilk defa evlenecek olan çiftlere, evliliği teşvik ve tasarruf yapmalarını sağlamak amacıyla çeyiz parası vermektedir. Anlaşmalı olan bankalarda açılacak olan çeyiz hesabına birikim yapan gençlere verilecek olan % 20 devlet desteği ile evlilik hazırlıklarından oturacağınız eve kadar tüm giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Ev Yapana ve Yuva Kurana Devletten Tam Destek!

Yuvayı dişi kuş yaparmış diye bir söz olsa da, günümüzde düğün masraflarının büyük bölümünü damat adayımız karşılamak zorunda kalıyor. Damat halayı çekmek o kadar kolay değil. Eğer sizde evlenmek istiyorum ama param yok diyenlerdenseniz, Devlet desteklerine geçmeden önce Evlilik Kredisi seçeneklerine bir göz atın 😉

“Evlenmek istiyorum ama param yok” Diyenlere Devlet Desteği

Çeyiz hesabı açan anlaşmalı bankalara başvuru yaparak, kendi adına  hesap açtırarak, hesap üzerinden yapılan birikime ek olarak 5 bin TL olarak alınmaktadır.

Devlet destekli çeyiz parası veren bankalar anlaşmalı olarak % 20 devlet katkısı vereceklerdir. Bu bankalar özel, devlet ve katılım bankaları olmak üzere aşağıdaki gibi listelenmektedir.

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Yapı ve Kredi bankası
 • Garanti bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • Akbank
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası

Bankaların istediği şartları yerine getiren gençler çeyiz hesabı açtırıp 3 yıl sistemde kalarak birikim yapmaları halinde devlet çeyiz yardımı alabilirler. Müşterek olarak çeyiz hesabı açılmamaktadır.

Altın ve mücevherat, gelinlik, damatlık, yakın akrabanın elbiseleri, düğün salonunun tutulması, kameraman ve çalgı parası, misafirler için hazırlanacak olan ikramlar, düğün pastası, balayı ve tatil giderleri sadece başlangıçta yapacağınız masraflar. Sonrasında bir iş sahibi olup bir evin geçimini üstlenmekte ayrı bir boyut.

Devlet Destekli Çeyiz Parası Katkısı Hesaplaması

Birikim yapmak üzere kendi adına çeyiz hesabı açtıran gençlere verilecek olan devlet destekli çeyiz katkısı, evlilik tarihinde hesaptaki anapara ve banka getirisi olan faiz toplam tutarları üzerinden birikim süresine göre belirlenen oranlar ile azami tutarı aşmayacak şekilde hesaplanır. Devlet destekli çeyiz parası almaya hak kazanan çiftler ayrı ayrı bankalara başvuru yapmaları halinde 10 bin TL lik devlet katkısından yararlanabilirler. Devlet Katkısı Azami Tutarı için belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanmıştır.

Çeyiz hesabına esas olarak verilecek olan devlet katkısı aşağıdaki gibidir.

 • 0-36 ay           Ödenmez                                Ödenmez
 • 36-47 ay         Birikim tutarının %10’u      4.223 TL
 • 48-59 ay         Birikim tutarının %15’i        4.751 TL
 • 60 ay üzeri     Birikim tutarının %20’si      5.279 TL

Devlet Katkısı Ödemeleri

İlk ödeme yıl içerisinde yapılacak olup düzenli ödemelerini 36 ay aksatmadan tamamlayanlar 27 yaşına girmeden ilk evliliğini yaptığı zaman Devlet destekli çeyiz parasını almaya hak kazanmaktadır. Evlilik tarihinden itibaren en fazla 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair nüfus müdürlüklerinden aldıkları belge ile Çeyiz hesabının açıldığı bankaya başvuruda bulunarak ilk ayın ilk 15 günü içerisinde Bakanlığa iletir

Bakanlığın uygun bulması halinde devlet destekli çeyiz parası çeyiz hesabına yatırılır.

5/5 - (1 vote)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!