Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok Diyene Devlet Desteği 2023 Yöntemleri

Devlet, 27 yaşına kadar ilk defa evlenecek olan çiftlere, evliliği teşvik ve tasarruf yapmalarını sağlamak amacıyla çeyiz parası vermektedir. Anlaşmalı olan bankalarda açılacak olan çeyiz hesabına birikim yapan gençlere verilecek olan % 20 devlet desteği ile evlilik hazırlıklarından oturacağınız eve kadar tüm giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Param Yok Nasıl Evlenirim? 2023 Tavsiyeleri

Evlenmek isteyen gençlerimiz maddi sıkıntı yaşıyorlarsa içeriğimizde devletin verdiği destekleri inceleyerek evliliklerine destek olabilirler. 2023 yılında parası olmadığını söyleyen ama evlenmek isteyen gençler yazımızın devamında devlet desteklerini inceleyebilirler.

Ev Yapana ve Yuva Kurana Devletten Tam Destek!

Yuvayı dişi kuş yapacak diye bir deyim olsa da bugün düğün masraflarının çoğunu damat adayımız karşılamak zorunda. Damadın teyzesini cezbetmek o kadar kolay değil. Evlenmek istiyorum ama param yok diyenlerdenseniz devlet desteğine gitmeden önce Evlilik Kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

“Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok” Diyenlere Devlet Desteği

Çeyiz hesabı açan anlaşmalı bankalara başvurularak kendi adlarına hesap açarak hesapta yapılan birikime ek olarak 5 bin TL alınmaktadır.

Devlet destekli çeyiz parası veren bankalar anlaşmalı olarak %20 devlet katkısı verecek. Bu bankalar özel, devlet ve katılım bankaları aşağıdaki gibidir:

 • Yapı ve Kredi bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank

Bankaların istediği şartları sağlayan gençler, çeyiz hesabı açıp sistemde 3 yıl kalıp birikim yapmaları halinde devlet çeyiz yardımı alabilmektedir. Çeyiz hesabı müştereken açılmaz.

Devlet Destekli Çeyiz Parası Katkısı Hesaplaması

Kendi adlarına tasarruf amacıyla çeyiz hesabı açan gençlere verilecek devlet destekli çeyiz katkısı, evlilik tarihinde hesaptaki anapara ve banka gelirlerinin toplamı üzerinden belirlenen oranlarda hesaplanır.

Devlet destekli çeyiz parası almaya hak kazanan çiftler, ayrı bankalara başvurmaları halinde 10 bin TL devlet katkısından yararlanabiliyor. Devlet Katkısı Azami Tutarı için belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanmıştır.

Çeyiz hesabına esas olarak verilecek olan devlet katkısı aşağıdaki gibidir:

0-36 ay ÖdenmezÖdenmez
36-47 ayBirikim tutarının %10’u 4.223 TL
48-59 ay Birikim tutarının %15’i4.751 TL
60 ay üzeriBirikim tutarının %20’si5.279 TL
Devlet Destekli Çeyiz Parası Katkısı Hesaplaması

Devlet Katkısı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

İlk ödeme yıl içinde yapılacak olup, 36 aylık düzenli ödemelerini gecikmeksizin tamamlayanlar, 27 yaşına gelmeden ilk kez evlendiğinde Devlet destekli çeyiz parası almaya hak kazanırlar. çeyiz hesabının açıldığı banka, evlilik cüzdanı ve nüfus müdürlüklerinden alacakları ilk evli olduklarını gösterir belge ile evlilik tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde Bakanlığa ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bakanlık uygun görürse devlet destekli çeyiz parası çeyiz hesabına yatırılır.

e-Devlet Üzerinden Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden evlilik yardımı başvurusunda bulunmak isteyen çiftler İlksan “Evlilik Yardımı Başvurusu” sekmesi üzerinden başvurularını yapabilirler.

Evlilik Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Yardımdan faydalanmak isteyen kız çocuklarının anne veya babasını kaybetmiş olması aynı zamanda çalışmıyor olması gerekmektedir. Evlilik yardımı yetim aylığı alan kadınlara tek sefere mahsus olacak şekilde veriliyor ve yaş sınırı aranmamaktadır.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı Ne Kadar?

2023 yılında kaymakamlık evlilik yardımı 1.000 TL’dir.

Kimler Çeyiz Parasından Yaralanamaz?

Sigortalı olarak çalışan bir kadın, çeyiz parasını yetim aylığı olarak almadığı için bu imkandan yararlanamaz.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1