Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? 2023 (Kadın ve Erkek Adaylar)

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli olmak isteyenler için alımlar yapılmaktadır. Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo berelilerdir ve her askerin bordo bereli olmak hayali vardır. Bordo Bereli olmanın şartları nedir, Bordo Bereli Nasıl Olunur, Kadınlar Olabilir mi, Şartları Neler, eğitimi kaç yıldır, özel kuvvetler alımını, bordo bereli fiziki yeterlilik testini, kadınlar ve erkekler için boy kilo oranını, başvurusunu, kadın bordo bereli olmanın şartlarını, görevlerini, ne mezunu olmak gerektiğini, maaşını, bordo bereli başvuru formunu ve kılavuzunu sizler için araştırdık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak için mezun olacağınız yaş ve bölümleri kaç yıl okumanız gerektiği gibi konuları bilerek gerekli şartları sağlıyor olmanı gerekmektedir. Bordo bereli olmak için öncelikler komanda kursu görmüş bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekmektedir. Bu 3 yıl eğitim süresine yakın balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kuşlardan geçirilerek belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazır olmaları sağlanır.

Erkek-Kadın Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

Bordo bere olmak isteyen kişilerin öncelikle subay, astsubay veya uzman erbaş olması gerekmektedir. Bordo bereli olabilmek için bu rütbelerden herhangi birine sahip olmak ve bunu belirterek başvuru yapmak gerekir. Başvurular Türk Silahlı Kuvvetlerinin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

2023 Yılında Erkek-Kadın Bordo bereli olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az 2 yıllık yüksekokul veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak.
 • TSK ve askeri okullardan ilişiğin kesilmemiş olması.
 • 25 ile 27 yaşından büyük olmamak (Mezun olma durumuna göre değişiklik gösterebilir.)
 • Kurumsal haklardan yoksun olmamak.
 • Herhangi bir kamu ya da özel kurumlara karşı hizmet yükümlülüğü bulunmak.
 • Tazminat borcunun olmaması.
 • Yapılacak sınavlarda geçerli puan alarak başarılı olmak.
 • Terör ile kişinin kendisinin ya da anne, baba, çocuk, eş, kardeş yakınlığının bulunmaması gerekir.
 • Ayrıca kilo ve boy oranını şartını sağlamak.
 • Fiziki yeterlilik hallerine uygun olmak.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu neticeler almak.
 • Yönetmelik içerisinde belirlenen bordo bereli kursuna görecekler adına aranan sağlık koşullarına sahip olmak gerekir.

Bu şartlarla eğitimini tamamlamış olanlar bordo bereli astsubay alımına başvurabilmektedir.

Bordo Bereli başvuru kılavuzunu güncel duyurular menüsünden inceleyerek, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kadın Bordo Bereli Olunur mu?

Bordo bereli olabilmek için kadınlar da erkek adaylarla aynı koşullarda sınava alınmaktadır. Mülakatlarda ve sınavlarda başarılı olan her bordo bereli bayan aday eğitime alınmaktadır. Eğitimini başarıyla tamamlayan kadın adaylar bordo bereli olarak seçilir ve göreve başlar.

Kadın Bordo Bereli Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Kadın bordo bereli olmak için seçim yapacağınız üniversiteler genellikte kara harp okulu veya Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu olmalıdır. Kadın Uzman Çavuş alımı söz konusu olmadığı için askeriyede subay, ast subay olarak görev yapabileceğiniz üniversiteleri tercih etmelisiniz.

Bordo Bereli Eğitimi Kaç Yıldır?

Bordo bereli olmak için belirli bir eğitimden geçmeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Öncelikle bu eğitimin 3 yıl süreceğini belirtmek isteriz. Öncelikle komando kursu görmüş bir asker 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekir. 3 yıl eğitim sürecinde, paraşüt, yakın balık adam, keskin nişancılık, hayatı idame etme ve çeşitli koşullardan geçirilerek belirli şartlar ile fiziksel olarak hazırlanacaklar. Bordo berelilerin fiziksel özellikleri ise genel olarak 1.70 ile 1.90 arası boya sahip olmalıdırlar.

Eğitimlerde manevi olarak kendilerini görevlerine adamaları ve sadece askeri sürece odaklanmaları sağlanır. Özellikle göz hastalığı olanlar bu eğitimlerden ve mesleklerden yararlanamamaktadır.

Onu diğer askerlerden ayıran bir diğer özelliği ise hızlı karar vermesi ve pratik olması Zeka ve fiziğin yanı sıra 3 yıl boyunca alacağınız eğitim ile bordo bereli olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bordo Bereli Olmak İçin Üniversite Şart mı?

Bordo bereli olabilmek için en az fakülte mezunu veya yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca, geçmiş çalışma hayatlarında astsubay, uzman jandarma, subay, askeri öğrenci gibi birimlerde memur veya işçi statüsünde görev yapmamış olmaları gerekmektedir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?Pin
Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli olmak için aranan şartların başında fiziki özellikler yer almaktadır. Fiziki yeterlilik testi boy ve kilo uyumuna bakılarak yapılmaktadır. Bordo bereli olmak için boy kilo kadın ve erkeklerde şu şekilde olmalıdır: Gerekli fiziki şartlar ise şöyle; Boy için alt sınır 1.64, üst sınır ise 2.10 m’dir. Kilo için alt sınır 51, üst sınır ise 72 kg’dur. 2.10 sınırında boyu olan kişiler için kilo alt sınırı 85, üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Fiziki yeterlilik testinden 50 ve üzeri puan alarak eğitim almaları gerekmektedir. Fiziki eğitimlerde atlama, paraşüt eğitimi, sürünme gibi sınavlardan geçerek sonrasında eğitim almaya başlayabilirler.

Bordo bereli olma şartlarını taşıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurulardan sonra, bordo bereli astsubay seçim aşaması uygulanmaktadır. Bu süreçte kayıt kabul, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, kişilik değerlendirme testi ve son olarak mülakat uygulaması yapılmıştır. Ardından asil ve yedek adaylar belirlenerek sınıflandırma yapılmaktadır. Asil ve yedek adayların hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturmasının ardından, bordo bereli olma süreci tamamlanmış ve sonuçlar açıklanmış olacaktır.

TSK Subaylık başvurusu nasıl yapılır? tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bordo Bereli Yaş Sınırı 2023 Yılında Nedir?

Bordo bereli olmak için Lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Lisansüstü eğitimini tamamlamış adayların ise 32 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Bordo Bereli Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

En düşük uzman erbaşların maaşları 9.000 TL, astsubayların 12.00 TL ile 15.000 TL arasında olduğu bilinmektedir. Personellerin maaşları görev süreleri, görevlerini nerede yaptıklarına ve yurtiçi yurtdışı olmak üzere ayrılarak değişiklik göstermektedir.

Bordo berelilerin maaşları ise yaptıkları görevlere ve yerlerine göre değişmektedir. Sebebi ise ücretleri operasyon başına verilmektedir. 2023 yılında bordo bereli bir Uzman Onbaşının maaşı ortalama 15.000 TL’dir.

Özel Kuvvetler Başvurusu 2023’de Nasıl Yapılır?

Bordo bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bordo bereli olabilmek için öncelikle Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olmak şarttır. Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler olarak her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerler olarak bilinirler ve rütbeli personel olarak seçilirler. Gönüllü olmaları seçim esnasında önemli bir esastır. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazır bulunmaktadırlar.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak adlandırılan özel kuvvetlerin görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Yabancı topraklarda dost birlikleri eğitir
 • İstihbarat toplar
 • Keşif yapar
 • Gayri nizami harp yapar
 • Eylem örgütler
 • Psikolojik harp yaparlar.

Daha birçok gizli şekilde yürüttükleri istihbarat işleri vardır. Operasyonel gücü olarak çalışırlar. Bu durumlar ile gizli bir çok operasyonlar yapmaktadırlar. Bu meslek bir zeka işidir. Esas amaçları onları pusuya düşürmek, ele geçirmek ve düşmanı bertaraf etmektir.

Lise Mezunu Bordo Bereli Olabilir Mi?

Bordo bereli olabilmek için en az yüksekokul veya 4 yıllık bir fakülteden mezun olunması gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak İçin Hangi Okula Gitmeliyiz?

Bordo bereli olmak için üniversitelerin herhangi bir bölümünde 4 yıl veya 2 yıl okumuş olmak gerekmektedir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? 2023 (Kadın ve Erkek Adaylar)” üzerine bir yorum
Yorum yapın

error: Content is protected !!