KOSGEB Kredisi

Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır? (2020 15 TL. Kovan Başı)

10.06.2020
Arılı Kovan Desteklemesi Nasıl Alınır? (2020 15 TL. Kovan Başı)

Devlet arıcılık ile uğraşan kişilere her yıl sağladığı desteği 2020 yılında da vermeye devam ediyor. Desteklemeden faydalanacak yetiştiricilerin yüzlerini güldürecek haber Bakanlıktan geldi. Arıcılık ile uğraşanlara müjde! Kovan destek tutarlarında artış meydana geldi. Peki arı desteklemeleri ne zaman ödenecek? Destekleme tutarlarına gelen söz konusu artışın tutarı nedir? Devlet tarafından verilen arılı kovan desteklemeleri ve 2020 yılı Ziraat bankası arıcılık kredisi şartları, arılı kovan fiyatı ve arıcılık hibe desteği başvurusu ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Devlet Arıcılık Desteklemeleri

Devlet tarafından büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden kanatlı yetiştiriciliğine kadar birçok alanda hibe ve faizsiz kredi desteği verilmektedir. Arıcılık alanında hizmet veren çiftçilere de kredi ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık desteklemeler verilmektedir. Sağlanan destekler Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Bu hibe ve kredi ve destekleme ödemelerinden faydalanmak isteyen kişilerin ilgili zaman dilimlerinde başvuru evraklarını teslim etmeleri gereklidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık destekleme ödemeleri miktarları şu şekildedir;

Bu desteklemelerden almak için belirli şartlar bulunuyor. İlk olarak arıcılar birliğine üye olunması gereklidir. Bu birliğe üye olmayanlar maalesef ki bu destekten yararlanamıyor. Daha önceden başvuru yapan yetiştiriciler desteklemelerin ödeneceği zamanlarda banka şubelerinden ödeneklerini alabileceklerdir. Tarım ve Hayvancılık Devlet Desteklerini inceleyebilirsiniz.

2020 Yılı Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!

Arıcılık işi ile uğraşan kişilere 2003 yılında ana arı adı ile destekler verilmeye başlanmıştı. Daha sonra 2008 yılından sonra arılı kovan başı verilecek olan destek ile devam etti. Arıcılık alanında faaliyet gösteren çiftçilere; ana arı desteği, arılı kovan desteği, damızlık ana arı desteklemesi verilmektedir. Arıcılık işi ile uğraşan kişilere geçtiğimiz yıllarda arılı kovan desteği kapsamında kovan başına 10 TL ödeme yapılmakta idi. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen yeni bir müjde ile arılı kovan desteği için kovan başına verilen 10 TL ödeneğin 15 TL olarak verileceği belirtildi. Geçtiğimiz yıllarda arıcılık desteklemeleri için başvuru yapmadıysanız 2020 yılı için başvurularınızı gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Arılı kovan desteği 10 TL’den 15 TL’ye çıkartıldı. 

2019 Yılı Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!

Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!

Arıcılık Desteği Başvuru Şartları

Yetiştiricilere arıcılık faaliyetlerini geliştirmeleri ve kazançlarını arttırmaları adına belirli kategorilerde desteklemeler veriliyor. Bu yılda da devam eden desteklemelerin tutarlarında artış olması ile birlikte geçen yıllarda başvuru yapmayan yetiştiricilerin 2020 yılında verilecek olan desteklerden yararlanmaları için başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru için Bakanlık tarafından talep edilen bazı koşullar bulunuyor. Başvuru koşullarının sağlanmaması halinde yetiştiricilere maalesef ki destek verilemiyor. Başvuru için gerekli koşullar şu şekildedir;

 • Arıcılık yapan işletme sahibinin minimum 30, maksimum 1000 tane arılı kovan için desteklemeden yararlanabilmektedir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen desteklemeden yararlanacak olan arıcılar, Arıcılık Kayıt Sistemine üye olmalıdır.
 • Bunun yanı sıra mevcut işletmede minimum 30 adet arılı kovanın bulunması gereklidir. İşletmede bulunan arılı kovanların bilgi ve sayıların Arıcılık Kayıt Sisteminde kayıt bulunan verileri göz önünde bulundurulur.
 • Desteklemelerden faydalanacak olan yetiştiriciler üyesi olduğu örgüte belirlenen başvuru tarihlerinde bir dilekçe yardımı ile başvuru yapabilecektir.
 • İşletmecilerin üyesi olduğu birlikler başvuru süresi bitimindeki tarihi takiben 10 gün içerisinde başvuru gerçekleştiren üyelerin listesini İl veya İlçe Müdürlüğüne ulaştıracaktır. Üye bilgilerinin bulunduğu liste birlikler tarafından doğru bir şekilde kontrol edilmelidir. Herhangi bir sorunda birlikler sorumlu tutulacaktır.
 • Destek konusu olan arılı kovanların Arıcılık Kayıt Sisteminde kayıtlı bulunan bilgileri göz önünde bulundurulacak, İl ve İlçe Müdürlüklerince belirlenen tarihlerde yetkilendirilmiş minimum iki personel tarafından gerekli incelemeleri yapılacaktır. İncelemelerin bitmesinin ardından arıcılık için tespit edilen kovanların sayısı AKS’de belirtilmiş olan sayıdan fazla ise ya da kovanların plakalarının değişik olması halinde Arıcılık Kayıt Sisteminde bulunan verileri göz önünde bulundurulur. Ancak incelemelerde arılı kovan sayısı AKS’de belirtilmiş sayıdan az ise incelemelerde belirlenen sayılar esas alınacaktır.
Arıcılık Desteği Başvuru Şartları

Arıcılık Desteği Başvuru Şartları

 • İşletme sahipleri gezginci arıcılık faaliyeti ile uğraşıyorlar ise gittikleri yerin İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından işletme incelemeleri yapılacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda tutulan tutanaklar kayıtlı olunan il müdürlüğüne gönderilecektir. Arılarının taşınma ve konaklama ile ilgili işlemlerini belirlenen mevzuattaki kurallara göre gerçekleştirmemiş ise gezginci arıcıların inceleme işlemleri yapılmayacaktır.
 • İl ve İlçe Müdürlükleri tarafınca yapılan incelemelerin sona ermesinin ardından Arıcılık Kayıt Sistemi’ne veri girişi yapılarak İcmal-1 listesi hazırlanır. Bu listeler belirlenen tarihleri takiben 10 günlük zaman dilimi içerisinde İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından askıya asılır. 
 • Bu hususta yapılacak olan itirazlar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır. Askı süresinin bittiği tarihi takiben 5 gün (iş günü) içerisinde müdürlükler tarafından değerlendirilir ve karar verilir. Askı süresi boyunca kimse tarafından bir itiraz yapılmaz ise hazırlanmış olan icmaller kabul görecektir.
 • Desteklemeye göre İcmal-2 listesi hazırlanır ve onaylanır. 5 iş gününde İl Müdürlüklerine ulaştırılır.
 • Gönderilen İcmal-2 listeleri denetlemeye alınır. Ödemelerin belirlenmesi adına İcmal-3 listesi hazırlanır ve onaylanır. Onaylanmasının ardından 10 iş günü içerisine Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Destekleme kapsamında yapılacak olan ödemeler arıcı birliklerince, yetiştiricilerin hesaplarına yatırılır.

AKS Kayıt ve Bilgileri Sorgulama

Arıcılık desteklerinden yararlanabilmek için arıcılık ile uğraşan üreticilerin AKS yani arıcılık kayıt sistemine kayıt bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Arıcılık kayıt sisteminde yer alan bilgileri T.c kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/gtvh-aricilik-kayit-sistemi-aks-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı hibe ve teşvikleri hakkında bilginiz var mı?

Arıcılık 2020 yılı Desteklemeler Ne Zaman Ödenecek?

Destekleme ödemeleri banka şubelerinde yetiştirici adına açılmış veya açılacak olan hesaplara, Bakanlık tarafından belirlenen ödeme takvimine göre iki dilim şeklinde yatırılmaktadır. Kişilere yapılacak olan ödemeler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son sayısına göre belirlenmektedir.

Geçtiğimiz yıl başvuru yapanların ödeneklerini alacakları tarihler bu şekildedir. Bu tarihlerde arılı kovan başına yapılacak olan ödemeler 10 TL olarak yapılacaktır. Ancak 2020 yılı için başvuru yapacak olan desteklemeler için belirlenen tarihlerde arılı kovan başına 15 TL ödemeden yararlanabileceklerdir. Desteklemeler kapsamında;

2020 yılında 51 bin 364 işletmeye 6 milyon 461 bin 390 koloni için 97 milyon lira destekleme ödemesi 6 Mart 2020 günü yapıldı.

T.C Kimlik Numarasının Son HanesiVKN Son HanesiÖdenecek Olan Tarih 
6 ve 8 olanlar1-3-5-6-7-8-96 Mart Saat 18:00’dan sonra
0 – 2 – 4 olanlar0 – 2 – 413 Mart Saat 18:00’dan sonra

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık ile uğraşmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden dolayı girişemeyen işletme sahiplerine düşük faizli hayvancılık kredisi veriyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvanlar, su ürünleri sektörü gibi alanlarda kredi desteği sağlamakta olup bu kapsama arıcılığı da dahil etmiştir. Bunun yanı sıra tarımsal alanda da bitkisel üretime destek vermektedir.

Verilen kredilerde arıcılık alanında sağlanacak olan kredi desteğinin en üst limiti 2.500.00 TL olacaktır. Arıcılık ile uğraşan yetiştiricilerin krediden faydalanarak işletmelerini büyütmelerini ve geliştirmelerini sağlamak adına işleme döneminde ve yatırım döneminde %50 faiz oranı ile kredi kullanımına olanak vermektedir.

Bu kredilere ilave %10 faiz indirimlerin uygulanması için aşağıdaki Resmi Gazete’ den alınan görselde ki gibi organik tarım ve iyi tarım uygulamaları, genç çiftçi ve girişimci kadın girişimci özellikli kriterlere uyan çiftçiler yararlanabilecektir.

Yetiştiricilerin arıcılık kredisine başvurmaları ve krediden faydalanabilmeleri  için; Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olmaları gereklidir. Bunun yanı sıra minimum 50 tane arılı kovanının bulunması gereklidir. Bu kredi arılı kovanlarını 50 tanenin üzerine çıkartmak isteyen yetiştiricilere sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Düşük faizli Arıcılık kredisi ile ilgili 25 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe giren kredinin uygulama usul ve esasları şu şekilde;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı AKS Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovanı olan işletmeler, mevcut arılı kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen işletmeler ile Bakanlıktan bombus arısı ön izinli veya izinli işletmeler arıcılık kredisinden yararlandırılır.
 • Arıcılık yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan boş, elektrikli çit sistemi, bal süzme makinesi, bal dolum ve paketleme makinesi, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama makineleri alımı, 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavanı alımı, 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, çiftleştirme kovanı veya kutusu en az 1000 adet ve arıcı barakası veya karavanı alımı, bombus arısı yetiştiricileri için, bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipman alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.
 • Arıcılık işletme kredileri; arıcılık malzemeleri, maske, körük, el demiri, pürmüz, mahmuz, çıta delme ve biz gibi şeker, temel petek, kek, ruhsatlı arı ilacı alımı, gezginci arıcılık yapan arıcılara, işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı üretimi yapan işletmelere ise şeker, temel petek, kek, ana arı üretim malzemeleri, larva transfer kaşığı, yüksük kalıbı, zımba tabancası, mum cezvesi, larva çantası, ana arı nakliye kafesi ve ana arı ızgarası gibi, bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi alımları kapsar.
 • Arıcılık bal arısı yatırım ve işletme kredilerinde, AKS’ ye Arıcılık Kayıt Sistemine kaydedilmiş kovan ve sayılarını gösterir belge istenir.
 • Bombus arısı yatırım ve işletme kredilerinde, il müdürlüğünden alınacak ön izinli ya da izinli olduğuna dair yazı istenir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi Başvuruları

Ziraat bankası tarafından sunulan düşük faizli arıcılık kredi başvurusunda bulunmak için başvuru esnasında üreticilerden bazı belgeler talep edilmektedir;

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Çiftçilik Belgesi evrakları gerekli olacaktır.

Ancak şubeden farklı belgeler de talep edilebilir. Başvuru yapmak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ziraat Bankası Düşük Faizli Tarım ve Hayvan Kredisi hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi

Genç Çiftçi Projesi geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlanmış olup 2020 yılında da devam etmesi beklenmektedir. Daha önceden hayvancılık ve tarım ile uğraşan birçok kişiyi iş sahibi yapan bu proje kapsamında gerekli koşulları sağlayan kişilere 30 bin TL hibe verilmektedir. Genç Çiftçi Projesi adı ile başlatılan bu desteğe konu olan projelerin arasında arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünlerinin üretimi için de destek verilmektedir.

Genç Çiftçi Projesi için gerekli koşulları Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizden inceleyebilirsiniz. Gerekli koşulları sağlıyor iseniz güncel başvuru tarihine kadar başvurunuzu gerçekleştirebilir, 30 bin TL hibeden faydalanarak arıcılık faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz.

Arıcılık ile uğraşan işletme sahiplerine sağlanan destekler ve şartları bu şekildedir. Devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmak için ilgili başvuru tarihlerinde gerekli yerlere başvurunuzu yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Adem dedi ki:

  Arıcılık icin ne yapmam gerek devlet destek veriyor mu

 2. Fatma dedi ki:

  Arı desteklemeleri ne zaman yatacak bilgi verin lutfen

 3. Fatma dedi ki:

  Ne kadar süre daha beklenmesi gerekiyor ve TC ye göre ise bu ayın 6 anda olması gerekiyor bu ayin içinde olur mu ?

 4. Fatma dedi ki:

  Ne yatacak arı desteklemesi Martin 6 sında mi

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!