KOSGEB Hibeleri

Devlet Arıcılık Desteklemeleri Nasıl Alınır?

Devlet Arıcılık Desteklemeleri Nasıl Alınır?

Devlet arıcılık ile uğraşan kişilere her yıl sağladığı desteği 2021 yılında da vermeye devam ediyor. Desteklemeden faydalanacak yetiştiricilerin yüzlerini güldürecek haber Bakanlıktan geldi. Arıcılık ile uğraşanlara müjde! Kovan destek tutarlarında artış meydana geldi. Peki arı desteklemeleri ne zaman ödenecek? Destekleme tutarlarına gelen söz konusu artışın tutarı nedir? Devlet tarafından verilen arılı kovan desteklemeleri ve 2021 yılı Ziraat bankası arıcılık kredisi şartları, arılı kovan fiyatı ve arıcılık hibe desteği başvurusu ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Arıcılık Destekleme Ödemesi Başladı (7 Mayıs)

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemeleri kapsamında yaklaşık 1,5 milyar liralık desteği, bugün saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktarmaya başlayacaklarını söyledi. Bu kapsamda;

Arıcılık destekleme ödemesi kapsamında, 58.359 üreticiye 108.809.745 TL destek ödemesi, TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak.

Buna göre,

 • TC kimlik numarasının son hanesi “8,6,4” olanlar bugün saat 18.00 itibariyle,
 • “2 ve 0” olanlar ise 10 Mayıs 2021 tarihinde saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına yatırılacaktır.

BOMBUS ARI Destekleri Ödeniyor (9 Nisan 2021)

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Bombus Arısı için 13 bin 161 bin üreticimize, 9 milyon 802 bin 740 TL tarımsal destek ödemeleri kapsamında 22 milyon 659 bin 343 liralık desteği, bugün saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktaracaklarını açıkladı.

Arılıcılık Desteklemesi Nasıl Alınır? (Kovan Başı 15 TL)

Devlet tarafından büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden kanatlı yetiştiriciliğine kadar birçok alanda hibe ve faizsiz kredi desteği verilmektedir. Arıcılık alanında hizmet veren çiftçilere de kredi ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık desteklemeler verilmektedir. Sağlanan destekler Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Bu hibe ve kredi ve destekleme ödemelerinden faydalanmak isteyen kişilerin ilgili zaman dilimlerinde başvuru evraklarını teslim etmeleri gereklidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık destekleme ödemeleri miktarları şu şekildedir;

 • Arıcılı desteği TL/Adet
 • Arılı kovan / 10
 • Ana Arı/ 15
 • Damızlık ana arı/ 40
 • Kovan başına 15 TL
 • Ana arı başına 80 TL

Bu desteklemelerden almak için belirli şartlar bulunuyor. İlk olarak arıcılar birliğine üye olunması gereklidir. Bu birliğe üye olmayanlar maalesef ki bu destekten yararlanamıyor. Daha önceden başvuru yapan yetiştiriciler desteklemelerin ödeneceği zamanlarda banka şubelerinden ödeneklerini alabileceklerdir. Tarım ve Hayvancılık Devlet Desteklerini inceleyebilirsiniz.

Arıcılık destekleri 2021

2021 Yılı Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!

Arıcılık işi ile uğraşan kişilere 2003 yılında ana arı adı ile destekler verilmeye başlanmıştı. Daha sonra 2008 yılından sonra arılı kovan başı verilecek olan destek ile devam etti. Arıcılık alanında faaliyet gösteren çiftçilere; ana arı desteği, arılı kovan desteği, damızlık ana arı desteklemesi verilmektedir. Arıcılık işi ile uğraşan kişilere geçtiğimiz yıllarda arılı kovan desteği kapsamında kovan başına 10 TL ödeme yapılmakta idi. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen yeni bir müjde ile arılı kovan desteği için kovan başına verilen 10 TL ödeneğin 15 TL olarak verileceği belirtildi.

Arılı kovan desteği 10 TL’den 15 TL’ye çıkartıldı. 

2019 Yılı Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!
Arılı Kovan Destek Tutarı Arttırıldı!

Arıcılık Desteği Başvuru Şartları

Yetiştiricilere arıcılık faaliyetlerini geliştirmeleri ve kazançlarını arttırmaları adına belirli kategorilerde desteklemeler veriliyor. Başvuru için Bakanlık tarafından talep edilen bazı koşullar bulunuyor. Başvuru koşullarının sağlanmaması halinde yetiştiricilere maalesef ki destek verilemiyor. Başvuru için gerekli koşullar şu şekildedir;

 • Arıcılık yapan işletme sahibinin minimum 30, maksimum 1000 tane arılı kovan için desteklemeden yararlanabilmektedir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen desteklemeden yararlanacak olan arıcılar, Arıcılık Kayıt Sistemine üye olmalıdır.
 • Bunun yanı sıra mevcut işletmede minimum 30 adet arılı kovanın bulunması gereklidir. İşletmede bulunan arılı kovanların bilgi ve sayıların Arıcılık Kayıt Sisteminde kayıt bulunan verileri göz önünde bulundurulur.
 • Desteklemelerden faydalanacak olan yetiştiriciler üyesi olduğu örgüte belirlenen başvuru tarihlerinde bir dilekçe yardımı ile başvuru yapabilecektir.
 • İşletmecilerin üyesi olduğu birlikler başvuru süresi bitimindeki tarihi takiben 10 gün içerisinde başvuru gerçekleştiren üyelerin listesini İl veya İlçe Müdürlüğüne ulaştıracaktır. Üye bilgilerinin bulunduğu liste birlikler tarafından doğru bir şekilde kontrol edilmelidir. Herhangi bir sorunda birlikler sorumlu tutulacaktır.
 • Destek konusu olan arılı kovanların Arıcılık Kayıt Sisteminde kayıtlı bulunan bilgileri göz önünde bulundurulacak, İl ve İlçe Müdürlüklerince belirlenen tarihlerde yetkilendirilmiş minimum iki personel tarafından gerekli incelemeleri yapılacaktır. İncelemelerin bitmesinin ardından arıcılık için tespit edilen kovanların sayısı AKS’de belirtilmiş olan sayıdan fazla ise ya da kovanların plakalarının değişik olması halinde Arıcılık Kayıt Sisteminde bulunan verileri göz önünde bulundurulur. Ancak incelemelerde arılı kovan sayısı AKS’de belirtilmiş sayıdan az ise incelemelerde belirlenen sayılar esas alınacaktır.
Arıcılık Desteği Başvuru Şartları
Arıcılık Desteği Başvuru Şartları
 • İşletme sahipleri gezginci arıcılık faaliyeti ile uğraşıyorlar ise gittikleri yerin İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından işletme incelemeleri yapılacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda tutulan tutanaklar kayıtlı olunan il müdürlüğüne gönderilecektir. Arılarının taşınma ve konaklama ile ilgili işlemlerini belirlenen mevzuattaki kurallara göre gerçekleştirmemiş ise gezginci arıcıların inceleme işlemleri yapılmayacaktır.
 • İl ve İlçe Müdürlükleri tarafınca yapılan incelemelerin sona ermesinin ardından Arıcılık Kayıt Sistemi’ne veri girişi yapılarak İcmal-1 listesi hazırlanır. Bu listeler belirlenen tarihleri takiben 10 günlük zaman dilimi içerisinde İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından askıya asılır. 
 • Bu hususta yapılacak olan itirazlar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır. Askı süresinin bittiği tarihi takiben 5 gün (iş günü) içerisinde müdürlükler tarafından değerlendirilir ve karar verilir. Askı süresi boyunca kimse tarafından bir itiraz yapılmaz ise hazırlanmış olan icmaller kabul görecektir.
 • Desteklemeye göre İcmal-2 listesi hazırlanır ve onaylanır. 5 iş gününde İl Müdürlüklerine ulaştırılır.
 • Gönderilen İcmal-2 listeleri denetlemeye alınır. Ödemelerin belirlenmesi adına İcmal-3 listesi hazırlanır ve onaylanır. Onaylanmasının ardından 10 iş günü içerisine Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Destekleme kapsamında yapılacak olan ödemeler arıcı birliklerince, yetiştiricilerin hesaplarına yatırılır.

AKS Kayıt ve Bilgileri Sorgulama

Arıcılık desteklerinden yararlanabilmek için arıcılık ile uğraşan üreticilerin AKS yani arıcılık kayıt sistemine kayıt bilgilerini e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedir. Arıcılık kayıt sisteminde yer alan bilgileri T.c kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/gtvh-aricilik-kayit-sistemi-aks-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı hibe ve teşvikleri hakkında bilginiz var mı?

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık ile uğraşmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden dolayı girişemeyen işletme sahiplerine düşük faizli hayvancılık kredisi veriyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvanlar, su ürünleri sektörü gibi alanlarda kredi desteği sağlamakta olup bu kapsama arıcılığı da dahil etmiştir. Bunun yanı sıra tarımsal alanda da bitkisel üretime destek vermektedir.

Verilen kredilerde arıcılık alanında sağlanacak olan kredi desteğinin en üst limiti 2.500.00 TL olacaktır. Arıcılık ile uğraşan yetiştiricilerin krediden faydalanarak işletmelerini büyütmelerini ve geliştirmelerini sağlamak adına işleme döneminde ve yatırım döneminde %50 faiz oranı ile kredi kullanımına olanak vermektedir.

Bu kredilere ilave %10 faiz indirimlerin uygulanması için aşağıdaki Resmi Gazete’ den alınan görselde ki gibi organik tarım ve iyi tarım uygulamaları, genç çiftçi ve girişimci kadın girişimci özellikli kriterlere uyan çiftçiler yararlanabilecektir.

Yetiştiricilerin arıcılık kredisine başvurmaları ve krediden faydalanabilmeleri  için; Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olmaları gereklidir. Bunun yanı sıra minimum 50 tane arılı kovanının bulunması gereklidir. Bu kredi arılı kovanlarını 50 tanenin üzerine çıkartmak isteyen yetiştiricilere sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Düşük faizli Arıcılık kredisi ile ilgili 25 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe giren kredinin uygulama usul ve esasları şu şekilde;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı AKS Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovanı olan işletmeler, mevcut arılı kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen işletmeler ile Bakanlıktan bombus arısı ön izinli veya izinli işletmeler arıcılık kredisinden yararlandırılır.
 • Arıcılık yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan boş, elektrikli çit sistemi, bal süzme makinesi, bal dolum ve paketleme makinesi, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama makineleri alımı, 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavanı alımı, 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, çiftleştirme kovanı veya kutusu en az 1000 adet ve arıcı barakası veya karavanı alımı, bombus arısı yetiştiricileri için, bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipman alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.
 • Arıcılık işletme kredileri; arıcılık malzemeleri, maske, körük, el demiri, pürmüz, mahmuz, çıta delme ve biz gibi şeker, temel petek, kek, ruhsatlı arı ilacı alımı, gezginci arıcılık yapan arıcılara, işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı üretimi yapan işletmelere ise şeker, temel petek, kek, ana arı üretim malzemeleri, larva transfer kaşığı, yüksük kalıbı, zımba tabancası, mum cezvesi, larva çantası, ana arı nakliye kafesi ve ana arı ızgarası gibi, bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi alımları kapsar.
 • Arıcılık bal arısı yatırım ve işletme kredilerinde, AKS’ ye Arıcılık Kayıt Sistemine kaydedilmiş kovan ve sayılarını gösterir belge istenir.
 • Bombus arısı yatırım ve işletme kredilerinde, il müdürlüğünden alınacak ön izinli ya da izinli olduğuna dair yazı istenir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi Başvuruları

Ziraat bankası tarafından sunulan düşük faizli arıcılık kredi başvurusunda bulunmak için başvuru esnasında üreticilerden bazı belgeler talep edilmektedir;

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Çiftçilik Belgesi evrakları gerekli olacaktır.

Ancak şubeden farklı belgeler de talep edilebilir. Başvuru yapmak için Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ziraat Bankası Düşük Faizli Tarım ve Hayvan Kredisi hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Arıcılık Desteklemesi 2021-2023

5 Aralık 2020 tarihli ve 31325 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuata göre Arıcılık desteklemeleri 2021 yılı itibariyle de verilmeye devam edecek.

Bu Tebliğ kapsamında Bakanlıkça belirlenecek illerde, Arı Yetiştiricileri Birliğine veya Bal Üreticileri Birliğine üye, başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıldır Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip ve arı ürünleri üretimi yapacak üreticiler desteklemelerden yararlandırılır.

Arıcılık karavan desteği

TKDK destek programlarına arılık yapanlar için karavan desteği sağlanmaktadır.  Bu destek gezici arıcılık içindir. Gezici arıcılık yapan çiftçilerin kovanların bakımı ve gözetimleri amacıyla karavan desteği sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Adem dedi ki:

  Arıcılık icin ne yapmam gerek devlet destek veriyor mu

 2. Fatma dedi ki:

  Arı desteklemeleri ne zaman yatacak bilgi verin lutfen

 3. Fatma dedi ki:

  Ne kadar süre daha beklenmesi gerekiyor ve TC ye göre ise bu ayın 6 anda olması gerekiyor bu ayin içinde olur mu ?

 4. Fatma dedi ki:

  Ne yatacak arı desteklemesi Martin 6 sında mi

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.