KOSGEB Kredisi

Ankara’da Ticket Yemek Kartı Nakde Çevirme Nasıl Yapılır? (2020)

Ankara’da Ticket Yemek Kartı Nakde Çevirme Nasıl Yapılır? (2020)

Günümüzde çok sayıda firma özellikle de kurumsal firmalar çalışanlarına özel ticket yemek kartı sunarak geniş çaplı alanlarda yemek yeme fırsatının yanı sıra, alışveriş yapma imkanı da sağlanmaktadır. Bu durumda çalışanlar kendi zevklerine göre tercih yapabilmektedir. Ayrıca ticket kartlar sadece anlaşmalı olan lokanta veya restoranlar için geçerli değildir. Bu alanların yanı sıra cafeler, marketler, alışveriş merkezleri gibi bir çok alanda kullanma yetkileri bulunmaktadır. Tabi ki burada önemli olan konu elinizde bulunan ticket kartın anlaşmalı olan firmalar üzerinde yetkisinin olup olmadığıdır. Elinizde bulunan kart sayesinde anlaşmalı olan tüm alanlarda hizmet alabilirsiniz. Bu kartları genellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli, Bursa, Trabzon, Eskişehir gibi büyük olan şehirlerde yer alan işletmeler çalışanlarına sunmaktadır. Ve bazen bu karta sahip olan vatandaşlarımız kartların içerisinde bulunan paraları nakde çevirme fırsatlarını aramaktadırlar. Özellikle Ankara’da Ticket Yemek Kartı Nakde Çevirme Nasıl Yapılır? sorusu kafaları karıştırmaktadır.

Ticket Kartta Bulunan Para Nasıl Nakde Çevrilir?

Büyük İl ve ilçelerde bulunan şirketler çalışanları için avantajlı ticket yemek kartı sağlarken bu karta sahip olan çalışanların bir kısmı yemek bir kısmı ise alışveriş için kartlarını kullanmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra bir çok çalışan ise ticket kartlarının içerisinde bulunan parayı biriktirerek nakde çevirme yollarını aramaktadır. Bu durum karşısında çok sayıda firma, iş yeri veya şahıslar ticket kartta bulunan parayı nakde çevirmektedirler. Fakat Bunun için belirli bir oranda komisyon bedeli alarak işlerini garanti altına almaktadırlar. Firmalar bu işlem karışılığında ortalama olarak %10 ile %20 arasında komisyon bedeli almaktadırlar. Bu durumu küçük bir örnek yardımı ile anlatmak gerekirse eğer; aşağıda geçerli olan yolu takip etmeniz mümkün olacaktır.

  • Ticket kartınızda bulunan 400 Türk Lirası olduğunu varsayalım
  • 400 Türk Lirası Üzerinden yüzde yirmi oranında komisyon kesen bir firma ile anlaşmış olduğunuzda
  • 400*20/100=80 Türk Lirası değerinde komisyon kesilmiş olduğunda 
  • 400-80= 320 Türk Lirası değerinde nakit para elinize geçmiş olacaktır.
Ticket Karttaki Bakiyeyi Nakde Çevirme

Ticket Karttaki Bakiyeyi Nakde Çevirme

Ticket Kartlar Hangi Sistem İle Çalışmaktadır?

Ticket kartlar ülke genelinde bir çok firma tarafından çok sayıda vatandaşımıza sunulmuş olan muhteşem bir kart olduğu gibi aynı zamanda motivasyon açısından bakılmış olduğunda çalışanları oldukça motive eden bir sistem olarak gözlemlenmektedir. Ayrıca Ticket, Sodexo, Multinet gibi kartların çalışma sistemleri hemen hemen birbirine eş değerdir. Bu kartların en büyük ortak özelliği ise; aylık yükleme prensibine bağlı olarak çalışmalarıdır. Firmalar bu kartlara her ay düzenli olarak 400 ila 600 arasında bir ücret yatırmaktadırlar. Ticket kart için ayrılmış olan bütçe firmadan firmaya değişiklik gösterebileceği gibi aynı zamanda çalışmış olduğunuz işin yoğunluğu, zorluğuna göre de değişiklik göstermektedir. Farklı departmanlarda çalışanların ticket kartlarına aylık yüklenmiş olan bakiye arasında fark görülmüş olduğunda bu durumun yapılan iş ile alakalı olduğu net ve bariz bir şekilde ifade edilmiştir. Firmalar çalışanlarına ticket kartı vermiş olduklarında sadece anlaşmalı olunan yemek firmaları için geçerli olabileceğini düşünürken bu kartların anlaşmalı oldukları firmaların değişik alanlarda potansiyellerinin artması üzerine cafeler de, süpermarket zincirlerinde ve restoranlar da da rahatça kullanım özgürlüğü meydana gelmiştir.

Ticket Kart Prensibi

Ticket Kart Prensibi

Ayrca bu kart ile tasarruf yaparak belirli bir oranda birikim yapabilir ve anlaşmalı olunan süper market zincirlerinden elektronik eşya, mobilya, aksesuar gibi ürünlerin alımını gerçekleştirebileceğiniz gibi kartınızın içerisinde yapmış olduğunuz birikimi anlaşmalı firmalar sayesinde nakde çevirebilirsiniz. Kartın en büyük özelliklerinden birisi ise içinde bulunan bakiyeyi bir sonraki aya devretmesidir. Bu sayede de istemiş olduğunuz miktarda birikim yapabilirsiniz. Tabi ki devir olayı firmadan firmaya göre de değişiklik gösterebilir.

Ticket Kartlar Hangi Sistem İle Çalışmaktadır

Ticket Kartlar Hangi Sistem İle Çalışmaktadır

Bazı firmalar kartınızın içerisinde bulunan limite orantılı olarak yeni bakiye yükleyebilirler. Böyle olunca da birikim yapmanız hayal olabilir. Fakat ülkemizde bulunan bir çok firma kartın içerinde bulunan bakiyeye ek olarak yeni döneme ait olan ücreti yüklerler. Tüm bunlara ek olarak özellikle belirtmek isterim ki firmaların yüklemiş oldukları bakiyeler her yıl sıfırlanmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmanızı ve bu duruma göre alışveriş yapmanızı veya hesabınızda bulunan bakiyeyi nakde çevirmenizi isteriz.

Ankara ilinde ikamet ediyorsanız ve çalıştığınız firma tarafından Sodexo Ticket verilmiş ise yazımızda verdiğimiz adımları izleyerek kartınızda bulunan parayı nakde çevirebilirsiniz. Ayrıca İzmir’de sodexo ticket kıran yerler hakkında yazmış olduğumuz yazımızı incelemenizi öneririz.

Yorumlar
  1. Mehmet dedi ki:

    Antalya’da yaşıyorum antalyadada var mı acaba