VGM Burs Başvuruları 2023 Ne Zaman? Şartları ve Sorgulama

Ortaöğretim VGM burs başvurularının bu yıl 15-30 Ekim tarihlerinde alındı. Yükseköğretim VGM burs başvuruları ve yabancı uyruklu öğrenci Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları 1-15 Kasım tarihleri ​​arasında alındı.

VGM Burs Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2022-2023 döneminde yapılan burs başvuruları için açıklama yapıldı. Yapılan açıklama şöyle:

Genel Müdürlüğümüzce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Eğitim Yardımları” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursları” ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları” için başvurular 2023 eğitim yılında aşağıdaki tarihler arasında vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.

VGM 2023 YILI BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

2023 Dönemi VGM Orta ve Yüksek Öğrenim Bursları Başvuru Tarihleri ​​henüz açıklanmamıştır. Ancak geçen yılın ilk ortaöğretim başvuruları 15.10.2022 tarihinde başlamıştır.

Açıklanması beklenen olası Başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri ise aşağıdaki gibi olacaktır:

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
2023 EĞİTİM YILI
BURS BAŞVURU TARİHLERİ​​
Başlangıç TarihiBitiş TarihiBurs Miktarı
Ortaöğrenim Bursu15 Ekim 202230 Ekim 2022200 TL
Yükseköğrenim Bursu01 Kasım 202215 Kasım 2022650 TL
Yabancı Uyruklu Öğrenci
Yükseköğrenim Bursu             
01 Kasım 2022      15 Kasım 2022    650 TL
VGM 2022 Burs Başvuru Tarihi Açıklandı

VGM Ne Kadar Burs Veriyor?

Yeni 2022-2023 eğitim öğretim yılında yapılacak yardımlar güncellendi.

Buna göre VGM tarafından lise, lisans ve yabancı öğrencilere verilen burs tutarları aşağıdaki gibidir:

  • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 200 TL
  • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 650 TL
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 650 TL verileceği öngörülmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımları Nelerdir?

Türkiye’de öğrenim gören ve ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim yardımı olarak ücretsiz burs verilmektedir.

8 veya 9 aylık geri ödemesiz burslar aşağıdaki gibidir:

  • Ön lisans ve lisans öğrencilerine bir eğitim-öğretim yılında Ekim ayından Mayıs ayına kadar 8 aylık yükseköğrenim bursu,
  • İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerine 9 ay boyunca, Ekim ayından Haziran ayına kadar VGM ortaöğrenim bursu karşılıksız olarak verilir.

VGM Burs Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Burs almak isteyen ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri tarihler açıklandığında kurumun web sayfasına vgm.gov.tr ​​girerek burs başvurusunda bulunabilirler. Hem eğitim yardımı hem de yüksek öğrenim bursları için başvurular buradan çevrimiçi olarak yapılabilir.

Her akademik yılın başında başvurular açılır ve başvuru yöntemi ve zamanı ile ilgili tüm bilgiler VGM web sitesi www.vgm.gov.tr ​​aracılığıyla en az 15 gün önceden bildirilir. Ayrıca burs başvuru sonuçlarını kurumun internet sitesinden de inceleyebilirsiniz.

VGM Burs başvurularınızı online olarak yapacağınız için sorun yaşamamanız için akıllı cep telefonları ve tabletler yerine masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla FireFox tarayıcılarından birini seçerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

VGM Burs Başvurusu 2023 Şartları Nelerdir?

Kurum tarafından maddi olarak desteklenecek öğrenciler maddi durumu iyi olmayanlar arasından seçilir. Birinci koşul, maddi durumu yetersiz, anne babası hayatta olmayan, hiçbir yerde çalışmayan ve geliri olmayan öğrencilerdir.

Polis akademisi, askeri okul, muhtaç aylığı alanlar, daha önce burslu olarak yararlanmış ancak başarısızlık nedeniyle bursu kesilenler, yabancı uyruklular, ek süre okuyanlar veya diğer kamu kurumlarından ücretsiz eğitim yardımı alanlar başvuramaz ve burs alamaz.

Eğitim yardımı için başvuru tarihi ve tüm şartları VGM resmi sitesinde açıklanacaktır. Açıklama yapıldığında şartları taşıyan öğrenciler siteye giriş yaparak başvuru formunu doldurabilir.

Başvuru Yapan Öğrencilere Burs Nasıl Ödenir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) internet sitesinde yapılan duyuruya göre burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs ödemeleri, okulun bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Öğrencilere burs veren diğer kurumları, karşılıksız burs veren kurumlar içeriğimizden inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

Burs Almaya Hak Kazananlar için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlgili kurumdan burs almaya hak kazanan öğrenciler, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından istenen gerekli belgeleri ve bursu alacak öğrenci adına açılan banka hesap defterlerini kuruma gönderir.

Hesap açtırılacak banka Vakıf Katılım Bankası olmalıdır. Bulunduğunuz il veya ilçede Vakıf Katılım Bankası yoksa 0850 202 1 202 veya 444 44 77 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. işlemler tamamlandığında banka kartı ile birlikte diğer belgeler öğrencilerin adresine gelecektir.

Kartını alan öğrenciler burs tutarlarını ortak ATM’lerden çekebilirler. Vakıf Katılım Bankası, öğrencilerden hiçbir kart, kart basım, kart ücreti, ilk veriliş, yenileme, değişiklik veya iptal için ücret talep etmez.

Havale, EFT, internet şubesi, çağrı merkezi, bakiye sorgulama, ATM/BTM cihazları, banka ekstresi, otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden komisyon ve ücret kesintisi, hesap işletim ücreti veya masraf ve ücret kesintisi talep edilmez.

VGM Bursları Ne Zaman Yatar?

Başvurusu olumlu olan öğrencilerin alacakları ödemeler kurum tarafından her ayın 10’una kadar banka hesaplarına yatırılır.

Vakıflar Bölge Müdürlükleri tarafından yatırılan burslarınızı kartınız ile çekebilirsiniz. 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğü bulunmakta olup, tüm iletişim bilgilerine web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kimler VGM Ortaöğrenim Bursundan Yararlanamaz?

Burs imkanından yararlanamayacak olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliği’nin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. maddesinin (1) numaralı fıkrasında açıklanmıştır. Bu kişiler aşağıdaki gibidir

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Yine aynı yönetmeliğin 5. maddesi 2. fıkrasında ise:

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

denilmiştir.

Ortaokul öğrencilerine verilen burslardan yararlanamayanlar:

  • Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar.

MEB bünyesinde resmi okullarda okuyan anasınıfı öğrencilerine ortaöğretim bursu verilmez. Ayrıca yabancı vatandaşlar da burstan yararlanamazlar. Burs alırken özel okul veya açık öğretim okulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim meslek lisesine geçenlerin de bursu kesilir.

KYK Bursu Alanlar VGM Bursundan Yararlanabilir mi?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs alıyorsanız, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (e) bendine göre yükseköğretim bursundan yararlanamazsınız. Bu maddeye göre kamu kurumlarından karşılıksız burs veya eğitim yardımı alanlar VGM yükseköğretim burslarından yararlanamazlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs başvuru sonuçları bu nedenle KYK burs sonuçlarından sonra açıklanır. Öğrenciler hem KYK hem de VGM burslarına başvurabilirler. Ancak KYK bursunu almaya hak kazananların VGM bursu alma hakları bulunmamaktadır. Almaya hak kazanırsa, taahhütname imzalanıp imzalanmadığına bakılmaksızın Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Bursu başvurusu iptal edilir.

KYK Öğrenim Kredisi Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

Eğitim kredisi alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs imkanından yararlanabilmektedir. Başvurunuzu herhangi bir engel olmadan yaparak burs alabilirsiniz.

Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?

Aynı burs türünden kardeşler aynı anda yararlanamazlar. Ancak biri yüksek öğrenim, diğeri orta öğretim için burs alabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğretim Burs Yönetmeliğinin 1. Ek Maddesinde belirtilen kontenjanlardan yükseköğretim bursu almaya hak kazanan öğrencilerin kardeşlerinin yükseköğretim bursu almış olması halinde her iki kardeşi de yükseköğretimden yararlanmaya devam eder. burs.

Burs başvuru, değerlendirme ve sonuç duyuru dönemleri ile ilgili tüm duyurular www.vgm.gov.tr ​​adresinden yapılacaktır.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1