KOSGEB Hibeleri

TC kimlik No ile Kimlik Bilgilerine Bakma, Anne Baba Adı ile Öğrenme

TC kimlik No ile Kimlik Bilgilerine Bakma, Anne Baba Adı ile Öğrenme

TC kimlik numarası hemen her kurum tarafından istenen resmi bir bilgidir. TC kimlik no ile kimlik bilgilerini öğrenmek oldukça kolaydır. Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine giren kişiler TC kimlik numarasını girerek ad soy ad gibi bilgilerini öğrenebilir. TC kimlik numarasıyla kimlik bilgilerini öğrenmek artık çok kolaydır. TC Kimlik numarası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türk vatandaşlarına verilmiş 11 haneli rakamla ve kişiye özel olan bir numaradır. TC kimlik numaraları her Türk vatandaşının resmi ve özel işlemlerinde istenmektedir.

TC Kimlik Numarasıyla Neler Yapılabilir?

MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi), tarafından verilen TC kimlik numaraları sayesinde her Türk vatandaşının kimlik bilgileri elektronik ortamlara aktarılarak veri tabanına kayıt yapılır.

TC Kimlik Numarası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

MERNİS’in resmi intenet sitesi üzerinden bütün kimlik bilgilerine ulaşılabilmektedir. Sisteme giren kişiler gerekli ekranlara ulaştıktan sonra TC kimlik numaraları dahil bütün kimlik bilgilerine ulaşabilir.

Kimlik Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün intenet adresine girerek TC kimlik numarası sorgulama formunu nüfuz cüzdanıyla aynı şekilde doldurup TC kimlik numarası sorgulama seçeneğine tıklamalısınız.

TC Kimlik Numarası Ne İşe Yarar?

TC kimlik numarası hemen her kurumda istenen bir kimlik bilgisidir. Adliye, vergi daireleri, Tapu müdürlükleri gibi resmi kurumların hepsinde ad soy ad  ve TC kimlik numarası istenmektedir. Bundan dolayı çoğu vatandaş TC kimlik numarasını ezbere bilmektedir.

TC Kimlikten İsim Bulma Nasıl Yapılır?

Kimlik bilgilerine ulaşmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün intenet sitesine girin. Daha sonra kimlik doğrulama ekranına gelin. Doğrulama ekranında istenen TC kimlik numaranızı yazın. Gelen bilgilerden kimlik numarası ile ad soy ad bilgilerini karşılaştırın.

İntenet üzerinden vatandaşlık numarasının öğrenilmesi çok kolaydır. 2 farklı yöntem ile öğrenilebilen T.C Kimlik Numarasına ilk olarak E-Devlet Kapısı’ nı kullanarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlemi https://www.turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Adrese gittiğinizde 1 seçenek hariç tüm seçeneklerde T.C Kimlik Numarasının istendiğini göreceksiniz. Fakat intenet bankacılığı seçeneğinde Vatandaşlık numarası sorulmamaktadır. Kullandığınız bankayı seçerek kart numaranız ile şifrenizi girdikten sonra kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin birer vatandaşlık numarası yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmakta. 11 haneden oluşan bu numaralar Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından 1 kişiye yalnızca 1 kere verilir ve bir daha değiştirilemez. Gündelik hayatta herhangi bir devlet kurumuna başvuruda bulunurken vatandaşlık numaramızı kullanmaktayız. Fakat bu numaralar kimi zaman kişiler tarafından unutulabiliyor. Peki bu kişilerin yanlarında bu numarayı hatırlayabilecekleri belgeleri bulunmadığı durumlarda intenet üzerinden kimlik numaralarını nasıl bulacaklar?

2. yöntem ise Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü resmi intenet sitesinden kimlik bulma işlemidir. https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/NufusaKayitYeriSorguModulTCKimlikNo  adresine giderek sayfada sizden istenen Ad, Soyad, Baba Adı, Anne Adı, Doğum Yılı, Cinsiyet, İl ve İlçe, Cilt No, Aile Sıra No ve Birey Sıra No gibi bilgileri eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doğru girmeniz halinde vatandaşlık numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere T.C kimlik numaranıza ihtiyacınızın olup bunu unutmanız ve yanınızdaki belgelerle bu numaraya ulaşamamanız halinde nasıl öğrenebileceğinizi anlattık. Konu hakkında yorum ve görüşlerinizi bizlere aşağıda bulunan yorum yap bölümünden iletebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!