Simit Satmak İçin Ne Yapmalı? (2022 Tezgah Fiyatları ve Şartları)

Simit yemek çok güzel evet ama satması da güzel mi? Simit satmak en karlı iş fikirlerinden birisidir. Simit satabilmek için simit tezgahınızın ya da arabanızın olması gerekmektedir. Ayrıca satış yapmayı düşündüğünüz yerdeki belediyeden seyyar tezgah ruhsatını da almanız gerekmektedir. Simit satma işini ruhsatlı şekilde yaptığınızda, tezgahınızda ya da arabanızda simidin yanında, köfte ekmek gibi farklı ürünler de satabilirsiniz. Ruhsatsız ve izinsiz seyyar satıcılık yapmanız halinde bölge zabıtaları cezai işlem uygulayarak, arabanıza el koyarlar.

İstanbul, Ümraniye, İzmir gibi il ve ilçelerde seyyar satıcılık oldukça yaygın bir meslek olup engellilere istihdam sağlamak adına da simit tezgahları bulunmaktadır. Peki sokakta simit satmak için ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız bu yazımız tam da size göre! Ruhsat nasıl alınır, simit satmak için nereye başvurulur, devren simit arabası, satılık simit tezgahı ve toptan simit fiyatları 2022 konularını sizler için araştırdık.

Simit Tezgahı Nasıl Alınır?

Serbest meslek kavramından biri de simit tezgahı açmaktır. Okul, hastane ve fabrika önlerinde, parklarda ve akla gelebilecek her yerde ve her köşe başında simit satışı sağlanabilir. Mis gibi kokusuyla, susam tadıyla, peynir ve çaya müthiş derecede eşlik etmektedir. Her yörede gramaj ve şekil açısından farklılık gösterebilen simit, bazı şehirlerimiz için sembol olmuştur. Yıllar ilerledikçe artan fiyatı ile ekmek fiyatlarıyla kıyaslanabilecek duruma gelmiştir. İyi bir zaman ve mekan olgusu oluşturularak günlük kazancınızı simit satarak ciddi şekilde arttırabilirsiniz.

SİMİT TEZGAHI NASIL ALINIR?Pin
Simit Tezgahı Nasıl Alınır?

Peki simit tezgah nasıl alınır? Simit satışı gerçekleştirebilmeniz için belediyeden izin ve belgelerini almış olmanız gerekmektedir. Bunun için bağlı olduğunuz ilçe belediyesinden izin ve belge alabilirsiniz. Gerekli izin ve belgelerin alınmaması halinde eski Türk filmlerinde ve dizilerinde olduğu gibi zabıtalarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu da izin almadan yaptığınız yatırımı kaybetmenize neden olacaktır. Belediyeler verdikleri izinler doğrultusunda simit satacaklar için uygun yerler belirlemiştir ve satışların bu bölgelerde yapılmasını istemişlerdir. Simitçilik işini yapmak isteyen kişiler arasında şehit ve gazi yakınlarına öncelik verilmektedir.

Ne İş Yapabilirim Diyenlere Yeni İş Fikirleri! hemen bilgi alabilir ve işinizi kurabilirsiniz.

Simit Tezgahı Maliyeti Nedir?

Gerekli izin ve belgelerin alınmasının ardından ikinci gerekli koşul ise satış tezgahının alınmasıdır. Simitçiler su ve meyve suyu gibi yan ürünleri de simit tezgahlarında satabilmektedir. Tabi bu da kullanılan tezgahın büyüklüğü için oldukça önemli bir karardır. Ayrıca denetime tabi tutulan simitçiler, simitçi tezgahlar sağlığı bozacak unsurlar ve kirlilikler içermemelidir. Aksi taktirde yapılan kontroller esnasında, belediye tarafından işinize son verilecektir.

Herhangi bir dükkan açarken gereken ilk yatırım maliyeti simitçiler için de geçerlidir. Bu yatırım ise sadece simit tezgahı olarak düşünülebilir. Satılacak ürün yelpazesi ve simit satışı yapılacak yerin potansiyeli göz önüne alınarak uygun tezgah alınmalıdır. Bunu isteğe bağlı olarak kiralama ya da satın alma işlemi ile alabilirsiniz. Bu kiralama veya satın alma işlemi tamamen yapacağınız işin zaman olarak uzunluğuna göre değişir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyeler gazi ve şehit yakınlarına öncelik tanır ve bu doğrultuda simitçi tezgahı açmak isteyenlerin bu karara saygı duymaları gerekmektedir. Eğer pazarcılık yapmak gibi bir amacınız var ise, belediyeden pazar tezgahı linkine tıklayarak konuya ilişkin detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Belediye tarafından gerekli izni alan simitçiler camekanlı tezgah arabaları ile kendilerinin belirlediği yerlerde satış yapma imkanına sahip olmaktadır. Satış yapmaya başlamadan önce, izin alma sürecinde en iyi nerede satış yapılacağını analiz ederek hesaplayıp, izninizi alabilirsiniz. Simit tezgahı ve izinlerle birlikte yapacağınız maliyeti hesaplayarak, başlangıç maliyeti ile, simitçilik işine girebilirsiniz. Simidin yanına ek ürünlerle (küçük paketlerde peynir, zeytin vb.) birlikte günlük gelirinizi arttırabilirsiniz. Tezgahın bulunduğu yere göre günlük kazanç 1.000’yi bulmaktadır.

simitPin

Simit tezgahı fiyatları ortalama olarak 1.000 TL-5.000 TL aralığındadır. Bu fiyatlar, seyyar tezgahın ya da arabanın özelliklerine ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Tezgahlar hakkında ayrıntılı bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız online alışveriş sitelerini ziyaret ederek, inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Trendyol, n11, Sahibinden gibi online satış kanalları ile hemen simit araba fiyatlarını ve özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Simit Satmak İçin Nereye Başvurulur?

Sokakta simit satmak istiyorum ne yapmalıyım? diye düşünenler, öncelikli olarak ikamet ettikleri belediyeye giderek, izin ve belgelerini almaları gerekmektedir. Seyyar simit tezgahı için ruhsat alınması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrı bir hizmet bölümü oluşturulan alana giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için sizlerden birkaç evrak istenecektir. İstenen kişisel bilgilerinizi ve evrakları eksiksiz şekilde tamamlayarak teslim edebilirsiniz. Bu konuda şehit ve gazi yakınlarına öncelik tanınmıştır. Böyle bir durumunuz var ise bildirerek önceliklerden yararlanabilirsiniz.

Toptan Simit Fiyatları 2022

Simit satma işine karar verdiniz ve tüm işlemlerinizi eksiksiz tamamladınız. Peki simitleri nereden temin edeceksiniz? Bunun için yaşadığınız il ya da ilçede bulunan fırınlar ile anlaşma yapabilirsiniz. Günlük ve haftalık olarak satabileceğinizi düşündüğünüz adet sayısını belirterek, her gün taze simitlerinizi alabilir ve satabilirsiniz. Simit fiyatları her il ve ilçede farklılık gösterdiği için net bir rakam aralığı vermek doğru olmayacaktır. Ortalama olarak bir simidin 1,5 TL ile 2 TL aralığında satıldığını düşünürsek, toptan alımlarda bu adet başına 75 kuruş ve 1 TL aralığına denk gelebilir. Bu rakamların ortalama ve tahmini olduğunu belirtmek isteriz. Simit satışı yapmaya başladığınızda, fırınlar ile görüşme yaparak, fiyatları karşılaştırabilir ve anlaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Seyyar Satış Aracı Almak İçin Şartlar

Simit satışı yapmak için gerekli olacak en temel ürün seyyar bir arabadır. Bu seyyar tezgah ya da arabayı almak ve kullanmak için aşağıdaki kriterleri taşımanız gerekmektedir;

 • Seyyar satış araçlarda satılan gıda ürünlerinin Türk Gıda Kodeksi ve 5179 sayılı Gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanuna dayandırılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine uygun olarak imal edildiğini belgeleyen gıda üretimi izni ile gıda sicilini seyyar satış aracının camına herkesin görebileceği yere asılması zorunludur.
 • Satış yaptığınız ve bağlı olduğunuz belediye sınırları dahilinde ikamet etmelisiniz.
 • Bulaşıcı bir hastalığınızın bulunmaması gerekmektedir. (Hastane raporu)
 • Sosyal güvenlik kurumlarına ait bir gelirinizin olmaması gerekir.
 • İlgili vergi dairesinden alınmış kişinin vergiyle ilişiği olmadığına dair belge şarttır.

Şartlar genel olarak bu şekildedir. Ayrıca Türk Gıda Kodeksi resmi internet sayfasını ziyaret ederek, merak ettiğiniz konular için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Seyyar Satıcılarının Uyması Gereken Kurallar

Her işte ve her sektörde uyulması gereken bazı kurallar vardır. Seyyar satıcıların ve simitçilerin de uyması gereken bazı kuralların olduğunu söylemek isteriz. Dikkat edilmesi gereken kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Belediye tarafından belirlenen yerde ve saatlerde satış yapmak.
 • Seyyar satıcının kişisel bakımı (saç, sakal, tırnak vs.) ve aracının temiz olması.
 • Her alanda temizliğini yaparak, hijyen konusunda hassas davranması.
 • Satılan ürünlerin mevzuat hükümlerine uygun şekilde temiz, beyaz ve yazısız paket kağıt ve poşet kullanmak.
 • Çevresini temiz tutmak, bağırarak satış yapmamak ve müşterilerine nazik davranmak.
 • Yönetmelikte belirtilen gıda ürünleri dışında herhangi bir ürün satmamak.
 • Gıda ürünlerinin fiyat listesi müşteriler tarafından görünür biçimde asılması gerekmektedir.
 • Satıcı isterse halk eğitim merkezinde hijyen eğitimi kurslarına katılarak sertifika alabilir.

Bu hususlara dikkat ederek, sorunsuz bir şekilde simit satıcılığı yapmaya başlayabilirsiniz. Simit satıcılığı yapmak için bu koşulları uygulamanız halinde iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Hayırlı işler, bol kazançlar dileriz..

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Simit Satmak İçin Ne Yapmalı? (2022 Tezgah Fiyatları ve Şartları)” üzerine 5 yorum
 1. Benim oturduğum evde 1/4 hissem var , dolayısıyla vergim var..Ama işsizim , gelirim yok..Neden o hisse benim para kazanmama engel oluyor ki..Aç kalırsam , evin duvarlarınımı yiyeceğim,Çok saçma bir uygulama..

  Cevapla
 2. Ben mesaj at konuş Avşar ekmek fırından simit satmak istiyorum kepez habiplerde oturuyorum bana uygun bir yer var mı

  Cevapla
Yorum yapın