Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti 2022 (Tekrar Düşün Zam Zam)

Yaklaşık 10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemelerin maliyetini yaklaşık olarak hesaplayarak açacağınız cafe için ne kadar masraf yapacağınızı net olarak görebilirsiniz. 10 masalık Cafe için gerekli malzemeler, dekorasyon için gerekli masa, sandalye, duvar kağıtları, masa üstü malzemeleri, mutfak için gerekli malzemeler, dekor amaçlı ışıklar ve süslendirmeler gibi birçok ürünün maliyetini ve dükkan kirasını hesap ederek bu işe girmelisiniz. Sıfırdan cafe açma maliyeti, gerekli olan malzemeler, istenen belgeler, cafe giderleri gibi konsept cafe açmak için ihtiyacınız olacak pek çok bilgiyi sizler için hazırladık. Hayalini kurduğunuz kafe ne kadar kazandır? Yaklaşık 10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Cafe açmak isteyenlerin düşünmesi gereken ilk husus işletme mekanının yeri olmalıdır. Mekanı ne kadar doğru yere açarsanız kazancınız da o yönde olacaktır. Cafe deyince aklınıza bir sürü fikir geliyordur eminim ki. Aklınıza bir çok dekorasyon fikri gelmekte, gözünüzde bir çok dizayn ve renkler canlanmaktadır. Bilmeniz gereken bir şey vardır ki cafe açmanın maliyeti sandığınız kadar az olmayacaktır. Bu şekilde bir işletme kurmak için baya yüklü bir sermayeye ihtiyacınız olması gerekmektedir. Yeterli sermayeniz olmadığı taktirde KOSGEB aracılığı ile de kredi alabilirsiniz.

İş yeri açma seçeneğinizi cafe yönünde kullandıysanız doğru seçimi yaptınız. Günümüzün en popüler uğraşı olarak insanlar cafeleri tercih etmektedir. Özellikle gelen kış mevsimi şartlarında en çok tercih edilecek yerlerin arasında cafeler bulunmaktadır. Sevgililerin ailelerden ve akrabalardan gizlenme yeri, ergenliğe yeni geçen kız ve erkek çocukların kendini büyümüş hissedecekleri veya eşlerin hoş sohbet ve zaman geçirecekleri ve akraba veya arkadaş günlerinin yapıldığı yerler olduğundan herkesçe tercih edilen mekanlardır. Bu yüzden tasarlayacağınız kafenin konseptini ve dekorasyonunu her kesime uygun olarak tasarlamalısınız. Sıfırdan cafe açmak maliyeti, açacağınız kafe konumuna ve konseptine göre değişiklik göstermektedir. 20.000 TL’ye açabileceğiniz gibi 50.000 TL’ye de kafe açabilirsiniz. Bu tutar konumunuza ve konseptinize bağlı olduğu gibi kullanacağınız ekipmanların kalitesine ve sayısına göre de değişecektir. Sıfırdan cafe açma maliyeti hesaplaması yapan girişimciler, sermaye durumuna bağlı olarak işletmelerini açabileceği gibi, KOSGEB desteğinden de faydalanabilirler.

Cafe Açmak İstiyorum Ama Sermayem Yok!

Cafe işletmesi kurmak için bir miktar sermayeye ihtiyaç vardır. Birikmiş bir sermayeniz olmadan bu işe girmeniz pek mümkün değildir. Kafe işletmesi açmak için bankalara müracaat edebilir, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sermayesiz bu işe giren girişimcilerimiz cafe maliyet hesaplaması konusundan, başlangıçta ne kadar kredi çekmesi gerektiği hakkında fikir edinebilir. KOSGEB’in cafe destekleri hakkında bilginiz var mı? Doğru nace kodu ile KOSGEB işletme destek başvurusu yapılabilir.

Yasal İşlemler

Cafe açmak için gerekli belgeler ve evraklar bulunmaktadır. İş yeri kurmak için ilk izlemeniz gereken adım yasal olan işlemleri ve belgeleri halletmek olmalıdır. Belediyeden iş yeri açma ruhsatı ve vergi dairesinden vergi levhası almadan dükkan açmayınız. Aksi taktirde işletmenizi açamazsınız. Ruhsatsız çalıştırmanızı ise hiç tavsiye etmem. 🙂 Yaptığınız masraf, yatırdığınız sermaye boşa gider. 

Yasal İşlemlerPin
Dükkan açmak için gerekli yasal işlemler

Cafe Konsepti Belirleyin

Konsept cafe açmak için ilk dikkat edilmesi gereken husustur. Öncelikle açacağınız cafenin kime hitap edeceğini belirlemelisiniz. Genç kesim için aktif bir kafe mi yoksa orta yaşlar ve aileler için klasik bir cafe mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Ya da işinizi daha da büyük tutarak her iki yaş grubu için de bir cafe konsepti oluşturabilirsiniz. Bunun için uygun mekanı en doğru şekilde belirlemelisiniz. Kafe konseptini belirlerken hangi yaş aralığına hitap edeceğinizi belirledikten sonra, kullanacağınız masa, sandalye, koltuk, minder, yastık, duvar halısı, tavan deseni gibi pek çok alanda araştırma yapmalısınız. Ardından etnik, klasik, ve modern gibi hangi alanda kafe oluşturacaksanız, planlamasını yapabilir hatta iç mimardan destek alarak orijinal bir kafe sahibi olabilirsiniz.

Konsept BelirleyinPin
Cafe için konsept belirleyin.

Cafe Mekanını Seçin

Bir dükkan açmak için ilk olarak sıfırdan bir kurulum mu yapacağınıza yoksa daha önceden var olan ama şimdilerde kapatılmış bir cafeyi devir alabilirsiniz. Sıfırdan başlamak için bölgenizde bulunan en işlek yerde ve insan trafiğinin en fazla bulunduğu yerlerde dükkan seçimini yapmalısınız. Kafanızda tasarladığınız cafe konseptine uygun boyutlarda bir dükkan seçmelisiniz. Genç kesim için hazırlanan cafeleler biraz daha renkli ve ürün çeşitliliği olarak otantik ürünler de tercih edilmeli ve müzik seçenekleri yaşa uygun tasarlanmalıdır. Orta yaş ve aileler için ise biraz daha klasik tarzda olabilir. Şayet bir kafeyi devir alıyorsanız da bulunduğu mevkiyi iyice kontrol etmeli ve kapatılma sebeplerini tamamen araştırmadan devir işlemlerine başlamamalısınız.

Mekan SeçimiPin
Mekan Seçimini doğru bir şekilde yapın.

Cafenizin Dekorasyonuna Karar Verin

Konsepti belirlediniz ve dükkanı seçtiniz. Sıra içerisine yapacağınız dizayna ve dekorasyona geldi. Cafe dekorasyonunuzu konsepte uygun düzenlemelisiniz. Dükkan içi aksesuarları (bisiklet tekerleği, rengarenk şemsiyeler, yaratıcılık taşıyan otantik ışıklandırmalar, duvar kağıtları, tablolar vb.) zemin rengi, duvar rengi, masa düzeni, masa ve sandalye renkleri, menü renkleri, tabak ve bardak renkleri gibi birçok malzemeyi uyumlu bir şekilde tasarlamalısınız. Tabaklara, çay ve kahve bardaklarına kendi ambleminizi ve dükkan ismini bastırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyaya yediklerini içtiklerini atmak moda olduğu için markanızın tanıtım yapılmasına ve reklam olmanıza yardımcı olabilir. 🙂 Örnek cafe dekorasyon modellerini inceleyebilirsiniz.

 Dükkan DekorasyonuPin
Dükkan dekorasyonu ilgi çekebilecek şekilde tasarlayın.

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

İşletmenizde, müşterilere sunacağınız ürün çeşitlerini ve fiyatlarını bir me haline getirmelisiniz. Oluşturacağınız menüde dikkat etmeniz gereken her ürünün fiyatının bulunması olmalıdır. Müşterilerin size fiyat sormasını engellemek adına bu gerekli bir kuraldır. Çünkü insanlar sürekli fiyat sormaya çekinir ve akıllarında iş yeriniz adına hoş bir iz izlenim oluşmaz. Menü renklerini ve amblemlerini de dekorasyonda kullandığınız renklere göre seçmelisiniz.

Kaliteli Bir Menü HazırlayınPin
Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

Cafe için gerekli malzemeler Nelerdir?

Dükkan ne yazık ki yalnızca dekorasyon ile bitmiyor. Üretim için ve gelen ürünlerin saklanması için birçok malzemeye ihtiyaç duyuluyor.

10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler listesi ise tablo halinde şu şekilde olacaktır.

Soğuk dolabıDondurucuFritözFırınGrill plateTost MakinesiWaffle Makinesi
Sosis MakinesiMikserBulaşık makinesiBardaklarTabaklarTencerelerTavalar
SosluklarKetçap-Mayonez KaplarıFincanlarÇatal-Bıçak takımlarıEkmek sepetleriÇay makinesiBlender
Kahve makinesiBuz makinesiİzolasyonlu buz konteynerİçki karıştırıcılarShakerBuz kovasıTepsi
PeçeteliklerMasaya koymak için menülerMasa numaralarıMasalarSandalyelerMasalara koymak için FlierAdisyon ve Faturalar
Tezgahlar için yerinize göre tasarlanmış bir proje 10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Konsept cafe açmak için girişimlerin ilk etapta ihtiyaç duyacağı malzeme listesi şu şekildedir:

Cafe Mutfağı için gerekli malzemeler: Dondurucu, fritöz, soğuk içecek ve bozulabilecek tarzda yiyeceklerin saklanılması için soğuk dolabı, tencere, mikser, tost makinesi, kahve ve çay makineleri, fırın, tava, blender, buz makinesi, waffle makinesi, sosis makinesi, ızgara, bulaşık makinesi.

Cafe masaları için gerekli malzemeler: Peçetelik, masa numaraları, aksesuarlar, tuz-karabiber ve ketçap- mayonez kabı, menü.

Cafe fatura işlemleri için gerekenler: Yazar kasa, POS cihazı, adisyon ve faturalar.

Cafede Müşterilere sunum yapmak için gerekli olanlar: Tabak, bardak, çatal, kaşık, bıçak.

Cafe genel kurumu için gerekenler: masa, sandalye, teşhir dolabı, mevsimine göre dondurma dolabı, içecek dolabı, kasa masası malzemelerine ihtiyaç vardır.

Kurulum MalzemeleriPin
Cafe kurulumu için gerekli malzemeler.

Reklam, Tabela ve Afiş Tanıtımı

Dükkanınızı sıfırdan da açsanız devir de alsanız mutlaka açılış ve reklam yapmalısınız. Dükkanın adının, resimlerinin ve iletişim bilgilerinin bulunduğu afişler yaptırmalı ve vatandaşlara dağıtmalısınız. Açılışta kampanyalar düzenlemeli ve kendinize mevcut müşteri kitlesi oluşturmak için çalışmalar yapmalısınız. Adınızı tanıtacak renkler seçmeli, dükkanınızın iç dekorasyonunu ve tabelasını uyumlu yapmalısınız. İşlerinizi büyütüp diğer bir cafe girişiminde de tıpkı kurumsal firmalar gibi aynı renkleri ve aynı dizaynı kullanmalısınız.

Çalışma Arkadaşları Seçin

İşletmenizi en iyi derece de yürütmeniz için finansal duruma da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ne kadar elemana iş istihdamı sağlayabileceğinize bütçenize göre karar vermelisiniz. Mutfak için çalışacak, garsonluk veya kasa için elamanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunların dışında eğer mali durumunuz yeterli olacaksa finans durumuyla ilgilenecek de bilgili bir kişiyi çalıştırabilirsiniz. Çalışanlarınıza eğitimler aldırmalı ya da bu konularda deneyimli elemanlar tercih etmelisiniz. Mutfak elemanları, müşterilerin hizmetten memnun kalmasında en etkili roldür. Gerek bulaşıkta gerekse yemeklerde en önemli kısmı mutfak bölümü almaktadır. Tabii ki garsonların ve kasiyerlerin de güler yüzlü ve hoşgörülü olması da önemlidir. İnsanlar ile iletişim kurabilen kişileri tercih etmelisiniz.

Uygun Tedarikçiler Belirleyin

Bu iş için gerekli ürünleri tedarikçiler ve distribütörler aracılığı ile tedarik etmeniz gerekecektir. Uygun fiyata kaliteli ürün seçimini gerçekleştirmek için bu toptancılar ve tedarikçiler ile aranızı iyi tutmanız halinde sizlere toplu ürün alımında indirim gerçekleştirebilirler.

Uygun TedarikçilerPin
Tedarikçiler ile aranızı iyi tutmaya çalışın.

Daimi Müşteriler Kazanın

Kafeye gelebilecek devamlı müşteriler kazanın. Müşterilerin sürekli olarak sizi tercih etmelerini sağlamak için kendilerini rahat hissetmeleri adına; güler yüzlü ve samimi davranmaya özen gösterin. Müşterilerin olabildiğince cafeyi benimsemelerini sağlayın.

10 Masalık Cafenin Maliyeti Net Karı

10 tane masa ile kurulan bir cafenin maliyeti sizlere normal cafe maliyetinden daha az olacaktır. Kafe büyüdükçe maliyette artacaktır. Fakat küçük bir dükkan seçiminde hem kira açısından hem içerisi için yapılan dekorasyon açısından maliyette küçülme olacaktır. 10 Masa ile bir cafe kurmak için gerekli malzemeler ve maliyetlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

10 masa için; masaların her birini 750 TL‘den hesap edersek toplamda 7.500 TL eder.

Sandalye; Her masaya dört tane sandalye konulduğunu var sayarsak 10 masa için toplamda 40 tane sandalye gereklidir. Sandalyelerin modellerine göre değişeceğini hesap ederek bir tanesini 250 TL olarak düşündüğümüzde 40 tane sandalye 10.000 TL yapmaktadır.

Bütün bunlar için tahminen size diğer eşyaları da hesaba katarsak 100-110 m2‘lik bir dükkan yeterli olacaktır. Bunun kirası da aşağı yukarı 1.000-10.000 TL olsa dükkan maliyetinin diğer malzemeleri hariç masa sandalye ve dükkan kirasını katarak maliyeti 50.000 bin TL‘yi bulacaktır.

Cafe açmak ne kadara mal olur? araştırması yapan pek çok girişimci, farklı sermaye tutarları ile yola çıkmaktadır. Cafe açma maliyeti 10.000 TL olabileceği gibi 100.000 TL’de olabilir. İlk etapta seçtiğiniz ve kullanacağınız ürünlerin kalitesi cafe açma maliyetinizi etkileyecektir. Zamanla kafenizi büyütmek isteyeceksiniz ve işe masa sayısını arttırmakla ve menünüzü zenginleştirmekle başlayacaksınız. Kafenize olan ilgi günden güne artacağından bünyenizde hizmet verecek elemanlara da ihtiyaç duyacaksınız. Kafeniz büyüdüğünde giderleriniz artacağı gibi gelirleriniz de bir o kadar artacaktır.

10 Masalık Cafenin MaliyetiPin
10 Masalık Cafenin Maliyeti

Cafe Giderleri (Aylık ve Yıllık)

Hayalini kurduğunuz cafenin aylık ve yıllık giderleri olacaktır. İşte cafe gider listesi;

 • Her ay ödeyeceğiniz Katma Değer Vergisi ödemeleri
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz geçici vergi ödemeleri
 • Yılda bir ödemeniz gereken gelir vergisi ödemeleri
 • Bilgilendirme formu için yapılan ödeme
 • Bağ-kur’a prim ödemeleri (her ay)
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz stopaj ödemeleri
 • Yılda bir defa ödeyeceğiniz defter tasdik ödemeleri
 • Her ay ödemeniz gereken Sosyal Güvenlik Kurum ödemeleri
 • Yılda bir defa ödemeniz gereken fatura tasdik ücreti ödemesi
 • Her ay ödeyeceğiniz muhasebeci ücreti

Cafenin Sağlayacağı Aylık Kazançlar

Bir cafeden fazla kazanç sağlamak için yer ve mekan seçimini doğru yapmanız ve insanlara karşı doğru bir tutum sergilemeniz gerekmektedir. İlk açtığınız dönemlerde yeni adı duyulan bir işletme olmanızdan dolayı kazancınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. İleri ki zamanlara doğru çalışma performansınıza ve piyasa da tutunabilme durumunuza göre yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabilirsiniz. Bir kafenin aylık kazancını kesin olarak belirtemeyiz. İşleyiş ve popülerliğe göre artış veya düşüş gösterebilir. Çalışanların maaşları, yemek paraları ve sigortalarını da hesaba katarak aylık kazancınız ve kar oranınız belirlenecektir.

10 masa ve 40 sandalye ile açabileceğiniz cafe maliyeti verdiğimiz bilgilerdeki gibi olup, masa ve sandalye fiyatlarındaki fazlalık veya düşüşe göre maliyetler değişiklik gösterebilir.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti 2022 (Tekrar Düşün Zam Zam)” üzerine bir yorum
 1. Ben kendimce çok güzel bir konsept hazırladım, açacağım yerde sadece 1 tane cafe var dolayısıyla rekabet çok az eğer müşterilere kaliteli bir iş sunabilrsem kesinlikle tutacağına inanıyorum. 2 yıldır böyle bir hayalim var henüz işi fazla bilmiyorum ama iyi bir iş yapacağıma o kadar eminim ki cafenin logosunu ve reklam afişini bile hazırladım inşallah 1.5 yıl sonra buraya gelip başardım diyeceğim 🙂

  Cevapla
Yorum yapın

3