KOSGEB Kredisi

10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler (Tavsiyeler ve Evraklar)

10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler (Tavsiyeler ve Evraklar)

Cafe açmak için öncelikle düşünmeniz gereken seçeceğiniz mekanın yeri olmalıdır. Mekanı ne kadar doğru yere açarsanız kazancınız da o yönde doğru olacaktır. Cafe deyince aklınıza bir sürü fikir geliyordur eminim ki. Aklınıza bir çok dekorasyon fikri gelmekte, gözünüzde bir çok dizayn ve renkler canlanmaktadır. Bilmeniz gereken bir şey vardır ki cafe açmanın maliyeti sandığınız kadar az olmayacaktır. Bu şekilde bir işletme kurmak için baya yüklü bir sermayeye ihtiyacınız olması gerekmektedir. Yeterli sermayeniz olmadığı taktirde KOSGEB aracılığı ile de kredi alabilirsiniz. Cafe için gerekli malzemeler, dekorasyon için gerekli masa, sandalye, duvar kağıtları, masa üstü malzemeleri, mutfak için gerekli malzemeler, dekor amaçlı ışıklar ve süslendirmeler gibi birçok ürünün maliyetini ve dükkan kirasını hesap ederek bu işe girmelisiniz. Sıfırdan cafe açmanın, dekorasyon için gereken tutarın, gerekli malzemelerin maliyetlerini ve cafeden kazanabileceğiniz aylık geliri sizler için araştırdık.

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Yapılması Gerekenler

İş yeri açma seçeneğinizi cafe yönünde kullandıysanız doğru seçimi yaptınız. Günümüzün en popüler uğraşı olarak insanlar cafeleri tercih etmektedir. Özellikle gelen kış mevsimi şartlarında en çok tercih edilecek yerlerin arasında cafeler bulunmaktadır. Sevgililerin ailelerden ve akrabalardan gizlenme yeri, ergenliğe yeni geçen kız ve erkek çocukların kendini büyümüş hissedecekleri veya eşlerin hoş sohbet ve zaman geçirecekleri ve akraba veya arkadaş günlerinin yapıldığı yerler olduğundan herkesçe tercih edilen mekanlardır. Bu yüzden tasarlayacağınız cafenin konseptini ve dekorasyonunu her kesime uygun olarak tasarlamalısınız.

Cafe Açmak İstiyorum Ama Sermayem Yok!

Cafe işletmesi kurmak için bir miktar sermayeye ihtiyaç vardır. Birikmiş bir sermayeniz olmadan bu işe girmeniz pek mümkün değildir. Cafe işletmesi açmak için bankalara müracaat edebilir, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sermayesiz bu işe giren girişimcilerimiz cafe maliyet hesaplaması konusundan, başlangıçta ne kadar kredi çekmesi gerektiği hakkında fikir edinebilir. KOSGEB’in cafe destekleri hakkında bilginiz var mı? Doğru nace kodu ile KOSGEB işletme destek başvurusu yapılabilir.

Yasal İşlemler

İş yeri kurmak için ilk izlemeniz gereken adım yasal olan işlemleri ve belgeleri halletmek olmalıdır. Belediyeden iş yeri açma ruhsatı ve vergi dairesinden vergi levhası almadan dükkan açmayınız.  Aksi taktirde işletmenizi açamazsınız. Ruhsatsız çalıştırmanızı ise hiç tavsiye etmem 🙂 Yaptığınız masraf, yatırdığınız sermaye boşa gider. Vergi levhası için ve ruhsat için gerekli belgelere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yasal İşlemler

Dükkan açmak için gerekli yasal işlemler

Cafe Konsepti Belirleyin

Öncelikle açacağınız cafenin kime hitap edeceğini belirlemelisiniz. Genç kesim için aktif bir cafe mi yoksa orta yaşlar ve aileler için klasik bir cafe mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Ya da işinizi daha da büyük tutarak her iki yaş grubu için de bir cafe konsepti oluşturabilirsiniz. Bunun için uygun mekanı en doğru şekilde belirlemelisiniz.

Konsept Belirleyin

Cafe için konsept belirleyin.

Cafe Mekanını Seçin

Bir dükkan açmak için ilk olarak sıfırdan bir kurulum mu yapacağınıza yoksa daha önceden var olan ama şimdilerde kapatılmış bir cafeyi devir alabilirsiniz. Sıfırdan başlamak için bölgenizde bulunan en işlek yerde ve insan trafiğinin en fazla bulunduğu yerlerde dükkan seçimini yapmalısınız. Kafanızda tasarladığınız cafe konseptine uygun boyutlarda bir dükkan seçmelisiniz. Genç kesim için hazırlanan cafeleler biraz daha renkli ve ürün çeşitliliği olarak otantik ürünler de tercih edilmeli ve müzik seçenekleri yaşa uygun tasarlanmalıdır. Orta yaş ve aileler için ise biraz daha klasik tarzda olabilir. Şayet bir kafeyi devir alıyorsanız da bulunduğu mevkiyi iyice kontrol etmeli ve kapatılma sebeplerini tamamen araştırmadan devir işlemlerine başlamamalısınız.

Mekan Seçimi

Mekan Seçimini doğru bir şekilde yapın.

Cafenizin Dekorasyonuna Karar Verin

Konsepti belirlediniz ve dükkanı seçtiniz. Sıra içerisine yapacağınız dizayna ve dekorasyona geldi. Cafe dekorasyonunuzu konsepte uygun düzenlemelisiniz. Dükkan içi aksesuarları (bisiklet tekerleği, rengarenk şemsiyeler, yaratıcılık taşıyan otantik ışıklandırmalar, duvar kağıtları, tablolar vb.) zemin rengi, duvar rengi, masa düzeni, masa ve sandalye renkleri, menü renkleri, tabak ve bardak renkleri gibi birçok malzemeyi uyumlu bir şekilde tasarlamalısınız. Tabaklara, çay ve kahve bardaklarına kendi ambleminizi ve dükkan ismini bastırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyaya yediklerini içtiklerini atmak moda olduğu için markanızın tanıtım yapılmasına ve reklam olmanıza yardımcı olabilir. 🙂 Örnek cafe dekorasyon modellerini inceleyebilirsiniz.

 Dükkan Dekorasyonu

Dükkan dekorasyonu ilgi çekebilecek şekilde tasarlayın.

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

İşletmenizde, müşterilere sunacağınız ürün çeşitlerini ve fiyatlarını bir menü haline getirmelisiniz. Oluşturacağınız menüde dikkat etmeniz gereken her ürünün fiyatının bulunması olmalıdır. Müşterilerin size fiyat sormasını engellemek adına bu gerekli bir kuraldır. Çünkü insanlar sürekli fiyat sormaya çekinir ve akıllarında iş yeriniz adına hoş bir iz izlenim oluşmaz. Menü renklerini ve amblemlerini de dekorasyonda kullandığınız renklere göre seçmelisiniz.

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

Cafenize Gerekli Malzemeleri Alın

Dükkan ne yazık ki yalnızca dekorasyon ile bitmiyor. Üretim için ve gelen ürünlerin saklanması için birçok malzemeye ihtiyaç duyuluyor.

Mutfak için; Dondurucu, fritöz, soğuk içecek ve bozulabilecek tarzda yiyeceklerin saklanılması için soğuk dolabı, tencere, mikser, tost makinesi, kahve ve çay makineleri, fırın, tava, blender, buz makinesi, waffle makinesi, sosis makinesi, ızgara, bulaşık makinesi.

Masa üstleri için: Peçetelik, masa numaraları, aksesuarlar, tuz-karabiber ve ketçap- mayonez kabı, menü.

Kasa için: Yazar kasa, POS cihazı, adisyon ve faturalar.

Müşterilere sunum yapmak için gerekli olanlar: Tabak, bardak, çatal, kaşık, bıçak.

Genel kurulum için; masa, sandalye, teşhir dolabı, mevsimine göre dondurma dolabı, içecek dolabı, kasa masası malzemelerine ihtiyaç vardır.

Kurulum Malzemeleri

Cafe kurulumu için gerekli malzemeler.

Reklam, Tabela ve Afiş Tanıtımı

Dükkanınızı sıfırdan da açsanız devir de alsanız mutlaka açılış ve reklam yapmalısınız. Dükkanın adının, resimlerinin ve iletişim bilgilerinin bulunduğu afişler yaptırmalı ve vatandaşlara dağıtmalısınız. Açılışta kampanyalar düzenlemeli ve kendinize mevcut müşteri kitlesi oluşturmak için çalışmalar yapmalısınız. Adınızı tanıtacak renkler seçmeli, dükkanınızın iç dekorasyonunu ve tabelasını uyumlu yapmalısınız. İşlerinizi büyütüp diğer bir cafe girişiminde de tıpkı kurumsal firmalar gibi aynı renkleri ve aynı dizaynı kullanmalısınız.

Çalışma Arkadaşları Seçin

İşletmenizi en iyi derece de yürütmeniz için finansal duruma da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ne kadar elemana iş istihdamı sağlayabileceğinize bütçenize göre karar vermelisiniz. Mutfak için çalışacak, garsonluk veya kasa için elamanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunların dışında eğer mali durumunuz yeterli olacaksa finans durumuyla ilgilenecek de bilgili bir kişiyi çalıştırabilirsiniz. Çalışanlarınıza eğitimler aldırmalı ya da bu konularda deneyimli elemanlar tercih etmelisiniz. Mutfak elemanları, müşterilerin hizmetten memnun kalmasında en etkili roldür. Gerek bulaşıkta gerekse yemeklerde en önemli kısmı mutfak bölümü almaktadır. Tabii ki garsonların ve kasiyerlerin de güler yüzlü ve hoşgörülü olması da önemlidir. İnsanlar ile iletişim kurabilen kişileri tercih etmelisiniz.

Uygun Tedarikçiler Belirleyin

Bu iş için gerekli ürünleri tedarikçiler ve distribütörler aracılığı ile tedarik etmeniz gerekecektir. Uygun fiyata kaliteli ürün seçimini gerçekleştirmek için bu toptancılar ve tedarikçiler ile aranızı iyi tutmanız halinde sizlere toplu ürün alımında indirim gerçekleştirebilirler.

Uygun Tedarikçiler

Tedarikçiler ile aranızı iyi tutmaya çalışın.

Daimi Müşteriler Kazanın

Cafeye gelebilecek devamlı müşteriler kazanın. Müşterilerin sürekli olarak sizi tercih etmelerini sağlamak için kendilerini rahat hissetmeleri adına; güler yüzlü ve samimi davranmaya özen gösterin. Müşterilerin olabildiğince cafeyi benimsemelerini sağlayın.

10 Masalık Cafenin Maliyeti

10 tane masa ile kurulan bir cafenin maliyeti sizlere normal cafe maliyetinden daha az olacaktır. Cafe büyüdükçe maliyette artacaktır. Fakat küçük bir dükkan seçiminde hem kira açısından hem içerisi için yapılan dekorasyon açısından maliyette küçülme olacaktır. 10 Masa ile bir cafe kurmak için gerekli malzemeler ve maliyetlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

10 masa için; masaların her birini 400 TL‘den hesap edersek toplamda 4.000 TL eder.

Sandalye; Her masaya dört tane sandalye konulduğunu var sayarsak 10 masa için toplamda 40 tane sandalye gereklidir. Sandalyelerin modellerine göre değişeceğini hesap ederek bir tanesini 150 TL olarak düşündüğümüzde 40 tane sandalye 6.000 TL yapmaktadır.

Bütün bunlar için tahminen size diğer eşyaları da hesaba katarsak 100-110 m2‘lik bir dükkan yeterli olacaktır. Bunun kirası da aşağı yukarı 1000-1500 TL olsa dükkan maliyetinin diğer malzemeleri hariç masa sandalye ve dükkan kirasını katarak maliyeti 10,000 bin TL‘yi bulacaktır.

Diğer ürün fiyatlarını görmek için cafe maliyet hesaplaması konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

10 Masalık Cafenin Maliyeti

10 Masalık Cafenin Maliyeti

Cafe Açtıktan Sonraki Düzenli Olarak Ödeyeceğiniz Maliyetler

 • Her ay ödeyeceğiniz Katma Değer Vergisi ödemeleri
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz geçici vergi ödemeleri
 • Yılda bir ödemeniz gereken gelir vergisi ödemeleri
 • Bilgilendirme formu için yapılan ödeme
 • Bağ-kur’a prim ödemeleri (her ay)
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz stopaj ödemeleri
 • Yılda bir defa ödeyeceğiniz defter tasdik ödemeleri
 • Her ay ödemeniz gereken Sosyal Güvenlik Kurum ödemeleri
 • Yılda bir defa ödemeniz gereken fatura tasdik ücreti ödemesi
 • Her ay ödeyeceğiniz muhasebeci ücreti

Cafenin Sağlayacağı Aylık Kazançlar

Bir cafeden fazla kazanç sağlamak için yer ve mekan seçimini doğru yapmanız ve insanlara karşı doğru bir tutum sergilemeniz gerekmektedir. İlk açtığınız dönemlerde yeni adı duyulan bir işletme olmanızdan dolayı kazancınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. İleri ki zamanlara doğru çalışma performansınıza ve piyasa da tutunabilme durumunuza göre yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabilirsiniz. Bir cafenin aylık kazancını kesin olarak belirtemeyiz. İşleyiş ve popülerliğe göre artış veya düşüş gösterebilir. Çalışanların maaşları, yemek paraları ve sigortalarını da hesaba katarak aylık kazancınız ve kar oranınız belirlenecektir.

Cafe açmak için KOSGEB kredisi ve iş planı örneği isimli içeriğimizde daha önce aynı nace kodu ile başvuru yapan ve proje hazırlayan girişimcilerimizin örneklerini inceleyebilirsiniz.

10 masa ve 40 sandalye ile açabileceğiniz cafe maliyeti verdiğimiz bilgilerdeki gibi olup, masa ve sandalye fiyatlarındaki fazlalık veya düşüşe göre maliyetler değişiklik gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Yanlış bilgi vermeyin 100 metrekarelik dükkan kiraları suan da aylık 20 bin lira ile 60 binlira arasıdır 7 metre karelik dükkanı 1500 e bulamazsınız

  1. Onur dedi ki:

   Hangi ile göre hesapladın? Bence senin verdiğin yanlış.

   1. Kayhan dedi ki:

    100metre2lik dukkani sen 1500e bul ben senle 20 yillik kontrat yapicam. yukaridaki arkadasin verdigi rakamlar dogru 100m2 icin 20 bin lira kemiksiz

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!