KosgebKredisi.com

Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu (GÜNCEL)

Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu (GÜNCEL)

Kosgeb tarafından kuyumculuk, giyim mağazası, gıda alanlarında ve daha birçok alanda destek sağlanıyor. Verilen desteklerden yararlanmak için faaliyet alanlarının nace kodları arasında yer alması gerekiyor. Aynı zamanda desteklerden faydalanmak için başvuru yapılması ve kursa katılım sağlanması gerekiyor. Kosgeb’in destek sağladığı sektörler olduğu gibi desteklemediği faaliyet alanları da bulunuyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık KOSGEB tarafından sigorta acentelerine de destek verilecek. Kararın yayınlandığı gün itibariyle KOSGEB hibe verilen sektörler arasında sigorta acenteleri de ilave edildi. İşte Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu ayrıntıları.

KOSGEB SİGORTA ACENTELERİNE DESTEĞİ VE NACE KODU

Kosgeb tarafından verilecek hizmet ve desteklerden yararlanacak olan Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelere ilişkin sektörel ve bölgesel önceliklerin belirlenmesi hakkında kararda değişiklik yapılması ile sigorta acenteleri desteklenen sektörler arasına  ilave edildi. Bu kapsamda Bilim ve Sanayi Bakanlığının 323 sayılı yazısında belirtildiği üzere, 3624 sayılı kanun gereğince Bakanlar Kurulunda görüşüldü ve destek kapsamına alındı. Sigorta acenteleri de artık KOBİ sayılıyor.

Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu
Kosgeb Sigortacı Desteği

KOSGEB NACE KODLARINA SİGORTA ACENTELERİ EKLENDİ!

Bilindiği üzere KOSGEB’in bir işletmeye destek verebilmesi için, o işletmenin faaliyet kodunun KOSGEB tarafından hazırlanmış olan onaylı NACE KODU listesinde yer alması şarttır. Esnaf veya işletme hangi işi ile meşgul olursa olsun, hibe veya faizsiz kredi talebinde bulunduğunda, iş projesinde belirttiği sektör ve hibe talebinin nedeni incelenir. Eğer esnafın hizmet verdiği sektör bu kodlar içerisinde mevcut değilse desteklerden faydalanmasına izin verilmez.

Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu
KOSGEB NACE KODLARINA SİGORTA ACENTELERİ EKLENDİ!

SİGORTACILAR KOSGEB’DEN FAYDALANAMIYORDU

Sigorta ve Finans Hizmetleri alanında bir işyeri açmak isteyenler, sigorta acentesi işletenler, halen faaliyette olan işletmeleri büyütmek istediklerinde veya sıfırdan bir girişimci tarafından sigorta acentesi veya finansal hizmetlerle ilgili bir iş yeri açılmak istediğinden artık başvuru yapılabilecek ve KOSGEB tarafından bu girişimcilerimize de destek sağlanacak.

KOSGEB SİGORTA ACENTESİ NACE KODU

KOSGEB’in desteklenen sektörler listesine bahse konu Sigorta Acenteleri “K” harfi ile eklendi. Bu harfin karşılığı olan kodun açılımı şöyledir;

NACE KODUSEKTÖR ADIDestek Verilen FaaliyetKod No
KFinans ve Sigorta FaaliyetleriSigorta acentelerinin ve aracılarının faaliyetleri66.22

Yeni girişimciler ve faaliyette olan sigorta acenteleri K 66.22 koduyla KOSGEB’in kapısını çalıp kredi ve destek talebinde bulunabilecekler. Yeni girişimciler bu kod ile iş planı hazırlayıp, girişimci desteklerinden faydalanabilecekler.

Verilen Desteklere Güncelleme Geliyor!

Kendi işini kurmak isteyenler ancak yeterli sermayesi bulunmayanlar Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmaktadır. Kurum girişimcilere 65 bin TL ile 365 bin TL tamamı hibe desteği sağlamaktır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destek limitlerinde artış olmuştu. Verilecek destek kapsamında;

  • Geleneksel Girişimcilere; 65 bin TL’ye kadar,
  • İleri Girişimcilere; 365 bin TL‘ye kadar destek sağlanacaktır.

 Geleneksel Girişimciler;

Verilecek olan destekten gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilecek olup, işletmelerin başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması gereklidir. Ancak bu şekilde verilen desteklerden yararlanılabilecektir.

Kuruluş desteği olarak;

Gerçek kişilere; 5 bin TL, 

Sermaye şirketi statüsündeki işletmelere ise ; 10 bin TL destek sağlanacaktır.

Performans desteği olarak; 

İşletme sahibi birinci performans döneminde; 180- 539 gün prim yatırmış ise 5 bin TL, 540 ile 1079 gün prim yatırmış ise 10 bin TL, 1080 ve üzerinde prim günü yatırmış ise 20 bin TL destek sağlanacaktır. Kosgeb birinci ve ikinci performans dönemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İşletme sahibi ikinci performans döneminde; 360 ile 1079 gün prim yatırmış ise 5 bin TL, 1080 ile 1439 gün prim yatırmış ise 15 bin TL, 1440 ve üstü prim yatırmış ise 20 bin TL destek sağlanacaktır.

İşletme sahibi asgari prim gün sayısına ulaşmış ise engelli, genç, gazi, kadın ve şehidin birinci derece yakını olan girişimciler için her bir performans döneminde belirlenen mevcut tutarlara 5 bin TL daha eklenecektir.

İleri Girişimci Desteği

Kurulum desteği ve performans döneminde verilen destekler Geleneksel Girişimciler ile aynı oranda olmaktadır. İleri Girişimcilere Makine ve Teçhizat desteği verilmektedir;

Makine ve Teçhizat Desteği verilmekte olup; düşük orta- düşük teknoloji düzeyinde 100 bin TL, Orta yüksek teknoloji düzeyi için 200 bin TL, yüksek teknoloji düzeyi için 300 bin TL destek sağlanmaktadır.

Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu
Sigorta Acentelerine KOSGEB Kredi Desteği Nace Kodu

İleri Girişimcilere Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu için; 10 bin TL destek verilmektedir.

Sertifika desteği 5 bin lira verilmektedir. Böylelikle 370 bin liraya kadar destek alınabilmektedir.

Desteklerden yararlanmak için en yakın Kosgeb Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!