Sanal Asistanlık Nasıl Yapılır? İş İlanları Eylül 2022

Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak 2022 yılında sanal iş imkanları arasında yer alan en kazançlı işleri arasında yerini aldı. Sanal asistanlık mesleği son zamanlarda dijital ortam da para kazanmak için yapılabilecek popüler mesleklerde biri haline geldi ve gerek ek iş olarak gerekse sürekli evden çalışmak isteyen kişiler sanal asistanlık yaparak para kazanmaya çoktan başladı bile.. Sanal asistanlık için gerekli olan ekipmanları tamamlayarak, siz de binlerce insan gibi internetten kolayca para kazanabilirsiniz. Online asistanlık için şimdi sıra sizde!

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal asistanlık sizin vermiş olduğunuz yetkiler ile işlem yapan bilgi sistemidir.

Sanal Asistan İşlevi Nedir?

Sanal asistanlık akıllara geldiğinde 2 alternatif görülmektedir. Bu yöntemlerden biri, bir marka ya da firma için uzaktan çalışarak asiste etmek. Diğer yöntem ise kişisel asistanlık ofis ortamlarında ya da daha büyük şirketlerde bulunan sekreterlerin yerini alarak markaların ya da kişilerin idari sorumluluklarını yerine getirerek kişi ya da markaların günlük görevlerini yerine getirmesinde yardımcı olmaktadır.

Online Asistanlık Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin en güzel yanlarından biri olan yapay zeka sanal asistanlıkta teknolojinin sistemli bir şekilde kullanımına bağlanmıştır. Online Asistanlık Çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Marka Asistanlığı: e-Posta ve raporları takip eder, ajanda tutar, tasarım hakkında bilgi verir ve organizasyon ve planlama yapmakla sorumludur.

Kişisel Asistanlık: Nasıl çalıştığına dair planlama yapar, yazı çalışmalarını kontrol eder, mesajlaşma ve bildirim sistemlerini kontrol eder.

Sosyal Medya Asistanlığı: Gelen DM’leri kontrol eder, paylaşılan fotoğrafların yorum ve beğenilerini takip eder ve sosyal medya üzerinden gelen iş görüşmelerini planlar.

Seyahat Asistanlığı: Kişinin çıkacağı seyahatleri organize eder, kalınacak olan oteli ayarlar, gidilecek olan şehirde gezip görülecek yerleri araştırır ve tüm bunlar için iyi bir program oluşturur.

Firma Asistanlığı: Büro görevlerini düzenler, yapılacak olan toplantıları ayarlar ve günlük ofis işlerine destekçi olur.

e-Posta Asistanlığı: Firma ve şahıslara gelen e-postaları yöneterek uygun bir şekilde geri bildirim yapar.

Toplantı Asistanlığı: Yapılacak olan toplantıların nerede ve ne zaman yapılacağını planlamakla görevlidir.

Siz de sanal asistanlık yaparak para kazanabilirsiniz.

Ev Hanımları için Evde Yapılabilecek İşler (EK GELİR GARANTİLİ) hemen inceleyebilirsiniz.

Sanal Asistan Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Sanal sekreter olmak için öncelikle rahat bir ortama ihtiyacınız olacaktır. Sanal Asistan Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar aşağıdaki gibidir:

 • Kullanacağınız sabit bir telefon hattı,
 • Fotokopi makinası,
 • Faks makinası,
 • Yazıcı makinası,
 • İnternet bağlantısı,
 • Hızlı bir bilgisayar,

Bu ekipmanlar sizde bulunuyorsa kullanabilir, bulunmuyorsa temin ederek işinizi kolayca halledebilirsiniz. Sanal asistanlık yaparak nasıl ek gelir elde edeceğinizi inceleyelim;

Sanal Asistanlık Programı

Sanal asistanlık sayesinde ev ortamında çalışmanız ve kalan zaman içerisinde kendinize zaman ayırmanız mümkün olacaktır. Asiste edeceğiniz kişilere uygun programı kendinizin oluşturabilirsiniz. Bu sayede ofis ortamındaki gibi saatlerce çalışıyor olmayacaksınız. Kendinize göre ya da yapacağınız işe göre belirleyeceğiniz saat dilimleri içerisinde işlerinizi bitirerek hem ek gelir elde edebilirsiniz hem de kalan süre zarfında farklı işlerle ilgilenme fırsatınız olacaktır.

Sanal Asistanlık Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanal sekreterlik yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri asistanlığını yapacağınız şirkettir. Bazı firmalar düzenli olarak maaş ödemesi yaparken bazı firmalar ise yapmayabilir. Bu işi yaparken sigortanızın da olmasını istiyorsanız iş görüşmesinde bunu bildirmelisiniz. Sanal asistanlık yaparak para kazanmak için sizin dikkat etmeniz gereken hususları ise şu şekilde maddeleyebiliriz;

 • Size verilen çalışma saatlerini aksatmadan verimli şekilde çalışmalısınız.
 • Sizden istenen işi zamanında yapmalısınız.
 • Görevlerinizi ve sorumluluklarınızı doğru şekilde tamamlamalısınız.
 • Firma için yapacağınız telefon görüşmelerinde diksiyonunuza dikkat etmelisiniz.
 • Anlaşılır bir dil kullanarak, üslubunuzu uygun olarak seçmelisiniz.
 • İş ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve anlaşılır şekilde karşı tarafa aktarmalısınız.
 • Çalışma saatlerinizi kendinize ve işini yapacağınız kişilere göre ayarlanmalıdır.
 • Sanal asistanlık online ortamda yapılacağından, karşı tarafın sizden ne istediğini anlamalı ve çözüm bulmalısınız.
 • Yaptığınız ve yapmanız gereken işleri rapor haline getirmeli ve karşı tarafa göndermelisiniz.

Sanal asistanlık ya da diğer iş alanlarında olsun ne kadar planlı ilerlerseniz o kadar başarı elde etmiş olacaksınız. Günlük olarak yaptığınız işleri not ederek, daha planlı ve kurallı şekilde, karşı tarafa bilgilerinizi aktarabilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Online Asistanlık Yaparak İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Ek gelir elde etmek istiyorsanız yapılabilecek ek işlerin arasında dijital asistanlık gelmektedir. Yapabileceğiniz bu meslek için bilgisayar kullanabiliyor olmanız şarttır. İyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanın yanında ofis programlarını bilmeniz bu işte yapacağınız başarıyı ve daha kolay iş bulma imkanları sağlar. Bu bilgiler size daha rahat çalışma ortamı ve para kazanma yollarını açacaktır.

Sanal asistan olmak istiyorsanız tek bir işe bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bir şirketin e-postalarını kontrol ederken toplantılarını organize edebilir veya sosyal medya ortamında fenomen olan birinin sosyal medya hesaplarını da yönetebilirsiniz. Ek gelir elde etmek ya da sanal ortamda para kazanmak istiyorsanız bunları yapabilirsiniz. Kendinizi daha çok geliştirerek siz de bir şirket haline gelebilirsiniz.

Kimler Sanal Asistan Olarak Para Kazanabilir?

Ek kazanç elde etmenin yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Online yani sanal asistanlık yapmak istiyorsanız çalışacağınız ve asiste edeceğiniz kişilere göre şartlar da değişkenlik göstermektedir. Bazı firmalar üniversite mezunu, diksiyonu düzgün ve bilgisayar programlarını çok iyi bilsin istiyorken bazı firmalar ise benim hesaplarımı yönetecek ve iş yükümü hafifletecek kadar bilgisi olması yeterli diyebilir. Ancak, dikkat ve özen isteyen bir meslektir. Bilgi gizliliğine ve öneme özen gösteren herkes bu mesleği yapabilir. Ev hanımları, öğrenciler, ek gelir elde etmek isteyenler ve hatta emekliler bile bu mesleği yapabilirler. Kendilerini bu meslek üzerinde geliştirmek isteyenler için birçok firma bu alanda eğitim vermektedir.

Sanal Asistanlık Ne Kadar Para Kazandırır? (Sermayesiz Para Kazanmak)

Kişiler yapacakları online sekreterliğin tabi ki maddi getirisini merak ediyorlar. Sanal asistanlık ya da dijital asistanlık iş ilanları sitelerine başvuru yaparak CV’nizi yükleyebilir ve aylık ne kadar ücrete ne işi yapacağınızı yazabilirsiniz.

Yapacağınız işlerde haftalık günlük ya da aylık olarak ek gelir elde ederek para kazanabilirsiniz. Ortalama olarak yapacağınız işlerde haftalık 250 aylık aylık 1.000 TL para kazanabilirsiniz. Kendinize göre hatta günlük en fazla 3-4 saat çalışacağınız için birden fazla firmaya asistanlık ederek gelirinizi aylık 3.000-3.500 TL‘ye kadar yükseltebilirsiniz.

Online Asistanlık Yapmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

Sanal asistanlık yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz yakın çevrenizi kullanarak yardım alabilirsiniz. Benzer işleri yapan ya da bu işi yapacak kişi arayan firmalar ya da kişiler var mı öğrenebilirsiniz. Bu yöntem ile istediğiniz işi bulamadıysanız bu işi yapmak için sanal asistanlığını yapacağınız kişiler ile aynı şehirde yaşama zorunluluğunuz olmadığından pek çok iş ilanları sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Kariyer sitelerinden firmaların iş ilanlarını takip ederek kendinize iş bulabilmeniz mümkün.

Sanal Asistanlık İş İlanları

Sanal asistanlık yapamaya karar verdiyseniz eğer bu işi sanal olarak yapacağınız gibi sanal ortamda iş başvurusu da yapabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz pek çok online asistanlık siteleri bulunmaktadır. Bu sitelere günlük haftalık ve aylık olarak ne kadar ücrete çalışacağınızı belirterek bunların yanında hangi konu üzerinde asistanlık yapacağınıza yazarsanız eğer iş bulmanız daha kolay olacaktır. Eğer bir firmanız var ise iş yükünüzü hafifletmek istiyorsanız buradan sanal asistanınızı da bulabilirsiniz.

Sanal asistanlık iş ilanları bulunan siteler aşağıdaki gibidir:

Bu sitelere CV’nizi yükleyerek iş başvurunuzu yapabilir ve sanal asistanlık mesleğinde kariyer şansınızı yakalayabilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

2