Sanal Asistanlık Nasıl Yapılır? İş İlanları 2023

Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak, 2023 yılında sanal iş fırsatları arasında en kazançlı işler arasında yerini aldı. Sanal asistanlık mesleği, son zamanlarda dijital ortamda para kazanmak için yapılabilecek popüler mesleklerden biri haline geldi. Hem ek iş olarak evden çalışmak isteyenler hem de sürekli sanal asistanlık yaparak para kazanmaya başladılar.

Sanal asistanlık için gerekli donanımları tamamlayarak binlerce kişi gibi internetten kolayca para kazanabilirsiniz. Şimdi çevrimiçi asistanlık sırası sizde!

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal asistan, vermiş olduğunuz yetkiler ile çalışan bir bilgi sistemidir. Daha önce insanlar tarafından yapılan işleri veya hizmetleri, kullanıcılarının soru ve talepleri ile gerçekleştiren yazılımlardır.

Sanal Asistan İşlevi Nedir?

Sanal asistanlık denilince akla iki alternatif geliyor. Bu yöntemlerden biri de bir marka veya şirkete uzaktan çalışarak yardımcı olmaktır. Diğer yöntem ise kişisel asistanın ofis ortamlarında veya daha büyük şirketlerde sekreterlerin yerini alması ve markanın veya kişilerin idari sorumluluklarını yerine getirerek kişi veya markaların günlük işlerini yerine getirmesine yardımcı olmasıdır.

Online Asistanlık Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin en güzel yönlerinden biri olan yapay zeka, sanal asistanlıkta teknolojinin sistematik kullanımı ile ilişkilendirilmiştir.

Çevrimiçi yardım türleri aşağıdaki gibidir:

Marka Asistanlığı: E-postaları ve raporları takip eder, gündemi tutar, tasarım hakkında bilgi verir, organizasyon ve planlamadan sorumludur.

Kişisel Asistanlık: Nasıl çalıştığını planlar, yazma işini kontrol eder, mesajlaşma ve bildirim sistemlerini kontrol eder.

Sosyal Medya Asistanlığı: Gelen DM’leri kontrol eder, paylaşılan fotoğraflardaki yorumları ve beğenileri izler ve sosyal medya aracılığıyla iş görüşmeleri planlar..

Seyahat Asistanlığı: Kişinin seyahatlerini organize eder, konaklayacağı oteli ayarlar, şehirde gezilecek ve görülecek yerleri araştırır ve tüm bunlar için iyi bir program oluşturur.

Firma Asistanlığı: Ofis görevlerini organize eder, yaklaşan toplantıları organize eder ve günlük ofis çalışmalarını destekler.

e-Posta Asistanlığı: Şirketlere ve bireylere e-postaları yöneterek uygun geri bildirim sağlar.

Toplantı Asistanlığı: Toplantıların nerede ve ne zaman yapılacağını planlamaktan sorumludur.

Sanal asistan olarak çalışarak da para kazanabilirsiniz.

Ev Hanımları için Evde Yapılabilecek İşler (EK GELİR GARANTİLİ) hemen inceleyebilirsiniz.

Sanal Asistan Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Sanal sekreter olmak için öncelikle rahat bir ortama ihtiyacınız olacak. Sanal asistan olmak için gereken donanımlar şu şekildedir:

 • Kullanacağınız sabit bir telefon hattı
 • Fotokopi makinası
 • Faks makinası
 • Yazıcı makinası
 • İnternet bağlantısı
 • Hızlı bir bilgisayar

Bu ekipmanlara sahipseniz bunları kullanabilirsiniz, aksi takdirde temin ederek işinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Gelin birlikte sanal asistan olarak çalışarak nasıl ekstra gelir elde edebileceğinize bir göz atalım.

Sanal Asistanlık Programı

Sanal asistan sayesinde evde çalışabilecek ve kalan zamanda kendinize zaman ayırabileceksiniz. Yardım edeceğiniz kişiler için uygun programı oluşturabilirsiniz.

Bu sayede ofis ortamındaki gibi saatlerce çalışmazsınız. Kendiniz için belirlediğiniz saat dilimleri içerisinde veya yapacağınız işe göre işinizi tamamlayarak kalan sürede ek gelir elde edebilir ve farklı işlerle uğraşma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanal asistan olarak çalışırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de yardımcı olacağınız firmadır. Bazı şirketler düzenli olarak maaş öderken, bazıları ödemeyebilir. Bu işi yaparken sigorta yaptırmak istiyorsanız bunu iş görüşmesinde belirtmelisiniz.

Sanal asistan olarak çalışarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Size verilen çalışma saatlerini aksatmadan verimli şekilde çalışmalısınız.
 • Sizden istenen işi zamanında yapmalısınız.
 • Görevlerinizi ve sorumluluklarınızı doğru şekilde tamamlamalısınız.
 • Firma için yapacağınız telefon görüşmelerinde diksiyonunuza dikkat etmelisiniz.
 • Anlaşılır bir dil kullanarak, üslubunuzu uygun olarak seçmelisiniz.
 • İş ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve anlaşılır şekilde karşı tarafa aktarmalısınız.
 • Çalışma saatlerinizi kendinize ve işini yapacağınız kişilere göre ayarlanmalıdır.
 • Sanal asistanlık online olarak yapılacağı için karşı tarafın sizden ne istediğini anlamalı ve çözüm bulmalısınız.
 • Yaptığınız ve yapmanız gereken işleri rapor haline getirmeli ve karşı tarafa göndermelisiniz.

İster sanal asistanlık ister diğer iş alanlarında ne kadar ileriye dönük plan yaparsanız, o kadar başarılı olursunuz. Günlük olarak yaptığınız işleri not alarak, bilgilerinizi karşı tarafa daha planlı ve düzenli bir şekilde aktarabilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Online Asistanlık Yaparak İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Ek gelir elde etmek istiyorsanız dijital asistanlık yapılabilecek ek işler arasında yer alıyor. Bilgisayar kullanabilmek bu meslek için olmazsa olmazdır. İyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanın yanı sıra ofis programlarını bilmek size bu işte başarı ve daha kolay iş imkanları sağlayacaktır. Bu bilgiler daha rahat bir çalışma ortamı ve para kazanmanın yollarını açacaktır.

Sanal asistan olmak istiyorsanız tek bir işe bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bir şirketin e-postasını kontrol ederken, onların toplantılarını düzenleyebilir veya bir sosyal medya fenomeninin sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz. Ek gelir elde etmek veya internetten para kazanmak istiyorsanız bunları yapabilirsiniz. Siz de kendinizi daha da geliştirerek şirket olabilirsiniz.

Kimler Sanal Asistan Olarak Para Kazanabilir?

Ek gelir elde etmenin yollarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Online yani sanal asistanlık yapmak istiyorsanız birlikte çalışacağınız ve yardımcı olacağınız kişilere göre şartlar değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar üniversite mezunu olmak, iyi bir diksiyona sahip olmak ve bilgisayar programlarına hakim olmak isterken, bazı firmalar hesaplarımı yönetmek ve iş yükümü hafifletmek için yeterli bilgiye sahip olduklarını söyleyebilirler. Ancak dikkat ve özen isteyen bir meslektir.

Bilginin gizliliğine ve önemine önem veren herkes bu işi yapabilir. Ev hanımları, öğrenciler, ek gelir elde etmek isteyenler ve hatta emekliler bile bu mesleği yapabilirler. Birçok firma bu meslekte kendini geliştirmek isteyenler için bu alanda eğitimler vermektedir.

Sanal Asistanlık Ne Kadar Para Kazandırır? (Sermayesiz Para Kazanmak)

Elbette insanlar online sekreterliklerinin mali getirisini merak ediyor. Sanal asistan veya dijital asistan iş ilan sitelerine başvurarak özgeçmişinizi yükleyebilir ve aylık ücret karşılığında yapacaklarınızı yazabilirsiniz.

Haftalık, günlük veya aylık olarak işinizden ek gelir elde ederek para kazanabilirsiniz. Çalışmanız karşılığında ortalama olarak haftada 250 TL, ayda 1.000 TL kazanabilirsiniz. Hatta günde en fazla 3-4 saat çalışacağınız için birden fazla şirkete yardım ederek gelirinizi ayda 3.000-3.500 TL’ye kadar artırabilirsiniz.

Online Asistanlık Yapmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

Sanal asistan olarak çalışarak para kazanmaya karar verdiyseniz yakın çevrenizi kullanarak yardım alabilirsiniz. Benzer işleri yapan veya bu işi yapacak kişi arayan firmalar veya kişiler olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu yöntemle istediğiniz işi bulamıyorsanız, bu işi yapmak için sanal asistan olarak çalışacağınız kişilerle aynı şehirde yaşamak zorunda olmadığınız için birçok iş ilanı sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Kariyer sitelerinde yer alan firmaların iş ilanlarını takip ederek kendinize iş bulmanız mümkün.

Sanal Asistanlık İş İlanları

Sanal asistan olarak çalışmaya karar verdiyseniz bu işi sanal olarak yapabilir veya sanal ortamda iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurabileceğiniz birçok çevrimiçi asistan sitesi var. Bu sitelere günlük, haftalık ve aylık olarak ne kadar çalışacağınızı ve asistan olarak neler yapacağınızı yazarsanız iş bulmanız daha kolay olacaktır. Şirketiniz varsa ve iş yükünüzü hafifletmek istiyorsanız sanal asistanınızı burada bulabilirsiniz.

Sanal asistan iş ilanlarının olduğu siteler aşağıdaki gibidir:

CV’nizi bu sitelere yükleyerek iş başvurusunda bulunabilir ve sanal asistanlık mesleğinde kariyer yapma şansı yakalayabilirsiniz.

Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2