KosgebKredisi.com

Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar? 2022 (Avukat – Araç Satış)

01.03.2022

Noter Vekalet Ücretleri 2021 Noterde Vekaletname Verme Ücretleri 2022 yılında yeniden belirlenmiştir. Güncellenen yeni Noter vekalet ücreti ne kadar olduğunu ne kadar zam geldiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz. Her yıl noter işlemlerine zam gelmektedir. 2022 Noter vekalet ücretlerinin ve tüm noter işlemlerinin ücretleri hakkında bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar? 2022 (Avukat – Araç Satış)

Noter vekalet ücretleri 2022 yılında yapılan güncellemeler sonrasında her vekaletin türüne göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Vekalet kişilerin kendi işleri ile ilgilenemeyen kişilerin işlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir başka kişiye yetki vererek işlerinin yapılmasını sağlama işlemidir. Vekalet verme yetkisi resmi kanallar aracılığı ile verilmesi gerektiğinden vekalet verilen kişiler veren kişi yerine alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebilme yetkisine Sahip olarak kişi adına her türlü resmi işlemi kendi adına yapma yetkisini kullanarak tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Vekil olarak işlemi gerçekleştiren kişi bu işlemler için noter masraflarını karşılamak durumundadır. Verilen vekaletler birçok farklı amaç ile yapılabilir. Bu işler işyeri açma, araç satışı, arsa ve ev satışı, muhasebe işlemleri gibi konularda noter aracılığı ile vekalet vererek yapılabilecek işlemlerdir. Ancak verilen her vekalet türü için vekalet ücreti ödemesi gerekmektedir. Yapılan işlemlerin resmiliği kadar noterden vekalet verme ücreti konusu da taraflar arasında önemli bir konudur.

Vekalet Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Vekaletname kişilerin farklı bir kişiye belli durumlarda resmi işlemleri gerçekleştirebilmeleri için noter aracılığı ile verilen bir yetkidir. Belge şeklinde verilen bu belge boşanma davası, araç alım ve satımı, intikal işlemleri gibi konularda verilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için kişilerin 18 yaşından büyük olması ve herhangi bir akli kısıtlaması olmaması gereklidir. Günümüzde verilebilen vekalet çeşitleri şunlardır:

 • Genel vekaletname
 • Boşanma davası vekaletnamesi
 • Satış vaadi için verilen vekaletnameler
 • Hisse devri için verilen vekaletname
 • Tapu işlemleri vekaletnamesi
 • Tanıma ve tenfize ilişkin olarak verilen vekaletnameler
 • Şirketler tarafından verilen vekaletnameler
 • Veraset ve intikal için verilen vekaletname
 • Gayrimenkul alım ve satım vekaletnamesi
 • Tapu işlemleri vekaletnamesi
 • Vekaletnamelerin düzenlenme yeri noter kurumlarıdır.

Noterde vekalet verilerek işlem yapılabilmesi için vekil olan kişinin ve vekaletini veren kişinin T.C. kimlik numaraları bu işlemler sırasında vermeleri gereklidir. Vekalet ile gerçekleştirecek olan işlemler için vekaletin neden verildiği kişilere sorulur ve kişilerin vekalet verme amacına yönelik olarak belgeler düzenlenir. Yapılan düzenlemeler akabinde belge vekaleti veren kişiler tarafından imzalanır. Böylece vekalet yöntemi ile işlem gerçekleştirilmiş olur.

İmzalanan belgenin bir nüshası kayıt için noterde kalırken diğeri vekaleti veren kişiye teslim edilir. Kişiler sonrasında tüm evrakları gerekli kişilere vererek bu kişilerin işlemleri gerçekleştirebilirler.

Noterden vekaletname ücreti ne kadar sorusu da bu işlemleri yapmak isteyenler tarafından cevabı aranan bir başka sorudur.

Noter Vekalet Ücretleri 2022

Noter Avukata Vekaletname Verme Ücreti 192,00 Türk Lirası’dır. Bu ücret kural olarak müvekkiller tarafından karşılanmaktadır.

Noter vekalet verme ücretleri araç satış, tapu avukata vekalet verme, muhasebeciye, diploma için vekalet verme ücretleri olarak değişiklik göstermektedir. Düzenli olarak enflasyon tutarına göre güncellenen ve zam uygulanan noter vekalet ücretleri, vekaleti vereceğiniz işleme göre değişir. Muhasebeye, avukata ve araç satışına verilen vekaletin ücretleri ayrı ayrı düzenlenmiştir. 2022 yılında ihtiyacınıza en uygun şekilde tüm vekalet çeşitlerinin ücretleri aşağıda ki başlıkları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Vekalet Tip Vekalet Bedeli
Genel vekalet 550 TL – 2000 TL
Avukata vekalet verme 192 TL
Muhasebeciye vekalet verme 192 TL
Araç alım satımı içi vekalet verme 192 TL
İhtarname 150 TL – 1000 TL
Noter Vekalet Ücretleri

Araç Satış Noter Vekalet Ücreti 2022

Araç alım ve satım işlemleri noter huzurunda resmi olarak yapılan işlemlerdir. Araçların el değiştirmesi esnasında hem alıcı hem de satıcının noter huzurunda alım satım işlemini gerçekleştirmesi zorunludur. Fakat bazı nedenlerden dolayı araç alış satış işi için notere gidemeyen kişiler güvendikleri birine vekaletname vererek resmi işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirler.

İkinci el araç alım ve satımı sırasında güncel noter vekalet ücretini ödeyerek seçtiğiniz kişiye vekaletname vermelisiniz.

2022 yılının lk aylarında güncellenen noter vekaletname ücreti 192 TL’dir. Ancak araç alım ve satım işlemlerinde tek ilgili masraf kalemi vekaletname değildir. Farklı noter masraflarını da bu işlemler sırasında karşılamanız gerekmektedir.

Tapu Noter Vekalet Ücreti 2022

Her yıl binlerce ev satışının yapıldığı ve konut satışlarının patladığı emlak sektöründe de konut alım satım işlemlerinin noter huzurunda gerçekleştirilmesi gereken işlemler arasında yer aldığından, ev, arsa, arazi gibi gayrimenkulleri satın alacağınız zaman notere gidemeyen kişiler tanıdıkları kişilere vekaletname vererek bu işlemleri tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Tapu satışının gerçekleşebilmesi için genel vekaletname verilmesi önemli bir konudur. Tapu noter vekaletname ücreti bu yıl 240 TL ile 650 TL arasında rakamlardadır. Tapu işlemlerinde noter vekalet ücretleri, içeriğe göre değişir.

Avukata Vekalet Verme Noter Ücreti 2022

Avukatlarınızın sizin için resmi işlemlerde gibi işlem yapabilme hakkına sahip olmasını istiyorsanız bu kişilere vekalet vermeniz gerekmektedir. Avukata vereceğiniz vekalet noter ücreti 192 TL’dir.

Vekalet vereceğiniz kişiler her ne kadar mesleklerinde son derece profesyonel olsalar da noterden vekalet verirken vekaletname sınırlarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Verilen vekaletnamede neden verildiğine dair çok belirgin ve standart bir çerçeve çizmeniz büyük bir önem taşıyor.

Noterden Muhasebeciye Vekalet Verme Ücreti 2022

Şirket sahibi olan veya bir iş yerinin muhasebecisine bazı işlemleri rahat bir şekilde yapabilmesi vekaletname verenler noterden muhasebeciye vekalet ücretlerini aratıyor. Noterde muhasebeciye verilen vekalet ücretleri 2022 yılında 192 TL olarak belirlenmiştir.

Avukata verilen vekaletnamelerde olduğu gibi muhasebeciniz için de vermiş olduğunuz vekalette yetki sınırlarını detaylı olarak belirlemeniz son derece önemlidir.

Noter Vekalet Ücreti 2022 (Genel Vekaletname)

Noterde vekaletname işlemlerinde en yüksek bedeller genelde genel vekaletnameler için alınmaktadır. Bu ücretler 550 TL ile 1900 TL arasında değişen rakamlardır. Bu vekaletnameler verilirken kişilerin belli konularda bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Genel vekaletnameler eğer süresi belirtilmemiş ise süresiz olarak kabul edilmektedir.

Bu vekaletnamelerin iptal edilmesi gereken durumlar olduğunda ise yine aynı noterden hizmet almak gereklidir. İptal sırasında mutlaka azilname ya da iptal belgesi alınması gereklidir. Noterden alınan bu iptal belgesi mutlaka vekaleti alan kişilere gönderilmelidir. İptal sırasında da kişilerin vekaletname alırken ödedikleri ücret gibi bir bedel ödemesi gereklidir.

Diploma İçin Noter Vekalet Ücreti

Farklı illerde öğrenim görmek için giden öğrenciler diplomalarını alabilmek için okudukları şehre gitmekte zorlanabilirler. Ancak bu öğrencilerin diplomalarını okula şahsen başvuru yaparak almaları gerekmektedir. Kendi okudukları okullara gidemeyen başka şehirde yaşayan birinden diplomalarını almaları için vekalet alabilirler.

Vekalet alan öğrenci bu belgeyi okulun bulunduğu şehirde ki kişiye posta ile gönderebilir ve oradan vekaleti alan kişi diplomayı okuldan öğrenci adına alabilir. En kolay alınan vekalet türleri arasında yer almaktadır. Bu vekaleti alabilmek için birtakım belgeleri hazırlamış olmanız gereklidir. Diploma almak için vekalet ücreti 2022 yılında 140 TL ile 170 TL arasında değişmektedir. Diploma için noter vekalet ücretleri bu şekilde belirlenmiştir.

Noterden Vekaletname Nasıl Verilir?

Kişiler avukatlarına ya da güvendikleri kişilere noter huzurunda yetki vererek işlemlerin yapılmasını hızlandırabilirler. Noter huzurunda verilen bu işlemlere vekaletname verme denir. Resmi bir işlem olduğundan bu işlemin yapılabilmesi için kişilerin kısıtlı olmaması ve 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Bu işlemler için kişilerin mutlaka notere kadar gitmesi ve evrakları bizzat kendisinin imzalaması gereklidir. Ancak belli gerekçeler sunularak notere gitmeden de vekalet alınabilmektedir.

Bu gerekçelerin başında kişilerin ağır bir rahatsızlığının bulunması gelmektedir. Kişiler engelli bir hasta ise ya da yatalak durumda ise noter personeli eve kadar hizmet vererek gerekli imzaları bu kişilerden almaktadır. Kişiler eğer hastanede yatıyor ise yine aynı şekilde noter personelinin vekaleti verecek olan kişinin yanına gitmesi sağlanmalıdır.

Bir diğer gerekçe ise kişilerin cezaevlerinde bulunmasıdır. Eğer cezaevinde tutuklu olarak bulunuyorsa noter memuru cezaevine giderek gerekli kişilerden imza alır ve vekalet verme işlemi tamamlanır. Aksi halde kişiler notere gitmeden vekaletname alabilme şansına sahip değildir.

Vekaletname İçin Gerekli Belgeler

Vekalet için gerekli belgelerin eksiksiz olması işlemi gerçekleştirmek için en önemli konulardan biridir. Belgeleri eksik olanların vekalet ile işlem yapabilmeleri mümkün olmayacağından bir başkasına vekalet vermeyi düşünüyorsanız şu belgeleri yanınızda bulundurmanız gereklidir:

 • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı (T.C Kimlik Numarası olmalı)
 • Vekaleti alacak olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • 2 tane fotoğraf (son 6 ay içerisinde)
 • Tapu bilgileri (gayrimenkul satışlarında istenir)
 • Ruhsat bilgileri (Araç satışında istenilen istenir.)
 • Bu evraklar eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra bulunduğunuz yerde ki noterden vekaletname işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca interaktif olarak sunulan noter işlemleri ve bu işlemlerin uygulanmasına yönelik açılan Turkiye.gov.tr noter birliği sayfasına da giriş yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan işlemlerin ve vekalet sorgulamasının internetten yapılabilmektedir.

Noter vekalet ücretleri için yeniden güncelleme yapıldığında kosgebkredisi.com olarak yeni ücretleri ile içerik güncellenecektir. Güncel noter vekalet ücretleri için sitemizi takip edebilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!