Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar? 2022 (Avukat – Araç Satış)

2022 yılında yapılan güncellemelerden sonra noter vekâlet ücretlerinin her bir vekalet türüne göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Vekaletname, kendi işine bakamayacak durumda olan kişilerin başka bir kişiye işlerini yürütmesi için yetki vererek işlerini yaptırmalarını sağlama sürecidir. Vekâlet verme yetkisinin resmi kanallardan verilmesi gerektiğinden vekâlet verilen kişiler, satın alma işlemini gerçekleştirme yetkisine sahip olarak kişi adına her türlü resmi işlem yapma yetkisini kullanarak ve vekalet verenin yerine satış işlemleri gibi tüm işlemleri yapabilirler.

İşlemi vekil sıfatıyla gerçekleştiren kişi, bu işlemlere ilişkin noter masraflarını karşılamak zorundadır. Vekaletname birçok farklı amaç için yapılabilir. İşyeri açma, araç satışı, arsa ve konut satışı, muhasebe işlemleri gibi konularda noter kanalıyla vekaletname verilerek yapılabilecek işlemlerdir. Ancak her bir vekaletname türü için bir vekalet ücreti ödenmesi gerekmektedir. Noter vekalet ücreti, işlemlerin formalitesi kadar taraflar arasında önemli bir konudur.

Vekalet Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Vekaletname, belirli durumlarda resmi işlemleri yapmak için noter aracılığıyla farklı bir kişiye verilen yetkidir. Evrak şeklinde verilen bu belge boşanma davası, araç alım satımı, devir işlemleri gibi konularda verilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması ve herhangi bir zihinsel engelinin bulunmaması gerekmektedir. Bugün verilebilecek vekalet türleri şunlardır:

 • Genel vekaletname
 • Boşanma davası vekaletnamesi
 • Satış vaadi için verilen vekaletnameler
 • Hisse devri için verilen vekaletname
 • Tapu işlemleri vekaletnamesi
 • Tanıma ve tenfize ilişkin olarak verilen vekaletnameler
 • Şirketler tarafından verilen vekaletnameler
 • Veraset ve intikal için verilen vekaletname
 • Gayrimenkul alım ve satım vekaletnamesi
 • Tapu işlemleri vekaletnamesi
 • Vekaletnamelerin düzenlenme yeri noter kurumlarıdır.

Noterde vekaletname vererek işlem yapılabilmesi için vekil olan ve vekâlet verenin Bu işlemler sırasında kimlik numarasını vermelidir. Vekâletname ile yapılacak işlemler için kişilere vekâlet verme sebepleri sorulur ve vekâlet verilmesi amacıyla belgeler hazırlanır. Yapılan düzenlemelerin ardından vekaletname veren kişiler tarafından belge imzalanır. Böylece işlem proxy yöntemi ile gerçekleştirilir.

İmzalı belgenin bir nüshası noterde tescil için kalır, diğeri vekalet veren kişiye teslim edilir. Daha sonra kişiler tüm belgeleri gerekli kişilere verebilir ve bu kişilerin işlemlerini gerçekleştirebilir.

Noterden vekalet ücreti ne kadardır sorusu bu işlemleri yapmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer sorudur.

Noter Vekalet Ücretleri 2022

Noter Avukata Vekalet Verme Ücreti 192,00 Türk Lirasıdır. Kural olarak, bu ücret müşteriler tarafından ödenir.

Noter vekalet ücretleri araç satışları, tapu vekilleri, muhasebeciler ve diplomalar olarak değişiklik göstermektedir. Enflasyon tutarına göre düzenli olarak güncellenen ve artırılan noter vekalet ücretleri, vekile vereceğiniz işleme göre değişiklik göstermektedir.

Muhasebe, avukat ve araç satışlarına verilen vekâlet ücretleri ayrı ayrı düzenlenir. Her türlü vekalet ücretini 2022 yılı ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde aşağıdaki başlıkları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Vekalet Tip Vekalet Bedeli
Genel vekalet 550 TL – 2000 TL
Noterde Avukata vekalet verme 192 TL
Noterde Muhasebeciye vekalet verme 192 TL
Noterde Araç alım satımı içi vekalet verme 192 TL
İhtarname 155 TL – 1000 TL
Noter Vekalet Ücretleri

Araç Satış Noter Vekalet Ücreti 2022

Araç alım satım işlemleri resmi olarak noter huzurunda yapılır. Araç değişimi sırasında hem alıcı hem de satıcının noter huzurunda işlemi gerçekleştirmesi zorunludur. Ancak herhangi bir nedenle araç alım satımı için notere gidemeyen kişiler güvendikleri birine vekaletname vererek resmi işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirler.

İkinci el araç alım satımı sırasında mevcut noter vekâlet ücretini ödemeniz ve seçtiğiniz kişiye vekaletname vermeniz gerekmektedir.

2022 yılının ilk aylarında güncellenen noter vekâlet ücreti 192 TL’dir. Ancak araç alım satım işlemlerinde vekaletname ilgili tek gider kalemi değildir. Bu işlemler sırasında farklı noter masraflarını karşılamanız gerekir.

Tapu Noter Vekalet Ücreti 2022

Her yıl binlerce konutun satıldığı ve konut satışlarının patladığı gayrimenkul sektöründe, konut alım satım işlemleri noter huzurunda yapılması gereken işlemler arasında yer alıyor, dolayısıyla konut gibi gayrimenkul satın aldığınızda , arsa ve arsa, notere gidemeyen kişiler bu işlemleri tamamlamaları için tanıdıkları kişilere vekaletname verebilirler.

Tapu satışının gerçekleşmesi için genel vekaletname verilmesi önemli bir husustur. Tapu noter vekalet ücreti bu yıl 240 TL ile 650 TL arasında değişiyor. Tapu işlemlerinde noter vekalet ücretleri içeriğe göre değişmektedir.

Avukata Vekalet Verme Noter Ücreti 2022

Avukatlarınızın resmi işlemlerde olduğu gibi sizin adınıza hareket etme hakkına sahip olmasını istiyorsanız bu kişilere vekalet vermeniz gerekmektedir. Avukata vereceğiniz avukat için noter ücreti 192 TL’dir.

Vekalet vereceğiniz kişiler mesleklerinde son derece profesyonel olsalar da noterden vekalet verirken vekaletnamenin sınırlarını çok iyi bilmelisiniz. Vekaletnamenin neden verildiğine dair çok net ve standart bir çerçeve çizmeniz büyük önem taşımaktadır.

Noterden Muhasebeciye Vekalet Verme Ücreti 2022

Şirket sahibi olanlar veya işyeri muhasebecisine vekâlet verenler noterden muhasebeciye vekâlet ücreti talep etmektedirler. Noterde muhasebeciye verilen vekâlet ücreti 2022 yılında 192 TL olarak belirlenmiştir.

Avukata verilen vekaletnamede olduğu gibi, verdiğiniz vekaletnamede de muhasebecinizin yetki sınırlarını detaylı olarak belirlemesi son derece önemlidir.

Noter Vekalet Ücreti 2022 (Genel Vekaletname)

Noter vekâlet işlemlerinde genel olarak vekâlet için en yüksek harçlar alınır. Bu ücretler 550 TL ile 1.900 TL arasında değişmektedir. Kişilerin bu vekaletleri verirken belirli konularda bilgi sahibi olmaları son derece önemlidir. Süresi belirtilmediği takdirde genel vekâletnameler süresiz olarak kabul edilir.

Bu vekâletnamelerin kaldırılması gereken durumlarda aynı noterden tebligat alınması gerekir. İptal anında mutlaka işten çıkarma veya iptal belgesi alınması gerekmektedir. Noterden alınan bu iptal belgesinin vekalet verilen kişilere gönderilmesi gerekmektedir. İptal anında kişinin vekalet alırken ödediği ücret gibi bir ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Diploma İçin Noter Vekalet Ücreti

Farklı şehirlerde okumak için giden öğrenciler, diplomalarını almak için okudukları şehre gitmekte zorlanabilirler. Ancak bu öğrencilerin diplomalarını okula bizzat başvurarak almaları gerekmektedir. Diplomalarını almak için kendi okullarına gidemeyen başka bir şehirde yaşayan birinden vekaletname alabilirler.

Vekaletname alan öğrenci bu belgeyi okulun bulunduğu ildeki kişiye gönderebilir, vekaletname alan kişi de diplomayı öğrenci adına okuldan teslim alabilir. Alınması en kolay vekaletname türlerinden biridir. Bu vekaleti alabilmek için bazı evrakları hazırlamış olmanız gerekmektedir. Diploma almak için vekalet ücreti 2022 yılında 140 TL ile 170 TL arasında değişmektedir. Diploma için noter vekâlet ücreti bu şekilde belirlenmektedir.

Noterden Vekaletname Nasıl Verilir?

Kişiler, noter huzurunda avukatlarını veya güvendikleri kişileri yetkilendirerek işlemleri hızlandırabilirler. Noter huzurunda verilen bu işlemlere vekâlet denir. Resmi bir işlem olduğu için bu işlemin yapılabilmesi için kişilerin kısıtlanmaması ve 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu işlemler için kişilerin notere giderek evrakları bizzat imzalaması gerekmektedir. Ancak, belirli sebepler sunularak notere gitmeden vekaletname alınabilir.

Bu sebeplerden biri de insanların ciddi bir hastalığa sahip olmalarıdır. Kişilerin engelli veya yatalak olması durumunda, noter görevlileri eve hizmet verir ve bu kişilerden gerekli imzaları alır. Hastanede kişiler varsa noter personelinin de aynı şekilde vekâlet verecek kişiye gitmesi sağlanmalıdır.

Bir diğer sebep de insanların hapishanelerde olmasıdır. Cezaevinde tutuklu ise noter cezaevine giderek gerekli kişilerden imza alır ve vekalet verme süreci tamamlanır. Aksi halde kişilerin notere gitmeden vekalet alma şansı yoktur.

Vekaletname İçin Gerekli Belgeler

Vekaletname için gerekli belgelerin eksiksiz olması işlemin gerçekleştirilebilmesi için en önemli konulardan biridir. Belgesi eksik olanların vekaleten hareket etmeleri mümkün olmayacağından başkasına vekalet vermeyi düşünüyorsanız aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir:

 • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı (T.C Kimlik Numarası olmalı)
 • Vekaleti alacak olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • 2 tane fotoğraf (son 6 ay içerisinde)
 • Tapu bilgileri (gayrimenkul satışlarında istenir)
 • Ruhsat bilgileri (Araç satışında istenilen istenir.)
 • Bu evraklar eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra bulunduğunuz yerde ki noterden vekaletname işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca interaktif noter işlemleri ve bu işlemlerin uygulanması için açılan Türkiye.gov.tr ​​noter sayfasına da ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan işlemler ve vekalet sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir.

Noter vekalet ücretleri tekrar güncellendiğinde yeni ücretler ile içerik güncellenecektir. Güncel noter vekalet ücretleri için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1