KosgebKredisi.com

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2022 (Sgk Destekli)

Özel ve Devlet hastanelerinin fizik tedavi ve seans ücretlerini araştırdık. Bu yazımızda devlet hastanelerinde SGK anlaşmalı, özel hastanelerde fizik tedavi ücretleri, fizik tedavi seans ücretleri ne kadar öğrenebilirsiniz.

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2022 (Sgk Destekli)

Fizik tedavi ücretlerini devlet ve özel hastaneler için iki ayrı tarife tarafından yürütülmektedir. Özel yada devlet hastanelerinde bel, kalça, diz, ayak, bacak, sırt, boyun, kol, omuz gibi hangi bölgeden fizik tedavi uygulaması hizmeti almak istiyorsanız, hizmeti alacağınız merkezleri belirlemelisiniz. Fizik tedavi uygulaması için en uygun tedavi uygulayan merkez ve hastaneleri tercih etmelisiniz. Bizlerde sizler için Fizik Tedavi ücretleri 2022 yılında güncel rakamları, Özel hastanelerde fizik tedavi ücretlerini, süresini, SGK’nın bu uygulamayı karşılayıp karşılamadığını araştırdık. 2022 yılı güncel fiyat listesini görebilirsiniz.

Fizik Tedavi Nedir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde özellikle yoğun olarak bel, diz, bacak, sırt ve boyun gibi bölgelerde ağrı ve sızı gibi farklı sebeplerden dolayı ağrı çekenler için önerilen tedavilere fizik tedavi denmektedir. Doktorlar tarafından ağrılar için önerilen fizik tedavi uygulamaları hastalara 30 ila 60 dakika aralığında bölgesel ağrı ve acıyı dindirmek amacıyla uygulanan terapidir. Yaralanma ve kırık sonrasında  iyileşme süresini hızlandırma, kasların çalıştırılarak güçlendirilmesi ve işlevlerini geri kazandırılması amacıyla çeşitli egzersizler ile hastaya uygulanana fizik tedavi fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır. Tedavi almak isteyenler fizik tedavi seans ücreti öderler.

SGK Özel Hastane Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar mı?

Bel, sırt, kol, bacak gibi vücudunda herhangi bir bölgesinde ağrı çeken hastalarda, SGK tarafından tedavi masrafların karşılanabilmesi için hastanın raporlu olması gereklidir. Ayrıca, hastanın durumu ve seans sayısı da dikkate alınır. Özel hastanelerde fizik tedavinin SGK karşılanabilmesi için gerekli şartları ise şunlar olacaktır:

 • Tedavi süresi 30 seansa kadar olmalıdır.
 • 30 seans üzerinde 60 seansı geçen tedavilerde rapor süresi dikkate alınır ve doktor raporu süresiz verirse fizik tedavi alınmaya devam edilebilir.
 • Doktor raporu alındıktan sonra 15 gün içinde tedaviye başlanması gereklidir. Başlanmaması halinde raporun yenilenmesi gerekir.
 • Tedavi eğer 60 seansı geçerse tedaviye devam edilebilmesi için rapor süresine bakılır. Doktor raporunun düzenli olarak yenilenmesi ile fizik tedavi alınmaya devam edilebilir.
 • Engel durumlarında süresiz doktor raporu alınacağından tedaviler SGK tarafından ömür boyu karşılanacaktır.
 • Fizik tedavi de refakatçilerin de masrafları karşılanmaktadır
 • Bir kişi vücudunda bir bölgede 30 seansa kadar, birden fazla bölge içinde en fazla 60 seans tedavi görebilir bundan fazla seans uygulamalarında ise kişi tarafından ödeme yapılır.

SGK Tarafından Karşılanmayan Fizik Tedavi Ücretleri

Fizik tedavi alacak vatandaşlar sigortaya tabi değilse bireysel olarak yapacakları fizik tedavi talepleri, SSK tarafından karşılanmayacaktır. Sigorta tarafından karşılanması halinde bir kişi günde sadece bir seans fizik tedavi alabilir.

 • Sigortalı olmayanların ücretleri karşılanmaz. Art arda verilen tedavilere hasta 5 iş günü boyunca katılım göstermezse verilen doktor raporu iptal olacağından, peş peşe günlerde verilen tedavilere gidilmesi gereklidir.
 • Rapor iptal edilirse SSK tedavi ücretini ödemeyecektir.
 • . Engellilerin, yaşlıların refakate ihtiyaç duyan kişilerin refakatçi ücretleri raporda doktor tarafından belirtilmesi durumunda karşılanacaktır. Kaplıca tedavilerinde gündeliklerin, refakatçilerin ücretlerinin de karşılanabilmesi için doktor raporunda kişiler belirtilmelidir. Doktor raporunda refakatçi olarak kimse belirtilmediyse ödemeler tek kişilik yapılacaktır.
 • Evde fizik tedavi ücretleri de SGK tarafından karşılanmaz.
 • Özel hastanelerde tedavi gören hastalarında masrafları devlet tarafından karşılanır ancak özel hastanelerde alınan katkı payı ödemelerinin yapılması gerekir.

SGK Fizik Tedavi Yönetmeliği 2022

SGK’nın fizik tedavi rehabilitasyon hizmeti için Fizik tedavi ücretlerinin ne kadar yapılacağına dair tüm detaylar, hangi şartlarda ödeme yapılıp yapılmayacağı SUT Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında belirlenir. SUT tebliğinde yer alan SGK fizik tedavi masrafları da zaman içinde değişecektir. SUT tebliği kapsamında fizik tedavi ücretleri en son 11.09.2018 tarihinden güncellenmiştir. Bu tarihten itibaren en son güncel hali olarak bu tebliğe yer alan bilgileri sizler için paylaşacağız.

Fizik tedavi hizmeti sunan bir çok kliniğin, rehabilitasyon merkezlerinin ve hastanelerin devletle anlaşması bulunur. Fizik tedavi önerilen tanı konulan hastalar kurumdan sağlık raporu alır ve koşulları sağlarsa devlet tarafından masrafları karşılanır.

SGK tarafından ödemelerin yapılabilmesi için en önem koşul ise;

 • 31 -60 seansa kadar alınacak tedavilerin raporunun en az 1 fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından verilmesi,
 • 60 seans ve 60 seans  sonrasında tedavilerin karşılanabilmesi için kuruldan rapor alınmalıdır.

SGK’nın Fizik Tedavi Ücretlerine Yaptığı Son Düzenleme (GÜNCEL)

2022 yılında SUT taslağında SGK tarafından fizik tedavi uygulamaları gruplara ayrılarak verilmesi yönünde güncelleme ve yeni düzenleme yapılmıştır. Hastaların alacakları fizik tedaviler A, B, C ve D diye gruplandırıp her grubun ücreti ayrı seans başına ücretlendirmeye tabi olacaktır. Her gruptan ise 85 TL ve 20 TL. arasında ücret alınacaktır.

Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi 2022 fizik tedavi ücret tablosu:

 KODU FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON  ÜCRET
SP915030Fizik tedavi ve rehabilitasyon D GrubuEK-4 Listesi D grubunda yer alan hastalıklar için 26 TL
SP915031Fizik tedavi ve rehabilitasyon C GrubuEK-4  Listesi C grubunda yer alan hastalıklar için 49 TL
SP915032Fizik tedavi ve rehabilitasyon B GrubuEK-4 Listesi B grubunda yer alan hastalıklar için 145 TL
SP915033Fizik tedavi ve rehabilitasyon A GrubuEK-4 Listesi A grubunda yer alan hastalıklar için 221 TL
SP915040Spor yaralanmalarında rehabilitasyon uygulamaları96 TL
SP915045Kronik Hastalıklarda egzersiz tedavisi uygulama33 TL
Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesine göre fizik tedavi ücretleri

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tanı Listesi için tıklayınız.

Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2022

Uygulama Tebliği kapsamında 2022 yılında güncellenme gelmiştir. Gelen güncelleme ile beraber gruplara ayrılarak nitelendirilen vücut rahatsızlıkları, tedavilerin yoğunluğuna bağlı olarak daha uygun ücretlere indirildi. En çok tedavi alınan vücut bölümü için ücretler genellikle D grubu, diğer gruplara oran ile daha sık karşılaşılan rahatsızlıklar olarak en düşük ücreti 20 TL, SGK tarafından ödenmesi belirlendi. A gurunda yer alan bel çevresi ve bununla beraber nörolojik rahatsızlıkları 2022 yılında ise 85 TL olarak güncellendi.

Özel Hastane fizik tedavi seans ücretleri; Özel hastanelerde gerçekleştirilen doktor muayenesi 150 -200 TL iken, fizik tedaviler için seans ücreti 90 – 120 TL arasında değişebilmektedir.

Özel Hastane Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2022

Özel hastanelerde gerçekleştirilen fizik tedaviler için seans ücreti 90-300 TL arasında değişebilmektedir.

Özel hastanelerde fizik tedavi seans ücreti ise diğer kurumlara, yaşadığınız şehirlere göre de farklılık gösterecektir. Fizik tedavi sürenizi fizyoterapistler belirler.

 • Fizik tedavi süreci genellikle 45 ve 90 dakika arasında olur.
 • SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ise daha uygun fiyatlara tedavi olabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2022

Özel hastanelerde fizik tedavi ücretleri alınmaktadır. Özel hastanelerde uygulanan fizik tedaviler her hastaneye ve uygulanacak işleme göre değişir. SGK kapsamında belirli şartları taşıyan tedaviler için SGK ücretin bir kısmını karşılamaktadır. Özel hastanelerde fizik tedavi ücreti olarak 100 TL ve 300 TL aralığında ücret ödeyebilir ve tedavi olabilirsiniz. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde ödenen ücretlerde indirim uygulanmaktadır. SGK fizik tedavi ücretleri 2022 şartlarına uygun ise indirim sağlanır.

Şartlara uymayan hastaların özel hastanede gördüğü tedavi masraflarını sigorta karşılamayabilir. Buna göre:

 • GSS prim borcu olan vatandaşlar,
 • Sigortasız olan bireyler,
 • Yeşil kartı olmayanlar,
 • Sağlık raporlarında yer alan seanslara katılım sağlanmadığında,
 • Bir gün içerisinde ikinci tedavi seans tutarları da SGK kapsamına girmez.
 • Hastanın süresi biten sağlık raporu güncellenmemiş ise kurum ve hastanelerde sgk bir ödeme sağlamaz.

Bu şartları sağlamayan kişiler sigortanın sağladığı ücret indiriminden yararlanamazlar.

Ayrıca, ülke genelinde tedavi uygulayan özel hastaneleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini ve diğer kurumların adreslerini aşağıdaki haritada bulabilirsiniz.

Bunlarla birlikte Özel Hastanelere giderek tedavi olan SGK’lı bireyler aşağıda listelediğimiz uygulamaları yaptırması halinde, Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri için %10 oranında bir fiyat indirimine tabii olabilirler. SGK ile anlaşmalı uygulamalar;

 • Boyun, sırt, bel rahatsızlıkları
 • Nörolojik yaralanmalar
 • Kireçlenme ve osteoporoz tedavisi
 • Felç durumu
 • Romatizma durumundaki rahatsızlıklar
 • Ameliyattan sonraki destek tedavi uygulaması
 • Bağ yaralanmaları veya kopma durumu

Bu rahatsızlıkları olan bireyler tedavi sürecinde özel hastaneleri tercih eder ise SGK’lı olarak daha uygun ücretler ödeyebilmektedir.

Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi Ücretli mi?

SGK’nın mevzuatta belirtilen bazı şartlarını taşıyan kişiler fizik tedavi işlemlerini devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırabilirler. Eğer hasta 30 seanstan fazla tedavi görecek ise sağlık kurulundan raporu olması gerekir. Devlet hastanelerinde gerekli şartları taşıyan ve sigortalı olan hastalar fizik tedavilerini ücretsiz olarak olabilirler.

Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ücretleri

Devlet Hastanelerinde SGK’dan sağlık sigortası olmayan kişiler tedavi görebilmek için para ödemelidir. Ayrıca fizik tedavi için şartların karşılanmadığı durumlarda da hastalar kendi ücretlerini ödemekle yükümlüdür. Bu kapsamda bir devlet hastanesinde muayene için 50 ile 60 TL arasında bir ücret ödenir. Sonrasında fizik tedavi ücretleri ödenebilir.

Sgk Anlaşmalı Fizik Tedavi Uygulamaları

2022 yılından SGK ile anlaşmalı fizik tedavi uygulamaları aşağıdaki hastalıklar için uygulanır:

 • Kırık sekelleri tedavisi
 • Bel ve boyun fıtığı tedavisi
 • Kireçlenme tedavisi
 • Kemik erimesi (Osteoporoz) tedavisi
 • Eklem yaralanması
 • Bağ yaralanması
 • Spastik çocuklara destek tedavisi
 • Boyun, sırt ve bel ağrısı tedavisi
 • Kas spazmı ve yaralanmaları
 • Felçler
 • Sinir yaralanmaları
 • Ameliyat sonrası destek tedavisi
 • Romatizma tedavisi
 • Ortez uygulamaları atel ve yardımcı cihazlar ile boyunluk ve korse vb. gibi tedaviler SGK ile anlaşmalı fizik tedavi uygulamalarıdır.

Fizik Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Fizyoterapist doktorunuzun belirlediği program dahilinde tedavi süreniz farklılık gösterebilir. Genel olarak 45 dakika ve 1 saat kadar sürmektedir. Hastalığınızın durumuna göre 15 ve 30 gün arasında tedavi günleri belirlenir. Seans günü durumunuza göre de değişebilir.

Fizik Tedavi SGK Anlaşmalı Hastaneler

Fizyoterapi ücretleri 2022 yılında İstanbul, Ankara, Antalya ve diğer illerde değişmektedir.

İstanbul’ da SGK ile anlaşmalı ücret almayan ve diğer fizik tedavi hastanelerin iletişim adresleri telefon numaraları ;

 • Rts Renal
 • Remer
 • Özel Asya 
 • Rehamer 0212 693 42 42
 • Erenköy
 • Özel Pemedindik
 • Atafiz
 • Natal 
 • Suadiye Sportomed
 • Ftorm
 • Pozitif
 • Ataşehir fizik tedavi
 • Fizikom
 • Di- Med
 • Tform
 • Özel Refleks tıp 90 212 497 01 01
 • Fizyomer
 • Fizyorom 0212 543 42 43
 • Özel İstanbul Tıp merkezi
 • Bakırköy Fizik tedavi 0 (507) 403 57 26
 • NP İstanbul 0212 633 0 633
 • Özel Esencan hastanesi 444 0 212
 • Rumeli Hospital 444 89 79 / 0 212 580 86 86
 • Medical park
 • Medipol 444 70 44
 • Asya Fizik 0533 063 66 33
 • Romatem
 • Marmara Evde fizik iletişim: 0216 334 50 89
 • Kolan hastanesi iletişim: 444 1 443

SGK Fizik Tedavi Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fizik Tedavi Hakkı Sorgulama işlemleri online olarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Hak sorgulaması yapmak isteyenler TC kimlik numarası ve geçerli şifresi ile e-devlet kapısı üzerinden SGK tedavi bilgileri sorgulama ekranı üzerinden sorgulama işlemleri gerçekleştirebilirler. Hemen buradan tüm bilgileri yazıp  bilgilerinizin güncel halini görüntüleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yeni nesil diş implantı dedi ki:

  dişe implant

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.