KOSGEB Hibeleri

Maske Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Maske Takmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan korona virüs sebebi ile bir çok önlem getirilmiştir. Bu önlemler insan sağlığını korumak ve vaka sayısının önüne geçmek için alınan önlemlerdir. Bu önlemlerden biri de maske takmaktır. Bizlerde sizin için maske takmama cezası ne kadar, maske cezası indirimi ve itiraz, nereye ödenir, kanun maddesi, iptali nasıl yapılır ve e-Devletten ceza sorgulama, nasıl ödenir, ödenmeyince haciz gelir mi, itiraz nereye yapılır, alınacak önlemler nelerdir? araştırdık.

Maske Cezası Ne Kadar?

Maske takmama cezası 900,00 TL. olarak belirlenmiştir. Korona virüs sebebi ile maske zorunluluğu bazı şehirlerde ortaya çıkmıştı. Ancak, vaka sayılarının atması ile 81 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı ortaya çıkmıştır.” Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘ nun 282. maddesi uyarınca” 675,00 TL.’den 900,00 TL.‘ ye çıkarılmıştır. Yazımızın devamında, cezayı sorgulamak için devam ediniz. Ülke genelinde meskenler haricinde tüm alanlarda cadde, sokak, park, kamuya açık alanlar, sahiller, piknik alanları, toplu ulaşım araçları, iş yerleri ve fabrikalarda dahil olmak üzere her vatandaş takmak zorundadır.

Sorgulama Nasıl Yapılır? (e-Devlet Maske Cezası)

Maske cezası sorgulama işlemi için e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapmanız veya internet vergi dairesi kullanıcı kaydının bulunması yeterli olacaktır. İnteraktif vergi dairesi yerine bir diğer yapabileceğiniz şey ise vergi dairelerine giderek de giriş bilgileriniz ile maske cezası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Maske Takmama Cezası Affı

Koronavirüs ile mücadelede kesilen maske takmama ve sokağa çıkma cezalarının yapılandırılıp yapılandırılmayacağını merak eden vatandaşlarımız için yaptığımız araştırma da;

Maske takmamanın cezası 900 TL’dir. Sokağa çıkama kısıtlamasına uymama cezası ise 3 bin 150 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu olan cezaların 15 gün içinde tebliğ eden makama ödenmesi halinde, %25 indirim hakkı bulunmaktadır. Bu tebliğden itibaren 1 ay içerisinde makamdan taksit talebinde bulunabilirsiniz. Taksit kararı makamın takdirine bağlıdır.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar? Nereye Ödenir?

Maske takmama cezalarında sıkı önlemler alınmaya devam ediliyor. Cezası nereye ödenir, nereden öğrenilir yukarıda belirttiğimiz e-Devlet sisteminde cezanızı sorguladıktan sonra Vergi dairesi tarafından borç bilgileri arasında gözükmekte olup, banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Dilerseniz size en yakın vergi dairesine giderek dilerseniz buradan sorgulatarak ödeme yapabilirsiniz.

  • Eğer indirimli olarak ödemek isterseniz. olarak 15 gün içerisinde maske cezanızı öderseniz maske takmama cezası indiriminden yararlanabilir ve  675,00 TL. indirim ile borcunuzu ödeyebilirsiniz.
  • 1 ay içerisinde kuruma başvurarak taksitlendirme yolu 4 eşit taksit avantajı  ile de ödeme sağlayabilirsiniz.
  • Kredi kartınız ile size ait olan bilgileri girerek ödemenizi nakit veya taksit avantajları ile ödeyebilirsiniz. Nakit olarak 15 günlük süreyi geçirmiş bir vatandaş ise 900,00 TL. ödeyerek cezasını kapatabilir.

Nerelerde Maske Takma Zorunluluğu Var?

Pandemi nedeni ile alınan tedbirlerde yeni bir uygulama ile ülke genelinde kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanları, toplu taşıma araçları, sahiller, işyerleri, fabrikalar, cafeler, çay bahçeleri, mağazalar, AVM’ler, pazarlar toplu olarak kullanılan her yerde maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Bireysel araç içerisinde iki kişinin üzerinde kalabalık var ise maske takmak zorunludur. Ayrıca çocukların ve bebeklerinde takması gerekmektedir. Ayrıca toplu taşıma araçlarına kapasite sayısına da kısıtlama getirilmiştir.

Maske Cezasına Haciz Gelir mi?

Korona virüs mücadelesi kapsamı nedeniyle bir çok kısıtlama ve tedbirlerle karşı karşıyayız. Tüm bu önlem ve uyarılara rağmen günümüzde bu yasaklara uymayan vatandaşlara ceza yaptırımı uygulanmaktadır. Bunlardan biri maske takmama cezasıdır. Bu sebeple takmayan vatandaşa 900,00 TL. para cezası uygulanmaktadır. Ceza uygulanmış bir kişi borcunu 15 gün veya 1 ay içerisinde ödemez ise borcu faizlendirilerek artacaktır. Faiz üzerinde borç hala ödenmemiş ise 1 ay sonra gayrimenkul ve menkullere haciz getirilme durumu ön plana çıkmaktadır. Yani bu durumda takmama cezasından dolayı cezanızı en kısa sürede ödemez iseniz haciz işlemi başlatılacaktır.

Maske Cezasına İtiraz Nasıl Edilir?

Covid-19 sebebi ile alınan sıkı tedbirlerin arasında maske takma zorunluluğu da vardır. Bu kurallara uymayan ve maske takmayan kişi 900,00 TL. miktarında bir ceza ile karşı karşıya kalacaktır. 15 gün içerisinde ödediğiniz takdir de indirimden yararlanma hakkına sahipsiniz. Maske cezanızı iptal etmek veya itiraz etmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Sulh Ceza Mahkemesine ceza yazıldığı andan itibaren 15 gün içerisinde yazılı itiraz dilekçesi vermektir. Bu dilekçeyi verdikten sonra dilekçeniz incelenerek karar verilecektir. Ve ceza iptaliniz dilekçenizin haklılık oranına göre gerçekleşecektir. Ancak 15 günü bir gün bile geçirseniz dilekçeniz kabul edilmeyecektir. Bunu da unutmayınız.

Kimler Maske Cezası Yazabilir?

Korona virüs sebebi ile alınan tedbirlerde 81 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü kolluk kuvvetlerinden olan mahalle bekçileri ise maskesi olmayan vatandaşa 900,00 TL. para cezası uygulayabilir. Bu durumda genelgeye göre, zabıtalar, polisler, bekçiler de dahil ceza yazma hakkına sahiplerdir. Yolda maske takmadığınızda bekçi, polis veya zabıtaya denk geldiğiniz de kimlik bilgileriniz istendiğinde ceza mı aldım diye merak edebilirsiniz, bu durumda iki seçeneğiniz var;

  • Birinci seçenek;
  • Yazılan ceza bedeliniz var ise, kimliğinizi ile beraber size bir belge verilir. İnceleyerek yazıldığını veya ne olduğunu görebilirsiniz.
  • Bir diğer seçenek ise;
  • Hemen e-Devlet sistemine girerek sorgulama bölümünden cezalarınızı sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Maske Cezası İndirimi ve İtiraz bilgileri ile hemen cezanızı ödeyebilir ve itiraz edebilirsiniz. Birde, gün boyu aynı maskeyi takmak sizi korona virüsünden korurken başka hastalıkları da peşinden getirmektedir. 1 gün boyunca aynı maske ile durmak sağlığınız açısından iyi değildir. En fazla, 4 saatte bir değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca burnunuzun altında değil, burnunuzu da kapatacak şekilde takmalısınız. Tüm eczanelerden 1 TL. ücret karşılığı alabilirsiniz. Kumaş yerine bez, yıkanabilir bez yada cerrahi olanları kullanmak sağlığınızı daha çok korur. Renkli kumaşlar görüntü amaçlı yapılmış türlerdir, koruyuculuğunun olmadığı bilinmektedir. Tüm önlemleri alarak dışarı çıkmanız sizin ve toplum sağlığı açısından önemli bir önlem olacaktır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!