Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu 2023 (Çocuklara Destek)

Devletin çocuklu ailelere yönelik destek ve yardımları arasında yer alan mama, bebek bezi ve süt yardımı başvuruları 2023 yılında yapılmaya devam ediyor.

Mama ve bebek bezi yardımı başvurusunda bulunacak ailelere devletin verdiği destek için mama ve bebek bezi yardımı Başvurusu için E-Devlet’e başvuru kanallarını ve mevcut çocuk parası desteği tutarlarını ve bunların nasıl ödeneceğini detaylandırdık.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri, Sosyal Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlık binalarında bulunan SYDV’lere ve muhtarlıklara yapılan başvurularda yeni doğan bebeklere mama ve bez yardımı için gerekli tüm şartları yerine getirmeleri halinde ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilen aileler bu yardımı alırlar.

Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama linkine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra başvuru formundaki sosyal yardım türlerinden ‘bebekler için bebek bezi ve gıda yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK kapsamında gıda ve bebek bezi yardımlarından yararlanmak isteyen ailelerin yerine getirmesi gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan aileler 2 yıl boyunca ihtiyaç duydukları mama ve bebek bezi yardımlarından faydalanabilmektedir.

Maddi durumları yeterli olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 2 yıl boyunca ödenecek olan gıda ve bebek bezi yardım parasından yararlanmak isteyen ailelerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunuyor.

Gıda ve bebek bezi yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • Doğumda bebeğin canlı olarak doğması
 • Yardımdan yararlanacak ailelerin anne, baba veya her ikisinin de Türk vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olması
 • Her iki ebeveyn de hayatta olmalıdır. Anne vefat etmiş ise Bakanlıkça karar verilir ve yardım babaya verilir.
 • Hanede kişi başı 2.835 TL‘den az gelire sahip olmak
 • Son olarak, yardımdan yararlanabilmek için ailenin farklı kaynaklardan gelir elde etmemesi gerekir.

Başvuru yapabilmek için gerekli şartların sağlanması halinde gerekli belgeler ile başvuru yapılabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet ve sosyal yardım kuruluşları tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan sosyal yardımlar arasında yer alan gıda ve bebek bezi yardımı, maddi durumu yetersiz olan ailelere, yeni doğan bebekler için bez parası, mama, bebek bezi ve yeni doğan ve bebekler için süt yardımları yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan ve başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra ihtiyaç sahipleri tüm bu yardımlardan faydalanabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama, çocuk bezi ve süt yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bakanlığa bağlı vakıflar, Sosyal Güvenlik Kurumu, Kaymakamlıklar ve muhtarlara yapılır. Bu kurumların sağladığı gıda ve bebek bezi yardımlarından yararlanmak için ilgili kurumlara başvurunuzu yapabilirsiniz.

Mama ve süt yardımı başvurusu yapan anneler doğum parası başvurusu da yapabilirler.

e-Devletten Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet portalı üzerinden mama, bebek bezi ve süt yardımı başvuruları yapılmamaktadır. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlardan başvuru yapmanız sonucunda başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama 2023 Güncel Ekran

Birçok sosyal yardım sorgulaması e-devlet üzerinden yapıldığı gibi bebek bezi ve gıda sorgulaması da e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzun sonuçlarını öğrenmek için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait Annelik Yardımı Başvuru Sonuç Sorgulama sekmesinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet bebek bezi ve gıda yardımı sorgulaması yapacak ailelerin e-Devlet şifresi olması zorunludur. Artık hemen hemen tüm işlemler e-devlet üzerinden yapılıyor ve her vatandaşın bir e-devlet şifresi olması gerekiyor. Giriş sağlandıktan sonra, “Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama” bölümünden yardımın ne zaman ve hangi yardımın sağlanacağını öğrenmek mümkündür.

Emzirme Süt Parası Yardımı Ne Kadar? 2023 Zamlı Fiyatlar

2023 yılında annelerin PTT hesapları için emzirme ödeneği aylık 520 TL‘dir. Ödemeler düzenli olarak toplam 24 ay boyunca annelerin hesaplarına yatırılmakta ve ailenin ikamet değişikliği ödeneği kesilmektedir.

Emzirme Ödeneği Şartları Nelerdir?

Analık parasına hak kazanan sigortalının, sigortalılık süresinin bitiminden itibaren 300 gün içinde çocuğu olması halinde, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanabilir. Doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödemesi şartıyla erkekler emzirme ödeneğinden yararlanabilir.

Babalar için süt yardımı alma şartları şunlardır:

 • Erkek çalışanlar için eşin doğum yapmış olması
 • SGK’ya bağlı çalışan
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 gün sigorta primi ödenmiş
 • SGK primi Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamı 120 gündür
 • Eşin çalışmıyor olması da süt yardımının şartları arasındadır.

Anneler İçin Emzirme Ödeneği Almanın Şartları 2023’te Nelerdir?

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için canlı doğan bebeğin doğum tarihi itibariyle başvuru yapılması gerekmektedir.

Anneler için emzirme ödeneği alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Canlı doğum yapmış olmak
 • SGK bünyesinde çalışmak veya çalışmak,
 • Doğumdan önceki yılda toplam 120 gün sigorta primine sahip olmak,
 • Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamında SGK primi 120 gün olmalıdır.
 • Babanın çalışıp çalışmaması herhangi bir sorun yaratmaz.

Süt yardımı başvurusu ilin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Başvuru dilekçe, bebeğin doğum raporu ve kimlik belgesi ile yapılır.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Çoğu zaman süt yardımı ile karıştırılan analık yardımına bakacak olursak yardım miktarları şu şekildedir:

 • İlk çocuk için verilen doğum yardımı: 300 TL
 • İkinci çocuk için doğum yardımı tutarı: 400 TL
 • Üç ya da daha fazla çocuk için 600 TL doğum parası yardımı yapılmaktadır.

Bu hibeler ikiz çocuklar için değişiklik göstermektedir. Çoğul doğumlarda ikizler için 700 TL, üçüzler için 1.300 TL, dördüzler ve daha fazlası için çocuk başına 600 TL‘dir.

Bez ve Mama Yardımı Alanlar Kadınlar Kulübü

Kadınlar kulübü gibi platformlardan bebek bezi ve mama yardımı alan anneler olup olmadığını öğrenebilirsiniz. SGK’dan bebek bezi ve mama yardımı almak için sürecin nasıl ilerlediği ve annelerin hastane öncesi ve sonrası neler yaptıkları ile ilgili detayları burada bulabilirsiniz.

2023 Yılında Emzirme Ödeneği Ne Kadardır?

2023 yılında emzirme ödeneği 520 TL”dir’.

Emzirme Ödeneğini Alabilme Süresi Kaç Yıldır?

Süt yardımından yararlanmak isteyen aileler 5 yıl süreyle emzirme ödeneği alabilirler.

Süt Parası Nereye Yatar?

Süt yardımı olarak da bilinen emzirme ödeneği, SGK sistemi üzerinden tanımlanan hesaba yatırılır. SGK sisteminde tanımlı hesap yoksa PTT hesabına yatırılır. PTT şubelerinden nüfus cüzdanı ile emzirme ödeneği alınabilir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu 2023 (Çocuklara Destek)” üzerine 25 yorum
 1. Bı çocuğum var bitaneside yeni doğacak bebek bezi ıslak mendil yardımına ihtiyacım var lütfen yardım eli uzatirmisiniz

  Yanıtla
 2. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum.

  Yanıtla
 3. 3 tane çoçugum var birine bez kullanıyorum süt bez yetiştiremiyorum çokkk pahalı lütfen yardım edermisiniz

  Yanıtla
 4. Eşim iş kazası geçirdi evim kira geçinemiyorum çok zor 3 çocuğum var geçinemiyorum allah rizasi için yardm edin

  Yanıtla
 5. Allah rızası için yardım istiyorum 2 tane çocuğum var 19 yaşındayım küçük yaşında evlendirildim Şu an çocuklarım yardıma muhtaç çocuklarımın bezi bittiğinde eşimle hep hep tartışarak almışızdır Çünkü eşimin gücü yetmiyor Çünkü kirada oturduğu muzdan dolayı yetmiyor mama istemiyorum Sadece bez istiyorum süt istiyorum eşimle artık sürekli Biz için kavga etmek istemiyorum olmadığından dolayı tartışıyoruz O da yetişemediğin ben dolayı bana kızıyor ama benim elimde değil ikisinin de altını bağlıyorum Allah rızası için sesini duyuyorum ve iki oğluma yardım edin şu an bunu yazıyorum ve ağlayarak yazıyorum Allah rızası için

  Yanıtla
 6. Benim 5 aylık bir bebeğim var bez 4 numara ıslak mendili mama ihtiyacım var Kirada oturuyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 7. Allah rızası için peygamber hatrı için Hazreti Yusuf’un hatırı için maddi manevi çok zor durumdayım yardıma çok ihtiyacım var iki çocuk annesiyim çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum bez alamıyorum mama alamıyorum Maddi manevi çok zor durumdayım Allah rızası için peygamber hatrı için elinizi uzatın yardım edin Allah rızası için Allah rızası için Allah rızası için Muhammed Mustafa’nın hatırı için Hazreti Yakub’un hatırı için yardıma çok ihtiyacım var Maddi manevi çok zor durumdayım çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum Allah rızası için peygamber hatırı için elinizi uzatın yardım eden Allah rızası için sesimi duyan peygamber hatrı için sesimi duyun Allah rızası için Allah rızası için peygamber hatırı için ulaşın ulaşın ulaşın ulaşın ulaşın Allah rızası için Allah rızası için Allah rızası için 4 Allah rızası için peygamber hatrı için yardım eden Muhammed Mustafa’nın için hatırı için Hazreti Yakub’un hatırı için Allah rızası için çok zor durumdayım yardıma çok ihtiyacım var çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum Allah rızası için peygamber hatırı için Allah rızası için Allah rızası için

  Yanıtla
 8. Bende kirada oturyorum 6 aylık bir kızım var bezini mamasını doğru dürüst alamiyorum evimin ithalatını karşılaşamıyoruz kocam iş bulamiyo hamallık yapyo arada sırada bile yardım edebilirmisiniz

  Yanıtla
 9. Benim 4 aylık bebeğim var ve mama yetmiyor 1 ayda 7 tane mama yiyor ve gelirim az olduğu için kira falan verdiğimiz için yetmiyor mama desteği verirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz

  Yanıtla
 10. benim 5cocugum var 3okuyor 1ri 4yasinda digeri 4aylik cocuguma bez mama yardimi istiyorum alamiyoruz esim calisamayor zor durumdayiz lufen yardim edin cocuklarima

  Yanıtla
 11. Benim 5cocugum var eşim çalışmıyor kiraciyim kiramı oduyemiyom hiç bir gelirim yok 2si örenci doğru dürüst ihtiyaçlarını karşılayamıyorum diğer üçü süt bez ihtiyaçları vardır sizlerden gelen yardım lari bekliyorum ??

  Yanıtla
 12. Hocam benim erken doğan bir kızım var erken doğduğu için 3 ay küvezde kaldı durumu çok kötüydü Allah’a şükür biraz iyi oldu bir aya yakındır taburcu edildi ama durumu iyiye gitmiyor çünkü maddi durumum olmadığı için kızıma iyi bakamıyorum mamasidir bezidir islak mendilidir bide benim 3 yaşında bir oğlum var onunda bezini ıslak mendilini alamıyorum evimde hicbirsey kalmamıs temizlik esyasindan tutun erzagima kada nolur yardım edin gönlünüzden ne koparsa hocam lütfen ???

  Yanıtla
 13. İki çocuğum var biri bir yaşında diyeri dört aylık ne olur yardım istiyorum lütfen yardım edin Allah rızası için yardım istiyorum para istemiyorum ama yeterki çocuklarıma yardımınız dokunsun Allah rızası için Allah razı için el atın yardımımıza

  Yanıtla
 14. Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi ilkokula 2 sınıf gidiyor biriside 8 aylık bebek bezi ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum.

  Yanıtla
 15. Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 2 tane birisi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım. Biriside 6 aylık bebek bez ıslak mendil yardım. Gıda ve sebze-meyve temizlik koli yardım. İhtiyaçımız var sizlerden hepinize yardım için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2