Maddi Yardım

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çocuklu ailelere destek olacak şekilde yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Yapılan yardımlar arasında yer alan mama, bez ve süt yardımı başvurusu 2021 yılında da yapılmaya devam ediyor. Mama ve bez yardımı başvurusu yapacak olan ailelere devlet tarafından verilen destekler için E-devletten mama ve bez yardımı Başvurusu yapılıyor mu araştırması yapıyor. İçeriğimizde verilen desteklerin tutarları başvuru kanallarını ve başvuru sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylandırdık

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Mama ve bez yardımı devlet ve sosyal yardım kuruluşları tarafından ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu sosyal yardımlar arasındadır ve maddi geliri yetersiz olan ailelere yeni doğan bebek için bez parası, yeni doğan ve bebeklere mama, bez ve süt yardımları yapılarak ailelere verilir. Başvuru yapılması ve başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra ihtiyaç sahipleri tüm bu yardımlardan yararlanabilir.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Dayanışma Vakıflarına, Yardımlaşma Vakıflarına ve Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve muhtarlıklar yapılan başvurular sonrasında tüm istenen şartları sağlaması durumunda bu yardımı almaya hak kazanan kişilerin yaptıkları başvuruları sonrasında olumlu değerlendirilen aileler bu yardımı alır.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK kapsamında mama ve bez yardımlarından faydalanmak isteyen ailelerin yerine getirmesi gereken bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayan aileler ihtiyaçları olan mama ve bez yardımlarından 2 yıl süre ile faydalanabilirler.

Mama ve bez yardımı başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • Maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 2 yıl boyunca ödenecek olan mama ve bez yardımı parasından yararlanmak isteyen ailelerin sağlamaları gereken belirli şartlar vardır. Bunlar;
 • Doğumu canlı olarak sonuçlanması,
 • Yardımdan yararlanacak ailenin annenin, babanın ya da ikisinin de Türk vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olması,
 • Anne ve babanın her ikisi de sağ olması gerekmektedir. Anne vefat etmiş ise Bakanlık tarafından karar verilir ve yardım babaya verilir.
 • Hanede kişi başına düşen 852 TL altında gelir olması,
 • Son olarak yardımdan yararlanabilmek için aileye farklı kaynaklardan gelir girmiyor olması gerekmektedir.

Başvuru yapabilmek için gerekli şartların sağlandığı takdirde gerekli evraklarla başvuru yapılabilmektedir.

Bez Parası ve Mama Yardımı Ne Kadar? 2021

Bez parası ve mama yardımı 2021 yılında annelerin PTT hesaplarına her ay 239 TL’dir. Ödemeler toplamda 24 ay olarak düzenli bir şekilde annelerin hesaplarına yatırılıyor ve ailenin ikametgah değişikliğinde yapılan yardımlar kesiliyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama bez ve süt yardımı başvurusu; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Bakanlığa bağlı vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumuna, Kaymakamlıklara ve muhtarlıklara yapılır. Bu kurumlar tarafından verilen mama ve bez yardımından yararlanmak için başvurularınızı ilgili kurumlara yapabilirsiniz.

Mama ve süt yardımı başvurusu yapan anneler doğum parası başvurusu da yapabilirler.

e-Devletten Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama bez ve süt yardımı başvurusu e-Devlet kapısı üzerinden yapılmamaktadır. Ancak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait olan kurumlardan başvuru yapmanız sonucunda başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında bilgileri e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru sonuçlarını öğrenmek için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait olan Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sekmesi üzerinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Sonuç öğrenmek için tıklayınız.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama 2021

Birçok sosyal yardımın sorgulama işlemi e-devletten yapıldığı gibi bez ve mama sorgulama işlemi de e-devlet aracılığıyla yapılmaktadır. e-Devlet bez ve mama yardımı sorgulama işlemi yapacak olan ailelerin e-Devlet şifresi bulunması gerekmektedir. Neredeyse tüm işlemler artık e-devlet üzerinden yapılmakta ve her vatandaşında e-devlet şifresi olması gerekmektedir. Giriş sağlandıktan sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümünden yardımın ne zaman yapılacağı ve hangi yardımların da yapıldığı öğrenilebilmektedir.

Emzirme Ödeneği Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin sigortalarının sona erdikleri tarihten itibaren 300 gün içinde çocukları olursa eğer, sigortalı kadın yada eşi analık sigortasından faydalanabilir. Erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartı ile emzirme ödeneğinden faydalanabilir.

Babalar için süt parası almanın şartları:

 • Erkek çalışanlar için eşin doğum yapmış olması,
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması,
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması,
 • SGK primi Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamı 120 gün olması,
 • Eşinin çalışmıyor olması süt yardımı şartları arasında yer almaktadır.

Anneler İçin Emzirme Ödeneği Almanın Şartları 2021

Süt yardımından yararlanmak isteyen ailelerin emzirme ödeneğini alabilme süresi 5 yıldır. Bebeğin doğduğu tarihten itibaren başvuru yapılması gerekmektedir. Emzirme ödeneği diğer adıyla süt parası SGK sistemi üzerinden tanımlı hesaba yatmaktadır. SGK sistemine tanımlı hesap bulunmuyorsa PTT hesabına yatırılmaktadır. Kimlik kartı ile emzirme ödeneği PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Anneler için emzirme ödeneği alma şartları:

 • Doğum yapmış olmaları
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması yada çalışmış olması
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta primi olması,
 • Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamında SGK primi 120 gün olmalı gerekmektedir.
 • Babanın çalışıp çalışmamış olması herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Süt yardımı başvurusu ise bağlı olunan ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Talep dilekçesi, bebeğin doğum raporu ve kimlik belgesi ile başvuru yapılmaktadır.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Süt parası ile sıklıkla karıştırılan doğum parasına değinecek olursak:

 • İlk çocuk için verilen doğum yardımı: 300 TL,
 • İkinci çocuk için: 400 TL,
 • Üç ya da daha fazla çocuk için: 600 TL doğum parası yardımı yapılmaktadır.

Verilen bu yardım paraları ikiz çocuklarda değişiklik göstermektedir. İkiz çocuklarda ilk doğum için 700 TL, üçüz doğumlar için 1.300 TL ve dördüz ya da daha fazla çocuklarda ise çocuk başına 600 TL yardım yapılmaktadır.

Bez ve Mama Yardımı Alanlar Kadınlar Kulübü

Bez ve mama yardımı alan anneler var mı kadınlar kulübü gibi platformlardan öğrenebilirsiniz. Sürecin nasıl ilerlediğini hastane öncesi ve sonrasında annelerin SGK’ dan bez ve mama yardımı almak için neler yaptıkları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu