canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çocuklu ailelere destek olacak şekilde yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Yapılan yardımlar arasında yer alan mama, bez ve süt yardımı başvurusu 2021 yılında da yapılmaya devam ediyor. Mama ve bez yardımı başvurusu yapacak olan ailelere devlet tarafından verilen destekler için E-devletten mama ve bez yardımı Başvurusu yapılıyor mu araştırması yapıyor. İçeriğimizde verilen desteklerin tutarları başvuru kanallarını ve başvuru sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylandırdık.

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Süt yardımı sosyal yardımlar arasında emzirme ödeneği olarak geçmektedir. Bu yardım sadece SGK’ lı olarak çalışan anneler ve SGK’ lı babaların çalışmayan eşlerine ödenmektedir. SGK’ ya bağlı çalışan anneler bu ödenekten yararlanabilmektedir. Bu kişilerin eşlerine ayrıca ödeme yapılmamaktadır. Kısacası anne ya da babadan herhangi biri SGK’ya bağlı çalışıyorsa süt parası yani emzirme ödeneği SGK’ ya bağlı olamayan kosgebkredisi.com anne veya babaya ödenmektedir. 2021 yılı itibariyle süt parası 232 TL olmaktadır. Bu ödenek sadece bir aylığına tek sefere mahsus ödenmektedir. Süt parası alınmaya hak kazanıldığında itibaren 5 yıl içerisinde bu ödeneği bankalardan almam mümkündür.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen mama ve bez parası gibi bütün destekler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Bez ve mama yardımı için başvuru yapabileceğiniz kurumlar;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Bakanlığa bağlı vakıflardan,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan
 • Kaymakamlıklardan,
 • Muhtarlıklar tarafından

başvuru yapma imkanlarınız vardır. Doğum Parası ve Süt Ödeneği Ne Kadar? Nasıl Alınır? detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

e-Devletten Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden süt ve bez maması için başvuru yapamazsınız. Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler
Bakanlığına ait olan kurumlardan başvuru yapmanız sonucunda başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında bilgileri e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru sonuçlarını öğrenmek için e-devlet üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait olan Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sekmesi üzerinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Süt Yardımı Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Süt parası almanın şartları bulunmaktadır. Bu şartlar anne ve baba olarak iki kategoride incelenmektedir. Genellikle anne için verilen bu yardım bazı durumlarda babalara verilmektedir.

Babalar için süt parası almanın şartları; 

 • Erkek çalışanlar için eşin doğum yapmış olması,
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması,
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması,
 • SGK primi Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamı 120 gün olması,
 • Eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir.

Anneler İçin Emzirme Ödeneği Almanın Şartla

Süt yardımından yararlanmak isteyen ailelerin emzirme ödeneğini alabilme süresi 5 yıldır. Bebeğin doğduğu tarihten itibaren başvuru yapılması gerekmektedir. Emzirme ödeneği diğer adıyla süt parası SGK sistemi üzerinden tanımlı hesaba yatmaktadır. SGK sistemine tanımlı hesap bulunmuyorsa PTT hesabına yatırılmaktadır. Kimlik kartı ile emzirme ödeneği PTT şubelerinden alınabilmektedir.

 • Doğum yapmış olmaları
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması yada çalışmış olması
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta primi olması,
 • Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamında SGK primi 120 gün olmalı gerekmektedir.
 • Babanın çalışıp çalışmamış olması herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Süt parası başvurusu ise bağlı olunan ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır.  Talep dilekçesi, bebeğin doğum raporu ve kimlik belgesi ile başvuru yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Ödenir?

Yeni doğum yapan ve ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından birçok destekler bulunmaktadır. Süt parası haricinde devlet, Çocuklu olan ailelere devlet tarafından bez ve mama yardımı da yapılmaktadır. Bez ve mama yardımı ödeneği maddi durumu iyi olmayan ve aylık geliri belirli sınırın altında olan ailelere devlet tarafından verilmektedir. Başvuru yapılması ve başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra ihtiyaç kosgebkredisi.com sahibi aileye mama ve bez yardımın tutarı 2 yıl boyunca verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilen bu destek 232 TL’dir. Kişi başı gelir 852 TL altında kalan ailelere bez ve mama yardımı 232 TL olarak yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanması ortalama 30 gün sürmektedir. Bu sosyal ödenek PTT aracılığıyla ailelere ödenmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları

Mama ve bez yardımı almak isteyen kişilerin başvuru yapmak için belirli şartları sağlaması gerekiyor.

Bu şartlar ise şu şekildedir;

 • Maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 2 yıl boyunca ödenecek olan mama ve bez yardımı parasından yararlanmak isteyen ailelerin sağlamaları gereken belirli şartlar vardır. Bunlar;
 • Doğumu canlı olarak sonuçlanması,
 • Yardımdan yararlanacak ailenin annenin, babanın ya da ikisininde Türk vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olması,
 • Anne ve babanın her ikisi de sağ olması gerekmektedir. Anne vefat etmiş ise Bakanlık tarafından karar verilir ve yardım babaya verilir.
 • Kişi başına düşen 852 TL altında gelir olması,
 • Son olarak yardımdan yararlanabilmek için aileye farklı kaynaklardan gelir girmiyor olması gerekmektedir.

bu şartlar sağlandığı takdirde gerekli evraklarla başvuru yapılabilmektedir.

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz mama bez ve süt yardımı alabilmek için gerekli şartlar sağlanıyorsa ihtiyaç sahibi aileler başvuruda bulunabilirler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bez ve mama yardımı başvuru aşağıdaki kurumlara yapılmaktadır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ve Bakanlığa bağlı Vakıflara,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna,
 • Muhtarlıklara,
 • Kaymakamlarda bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Bez ve Mama Yardımı Sorgulama

Birçok sosyal yardımın sorgulama işlemi e-devletten yapıldığı gibi bez ve mama sorgulama işlemi de e-devlet aracılığıyla yapılmaktadır. E-devlet bez ve mama yardımı sorgulama işlemi yapacak olan ailelerin e- devlet şifresi bulunması gerekmektedir. Neredeyse tüm işlemler artık e-devlet üzerinden yapılmakta ve her vatandaşında e- devlet şifresi olması gerekmektedir. Giriş sağlandıktan sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümünden yardımın ne zaman yapılacağı ve hangi yardımların da yapıldığı öğrenilebilmektedir.

Güncel Mama Bez ve Süt Yardımı Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda verilen ihtiyaç sahibi ailelere yönelik birçok yardım bulunmaktadır. Mama ve bez parası için maddi durumu olmayan aile 150 TL ödeme yapılmaktadır. Bu desteğe ek olarak süt yardım diğer adıyla 2021 yılında emzirme ödeneği ise 232 TL olarak güncellenmiştir. Maddi durumu iyi olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan sosyal yardımlarda doğum yardımları da yer almaktadır. Geçerli doğum parası ise her çocuk için farklı tutarlarda verilmektedir.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Süt parası ile sıklıkla karıştırılan doğum parasına değinecek olursak,

 • İlk çocuk için verilen doğum yardımı 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üç ya da daha fazla çocuk için 600 TL yardım yapılmaktadır.

Verilen bu yardım paraları ikiz çocuklarda değişiklik göstermektedir. İkiz çocuklarda ilk doğum için 700 TL, üçüz doğumlar için 1.300 TL ve dördüz ya da daha fazla çocuklarda ise çocuk başına 600 TL yardım yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 100 YORUM
 1. Çaresiz anne dedi ki:

  Benim iki tane çocuğum var kızım iki yaşında oğlum bir aylık daha çok zor durumdayım bebepime bebelac veya aptamil devam sütü vermek zorundayım benim sütüm kesildiği için çok pahalı olduğundan dolayı alacak durumum yok bezleri bittiğinde kara kara düşünüyorum nasıl alacam diye sizden maddi manevi yardım bekliyorum yardımcı olursanız çok seviniriz Allah rızası icin yardım edin…

 2. Fatma Aras dedi ki:

  2 cocugum var kredılerımz var sıkıntı cekıyorum 2 yasında kızım var 4 aylık bebegım var kıyafet bebek bezi mama almakta sıkıntı cekıyorum yardım ederseniz sevinirim Allah rızası için bayram geliyor kurban ettim bıle yok bayramda cocuklara kıyafet alamamıyorum yardımcı olursanız sevinirim bu mubarek ayda buyuk sevap alırsınız

 3. İbrahim Turan Sözen dedi ki:

  Bugûn torunum için mama ve bez parası için SGK ya gittik.Gelir durumunun asgari ücretin 1/3 den az olduğunu b ildirdik.Sgk dan böyle bir ödemenin yapılması için anneya babanın son dört ay sigortalı işte calışmasö çalışmış olması,yada sigortalı çalışmakta olmaları gerektiği söylenmiştir.Anne ve baba ikiside çalışmıyor.Sadecr doğum yardımı verileceği söylendi.

 4. Şeymakara dedi ki:

  Benim 4aylik oğlum var bezce mamaya ihtiyacım var bebeğinin mamasını bezini alamıyorum oğlum bebelak 1numara kullaniyor bezi evvybaby9.16 gucum yetmiyor mama almaya bebeğime bebek puskutu veriyorum ogluma buskutle besliyorum esim serbeset meslek yetmiyor gücüm bebek mamasina mamasi 109lira alamıyorum sütüm kesildi sitresten oglumun cok ihtiyacı var bebek mamasina yardim istiyorum bebegimin mama ihtiyaci var yardım edin

 5. Nihal Ayturay dedi ki:

  4 çocuğum var aylarca dükkanımız kapalı kaldı pandemi dolayı Madi sıkıntı yaşıyoruz çocuğumun gelişimi geride kendi sütüm de yetersiz kalıyor mama ve bez yardımda bulunursanız sevinirim

 6. Nihal Ayturay dedi ki:

  pandemi dolayı Madi sıkıntı yaşıyoruz çocuğumun gelişimi geride kendi sütüm de yetersiz kalıyor mama ve bez yardımda bulunursanız sevinirim

 7. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  4çocuğum var yardlm istiyorum 1daha 4aylk mama ve bez iktiyaclm var yardlma iktiyaclm var

 8. Emine Yalçın dedi ki:

  Merhaba 17 günlük çocuğum var bezmara ihtiyacım var Bu 5 çocuğu evin kira Maddi durumum yok rica ediyorum bana yardım eder misin

 9. Nursel dedi ki:

  Benimde 2 oğlum beze mamaya ihtiyacım var

 10. Merve dağlı dedi ki:

  4 oğlum var süt ve çocuk beze ihtiyacım var

1 8 9 10
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.