KosgebKredisi.com

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu 2022 (Çocuklara Destek)

01.03.2022

Mama bez ve süt yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimlere verilir ve şartları nelerdir, Anneler için emzirme ödeneği almanın şartları nelerdir araştırdık. İçeriğimizden bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Mama Bez ve Süt Yardımı Başvurusu 2022 (Çocuklara Destek)

Çocuklu ailelere devletten destek ve yardımlar arasında yer alan mama, bez ve süt yardımı başvurusu 2022 yılında da yapılmaya devam ediyor. Mama ve bez yardımı başvurusu yapacak olan ailelere devlet tarafından verilen destekler için E-devletten mama ve bez yardımı Başvurusu ve çocuk parası desteklerinin güncel tutarları başvuru kanallarını ve başvuru sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylandırdık.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Dayanışma Vakıflarına, Yardımlaşma Vakıflarına ve Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve muhtarlıklar yapılan başvurular sonrasında tüm istenen şartları sağlaması durumunda bu yardımı almaya hak kazanan kişilerin yaptıkları başvuruları sonrasında olumlu değerlendirilen aileler bu yardımı alır.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK kapsamında mama ve bez yardımlarından faydalanmak isteyen ailelerin yerine getirmesi gereken bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayan aileler ihtiyaçları olan mama ve bez yardımlarından 2 yıl süre ile faydalanabilirler.

Mama ve bez yardımı başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • Maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 2 yıl boyunca ödenecek olan mama ve bez yardımı parasından yararlanmak isteyen ailelerin sağlamaları gereken belirli şartlar vardır. Bunlar;
 • Doğumu canlı olarak sonuçlanması,
 • Yardımdan yararlanacak ailenin annenin, babanın ya da ikisinin de Türk vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olması,
 • Anne ve babanın her ikisi de sağ olması gerekmektedir. Anne vefat etmiş ise Bakanlık tarafından karar verilir ve yardım babaya verilir.
 • Hanede kişi başına düşen 1416 TL altında gelir olması,
 • Son olarak yardımdan yararlanabilmek için aileye farklı kaynaklardan gelir girmiyor olması gerekmektedir.

Başvuru yapabilmek için gerekli şartların sağlandığı takdirde gerekli evraklarla başvuru yapılabilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Mama ve bez yardımı devlet ve sosyal yardım kuruluşları tarafından ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu sosyal yardımlar arasındadır ve maddi geliri yetersiz olan ailelere yeni doğan bebek için bez parası, yeni doğan ve bebeklere mama, bez ve süt yardımları yapılarak ailelere verilir. Başvuru yapılması ve başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra ihtiyaç sahipleri tüm bu yardımlardan yararlanabilir.

Bez Parası ve Mama Yardımı Ne Kadar? 2022

Bez parası ve mama yardımı 2022 yılında annelerin PTT hesaplarına her ay 239 TL’dir. Ödemeler toplamda 24 ay olarak düzenli bir şekilde annelerin hesaplarına yatırılıyor ve ailenin ikametgah değişikliğinde yapılan yardımlar kesiliyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama bez ve süt yardımı başvuruları: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Bakanlığa bağlı vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumuna, Kaymakamlıklara ve muhtarlıklara yapılır. Bu kurumlar tarafından verilen mama ve bez yardımından yararlanmak için başvurularınızı ilgili kurumlara yapabilirsiniz.

Mama ve süt yardımı başvurusu yapan anneler doğum parası başvurusu da yapabilirler.

e-Devletten Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama bez ve süt yardımı başvurusu e-Devlet kapısı üzerinden yapılmamaktadır. Ancak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait olan kurumlardan başvuru yapmanız sonucunda başvurunuzun kabul edilip edilmediği hakkında bilgileri e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bebek Bez Parası Yardımı Sorgulama 2022

Birçok sosyal yardımın sorgulama işlemi e-devletten yapıldığı gibi bez ve mama sorgulama işlemi de e-devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru sonuçlarını öğrenmek için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait olan Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sekmesi üzerinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet bez ve mama yardımı sorgulama işlemi yapacak olan ailelerin e-Devlet şifresi bulunması gerekmektedir. Neredeyse tüm işlemler artık e-devlet üzerinden yapılmakta ve her vatandaşında e-devlet şifresi olması gerekmektedir. Giriş sağlandıktan sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümünden yardımın ne zaman yapılacağı ve hangi yardımların da yapıldığı öğrenilebilmektedir.

Emzirme Ödeneği Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin sigortalarının sona erdikleri tarihten itibaren 300 gün içinde çocukları olursa eğer, sigortalı kadın yada eşi analık sigortasından faydalanabilir. Erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartı ile emzirme ödeneğinden faydalanabilir.

Babalar için süt parası almanın şartları aşağıdaki gibidir:

 • Erkek çalışanlar için eşin doğum yapmış olması,
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması,
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması,
 • SGK primi Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamı 120 gün olması,
 • Eşinin çalışmıyor olması süt yardımı şartları arasında yer almaktadır.

Anneler İçin Emzirme Ödeneği Almanın Şartları 2022

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için sağ olarak doğan bebeğin doğduğu tarihten itibaren başvuru yapılması gerekmektedir.

Anneler için emzirme ödeneği alma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Doğum yapmış olmaları,
 • SGK’ya bağlı çalışıyor olması yada çalışmış olması,
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta primi olması,
 • Bebeğin doğum tarihinden önceki günlerin toplamında SGK primi 120 gün olmalı gerekmektedir.
 • Babanın çalışıp çalışmamış olması herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Süt yardımı başvurusu ise bağlı olunan ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Talep dilekçesi, bebeğin doğum raporu ve kimlik belgesi ile başvuru yapılmaktadır.

2022 Yılında Emzirme Ödeneği Ne Kadardır?

2022 yılında emzirme ödeneği 316 TL’dir.

Emzirme Ödeneğini Alabilme Süresi Kaç Yıldır?

Süt yardımından yararlanmak isteyen ailelerin emzirme ödeneğini alabilme süresi 5 yıldır.

Süt Parası Nereye Yatar?

Emzirme ödeneği diğer adıyla süt parası SGK sistemi üzerinden tanımlı hesaba yatmaktadır. SGK sistemine tanımlı hesap bulunmuyorsa PTT hesabına yatırılmaktadır. Kimlik kartı ile emzirme ödeneği PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Süt parası ile sıklıkla karıştırılan doğum parasına değinecek olursak yardım miktarları aşağıdaki gibidir:

 • İlk çocuk için verilen doğum yardımı: 300 TL,
 • İkinci çocuk için doğum yardımı tutarı: 400 TL,
 • Üç ya da daha fazla çocuk için 600 TL doğum parası yardımı yapılmaktadır.

Verilen bu yardım paraları ikiz çocuklarda değişiklik göstermektedir. Çoklu doğumlarda İkiz çocuklarda ilk doğum için 700 TL, üçüz doğumlar için 1.300 TL ve dördüz ya da daha fazla çocuklarda ise çocuk başına 600 TL yardım yapılmaktadır.

Bez ve Mama Yardımı Alanlar Kadınlar Kulübü

Bez ve mama yardımı alan anneler var mı kadınlar kulübü gibi platformlardan öğrenebilirsiniz. Sürecin nasıl ilerlediğini hastane öncesi ve sonrasında annelerin SGK’ dan bez ve mama yardımı almak için neler yaptıkları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Dilan dedi ki:

  Bı çocuğum var bitaneside yeni doğacak bebek bezi ıslak mendil yardımına ihtiyacım var lütfen yardım eli uzatirmisiniz

 2. Tuğba dedi ki:

  Ende bez ve süt yardımı istiyorum

 3. Şilan Aydoğan dedi ki:

  Bez yardımı istiyorum

 4. Ebru dedi ki:

  Bez yrdimi almk istiyorumm

 5. Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum.

 6. Gönül dedi ki:

  Yardım almak istiyorum bez yardımı

 7. Ümmühan çelik dedi ki:

  3 tane çoçugum var birine bez kullanıyorum süt bez yetiştiremiyorum çokkk pahalı lütfen yardım edermisiniz

 8. Ayşe Aygut dedi ki:

  Hane yardımı istiyorum

 9. NAZLI dedi ki:

  Yeni dogmuş bebegim var hiç gelirim yok bebegim bez alamıyorum yardım edin lütfen

 10. Hülya dedi ki:

  Eşim iş kazası geçirdi evim kira geçinemiyorum çok zor 3 çocuğum var geçinemiyorum allah rizasi için yardm edin

 11. Hülya dedi ki:

  Eşim calşmyor evim kira geçinemiyorum çok zor 3 çocuk annesym lutfen yardm istiyorymm

 12. Sümeyra dedi ki:

  Allah rızası için yardım istiyorum 2 tane çocuğum var 19 yaşındayım küçük yaşında evlendirildim Şu an çocuklarım yardıma muhtaç çocuklarımın bezi bittiğinde eşimle hep hep tartışarak almışızdır Çünkü eşimin gücü yetmiyor Çünkü kirada oturduğu muzdan dolayı yetmiyor mama istemiyorum Sadece bez istiyorum süt istiyorum eşimle artık sürekli Biz için kavga etmek istemiyorum olmadığından dolayı tartışıyoruz O da yetişemediğin ben dolayı bana kızıyor ama benim elimde değil ikisinin de altını bağlıyorum Allah rızası için sesini duyuyorum ve iki oğluma yardım edin şu an bunu yazıyorum ve ağlayarak yazıyorum Allah rızası için

 13. FATMA AYDEMİR dedi ki:

  Benim 5 aylık bir bebeğim var bez 4 numara ıslak mendili mama ihtiyacım var Kirada oturuyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz

 14. Pervin dedi ki:

  Allah rızası için peygamber hatrı için Hazreti Yusuf’un hatırı için maddi manevi çok zor durumdayım yardıma çok ihtiyacım var iki çocuk annesiyim çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum bez alamıyorum mama alamıyorum Maddi manevi çok zor durumdayım Allah rızası için peygamber hatrı için elinizi uzatın yardım edin Allah rızası için Allah rızası için Allah rızası için Muhammed Mustafa’nın hatırı için Hazreti Yakub’un hatırı için yardıma çok ihtiyacım var Maddi manevi çok zor durumdayım çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum Allah rızası için peygamber hatırı için elinizi uzatın yardım eden Allah rızası için sesimi duyan peygamber hatrı için sesimi duyun Allah rızası için Allah rızası için peygamber hatırı için ulaşın ulaşın ulaşın ulaşın ulaşın Allah rızası için Allah rızası için Allah rızası için 4 Allah rızası için peygamber hatrı için yardım eden Muhammed Mustafa’nın için hatırı için Hazreti Yakub’un hatırı için Allah rızası için çok zor durumdayım yardıma çok ihtiyacım var çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum Allah rızası için peygamber hatırı için Allah rızası için Allah rızası için

 15. Mehtap dedi ki:

  Yardım almak istiyorum bebek bezi ve mama

 16. Berfin dedi ki:

  Bende kirada oturyorum 6 aylık bir kızım var bezini mamasını doğru dürüst alamiyorum evimin ithalatını karşılaşamıyoruz kocam iş bulamiyo hamallık yapyo arada sırada bile yardım edebilirmisiniz

 17. Sevilay Çınar dedi ki:

  Benim 4 aylık bebeğim var ve mama yetmiyor 1 ayda 7 tane mama yiyor ve gelirim az olduğu için kira falan verdiğimiz için yetmiyor mama desteği verirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz

 18. Sonay dedi ki:

  benim 5cocugum var 3okuyor 1ri 4yasinda digeri 4aylik cocuguma bez mama yardimi istiyorum alamiyoruz esim calisamayor zor durumdayiz lufen yardim edin cocuklarima

 19. Özlem yamuktu dedi ki:

  Benim 5cocugum var eşim çalışmıyor kiraciyim kiramı oduyemiyom hiç bir gelirim yok 2si örenci doğru dürüst ihtiyaçlarını karşılayamıyorum diğer üçü süt bez ihtiyaçları vardır sizlerden gelen yardım lari bekliyorum ??

 20. Habibe Talan dedi ki:

  Hocam benim erken doğan bir kızım var erken doğduğu için 3 ay küvezde kaldı durumu çok kötüydü Allah’a şükür biraz iyi oldu bir aya yakındır taburcu edildi ama durumu iyiye gitmiyor çünkü maddi durumum olmadığı için kızıma iyi bakamıyorum mamasidir bezidir islak mendilidir bide benim 3 yaşında bir oğlum var onunda bezini ıslak mendilini alamıyorum evimde hicbirsey kalmamıs temizlik esyasindan tutun erzagima kada nolur yardım edin gönlünüzden ne koparsa hocam lütfen ???

 21. Esra Sezgin dedi ki:

  İki çocuğum var biri bir yaşında diyeri dört aylık ne olur yardım istiyorum lütfen yardım edin Allah rızası için yardım istiyorum para istemiyorum ama yeterki çocuklarıma yardımınız dokunsun Allah rızası için Allah razı için el atın yardımımıza

 22. Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi ilkokula 2 sınıf gidiyor biriside 8 aylık bebek bezi ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum.

 23. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 2 tane birisi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım. Biriside 6 aylık bebek bez ıslak mendil yardım. Gıda ve sebze-meyve temizlik koli yardım. İhtiyaçımız var sizlerden hepinize yardım için çok teşekkür ederim.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!