Devlet Destekleri

KOSGEB Kredisi Alanların Yorumları 2020 Adet

KOSGEB Kredisi Alanların Yorumları 2020 Adet

Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? Neden Yoldan Geçenlere Verilmiyor? İlla ki Plan Mı Lazım?  İşyeri açmak için birçok saçma sapan yazı okumuş olabilirsiniz. Kosgeb iş tavsiyeleri Kosgeb desteğinin bir tık ile alınabileceğini söylemiş olan web siteleri de görmüş olabilirsiniz. Şimdi sizleri kosgeb gerçeği ile baş başa bırakacağım. Neymiş bu kosgeb, kosgep diye mi yazılırmış, koskep diye mi? Kimlere kredi verirmiş, nasıl iş kurulurmuş, dükkan açacaklar nasıl kredi alabilirmiş, bayanlara, ev hanımlarına, işsizlere kredi verir mi? Haydi başlayalım.

kosgeb-hesap

Kosgeb bir çok destekleme ödemesi yaparak girişimcilere 2020 yılında da destek olmaya devam ediyor.

Kosgeb iş kuracaklara 60 bin lira ve 360 bin lira hibe desteği sunmaktadır. KOSGEB,  bir destekleme programıdır. Sadece paranız varsa destek alabilirsiniz. Paranız yoksa size hayırlı işler ! Bu arada 60 bin lira demişken, bu desteğin nasıl alınacağını daha önce anlattık. İsterseniz okuyun.

Kosgeb şöyle çalışır. ÖNCE HARCA, SONRA PARANI GERİ AL. Harcamak için paranız yok ise, hiç bulaşmayın, destek alamazsınız.

Sizi bir konuda uyarmak istiyorum. Kosgeb’ de bizim adamımız var, müdür tanıdık, bir şekilde biz bağlarız, hiç beklemeden kredinizi çıkartırız. O iş kesin, bir kerede hibeyi alırız diyen vatandaşa güvenmeyin. Ayrıca sitelerde şuraya tıklayın buraya tıklayın yazılarına da güvenmeyin. Dost var, düşman var. Emeklinin elindeki 3 kuruş parayı almaya çalışan, eşinin dostunun ekmeğine göz diken insanlar var. Uzak durun.

Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? Ne Lazım? Kime Veriliyor Bu Kredi? Herkes Niye Alamıyor? Sorular ve Cevaplar?

Aşağıda adım, adım kosgeb desteğinin nasıl alınacağını anlattık. İş kurmak istiyorsanız, danışmanlara para kaptırmadan önce okuyun. Fazla zamanınızı almaz. Faydalıdır.

 • Kredi için eğitime gitmeye mecbursunuz. İşiniz gücünüz olabilir ancak yapacak bir şey yok. Eğitime gideceksiniz. Toplam süre 32 saat ancak 6 saat devamsızlık hakkınız var. Bu süreyi geçerseniz kurstan atılırsınız. Ancak işsizlik maaşı alıyor iseniz kurstan devamsızlık hakkınız yoktur. Devamsızlık yaparsanız maaşınızın tümü iptal olur. Dikkat edin. Sertifika alacağım diye işsizlik maaşından olmayın. Bu maaş bir daha bağlanmaz.
 • Kosgeb eğitimi almadan iş kurmayın. Eğer daha önceden kurulu bir şirketiniz var ise, o şirket için başka şekilde başvurmak gerekiyor. Bu yeni girişimci desteği olduğu için hemen iş kurmanız gerekiyor ise de, yetkililere bildirim işyeri numarası alın. Bu numara ile iş yerinizi kurun. YOKSA DESTEK ALAMAZSINIZ.
 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu öncesinde adınıza kayıtlı veya ortağı olduğunuz bir işyeri veya şirketiniz mevcut ise, şirketi kapatıp da yeniden açıp kosgeb desteği almayı planlamayın. Yemezler. Bu durumda destek alamazsınız.
 • Kosgeb sertifikası süresizdir. Bu sertifika ile kanunlarda değişiklik olmadığı müddetçe ömrünüzün sonuna kadar destekleme alabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki, eğer kurstan sonra kendi adınıza iş kurarsanız, işyeri açılışından itibaren 2 sene içinde başvurup desteği almalısınız. Yani işyeriniz 2 yaşını geçince destekleme süresi sona erer, destek alamazsınız.
 • Kosgeb desteği alan iş yerleri açılış tarihinden itibaren 3 yıl boyunca kapatılamaz. Kapatırsanız başınız bela da demektir. Bir sürü takım elbiseli adam gelip, aldığınız desteğinin tümünü sizden faizi ile geri almak için ellerinden geleni yaparlar. Sıkıntıya düşersiniz. 3 sene dişinizi sıkın.
 • Kosgeb’ in destek verdiği para ile aldığınız hiçbirşey satılamaz. Zarar görürse, parçalanırsa dahi çöpe atamazsınız. Bozulan makine ve teçhizatları depoya kaldırın. 3 yıl sonuna kadar saklayın. Lazım olacak.
Kosgeb Kimlere Verilir

Kosgeb projesinden kimler yararlanabilecektir?

 • Kosgeb desteği alacaklar, tüm harcamalarını iş yerine ait hesaptan yapmalılar. Eğer harcamaları kendinizin, eşinizin, amcanızın hesabından yaparsanız, gitti paralar. Geçmiş olsun. LÜTFEN HARCAMALARI İŞ YERİNE AİT BANKA HESABINDAN YAPIN.
 • Tüm harcamaların fatura ve dekontlarını biriktirin. Biriktirmez iseniz siz ödersiniz. Karar sizin.
 • Kosgeb’in verdiği 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz destek (toplam da 150 bin lira) KDV giderini ödemez. Bu sebeple örneğin 100 bin liralık işyeri açma desteğinin içinde kosgeb sadece kdv olmayan kısmını öder. Peki KDV’ yi kim ödeyecek? Pamuk eller cebe. Tabi burada işyerini açtığınız yer, erkek veya kadın olma durumunuz da çok önemlidir. KDV Hesabı veya kosgeb kredi hesaplaması konusunda anlattık. Okuyun öğrenin.
 • Eğer son 1 yıl içinde işyeri açmış iseniz, vergi ödemiş iseniz kosgeb işyeri kredisi alamazsınız. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmanız sıkıntı yaşatmaz. Ancak iş yerinizi yeni kapattıysanız bir sene beklemeniz şart. İşinizi büyütmek istiyor iseniz, o zaman durum başka kosgeb işyeri büyütme kredisi sizler için. 🙂
 • 3 yaşını geçmeyen ikinci el  veya sıfır tüm makine ve techizat harcamalarını kosgeb destekliyor. Amcada, dayıda var diye 20 yıllık raflara, buzdolabı gibi eşyalara sakın ha para vermeyin. Elinizde kalır. Cebinizden ödersiniz.
 • İş yerinizi kurduktan sonra, kravatlı adamlar gelip, yaptığınız her şeyi tek tek inceleyecek. Tüm evraklara ve elinizdeki tüm kağıtlara bakacaklar. Kosgeb’i dolandırmaya kalkmayın. Emin olun sizden daha çok şey biliyorlar.
 • Yukarıda bahsettik ama tekrar söyleyelim, her ne şekilde olursa olsun, 1. derecede akrabalığınız olan kişilerden alışveriş yapamazsınız. Malzeme ve teçhizat alamazsınız. Başka satan olmasa dahi.
 • Alacağınız iş yeri malzemeleri 10 bin lira iken 20 bin liralık fatura kestirirseniz, başınız belaya gider. Kosgeb piyasa araştırması yaparak, sahtecilik yaptığınızı ortaya çıkarabilir. Dikkat edin. 🙂
 • İş planında belirttiğiniz satın alınacak malzemeler için destek alabilirsiniz. Ekstradan ihtiyaç olsa bile malzeme alırsanız, parasını siz ödersiniz. Ona göre alışveriş yapın. Faturası var diye, iş projesinde geçmeyen malları almayın. Örneğin bakkal dükkanı için, kanepe almak, çok lüks ve gereksiz bir harcamadır.
 • Kosgeb projesinde belirtilen personel giderleri olarak, iş yeri sahibine personel gideri düşülemiyor. Bilginiz olsun. Sadece personelin net ödemeleri destek kapsamında alınıyor. İkramiye, prim asgari geçim indirimi, hepsi sizden.
 • Kadın girişimciler erkeklere göre %10 fazla destek alabiliyor. Eğer destek alacaksanız, eşinizin başvurması daha mantıklı. İkinizde eğitime katıldıysanız, aynı proje için eşinizin destek alması daha mantıklıdır. (Sadece 1 kişi alabiliyor.)
 • Kosgeb işletmem kuruluş desteği kaleminde 2 bin liranın hepsini ödüyor. Eşit olan tek durum bu noktadır.
 • Kosgeb’ iş planını sunduğunuz zaman, onaylanmasını bekleyin. Onay almadan harcama yaparsanız, destek alamazsanız sıkıntı yaşarsınız. Projeyi hazırladım, işlem tamam diye düşünmeyin. Onayı alın. Onay sonrasında harcama yapın. Yoksa sıkıntıya düşersiniz ve aldıklarınızı geri vermeye çalışırsınız. 🙂 Kosgeb’e sunacak iş planınız yok ise örnekleri inceleyin. Bizde çok var. 🙂
 • Kosgeb’ e sunduğunuz proje onay alamaz ise, hemen vazgeçmeyin. Yeni bir plan yapın veya eksiklikleri tamamlayın. Yeniden sunun. Sonra yeniden, sonra yeniden. Onaylanana kadar devam. Başka çare yok 🙂

Kosgeb İş Tavsiyeleri ve Kuru Fasulyenin Faydaları

İş kurmak için beş kuruş paranız yoksa, hiç bulaşmayın. Kosgeb sadece desteklemektedir. Parası olmayanlara anahtar teslim iş kurup teslim eden bir kuruluş değildir. Kosgeb de görevli, birçok piyasa ekonomisi ve iş uzmanı görevlisi var. Bu yüzden sakın ha kosgeb’ i kandırmayı dolandırmayı düşünmeyin.

Bazı arkadaşlar “param olsa kosgeb ile ne işim olur” diyecekler ancak  Kosgeb parası olmayana iş kurup teslim eden bir kurum değildir. Kosgeb girişimcilere destek verir. Ancak hepsi bu. Adı üstünde KOSGEB DESTEĞİ.

Kosgeb neden bu kadar zora koşuyor. Bunun tek sebebi var. Bugüne kadar çalışkan Türk milleti her zaman Devleti dolandırmayı düşündü. Bazıları başardı da. Bazıları ise kepçe ile götürdü. Bunlar başka mesele ama, Kosgeb’ in tek derdi hakkı olan alsın. İş kuracak olan alsın. Kimse yetimin hakkını yemesin.

Parası olmayanlara destekleme yok mu? Elbet var. Banka kredileri var. İşyeri açma kredisi var. Siz gerçekten niyetliyseniz, kosgeb olmasa da iş kurabilirsiniz. Hani girişimci diyorlar ya, Sizde aşk yoksa, işte yok ekmekte. Danışmanlık firmalarına gelince, isterseniz başvurun. Siz bilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek affola. Hayırlı işler.

https://www.facebook.com/kosgeb/ sayfasına giriş yaparak, 2020 yılına ait güncel yorumları okuyabilir, sizde kredi alma durumunuzu paylaşabilirsiniz.

] }
Yorumlar
 1. Abdullah dedi ki:

  Mrb benim işletmem faal durumda sanai imalat 2 senedir işletmem var kosgeb eğitim girişimcilik belgesini aldım işletmemi kurduktan 1 sene sonra aldım kosgeb belgesini
  işletmemi büyütmek istiyorum kosgeb desteklermi.saygılar

 2. Ferhat KAÇAN dedi ki:

  Şimdi bizim iş yerimiz olmazsa hibe desteği vermiyorlar mı
  ilginiz için tskrler

 3. kredi teklifi bugün geçerli mi? dedi ki:

  Finansal özgürlük mü arıyorsunuz? Borcunuz mu var, yeni bir işe başlamak için borçlanmaya mı ihtiyacınız var? ya da maddi olarak daraltsanız, araba ya da ev satın almak için borç almak mı istiyorsunuz? Bankanızdan sonsuza dek finansmanı reddediyor musunuz? Mali geliştirmek mi istiyorsunuz? Faturalarınızın ödeyeceği bir kredi mi ihtiyacınız var? Daha fazla arama yapmayın, daha fazla bilgi için% 3 oranında çok uygun bir faizle aldığınız tüm kredi t

  1. Kredi dedi ki:

   Yardımcı olursanız sevinirim

  2. kazım ŞENKAYA dedi ki:

   kımse bır sey de yardımcı olmuyor bankalara bile gıttıgın de yeni iş yeri acıyorsanız sıze ancak 1 sene sonra kredi cıkabilir denmekte ki nasıl bunu faydanılmak denir anlamadım
   bu konu hakkında görüş leri herzaman dinlemeye hazırım

 4. Kosgebe. dedi ki:

  Merhaba yaklasik 2 yil once guzel hayallerle kosgebe basvurdum hazirlik egitimde bi o kadar uzun surdu onaylanmasi 1 yili buldu sonuc icler acisi dekontlar borcu yok kagitlari gel gitler aylarca bekletiyorlar onaylaniyor bu seferde odenek icin bekliyosunuz sonra stopaj vergi vs kesiyorlar kurus gormuyorsunuz yani danisikli dogus nekadar cok is yeri o kadar cok vergi sakin kanmayin ben cok pismanim yasadiklarimi paylasmak istedim iyi gunler.

 5. kosgep le iş yeri açıp başka iş yapabilirmiyim dedi ki:

  s.a. ben anahtar çilingir üzerine iş yeri açıp bunu işletirken kosgep destekli tabi bunun yanında ceptelefonu aksesuarlarıda satabilirmiyim. yada diğer elektronik ürünlergibi çilingir harici maksadını aşan işler yapabilirmiyim.

  1. Smmm İmran UYSAL AYDIN dedi ki:

   yapabilirsiniz bir faaliyet konusu için destek alırken diğeri için almazsınız

 6. Kosgeb İşyeri kapatma dedi ki:

  Mrb ben koskep destek aldım isyerimi açtım Haziran’da 3 yılım doluyo kapanış vermek istiyorum fakat sonradan tekrar destek alma hakkım olurmu koskepten şimdiden teşekkürler

 7. Bilgi dedi ki:

  Mrb ben koskep destek aldım isyerimi açtım Haziran’da 3 yılım doluyo kapanış vermek istiyorum fakat sonradan tekrar destek alma hakkım olurmu koskepten şimdiden teşekkürler

 8. Aciiil dedi ki:

  Merhaba. Kosgep girisimci hibe destegini kazandım diyelim. Hibeyi aldım ve 2 yıl sonra İşletmemin başına işçilerimi koyup kendim başka biryerde ssk lı olarak çalışabilir miyim.

 9. Yücel dedi ki:

  KOSGEB adı altındaki bankalar dan gelenlerin adresini alıp içme suyundan doktorundan vesayre vesayre kanuna yasaya uygun şekilde. inandıgına benden selam söyle misali

 10. Hamza dedi ki:

  Yeni kurulmuş bir işletme 4-5 aylık bi geçmişi var kosgeb destekli kredi alınabilir mi?

 11. kubra dedi ki:

  Merhaba, peki yurtdısında sirketi olanlar icinde mi gecerli bi kural bu? Sirketimi yeni kapattim ve turkiyeye yeni donus yaptim hala mumkun mudur Kosgebten faydalanmam
  ?

 12. Yyttt dedi ki:

  Cok acil cevap yazarmisiniz eğer malatyada kosgeb destekli işletme açarsam paranın hepsini almadan ankaraya taşınırsam malatyada aldığım yüzde 90 lik destek aynen devam mi yksa ankaraya gidildigi icin yüzde 80 mi olur

 13. Cahit dedi ki:

  Merhabalar ben kosgeb den çiftlik açmak için hibeli kredi almak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve nasıl bir yol izlemem gerekli ?

  1. nur dedi ki:

   ulaşın size yardımcı olayım

   1. İbrahim dedi ki:

    merhaba çiftlik kurmak için destek almak istiyorum yardımcı olur musunuz?

   2. Destek dedi ki:

    Nur hanım size nasıl ulaşabiliriz

    1. saniye dedi ki:

     Ben market aciyorum kosgep destegi icin basvursam kendim haric yanimda sigortali calistirmak zorundamiyim

 14. Erik dedi ki:

  30 dakika içinde bugün% 2 oranında acil durum kredisi alabilirsiniz. e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bize ulaşın:

  1. Destek dedi ki:

   Kredi nasıl aliriz

  2. Kredi dedi ki:

   Merhaba nasıl kredi alicaz

 15. Cansu dedi ki:

  Kosgep’ten destek alan bir şirket, çalışanlarını haklı olmayan nedenden ötürü işten çıkartabiliyor mu? Bununla ilgili bilginiz var mı? Yoksa nereden edinebilirim acaba? Teşekkürler şimdiden.

  1. İbrahim dedi ki:

   ÇIKARTAMAZ kesinlikle.
   kosgeb değil hiç bir şirket cıkartamaz.

 16. adem dedi ki:

  merhaba ben kosgebe baş vurdum anne babamı ufak yaşta kaybettim köydeüzerime bahçe ve tara var tarla üzerine kosgebden sezen tavuk çifligi kurmak istiyorum yarın ilk eyitimime girecem ama sermayem yok birikmişim yok devlet destek çıkarmı

 17. Erdal Kobal dedi ki:

  3 ay önce kosgep destekli açtığım iş yerimi başka bir ile tasiyabilirmiyim teşekkürler

  1. Göknur bilim dedi ki:

   Mrb Erdal bey bnde destek alıp açmak istiyorum. Nasıl alabildiniz bilgi verir misiniz lütfen

  2. MİNE dedi ki:

   ERDAL BEY nasıl açtınız süreç nasıl ilerledi memnun musunuz bilgi verebilir misiniz

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar kosgep ten 50 bin değilde 30 bin hibe alımabiliyor mu

  1. Melek Vartan dedi ki:

   Tabii ki. Zaten her işletmeye 50bin verilmiyor. İşletmenin büyüklüğüne göre destek veriliyor.

   1. İbrahim dedi ki:

    Melek Hanım Merhaba;
    Öncelikle kişilere yardımınız için çok teşekkür ediyorum.
    Nacizane bir sorum olacak.
    Bende destek almak istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum.
    Bilginizle beni aydınlatır mısınız?

 19. Bayram dedi ki:

  Merhaba iyi aksamlar ben kosgeb kapsaminda 34.500₺ lik bi oto tamir malzemesi makinasi aldim bunun icin malzeme aldigim yere kendi hesabimdan 5000₺ kardesimin hesabindanda 20.000₺ gonderdik.Dekontlari var ama bu parayida bize fatura kesenin hesabina degil onun muhasebecine gonderdik sirket hesabindan olmadan olmuyormus.bi akil verin lutfen.
  Bide fatura kesen kisi sahıs firması parayi bunun hesabina mi yoksa resmi olmayan ortaginada yapsak olur mu

 20. Buse dedi ki:

  Iyi akşamlar size bi sorum olacak ben kosgep desteği ile iş yeri açtım ama krediyi almamin üstünden 2 yıl geçti şimdi ise devretmek istiyorum devredebilir miyim herhangibir sorun olur mu

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba ben kosgep ile iş açmak istiyorum siz nasıl yaptınız bana yardımcı olabilir misiniz inanın fikirlerinize ve bilginize ihtiyacım var

  2. Serhat Kaba dedi ki:

   Evet sorun ediyorlar sözleşme yapıyorlar zaten eğer açılış yaptığınız iş yerini 3 yıldan önce kapatırsanız %90 faizi ile geri alırım gibisinden şart koşuyor( kosgeb ) dikkat edin

  3. Eylül dedi ki:

   Cektiği iz krediyi elinize para olarak o verdiler

 21. Emrah dedi ki:

  Ben liseyi endüstri meslek lisesinde okudum ve gıda bölümü olarak bu sayede iş yeri açma belgesi de aldım okuduğum okul dolayısıyla bende pide börek salonu gibi bi işyeri düşünüyorum ama dükkanı açıp dizdikten sonra mı parayı kosgebten alıyoruz.

  1. Furkan öz dedi ki:

   Önce evine en yakın kosgeble görüş sonra eğitim için yönlendiriyorlar biraz sıra oluyor istanbuldaysan ben 4 ay bekledim egitimde gereken herşeyi anlatıyorlar sonrasında açıyorsun kendi imkanlarinla ama 2018 de değişiklik olduysa bilmiyorum öyle bir söylenti vardı ama şunu bilin ki kurula girmeniz ve ödemeyi yapmaları 1 yılı buluyor bayağı bi süreç var herseyde bekliyorsun 3/5 ay

 22. İlknur dedi ki:

  Kenan kardeş abin de olsa dayın da senet yapın söz uçar yazı kalır sonra vermez para kalırsın ortada ben açtım parayı bekliyorum ucu ucuna zamanlama zaman çok önemli senet sepet işleri için

 23. ORHAN dedi ki:

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYİM, KOSGEB DESTEĞİ ALIRSAM ZORUNLU STAJIMI NASIL YAPARIM?? ŞİRKET SAHİBİ OLUP SİGORTALI RESMİ STAJ NASIL YAPILABİLİR??

 24. Kenan dedi ki:

  Bilgileriniz için tşk ederim.sizin dediğiniz gibi benimde hiç param yok oyuzden uzak duruyorum ama bı esnaf abim dedi onaylandıktan sonra ödemeleri ben yaparım sonra ben senden alırım bu mümkün mü acaba

 25. Emine Boztepe dedi ki:

  Iyi günler.ben ev yemekleri yapan bir işyerini devir almak istiyorum. Bu konuda kosgebe hibe kredisi talebim olabilirmi ne yapmalıyım…bilginiz için tskr.ler….

 26. Emine Boztepe dedi ki:

  Ben ev yemekleri yapan bir işyerini devir almak istiyorum.25.000tl ye ihtiyacım var…bu konuda açıklama yaparsanız çok memnun olurum…iyi günler

  1. İlknur dedi ki:

   Emine hanım devir i kabul etmiyor kosgeb girişimci ilk kez kendi işletmesini kurması için sonradan destek yapan bir kuruluş