Halı Saha Açma Maliyeti 2023 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)

Halı saha açmak isteyenler için maliyet hesaplama ve kar marjı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı yazımızda 2023 halı saha açma maliyeti ne kadar, KOSGEB halı saha desteği var mı, halı saha nasıl alınır hibe desteği 30×50 halı saha maliyeti ne kadar kiralık halı saha işletmesi açmak karlıdır halı saha kiralama fiyatları ve kapalı halı saha maliyet hesaplama tablosunda detaylı olarak anlatılmaktadır.

Halı saha nasıl döşenir, kurulum maliyeti nedir, gerekli belgeler nereden ve nasıl temin edilebilir? Gibi tüm detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Halı Saha Açmak Karlı Mı?

Spora ilgi her geçen gün artmakta ancak spor tesislerinin oranı azalmaktadır. Hal böyle olunca da akıllı iş fikirleri arasında halı saha açmak için öneriler var. Türkiye’de ortalama bir halı sahanın 9 saat çalıştığını düşünürsek, saatte ortalama 500 TL-900 TL kazandıracağını belirleyebiliriz.

Halı sahaları günün her saatinde çalışıldığı için müşterileri geri çevirmek halı sahanıza olan güveni ve ilgiyi azaltacaktır. Şu anda 2 halı saha önerisi önemli. Yani iki siteniz varsa müşteri çekecek, aylık ve yıllık gelirinizi ikiye katlayacaksınız. Aylık ortalama 55.000 TL ile 110.000 TL arasında cironuz olacak. Elektrik, personel ve çevre düzenlemesi gibi maliyetleri hesapladığınızda kalan miktarlar yine de yüksek olacaktır.

Halı Saha Açma Başvuruları: www.kosgeb.gov.tr online Geleneksel Girişimcilik destekleri başvuru formu ile Kosgeb Müdürlüklerinde veya e-devlet kapısından online olarak yapılmalıdır.

Başvuru taleplerinizi: 444 1 567 numaralı KOSGEB Çağrı Merkezi’nden iletebilirsiniz.

BKNZ: Kosgeb kredisi nasıl alınır içeriğimizde başvuru süreci anlatılmıştır.

Halı Saha Açma Maliyeti 2023 Ne Kadar? (KAPALI-AÇIK)

Bir halı saha maliyeti ne kadardır? Ne kadara mal olacağını düşündüğünüz, kapalı veya açık halı sahanıza bağlı olarak değişecektir. 2023’de kapalı ve açık halı saha açma maliyeti:

 • Ülkemizde ortalama 50 metre boyunda, 30 metre eninde yani 50×30 açık halı saha maliyeti 2023 yılında 300-000 TL- 400.000 TL olacaktır.
 • 50×30 kapalı halı saha maliyeti 2023 yılında ortalama olarak 600.000 TL-700.000 TL aralığında değişir. Eğer daha geniş kapsamlı ve büyük ölçekli kapalı bir halı saha kurmak isterseniz maliyetiniz daha da artacak ve 1 milyon TL’ye ulaşacaktır.

Maliyet hesabında çevre düzenlemesi, suni çim, altyapının kurulması, demir konstrüksiyon, sahanın çitle çevrilmesi ve sosyal tesislerin kurulması halı saha açılış maliyetini etkileyecek unsurlardır. Daha fazla para kazanmak için en az 2 alan açmanız önerilir. Bu durumda maliyetiniz iki katına çıkacaktır.

Düşük maliyetli ürünler kullanmak halı sahanızın ömrünü kısaltacak ve müşteri kaybına yol açacaktır. Kullanacağınız ekipmanların kalitesi ve sosyal donatılar alanınızın uzun vadeli ve büyümesini sağlayacaktır.

İş kurmak için öncelikle yeterli sermayeye sahip olmak gerekir. Birikmiş sermayeniz yoksa spor tesisi teşviklerine veya devlet kredi desteklerine başvurabilirsiniz. Sermaye engelini geçtikten sonra, işletme lisanslarını ve vergi oranlarını araştırmanız gerekir.

Halı saha açma sermayesi ve maliyeti karşılandıktan sonra günlük kazancınız ortalama 500 TL-2.000 TL arasında olacaktır. Daha sabırlı ve istikrarlı bir adım atıp uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görürseniz aylık gelirinizi günden güne katlayabilirsiniz. Peki 30×50 halı saha maliyeti nedir? İnceleyelim.

Halı Saha Metrekaresi Ne Kadar?

Ticari halı saha ölçüleri arasında en çok kullanılan ve en uygun olan ölçüler ise 30×50 metrekaredir.

AÇIK HALI SAHA MALİYETİ YAPAN FİRMALARYAPIM FİRMASI 1 M2 BİRİM FİYAT
Açık halı saha yapımı 25*45400,00 TL/m2
Açık halı saha yapımı 26*46410,00 TL/m2
Açık halı saha yapımı 27*47400,00 TL/m2
Açık halı saha yapımı 24*44420,00 TL/m2
25*45 Açık halı saha MALİYETİ400,00 TL/m2
50*30 Açık halı saha MALİYETİ390,00 TL/m2
27*47 Açık halı saha MALİYETİ410,00 TL/m2
26*48 Açık halı saha MALİYETİ420,00 TL/m2
40*20 Açık halı saha MALİYETİ450,00 TL/m2
29*49 Açık halı saha MALİYETİ400,00 TL/m2
52*32 Açık halı saha MALİYETİ415,00 TL/m2
22*42 Açık halı saha MALİYETİ412,00 TL/m2
Halı Saha Metrekaresi Ne Kadar?

30×50 Halı Saha Maliyeti Hesaplaması

Halı saha açmadan önce çeşitleri hakkında bilgi almak ve maliyetini hesaplamak gerekir. Dört farklı halı saha çeşidi vardır.

Halı saha maliyeti hesaplamasında dahil edilecek alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Açık Halı Saha
 • Kapalı Halı Saha
 • Sentetik Çim
 • Nizami Saha Suni Çim

30×50 halı saha maliyetini çeşitlerine göre minimum ve maksimum tutarlarını tabloda hesaplarsak:

Halı Saha ÇeşidiMin-Max Ölçüler Fiyat
Açık Halı Saha 20x40m – 30×50 m25 €/m²
Kapalı Halı Saha20x40m – 30×50 m50 €/m²
Halı Saha Sentetik Çim40, 50, 55, 60 mm12 €/m²
Nizami Saha Suni Çimi55 mm- 60 mm14 €/m²
30×50 Halı Saha Maliyeti Hesaplamasında Maliyetler altyapı hariç ve ortalama olarak verilmiştir.
Halı Saha Açma Maliyeti 2023 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)Pin

Halı Saha Kiralama Fiyatları 2023 Ne Kadar Oldu?

2023 yılında halı saha fiyatları işletmeye göre farklı fiyatlar verildiğinden standart bir ücret olmamasına rağmen asgari saatlik ücret ortalama 250-400 TL aralığındadır.

Halı Saha Ne Kadar Kazandırır?

Sağ ve sol taraflı olarak dizayn edilen iki halı saha işletmesinde günlük ortalama 5 saat doluluk oranına sahip olduğunu düşünürsek ve ücret olarak da saatlik 200 TL kazanan bir tesise sahipseniz, 30.500 lira aylık gelire sahip olursunuz. Masraflarınızı %30 olarak düşünürsek (kira bedeli dahil olursa masraflar daha da artar) aylık net karınız minimum 22.500 TL olacaktır.

HALI SAHA AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR MİYİM?

Devletin bazı kurumları, özellikle KOSGEB gibi kurumlar girişimcileri desteklemekte ve ucuz kredi veya hibe sağlamaktadır. KOSGEB, Halı Sahası Açmak İsteyen Girişimcilere Devlet Desteğini hibe olarak veren tek kurumdur. Kosgeb, halı saha açanlara tarihte ilk kez 2023 yılında hibe desteği sağlayacak.

KOSGEB Halı Saha Açmak İçin Hibe Desteği Veriyor (Tarihte İlk Kez)

Kosgeb kurumu halı saha açmak için hibe desteği sağlıyor. Kosgeb hibe desteği, halı saha projenizi geliştirip yenilikçi hale getirerek şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Halı saha yapımı için şu ana kadar KOSGEB herhangi bir destek vermedi ancak ilerisi için yetkililer tarafından planlar yapıldığını söyledik.

Son olarak beklenen planlama yapıldı ve desteklenen sektörler arasına sportif faaliyetler eklendi. Kosgeb, tarihinde ilk kez hayata geçirilecek ve Spor Faaliyetlerine Hibe desteği sağlayacak. Bu kapsamda halı saha açılması için hibe destekleri sağlanacaktır.

Halı sahasını açacak girişimciye devlet teşvik sistemi verilirken, tesisin açılacağı belediyeye de veriliyor. Devlet planlama teşkilatı çim halı sahaları ve basketbol sahaları başta olmak üzere yüzme havuzları, atletizm pistleri gibi birçok tesisin yatırım ve açılışlarını yatırım olarak değerlendirerek desteklemektedir. Devlet teşvikleriyle açılacak halı saha tesisinin maliyetinin %50’sini karşılayarak önce 18 milyon, ardından 30 milyon bütçe ayrılarak teşvik planlarının desteklenmesi bekleniyor.

Halkın spor sahalarına aktif katılımını sağlamak amacı ile devlet teşvik paketleri ve yatırımcılar, kösgeb halı saha desteği ile desteklenmektedir. Halı saha açmak için kredi kullanacak yatırımcılara teknik altyapı desteği sağlayan devlet teşvik paketleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca vergi indirimi sağlanması ile spor yatırımcıları korunmakta ve desteklenmektedir. Girişimcilerin devlet teşvik paketlerinden yararlanarak açacakları halı sahalar için de saha desteği sağlandığını bilmek gerekiyor.

KOSGEB Halı Saha Desteği Nace KODU

KOSGEB tarafından halı saha açmak için kredi ve hibe destekleri 2023 yılında verilmeye başlayacaktır. Kosgeb desteklenen sektörler ile ilgili yürürlüğe giren Yeni yönetmelik kapsamında tarihte ilk kez spor faaliyetlerine Kosgeb destegi müjdesi geldi.

Halı saha yönetimi yapmak isteyen girişimciler, KOSGEB nace kodları arasından nace kodunu bularak, iş planı projesi oluşturarak 2023 yılı itibari ile hibe desteklerine başvurabilirler. Esnaf Kefaletine halı saha açmak için başvuru yapılabilir.

‘Spor tesislerinin işletmeciliği’‘ kapsamında ‘‘Halı Saha İşletmeciliği” adı altında 93.11.01 Nace Kodu ile Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 65 bin lira hibe desteği verilecek. Halı saha işletmeciliği yapmak isteyen girişimciler spor faaliyetleri kapsamında desteklenecek faaliyetleri aşağıdaki bağlantı linkimize tıklayarak anında öğrenebilirler.

Halı Saha İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Halı saha yapımında destek, teşvik veya hibe sağlayan Kosgeb kurumunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı da destek sağlıyor. Yani ticari olarak halı saha açmayı planlıyorsanız artık Kosgeb dahil aşağıdaki kurumlardan devlet desteği alabilirsiniz.

Kosgeb’in yanında halı saha açılmasına destek veren kurumlar şunlardır:

 • Sodes: Sosyal Destek Programı sodes.gov.tr (şahıslar değil devlet kurumları yani belediyeler ve okullar gibi kurumlar proje ile alabilir)
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Proje Destek Programları” kapsamında destek veriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Proje Destek Programları” hakkında Buradan bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Açmak İçin Önemli Unsurlar

Bir futbol sahası açmak için en önemli faktör çevredir. Öncelikle biraz çevre araştırması yapmanız gerekecek. Düşündüğünüz mahallede yaşlılar bölümü varsa kazanamazsınız. Ayrıca 1 maçtan ne kadar kazanabilirim, kazancım ne kadar olur gibi tüm maliyet faktörlerini de hesaba katmak gerekiyor. Bu nedenle bu işe başlamadan önce iyi bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Bu, ömür boyu ve sürekli kazanç sistemi ile yüksek para kazanabileceğiniz anlamına gelir. Banka ve işyeri kredilerinden uygun faiz oranları ile yararlanarak her türlü ekipman alım ve harcamalarınızda kullanabilirsiniz.

Halı saha açmak için gereken sermaye ihtiyacını bankaların verdiği işyeri kredisi ile karşılamak mümkündür. Bankaların vermiş olduğu işletme kredilerini esnek ödeme koşulları ve en uygun vade koşulları ile alabilirsiniz. Futbol sahası açmak için kredi alabileceğiniz bankaların şubelerine başvurabilirsiniz. Sitemizde işletme kredisi veren bankaları araştırabilir, devlet teşvikli kredilere başvurabilirsiniz.

Halı saha açmak için kredi veren bankalar:

 • Akbank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • INGBank

girişimcilere ve yeni iş kurmak isteyen tüm gençlere kredi ve finans hizmetleri sunmaya devam ediyor.

Kiralık Halı Saha İşletmesi Almak

Sıfırdan halı saha açmak istemeyen girişimciler kiralık halı saha işleterek bu işten para kazanabilirler. Devredilen satılık veya kiralık siteleri inceleyerek işletme sahibi olabilirsiniz. Bir çok site ve uygulama üzerinden satılık ve kiralık ilanları takip edebilirsiniz.

 • Sahibinden.com’dan kiralık halı saha fiyatlarını inceleyebilir ve saha özelliklerini inceleyebilirsiniz.
 • İlan.gov.tr adresinden ise verilen halı saha ilanlarına ulaşabilirsiniz.
 • Satılık spor tesislerine ve halı saha ilanlarını incelemek için Zingat web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir çok siteden kiralık saha fiyatlarını öğrenebilir, kapalı halı saha fiyatlarını anahtar teslim inceleyebilirsiniz. Maliyeti hesaplayarak sahanız için ihtiyaç duyacağınız ekipmanları siteler üzerinden temin edebilirsiniz.

Halı Saha Kurulumu İçin İzlenilmesi Gereken Yollar

Halı saha açma fikrinden sonra atacağınız ilk adım proje seçmek olmalıdır. İç mekan veya dış mekan halı saha projeleri hakkında araştırma yaparak uzmanlardan fikir alabilirsiniz. Belediyelerden izin ve ruhsatlar alındıktan sonra gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Halı saha montajı için izlemeniz gereken adımlar ve detaylar;

1- Gerekli Evraklar

Halı saha işletmesi kurmak için bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir. Ancak bu evraklar tamamlanırsa halı saha kurabilirsiniz.

 • İşletme sahibine ait 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise fotoğraf gerekli görülmemektedir.)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydının yapıldığına dair herhangi bir belge
 • Sabıka kaydı
 • İşletme sahibine ait kimlik bildiri belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • İş yeri açma ruhsatı
 • İşletme satın alınmış ise işletme tapusu
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesinin fotokopisi
 • İş yeri kiralanmış ise kira kontratı gereklidir. Bu kontrat tapu yani mülk sahibi ile yapılmalıdır. Aslı ya da noter tasdikli sureti gereklidir.
 • Kayıtlı olunan odadan faaliyet belgesi ve ya oda sicil tasdiknamesinin bir adet fotokopisi
 • İtfaiye uygunluğunu bildiren rapor
 • Ticaret sicil gazetesi veya imza sirkülerinin bir adet fotokopisi
 • Halı saha işletmesinin krokisi çizilmelidir. Bu işlem yetkili bir kişiye yaptırılmalıdır. Uzunluk ölçüleri, m2 toplamı, çizim yapan kişinin kaşesi ve imzası krokinin üzerinde bulunmalıdır.
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için halı saha sicil kaydı
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için Yeterlilik Belgesi
 • İşletme içerisinde güvenlik kameraları ve kayıt sistemleri evrakları tamamlanmalıdır. Bu evraklar genel evraklar olup kesin ve net bilgiler için bağlı bulunduğunuz yerin belediyelerine başvuru yaparak evraklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- Altyapının Hazırlanması 

İlgili belediyelerden gerekli izinler alındıktan sonra halı saha kurulumu için gerekli altyapının kurulması için düz toprak zemin hazırlanır. Montajın yapılacağı alan iş makinaları ile tesviye edilir ve beton dökülür. Hazırlanacak zemine dökülecek beton altyapının sağlam olması için mühendisler tarafından incelenip belirlenmesi gerekir.

3- Demir Konstrüksiyonun Kurulması

Halı saha montajı için gerekli olan temel mekanizmalardan biri de demir konstrüksiyonlardır. Bunların boyları en az 6 metre olmalıdır. Genellikle yeşile boyanır. Açık alanlarda brandaya gerek yoktur. Ancak kapalı alanlar için bu ütülerin üzerine branda gerilir. Kapalı halı saha projelerinde branda, sac ve PVC ile kaplanması mümkündür. Dilerseniz yaz aylarında açıp, kış aylarında kapatarak çalışmaya ara vermeden devam edebilirsiniz.

4- Sahanın Tel Örgü İle Çevrilmesi

Yapılan demir konstrüksiyonlar tel örgü haline getirilerek sahanın tavanına file döşenir. Tel örgü yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta görüş alanını çok fazla kapatmamalı ve topun saha dışına çıkmasını engelleyecek şekilde olmalıdır.

5- Saha Aydınlatmaları 

Halı sahalarda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de aydınlatmadır. Aydınlatma için birçok seçenek var. En çok tavsiye edilen aydınlatma türü LED Projektörlerdir. Fiyat aralığı açısından biraz pahalı olsalar da 2 yılda bir kendilerini yenilemektedirler.

6- Suni Çim

Bir halı saha kurulumunda en önemli bir diğer etken de suni çimlerdir. Çimleri olabildiğince ucuz ürünlerden seçmemeye çalışmalısınız. Çünkü sürekli olarak çim değiştiremezsiniz. Çim seçimi yaparken 55 mm kalın monofilament ipliklerden üretilen suni çimler öneriler arasındadır.

7- Sosyal Tesisler Kurun

Halı sahalar üzerinde soyunma odaları, lavabolar, banyolar ve ofisler gibi zorunlu olmayan ama gerekli olan birçok mekanın bulunabileceği bir sosyal tesis alanı oluşturabilirsiniz.

8-Çevre Düzenlemesi Yapın

Kuracağınız halı saha şehir hayatından biraz uzaksa bir otoparka ihtiyacınız olacaktır. Alanın kenarları görsel olarak yeşilliklerle kaplanmalı ve zeminler parke tarzında olmalıdır. Zeminlerin çamurlu alanlarda olmaması gereklidir.

Halı saha kurmak istiyorsanız devlet teşvikleri veya kredilere başvurabilirsiniz. Halı saha kurmak için geçen yıl verilen kredilerin ve devlet desteklerinin 2023 yılında da verilmeye devam edeceği biliniyor.

Tarlaya Halı Saha Yapılır Mı?

Belediyelerden izin ve ruhsat alınarak imarsız arazilerde halı sahaları açılabilir. Gelişmeye açık olmayan arazi ve tarlalarda maalesef halı sahaları kurulmamaktadır. İmara açık arazilere halı saha açmadan önce iş planınızı yapmalı ve belediye ile iletişime geçmelisiniz.

Saha yapacağınız alana harita mühendisi ya da topografya uzmanının gitmesi gerekecektir. Sınır köşelerine kazıkların çakılması ardından, sahanız konumlandırılacak ve çevre duvarlarının birbirine dik olması sağlanacaktır. Yapılan bu ön hazırlık ardından arsanızın üzerinde yapılacak olan kazı ve dolgu çalışmaları planlanır ve maliyet hesaplaması yapılır.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1