KosgebKredisi.com

Halı Saha Açma Maliyeti 2022 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)

01.03.2022

Halı saha açma fikri olanlar için, halı saha açma şartlarını, gerekli olan evrakları listeledik. KOSGEB halı saha desteği nasıl alınır? 30×50 halı saha maliyeti, kiralık halı saha işletmesi almak, kapalı halı saha anahtar teslim fiyatları, kapalı halı saha projeleri, halı saha maliyeti hesaplama, kapalı halı saha maliyeti 2022, tarlaya halı saha yapılır mı? tüm merak ettiğiniz soruların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Halı Saha Açma Maliyeti 2022 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)

Halı saha açmak isteyenler için maliyet hesaplaması ve kar marjı hakkında detaylı bilgileri içeren yazımızda Halı saha açma maliyeti 2022 ne kadar, KOSGEB halı saha desteği veriyor mu, halı saha hibe desteği nasıl alınır, 30×50 halı saha maliyeti ne kadar, Kiralık halı saha işletmesi açmak karlı mı, Halı saha kiralama fiyatları ve Kapalı halı saha maliyeti hesaplama tablosu detaylarıyla anlatılmıştır. Halı saha nasıl kurulur, kurulum maliyeti nedir, gerekli evraklar nereden ve nasıl temin edilir? gibi tüm detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Halı Saha Açmak Karlı Mı?

Günden güne spora olan ilgi artmakta fakat spor tesislerinin oranı azalmaktadır. Durum böyle olunca zekice iş fikirleri arasında halı saha açma öneriler yer almaktadır. Türkiye’de ortalama olarak bir halı sahanın 9 saat çalıştığını düşünürsek, her saat ortalama olarak 200 TL-300 TL aralığında kazanacağını belirleyebiliriz. Halı sahalarda saatli çalışıldığı için, müşterileri geri çevirmek, halı sahanıza olan güveni ve ilgiyi azaltacaktır. 2 halı saha önerisi bu esnada önem taşımaktadır. Yani iki saha sahibi iseniz müşteri çekeceğiniz gibi aylık ve yıllık gelirinizi de ikiye katlamış olacaksınız. Aylık ortalama olarak 55.000 TL ile 110.000 TL aralığından bir ciro elde etmiş olacaksınız. Elektrik, personel ve çevre düzenleme gibi masrafları hesapladığınızda geriye kalan tutarlar yine yüksek olacaktır.

Halı Saha Açma Başvuruları: www.kosgeb.gov.tr online Geleneksel Girişimcilik destekleri başvuru formu ile Kosgeb Müdürlüklerinde veya e-devlet kapısından online olarak yapılmalıdır.

Başvuru taleplerinizi: 444 1 567 numaralı KOSGEB Çağrı Merkezi’nden iletebilirsiniz.

BKNZ: Kosgeb kredisi nasıl alınır içeriğimizde başvuru süreci anlatılmıştır.

Halı Saha Açma Maliyeti 2022 Ne Kadar? (KAPALI-AÇIK)

Bir halı saha kaça mal olur? maliyeti ne kadar olur diye düşünüyorsanız kapalı ya da açık halı saha tercihinize göre değişiklik olacaktır. Açık ve kapalı halı saha açma maliyeti 2022 yılında:

 • Ülkemizde ortalama 50 metre boyunda, 30 metre eninde yani 50×30 açık halı saha maliyeti 2022 yılında 300-000 TL- 400.000 TL olacaktır.
 • 50×30 kapalı halı saha maliyeti 2022 yılında ortalama olarak 600.000 TL-700.000 TL aralığında değişir. Eğer daha geniş kapsamlı ve büyük ölçekli kapalı bir halı saha kurmak isterseniz maliyetiniz daha da artacak ve 1 milyon TL’ye ulaşacaktır.

Maliyet hesaplamasında çevre düzenlemesinin yapılması, suni çim, alt yapının kurulması, demir konstrüksiyonun kurulması, sahanın tel örgü ile çevrilmesi ve sosyal tesis kurulması halı saha açma maliyetini etkileyecek unsurlardır. Daha fazla para kazanmak için en az 2 sahanın açılması önerilmektedir. Bu durumda maliyetiniz iki katını bulacaktır. Düşük maliyetli ürünler kullanmanız halı sahanızın ömrünü kısaltacak ve müşteri kaybına yol açacaktır. Kullanacağınız ekipmanların kalitesi ve sosyal tesis imkanı sahanızın uzun soluklu olmasını ve büyümesini sağlayacaktır.

Bir işletme kurmak için ilk olarak yeterli sermayenin bulunması gereklidir. Birikmiş bir sermayenizin olmaması halinde devlet tarafından sağlanan spor tesisi teşvikleri veya kredi desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Sermaye engelini geçtikten sonra işletme ruhsatlarını ve vergi fiyatlarını araştırmanız gerekmektedir.

Halı saha açmak için sermaye ve maliyetinin karşılanmasından sonraki elinize kalacak günlük gelir ortalama olarak 500 TL-2.000 TL arasında olacaktır. Daha sabırlı ve istikrarlı adım atarsanız ve uzun soluklu yatırım aracı olarak görürseniz aylık gelirinizi her geçen gün katlayabilirsiniz. Peki 30×50 halı saha maliyeti nedir? inceleyelim.

Halı Saha Metrekaresi Ne Kadar?

Ticari halı saha ölçüleri arasında en çok kullanılan ve en uygun olan ölçüler ise 30×50 metrekaredir.

Halı Saha Açma Maliyeti 2022 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)
30×50 halı saha maliyet ne kadar?

30×50 Halı Saha Maliyeti Hesaplaması

Halı saha açmadan önce çeşitleri hakkında bilgi almak ve maliyet hesaplaması yapmak gerekmektedir. Dört farklı halı saha çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Açık Halı Saha
 • Kapalı Halı Saha
 • Sentetik Çim
 • Nizami Saha Suni Çim

30×50 halı saha maliyetini çeşitlerine göre minimum ve maksimum tutarlarını tabloda hesaplarsak:

Halı Saha ÇeşidiMin-Max Ölçüler Fiyat
Açık Halı Saha 20x40m – 30×50 m25 €/m²
Kapalı Halı Saha20x40m – 30×50 m50 €/m²
Halı Saha Sentetik Çim40, 50, 55, 60 mm12 €/m²
Nizami Saha Suni Çimi55 mm- 60 mm14 €/m²
30×50 Halı Saha Maliyeti Hesaplamasında Maliyetler altyapı hariç ve ortalama olarak verilmiştir.
Halı Saha Açma Maliyeti 2022 (Devlet Geri Ödemesiz Hibe Desteği)

Halı Saha Kiralama Fiyatları 2022 Ne Kadar Oldu?

Halı saha ücretleri 2022 yılında işletmeye göre farklı fiyatlar verildiğinden standart bir ücreti bulunmasa da ortalama olarak minimum saatlik ücreti 150-200 TL aralığındadır

Halı Saha Ne Kadar Kazandırır?

Sağ ve sol taraflı olarak dizayn edilen iki halı saha işletmesinde günlük ortalama 5 saat doluluk oranına sahip olduğunu düşünürsek ve ücret olarak da saatlik 200 TL kazanan bir tesise sahipseniz, 30.500 lira aylık gelire sahip olursunuz. Masraflarınızı %30 olarak düşünürsek (kira bedeli dahil olursa masraflar daha da artar) aylık net karınız minimum 22.500 TL olacaktır.

HALI SAHA AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR MİYİM?

Devletin bazı kurumları özellikle KOSGEB gibi kurumlar girişimcileri destekleyerek ucuz kredi veya hibe desteği vermektedir. Halı Saha Açmak İsteyen Girişimcilere Devlet Desteğini hibe olarak veren tek kurum KOSGEB’tir. Kosgeb halı saha açanlar için 2022 yılında tarihte ilk kez hibe desteği verecektir.

KOSGEB Halı Saha Açmak İçin Hibe Desteği Veriyor (Tarihte İlk Kez)

Kosgeb kurumu halı saha açmak için hibe desteği veriyor. Açacağınız halı saha projenizi geliştirerek yenilikçi bir hale getirerek Kosgeb hibe desteği şansınızın artmasına yardımcı olacaktır. Halı saha yapımı için, bu zamana kadar KOSGEB herhangi bir destek sağlamamıştır ancak bu konuda yetkililer tarafından ilerleyen zamanlar için planlamalar yapılmaktadır demiştik.

Nihayet beklenen planlama yapıldı ve desteklenen sektörler arasında spor faaliyetleri de eklendi. Kosgeb tarihinde ilk kez uygulamaya geçecek ve Spor Faaliyetlerine Hibe desteği verecek. Bu kapsamda Halı saha açmak için hibe destekleri sağlanacaktır.

Devlet teşvik sistemi halı saha açacak olan girişimciye verilirken tesisin açılacağı belediyeye de verilmektedir. Devlet planla teşkilatı çim halı sahaları ile basketbol sahaları başta olmak üzere yüzme havuzları, atletizm pisti gibi bir çok tesis yatırımına ve açılmasını yatırım olarak değerlendirerek destek olmaktadır. Devlet teşvikleri ile açılacak olan halı saha tesisi maliyetinin %50’sini karşılayarak teşvik planlarının ilk etapta 18 milyon daha sonra 30 milyonluk bütçe ayrılarak desteklenmesi beklenmektedir.

Spor konusunda halkın spor alanlarına aktif katılımlarını sağlamak amaç edinilerek kosgeb halı saha desteği ile devlet teşvik paketleri ve yatırımcılar desteklenmektedir. Halı saha açmak için kredi  kullanacak olan yatırımcılara teknik alt yapı desteği veren devlet teşvik paketleri günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca vergi kolaylığının sağlanması ile spor yatırımcısı korunmakta ve desteklenmektedir. Girişimcilerin devlet teşvik paketlerinden yararlanarak açacakları halı sahalarının arsa desteği de sağlandığını bilmek  gerekiyor.

KOSGEB Halı Saha Desteği Nace KODU

KOSGEB tarafından halı saha açmak için kredi ve hibe destekleri 2022 yılında verilmeye başlayacaktır. Kosgeb desteklenen sektörler ile ilgili yürürlüğe giren Yeni yönetmelik kapsamında tarihte ilk kez spor faaliyetlerine kosgeb destegi müjdesi geldi.

Halı saha işletmeciliği yapmak isteyen girişimciler 2022 yılından itibaren KOSGEB nace kodları arasında nace kodunı bularak, iş planı projesi oluşturup, hibe desteklerine başvuruda bulunabilir. Halı saha açmak için Esnaf Kefalete başvuru yapılabilir.

‘Spor tesislerinin işletmeciliği’‘ kapsamında ‘‘Halı Saha İşletmeciliği” adı altında 93.11.01 Nace Kodu ile Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 65 bin lira hibe desteği verilecek. Halı saha işletmeciliği yapmak isteyen girişimciler spor faaliyetleri kapsamında desteklenecek faaliyetleri aşağıdaki bağlantı linkimize tıklayarak anında öğrenebilirler.

Halı Saha İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Halı saha yapımında destek, teşvik veya hibe veren Kosgeb kurumunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığı’da destek veriyor. Yani ticari olarak bir halı saha açmayı planlıyorsanız artık Kosgeb dahil aşağıda ki kurumlardan da devlet desteği alabilirsiniz.

Kosgebin yanında halı saha açmak için destek veren kurumlar şunlardır;

 • Sodes: Sosyal Destek Programı sodes.gov.tr (şahıslar değil devlet kurumları yani belediyeler ve okullar gibi kurumlar proje ile alabilir)
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Proje Destek Programları” kapsamında destek veriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Proje Destek Programları” hakkında Buradan bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Açmak İçin Önemli Unsurlar

Halı saha açmak için en önemli unsur çevredir. Öncelikle bir çevre araştırma yapmanız gerekecektir. Şayet düşündüğünüz mahallede yaşlı bir kesim varsa kazanamayacaksınız. Ayrıca 1 maçtan ne kadar kazanabilirim, kârım ne kadar olur gibi tüm maliyet unsurlarını hesaba katmak gerekmektedir. Bu nedenle bu işe başlamadan önce iyi bir araştırma yapmak yararınıza olur. Bu da ömür boyu ve sürekli bir kazanç sistemi ile yüksek paralar kazanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Halı saha açmak için kredi alacağız bankalar ile uygun faiz oranlı iş yeri kredilerinden yararlanarak her türlü ekipman alımı ve giderlerinde kullanabilirsiniz.

Halı saha açmak için gerekli sermaye ihtiyacını bankaların verdiği iş yeri kredisi ile karşılamak mümkündür. Bankaların verdiği iş yeri kredilerini esnek ödeme koşulları ve en uygun vade şartları ile alabilirsiniz. Halı saha açmak için kredi alabileceğiniz bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sitemiz üzerinden de iş yeri kredisi veren bankaları araştırabileceğiniz gibi, devlet teşvik kredilerine başvurusu yapabilirsiniz.

Halı saha açmak için kredi veren bankalar:

 • Akbank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • INGBank

girişimcilere ve yeni bir iş kurmak isteyen tüm gençlere kredi ve finans hizmeti sağlamaya devam etmektedir.

Kiralık Halı Saha İşletmesi Almak

Sıfırdan halı saha açmak istemeyen girişimciler kiralık halı saha işletmeciliği yaparak bu işten para kazanabilirler. Devren satılık ya da kiralık sahaları inceleyerek işletme sahibi olabilirsiniz. Birçok site ve uygulama üzerinden satılık ve kiralık ilanları takip edebilirsiniz.

 • Sahibinden.com’dan kiralık halı saha fiyatlarını inceleyebilir ve saha özelliklerini inceleyebilirsiniz.
 • İlan.gov.tr adresinden ise verilen halı saha ilanlarına ulaşabilirsiniz.
 • Satılık spor tesislerine ve halı saha ilanlarını incelemek için Zingat web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pek çok site üzerinden kiralık saha fiyatlarını öğrenebileceğiniz gibi, kapalı halı saha anahtar teslim fiyatlarını da inceleyebilirsiniz. Maliyet hesaplaması yaparak, sahanız için ihtiyaç duyacağınız ekipmanları da siteler üzerinden temin edebilirsiniz.

Halı Saha Kurulumu İçin İzlenilmesi Gereken Yollar

Halı saha açma fikrinden sonra atacağınız ilk adım proje seçmek olmalıdır. Açık ya da kapalı halı saha projeleri ile ilgili araştırma yaparak uzmanlardan fikir alabilirsiniz. Daha sonra belediyelerden izin ve ruhsat alındıktan sonra gerekli olan evraklar tamamlanmalıdır. İşte halı saha kurulumu için izlemeniz gereken adımlar ve ayrıntıları;

1- Gerekli Evraklar

Bir halı saha işletmeciliği kurmak için bazı evrakların tamamlanması gereklidir. Ancak bu evrakların tamamlanması halinde bir halı saha kurabilirsiniz.

 • İşletme sahibine ait 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise fotoğraf gerekli görülmemektedir.)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydının yapıldığına dair herhangi bir belge
 • Sabıka kaydı
 • İşletme sahibine ait kimlik bildiri belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • İş yeri açma ruhsatı
 • İşletme satın alınmış ise işletme tapusu
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesinin fotokopisi
 • İş yeri kiralanmış ise kira kontratı gereklidir. Bu kontrat tapu yani mülk sahibi ile yapılmalıdır. Aslı ya da noter tasdikli sureti gereklidir.
 • Kayıtlı olunan odadan faaliyet belgesi ve ya oda sicil tasdiknamesinin bir adet fotokopisi
 • İtfaiye uygunluğunu bildiren rapor
 • Ticaret sicil gazetesi veya imza sirkülerinin bir adet fotokopisi
 • Halı saha işletmesinin krokisi çizilmelidir. Bu işlem yetkili bir kişiye yaptırılmalıdır. Uzunluk ölçüleri, m2 toplamı, çizim yapan kişinin kaşesi ve imzası krokinin üzerinde bulunmalıdır.
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için halı saha sicil kaydı
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için Yeterlilik Belgesi
 • İşletme içerisinde güvenlik kameraları ve kayıt sistemleri evrakları tamamlanmalıdır. Bu evraklar genel evraklar olup kesin ve net bilgiler için bağlı bulunduğunuz yerin belediyelerine başvuru yaparak evraklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- Altyapının Hazırlanması 

İlgili belediyelerden gerekli izinlerin alınmasından sonra halı sahanın kurulumu için gerekli alt yapının oluşturulması için düz bir toprak zemin hazırlanır. Kurulumun yapılacağı alan iş makineleri ile düzeltilir ve beton dökülür. Hazırlanacak zemine dökülecek olan beton alt yapının sağlam olması için mühendisler tarafından incelenmeli ve yine mühendisler tarafından belirlenmelidir.

3- Demir Konstrüksiyonun Kurulması

Halı sahanın kurulumu için gerekli temel mekanizmalardan biri de demir konstrüksiyonlardır. Bu demirlerin uzunlukları en az 6 metre olmalıdır. Demirler genelde yeşil renge boyanmaktadır. Açık alanlar da brandaya gerek duyulmamaktadır. Fakat kapalı alanlar için bu demirlerin üzerine branda gerilmektedir. Kapalı halı saha projelerinde yer alan branda, sac ve PVC ile kapatma imkanı bulunmaktadır. Dilerseniz yaz ayları geldiğinde açabilir, kışın ise kapatarak işletmeye ara vermeden devam edebilirsiniz.

4- Sahanın Tel Örgü İle Çevrilmesi

Yapılan demir konstrüksiyonlara tel örgü çevrilir ve sahanın tavanına bir ağ kurulumu yapılır. Tel örgü yapılırken dikkat edilmesi gereken husus izleme alanını çok kapatmamalı ve topun sahadan dışarıya çıkmasını engelleyecek şekilde olmalıdır.

5- Saha Aydınlatmaları 

Halı sahalarda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de aydınlatmadır. Aydınlatma için birçok seçenek bulunmaktadır. En çok önerilen aydınlatma şekli ise LED Projektörlerdir. Fiyat aralığı olarak biraz pahalı olmalarına karşın 2 senede bir kendilerini yenilemektedirler.

6- Suni Çim

Bir halı saha kurulumunda en önemli bir diğer etken de suni çimlerdir. Çimleri olabildiğince ucuz ürünlerden seçmemeye çalışmalısınız. Çünkü sürekli olarak çim değiştiremezsiniz. Çim seçimi yaparken 55 mm kalın monofilament ipliklerden üretilen suni çimler öneriler arasındadır.

7- Sosyal Tesisler Kurun

Halı sahalarda bulunması zorunlu olmayan fakat gerekli görülen soyunma odaları, lavabolar, banyolar ve ofis gibi birçok yerlerin bulunabileceği bir sosyal tesis alanı yaratabilirsiniz.

8-Çevre Düzenlemesi Yapın

Kuracağınız halı saha şehir hayatından biraz uzak ise bir araç otoparkına ihtiyacınız olacaktır. Sahanın kenarları görsel olarak yeşilliklerle kaplı ve yerler parke tarzı olmalıdır. Yerlerin çamurlu alanda olmaması gereklidir.

Halı saha kurmak istiyorsanız devlet teşviklerine veya kredilere başvuru yapabilirsiniz. Geçen yıl halı saha kurmak için verilen kredi ve devlet desteklerinin 2022 yılında da verilmeye devam edeceği biliniyor.

Tarlaya Halı Saha Yapılır Mı?

Belediyelerden izin ve ruhsat alınarak imar olmayan arazilere halı saha açmak mümkündür. Fakat imara açık olmayan arazilerde ve tarlalarda maalesef ki halı saha kurulmamaktadır. İmara açık olan araziler üzerinde halı saha açmadan önce, iş planınızı yaparak belediye ile iletişime geçmelisiniz. Saha yapacağınız alana harita mühendisi ya da topografya uzmanının gitmesi gerekecektir. Sınır köşelerine kazıkların çakılması ardından, sahanız konumlandırılacak ve çevre duvarlarının birbirine dik olması sağlanacaktır. Yapılan bu ön hazırlık ardından arsanızın üzerinde yapılacak olan kazı ve dolgu çalışmaları planlanır ve maliyet hesaplaması yapılır.

5/5 - (1 vote)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!