KOSGEB Hibeleri

KOBİ’lere 1 Milyon Liraya Kadar Dijitalleşme Desteği

KOBİ’lere 1 Milyon Liraya Kadar Dijitalleşme Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Akıllı Dijital Teknoloji Geliştiren Kobilere 1 Milyon Liraya Kadar Destek verilecek müjdesi verdi. Bakan Varank; Bugün itibarıyla 3’üncü çağrıya çıktığını duyurdu.

Bakan Varank; dijitalleşen Kobilere 1 Milyon Liraya kadar destek verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısıyla akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri desteklediklerini belirterek 1 Milyon liraya kadar destek verileceğin müjdesini verdi.

Pandemiyle birlikte KOBİ’lerin dijitalleşmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktığını ve bu nedenle İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı yeni bir çağrıya çıkarak Bakanlığın belirleyeceği tarihlere başvuruları kabul edildiğini yine aynı tema ile Kobiler için çağrıya çıkılacağının müjdesini verdi. Çağrıların 17 Mayıs’a kadar alınacağını ve sonuçların Temmuz ayında açıklanacağı belirtti.

Dijitalleşen Kobilere 1 milyon liraya varan destek verilecek

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmeler, 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek alabiliyor. Destek, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli personel, makine-teçhizat, hizmet ve yazılım alımı giderleri için ödeniyor. KOSGEB, geri ödemeli destek tutarının yüzde 50’ye kadar olan kısmını “erken ödeme” olarak verebiliyor. KOBİ’lerin en az 8 ay, en fazla 16 ay içinde projelerini tamamlamaları gerekiyor.

Başvurular E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Başvuruları, 17 Mayıs’a kadar alacağız. KOBİ’lerimiz çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilir. Çağrı sonuçlarını da temmuz ayında açıklamayı planlıyoruz. KOSGEB, ilk iki çağrıda KOBİ’lerden gelen geri dönüşleri de dikkate aldı. Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları en önemli kaynağın nitelikli personel olduğu tespitinden hareketle personel desteği üst limitini, 90 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkardı. Akıllı dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte edecek imalatçı KOBİ’lerinin yazılım desteği limiti de 100 bin TL’den 300 bin TL’ye yükseltildi.”

8 Alanda ki Projeler Desteklenecek

KOBİ’ler çağrı kapsamında, “Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı”,

 • İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti,
 • İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri,
 • İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri
 • Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri
 • İmalat Sanayinde Siber Güvenlik,
 • İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri,
 • İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik gibi başlıklı 8 alanda desteklenebilecek.

YENİ ÇAĞRI: Yeni dönemde de dijitalleşme alanında KOBİ’lerimizi teşvik etmek üzere bir müjde vermek istedik. Bugün, KOSGEB KOBİGEL kapsamında ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ desteklerinin yeni çağrısına çıkıyoruz. Burada amacımız hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin envanterini genişletmek hem de bu teknolojileri kullanan firmalarımızın sayısını artırmak.

Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda akıllı dijital dıgıtal teknoloji geliştiren işletmelere 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek. KOBİ’ler, bir nevi yarışma usulü olan bu çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilirler. Çağrı sonuçlarını Temmuz ayında açıklanacaktır. Bu kapsamda; Projesi onaylanan işletme başına 300 Bin TL’si geri ödemesiz, 700 Bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 1 Milyon TL’ye kadar destek verilecektir..

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Tahir ilçe dedi ki:

  0 bir geliri olan bir kişiye iş yeri açmak için Kredi verilebilir mi

  (5/5)
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.