KOOP Bakkal Olana 500 Bin TL Kredi Verilecek

Koop Bakkal Projesi başlıyor. Tarım Kredi ürünü satacak bakkallara Halkbank kanalıyla 500 bin liralık kredi desteği sağlanacak.

Kredinin maliyeti yıllık yüzde 7.5 olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Koop Bakkal Projesi’nin protokolü imzalandı. Koop Bakkal başvuruları 14 Kasım’da başlayacak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi internet sitesinden elektronik ortamda alınacak başvuruların fiziki şartları yerinde takip edilecektir. Koop Bakkal esnafına Halkbank’tan 500 bin lira kredi limiti sağlanacak.

İlk Etapta 1000’İ Bulacak

Krediyi ödeyemeyen esnafın borcunu Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile Kredi Garanti Fonu ödeyecek.

132 temel ürünle başlayacak olan Koop Bakkal Projesi, ilk etapta belirlenen 6 pilot ilde düzenlenecek.

KoopBakkal projesi, ilk aşamada

  • Trabzon,
  • Sakarya,
  • Yozgat,
  • Tokat,
  • Konya
  • Ankara olmak üzere belirlenen pilot 6 ilde 250 bakkal ve 132 çeşit ürünle başlayacak.

Projede 2023 yılının ilk çeyreğinde 1000 bakkal ile tüketicilere ulaşılacak.

Koop Bakkal sayısı 2023’ün ilk aylarında bini bulacak. Koop Bakkal Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Hüseyin Aydın, proje ile bakkalın iş yapma şekline müdahale edilmeyeceğini belirterek, işletme içindeki bir alanın tahsis edilerek ürünlerin orada satılacağını kaydetti.

Projeden yararlanmak isteyenlerin en az 5 yıl bakkal işletmesi gerektiğini belirten Aydın, projeye dahil olmak isteyen bakkallar için metrekare ihtiyacının esnetilebileceğini söyledi.

Yüzde 7.5 Faizle 200 Bin lira Kredi

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankaya maddi destek, raf alımı, tadilat harcamaları ve yazar kasa alımları için başvuranlara 200 bin lira kredi vereceklerini belirtti. Dahası ;

300 bin liraya kadar limiti olan kredi kartı

Tarım Kredi’den alınacak ürünlerin finansmanı için ise kapalı devre çalışan 300 bin liraya kadar limiti olan kredi kartı tasarladıklarını söyledi.

Kredi kartı kullanmak istemeyenler için internet ortamından dijital destekli finansman imkânı sunacaklarına işaret eden Arslan,

“Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri kapsamında kredi kullanan bakkal esnafımız yıllık yüzde 7.5 faiz ile finansman sağlayabilecek, bu kapsamda üye olmamış olan ya da başka bir şekilde bu finansmana erişmeye ihtiyacı olan esnaflarımıza ise 24 aya kadar sabit oranlı yıllık 11.75 faiz oranında finansman desteği sağlamış olacağız” diye konuştu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, sorumluluğu paydaşların üstlendiğini söyledi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Başkanı Abdulkadir Akgül, şartları sağlayan bakkalların bu krediden yararlanabileceğini belirtti.

Koop Bakkal’da 132 ürün Tarım Kredi Pazarı ile aynı fiyattan satılacak.

Puan Ver!
[Total: 1 Average: 5]
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1