Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023

Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023 yılında araştıran girişimciler tarafından merak edilen konular olan, sıfırdan kargo şirketi kurmak mantıklımı, devren kargo bayiliği nasıl alınır, kargo şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir, kargo şirketi bayiliği almak için bayilik veren firmalar hangileridir, sürat kargo bayilik kar marjı ne kadar, kazanç ve kar hesaplaması, PTT Kargo Bayilik, MNG kargo acente kazançları 2023 yılında ne kadar oldu, devren satılık kargo şirketi iletişim bilgileri ve birçok konuda merak edilen konular içeriğimizde.

Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023

Gelişen teknolojiyle birlikte e-ticarette büyük artışlar yaşanmaktadır. Bu nedenle en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerin başında da kargo şirketleri gelmektedir. Kargo şirketlerine artan taleplerden dolayı kargo şirketi kurmak karlı bir iş olarak çoğu kişinin dikkatini çektiğinden dolayı e-Ticarette yaşanan yükseliş ile nakliye ve lojistik sektörlerinin git gide iş hacimleri büyümeye devam ediyor. Ülkemizde bakıldığında kargo hizmeti veren az sayıda işletme bulunmaktadır. Aktif olarak faaliyetlerine devam eden kargo firmalarından birinin bayiliğinin alınmasıyla şirket kurulabilir ve ihtiyaç duyulan sektörde iş hayatına başlanabilir.

İş fikirleri arasında son zamanlarda kuryeliğin de revaçta olması ile birlikte kargo sektöründe ne iş yapılır, Kargo bayiliği ne kadar kazandırır, kargo firması nasıl açılır kargo şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir, kargo acentesi açmak ve dağıtım şirketi kurmak için aranan şartları yazımızda bulabilirsiniz.

Kargo Şubesi Açmak Karlı mı? 2023 Güncel Kar Marjı

Kargoculuk karlı mı? son zamanların en çok sorulan sorusu. Ülke genelinde il ve ilçelerinde mevcut kargo firmaları ağı birbirine yakındır. Kargo şubelerinde kar marjları da genellikle ülke genelinde birbirine çok yakındır. Ortalama olarak size gelen ve müşteriye ulaştırmanız gereken kargolardan yüzde 13, sizden gönderilen kargolarda ise yüzde 18 kar marjına sahipsiniz.

Gönderimlerden %13 kar marjı teslimatlardan da % 18 kar marjı sahip olan bir firmanın ortalama kar marjını hesaplayacak olursak; Bir ilçede 5 farklı kargo şirketi bulunduğunu varsayarsak; sizin de ortalama müşteri sayınızı 500 olarak düşünürsek 200 kargonun da gönderimi yapıldığı düşünülürse bir şubede günlük kar marjı 2.000 lira civarında oluşmaktadır.

Kargo Şirketi Bayiliği Almak

81 bir il ve 922 ilçeye hizmet verecek bir kargo firması kurmak için oldukça fazla sermaye bulunması gerekir. Bundan dolayı büyük risk almak ve büyük yatırım yapmak yerine acentelik alarak kargo şirketi kurmak daha çok tercih edilmektedir. Kargo bayiliği alabilmek için öncelikle ülke geneline hizmet sağlayan bir kargo şirketinden bayilik alınması gerekiyor. Ülkemizde kargo bayiliği alınabilecek firmalar hangileridir, en güvenilir şirket ve kar marjları ile ne kadar kazanç getirisi vardır bu firmaların isim hakkı bedelleri gibi merak ettikleriniz detayları derledik.

Bayilik veren kargo firmaları şunlardır:

 • Aras Kargo
 • UPS Kargo
 • Sürat Kargo
 • MNG Kargo
 • İYİ Kargo
 • Felix Kargo bayilik vermektedir.

Kargo bayiliği alacak kişinin bulunduğu şehirde yukarıdaki kargo firmalarından birinin bayiliği bulunmuyorsa ya da sayısı az ise firmadan bayilik alımı kolaylaşacaktır. Fakat büyük bir kargo firmasından bayilik almak iş performansını da doğrudan etkileyecektir. Firmaların hepsi bayilik sağlamakta fakat bölgede dağıtım için yeni bir ihtiyaç yoksa bu durumda başka bir bölge seçilmeli veya farklı bir dağıtım firmasından bayilik alınması gerekir. Kargo şirketlerinin bu konu hakkındaki bilgilerini doğrudan şirketler üzerinden öğrenilebilmektedir.

Sıfırdan Kargo Firması Nasıl Kurulur?

e-Ticaret son dönemde iyice patladı. Hal böyle olunca lokal mağazacılık sektörü de bitme durumuna gelince, özellikle bu sektörün yıllar içinde ne kadar büyüdüğünü ve şirketlerin lojistik ağların ülkenin her iline hatta ilçesine yayıldığını gördükçe sektörün büyüme ivmesinin daha ne kadar olabileceği, bu sektörün gelecekte ki yerinin ne olacağını ve gelecekte en değerli sektörlerden birisinin de kargoculuk olacağı düşüncesi sıfırdan kargo firması kurma fikri de girişimcilerin bu sektörü daha yakından tanıması ve fizibilite araştırması yapmalarına sevk etmiştir. Sıfırdan bir Kargo şirketi nasıl kurulur son zamanlarda girişimciler tarafından merak ediliyor. Ülke geneline bakıldığında şirketlerin tamamı kargo bayiliği verirken sıfırdan kargo şirketi kurmak çok sermaye gerektiğinden imkansız gibi görülebilir.

En az 200 milyon TL-300 milyon TL sermayeyi gözden çıkarmak demek girişimciler için imkansız gibi gözükse de ilk önce Trendyol vs. gibi bir firmanın altında sadece büyükşehirlerde il içinde dağıtım yapılarak işe başlanılabilir. Dağıtım ağı gün geçtikçe büyür ve ağ oluştukça gerisi gelir. Başlarda dağıtım daha dar alanda yapılacağı diğer firmalara nispeten ulaşım kolay ve hızlı olur. Trendyol örneğinde verdiğimiz gibi bilindik olan bu şirketin bilinirlik ve güvenilirlikte ülke çapında hızla gelişmesi gibi sıfırdan bir kargo firması bu firmanın politikasını izleyerek gerçekleştirilebilir. Hatta bu firma ile kurye hizmetlerine ortak olarak işe başlayabilir, tecrübe ve deneyim ile bu işe girerek ve hizmet kalitesini koruyarak işi büyütebilirsiniz

Bunun yerine sıfırdan dağıtım ağı kurmuş olanlar diğer firmaların yaşadığı sorunları ve daha fazlasını yaşayacağın için iyi bir izlenim bırakman imkansız olacağından sıfırdan kargo firması çok büyük ve riskli bir girişim olacağından acentelik almak daha mantıklı bir iştir. Yine de büyük yatırım yapmayı düşünen girişimciler için bu geçerli olmayacaktır. Zaten sektörü yakından takip ederek, olası risklere karşı önlem alarak, hatta büyük sermaye ile bu işe girmeyi düşünen şirketler ve girişimciler her şeyi göze alarak sıfırdan kargo şirketi açmanın olumsuz yönlerini bertaraf edecek çalışmaları önceden yaparak bu işe yatırım yapacaktır. Anlattıklarımız küçük girişimciler içindir.

Acentelik veren kargo şirketleri bayilik almak isteyen girişimcilerden dağıtımlarda sorun yaşanmaması adına araç talebinde bulunurlar. Araç talepleri ise firmanın büyüklüğüne bağlı olmaktadır. Büyük firmalar genelde 8 – 9 araç talep ederken daha küçük kargo işletmeleri ise az araç talebinde bulunmaktadır. Araç talebini karşılayacak ve maliyetler için yeterli sermaye ne kadar merak ediyorsanız;

Ortalama büyüklükte bir firmanın kurulum maliyeti genelde 200.000 TL olurken büyüklüğe göre bu maliyet değişkenlik gösterecektir. Dağıtım firmalarının kurulum maliyetleri arasına depo ve ana alan şubenin kurulum maliyeti de eklenmektedir. Kurulum maliyetlerinin masraflarını karşılayacak kadar bir hazır sermayeniz bulunuyorsa bu durumda istediğiniz firma ile anlaşarak 2 hafta içerisinde kargo firmanızı kurabilirsiniz. Kurulum aşamasında şirket tarafından yardımcı 2 personel tüm işlemlerinizde yardımcı olmak üzere gönderilecektir ve tüm personel ile birlikte şube kurulum işlemlerini tamamlanacaktır. Personel desteği, araç desteği, kurulumda yardım gibi avantajlardan yararlanarak sizde kolaylıkla anlaşacağınız firma sayesinde acentelik alarak dağıtım firmasına sahip olabilirsiniz.

Devren Kargo Bayiliği Nasıl Alınır?

Sıfırdan kargo şirketi kurmak yerine hali hazırda hizmet veren bir kuruluşa ait devren kargo bayiliği almak mantıklı bir seçim olabilir. Çünkü firmanın zaten hali hazırda bir müşterisi olması nedeniyle zaman geçirmeden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Firmanın daha önceki faaliyetleri referansınız olacağı gibi, dağıtım araçları, deneyimli personel de işin artısıdır.

Devren Satılık Acente ilanları arasında dağıtım şirketlerine ait ilanları sahibinden sitesinden inceleyebilirsiniz.

Firmalardan bayilik alınırken şirket tarafından ve kargo markaları (Aras kargo, MNG ve UPS) tarafından belirlenmiş bayilik şartları ve bayilik maliyeti hakkında bilgileri aşağıda başlıklar halinde belirttiğimiz yazıdan bulabilirsiniz. Kargo şubesi açmak karlı mı değil mi, firmaların şartlarını, maliyetlerini ve kar marjlarını inceleyerek karar verebilirsiniz

Kargo Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kargo şirketi kurmak isteyen kişilerden bazı evraklar talep edilecektir. Kargo şirketi kurmak için gerekli evraklar şunlardır:

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgah Belgesi.
 • 2 adet fotoğraf. (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge.
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • Muvafakatname (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi.
 • Ulaştırma Bakanlığı Yetki Belgesi (“M1”, “M2” ya da “M3” Yetki Belgesi)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye uygunluk raporu.
 • Tuvalet bulunmalıdır.

Kargo İşletmeciliği için yerine getirilmesi gereken kriterler ise aşağıdaki gibidir:

Kapalı alanı en az 100 m2 olmalıdır. Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen Mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

NOT:

 • M1 Yetki Belgesi: İl Sınırları İçinde Kargo İşletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.
 • M2 Yetki Belgesi: Yurtiçi Kargo işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.
 • M3 Yetki Belgesi: Uluslararası Kargo işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.

Kargo Firması Nasıl İşletilir?

Reklam ve pazarlamalar iş hacmini büyük oranda etkileyeceğinden yerel düzeyde televizyon, gazete ve radyo gibi iletişim kanallarından reklam desteği alabilirsiniz. Bunun yanında pazarlama ekibinizi de oluşturmanız gereklidir. İş hacminin genişletilmesi için bağlı bulunan bölge ve alanlardaki işletmeleri firmanıza bağlayarak onların gönderilerini ve alımlarını firmanıza yönlendirmeniz gerekecektir.

Başka firmaların sizinle çalışmalarını istemeleri için onlara fiyat avantajı sunmanız gerekecektir. Diğer kargo şirketleri ile aynı fiyattan alım ve gönderim yapmanız halinde sizinle çalışmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle ihtiyaç bulunan bölgelerdeki işletmelerle daha düşük kar marjı ile çalışmanız gerekecektir.

Bu etkenlerin yanında firmanızda çalışan personeller de iş hacmini etkileyecektir. Kargo firmanızda müşteri ilişkileri kuvvetli, güler yüzlü ve eğitimli personel seçerek diğer firmalardan farkınızı ortaya koymanız gerekecektir.

Ayrıca çalışma saatleri içinde müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla söz verilen zamanlardan alım ve teslimat yapılması da oldukça önemlidir. Bekletmeden şikayet almadan günlük rutininizi oluşturarak güven sağlayarak, bölgenizdeki tüm müşterilerinizi sizinle çalıştıkları için memnun ederek kendinize bağlayabilirsiniz. Kargo firmasında iş akışı kargo alım ve teslimat süreci ile ilişkili olarak verilen bir hizmet sunulduğundan dolayı iş akışınızı ve zamanlamanızı doğru şekilde organize edecek, araç, personel bulundurarak iş hacminizi büyütebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Şubesi Açmak Maliyeti ve Şartları 2023’de Nelerdir?

Yurtiçi Kargo bayilik maliyeti ortalama olarak 300.000 TL ile 500.000 TL aralığında olacaktır. Kargo Firması Nasıl Açılır? şartları nelerdir şube açmak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Firmanın şartları arasında yer alan ve en hassas davrandığı politikası ”Kullanıcı Dostu” olmasıdır. Bu politikaya sizin de uyum göstermeniz istenecektir. Kargo firması kurmak için yılın belli dönemlerinde başvuru tarihleri belirlenecektir. Başvuru süreci sırası ile; işletme eğitiminin verilmesi, staj işlemlerinin gerçekleşmesi, sahip olunan işletmenin yer bilgisinin değerlendirilmesi ve son olarak şartlara uyum sağlanması ardından bayiliğin onaylanması şeklindedir.

Yurtiçi kargo bayilik şartları ise aşağıdaki gibidir:

 • 2 nakliye aracınız olmalı.
 • Disiplinli çalışmalısınız.
 • Çalışma saatlerine uymalısınız.
 • Liderlik özelliğinizin olması gerekmektedir.
 • Şirketin başarısı temel hedefiniz olmalıdır.
 • Gönderimini sağlayacağınız ürünler sağlam ve hızlı teslim edilmelidir.
 • Müşterilere güler yüzlü yaklaşmalısınız.
 • Güçlü iletişim yeteneğinizin olması gerekmektedir.

Yurtiçi kargonun her bölgede eşit oranda ve dengeli bir şekilde şubeleri bulunmaktadır. Dilediğiniz bölgede Yurtiçi kargonun şubesinin olup olmadığını araştırmalısınız. Bölgenizde firmaya ait hizmetin verilmediğine emin olduktan sonra bayilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Yurtiçi kargo iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kargo dağıtabilecek aracı olan tüm gençler için büyük bir fırsat. YK Plus Taşıyıcı modeli geldi.

Ek olarak girişimci gençlere ve kargo sektöründe yatırım yapmak isteyenlere de bir hatırlatma yapmak isteriz. Şuan hali hazırda yürürlükte olan bir YK Plus Taşıyıcı modeli bulunmaktadır. Bu durum kargo dağıtabilecek aracı olan tüm gençler için büyük bir fırsat. Kargo dağıtımı yapabileceğiniz bir aracınız varsa, hiç vakit kaybetmeden ykplus.info adresinden başvuru yapabilirsiniz ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Şartların uygun olması ve anlaşma halinde bu kişiler, rahatlıkla asgari ücretin 3 katına kadar gelir elde edebilirler.

Sürat Kargo Bayilik Kar Marjı

Kar marjı hesaplaması dağıtım firmasına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; Sürat kargo bayilik kar marjı hesaplaması yapan bir girişimci ile UPS kargo bayilik kar marjı yapan girişimcinin hesaplama sonuçları farklı olacaktır. 

Sürat Kargo isim hakkı adı altında bayilik kuracak girişimcilerin en az 100 bin TL sermayeye sahip olmasını istiyor. Sürat kargo bayiliği alarak kargo şirketi açmak için en düşük şube açılış maliyeti 40 bin TL, en fazla ise 80 bin TL’dir. Toplam gerekli sermaye ise 100 bin TL’dir.

Her bir sürat kargo bayisi, kendisine gelen gönderilerden ve giden gönderilerden ücret alma hakkına sahiptir. Sürat Kargo Bayilik Kar Marjını hesaplaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

 1. Kargo gönderilerinden yüzde olarak komisyon alınmaktadır. Şubeye gelen her bir gönderi için, toplam kargo ücretinin yüzde 30’u kadar komisyon şubeye verilir, aynı şekilde giden gönderilerden de %30 komisyon verilir.
 2. Örneğin, kargo ücreti 30 TL tutan bir gönderiden, bayi 9 TL alır. 30 TL tutarında bir kargo bayiye geldiğinde yine 9 TL komisyon alınmaktadır.
 3. Her bir sürat kargo bayisi günde 100 gönderi kabul etmek ve göndermek ve toplam en az 2.000 TL ciro yapma hedefi bulunur.
 4. Toplam cirodan yüzde 30 pay verilir.
 5. Bayilik alan kişi, bayiliğe ilişkin giderleri bu paydan öder.
 6. Personel, kira ve araç masrafları da bu paydan ödenmektedir. 
 • Telefon Numarası: 0212 410 30 30
 • Merkez Şube Adres: Mahmutbey Mahallesi, Soğuksu Caddesi No 31/A Bağcılar
 • Mail Adresi: iletisim@suratkargo.com.tr

Aras Kargo Bayilik Alma Şartları Nelerdir?

Aras kargo firması nasıl açılır? Kargo bayiliği almak isteyen kişiler için Aras kargonun bayilik şartlarını belirtecek olursak; Yatırımcıların franchise isim hakkını alabilmek için sermayeye ihtiyaçları olacaktır. Aras Kargo franchise isim hakkı bedeli ise 2023 yılında 60 bin TL ila 90 bin TL arasında değiştiği bilinmektedir. Fakat bu bilgi güncellenmiş olabileceği için en kesin bilgiyi Aras Kargo bayilik görüşmesi sırasında alınabilmektedir. Franchise isim bedeline ek olarak; Aras Kargo acentelerinden banka teminat mektubu da talep etmektedir. Kargo firmasının maliyeti açılacak olan şubenin yerine ve işletmenin büyüklüğüne göre farklı olabilmektedir. Genellemede bulunmak gerekirse Aras Kargo bayilik  almak isteyen girişimciler yaklaşık 60 bin ile 150 bin TL’lik sermayeye ihtiyaçları olacaktır.

Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023Pin
Aras Kargo Bayilik Kar Marjı

Aras Kargo şubesi açmak için karşılanması gereken diğer bir şart ise şubenin açılacağı işletmenin işlek yerde bulunmasıdır. Kargo bayilik başvurusu yapmak isteyen kişilere “Aras Kargo Acentelik Başvurusu” sırasında  yönlendirir. Diğer kargo bayilerine engel olmamak kosgebkredisi.com adına bölge koruması desteğine önem veren Aras Kargo; öncelikle başvuruda bulunan kişiler için bayilik başvurusu yapabilecek bölgeye ön plana çıkarmaktadır.

Aras Kargo bayiliği açacak kişilerin personel yönetimi ve müşteri memnuniyeti konusunda deneyimin olması gerekmektedir. Kargoculuk sektörünün yapısı ve hizmetin hızlı olmasından dolayı yanlışlara yer verilmemektedir. Bu sebeple dağıtım markasının zarara uğramaması için burada girişimcilere büyük görev düşmektedir.

MNG Kargo Bayiliği Nasıl Alınır?

MNG kargo bayiliği almak için başvuru sahiplerinden bazı şartların saplanması istenmektedir. Bu şartları taşıyan ve yerine getiren kişiler MNG kargo bayiliği alabilirler.

Bayilik alacak kişilerden istenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Başvuran kişinin sektörde en az 2 yıllık iş tecrübesinin bulunması.
 • En az lise, tercihen ise lisans mezunu bulması.
 • Girişimci 25 yaşını doldurmuş olmalı, erkeklerde ise askerliğin tamamlanmış olması.
 • Kişinin MNG Kargo şirketini benimsemesi.
 • Girişimci çözüm odaklı olmalı ve esnek mesai saatlerine uyulmalı.
 • Belirli yatırım bütçesine sahip olunması.
 • Gerekli miktarda banka teminat mektubu ve yasal izinlerin alınması.
 • Başvuru formunun doldurulması. (MNG Kargo Acente Başvuru Formu)
 • Konumu ise işlek bir yer olarak seçilmesi gerekmektedir.
Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023Pin

MNG kargı bayilik ücreti ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Maliyet ise şirketin açılacağı yere ve karlılık ölçümlerine göre değişebilmektedir.

MNG Kargo Acente Kazançları Ne Kadar?

Kargo firmaları, acente ile açılan işletmeler için, gönderimlerden %13, gelen gönderiler için ise % 18 kar marjı vermektedir.

Örneğin: Bedeli 30 TL olan bir kargo, şubeye geldiğinde 5,40 TL kar edersiniz. Bedeli 30 TL olan bir kargo, sizin şubenizden çıktığında ise 3,90 TL kar elde edersiniz.

Buna göre kargo acentesi günlük kazancı 3 bin TL civarında olurken bu aya vurulduğunda daha yoğun çalışan kargo acentesi aylık kazancı 50 bin TL’yi bulabiliyor.

MNG kargo acente kazançları ise aylık olarak gelen giden kargo trafiği ve kar marjından yapılan ciroya göre kalan kazancı aylık 50 bin lirayı bulabilir.

UPS Kargo Bayilik İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Öncelikle UPS kargodan bayilik almak isteyen kişilerin UPS acentelik başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Maliyetine bakılacak olursa ücretler 70.000 TL ile 110.000 TL aralığında değişmektedir. Ayriyeten 10 bin TL ve 50 bin TL arasında değişen tutarlarda teminat mektubu talebinde bulunulmaktadır. UPS kargo firma ücretleri şirketin açılacağı İle göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple 2023 yılı için UPS kargo bayilik ücretleri hakkında net bir bilgi verilememektedir. Maliyet tutarları firma yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonrasında öğrenilebilmektedir. Bayilik şartları ise aşağıdaki gibidir:

 • UPS bayilik alabilmek için firmanın kimliğini yansıtan bir işyerinin bulunması gerekir.
 • Gönderilerin teslimatların aksatmayacak sayıda ve özellikte araç temin edilmesi,
 • Ayrıca Ulaştırma Bakanlığından G3 yetki belgesinin de alınması gerekmektedir.

G3 yetki belgesi ise, Yurt içi ve yurt dışı kargo acenteliği yapma hakkı veren belge olmaktadır. Belgenin geçerlilik süresi 5 sene istek halinde yenilenmektedir.

PTT Kargo Bayilik Şartları Nelerdir?

Genel itibariyle PTT Kargo Bayilik Şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • Reşit olmak.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak.
 • Devlete karşı işlenen suçlar, Anayasaya, milli savunmaya karşı işlenen suçlar gibi belirtilen suçlardan mahkum olmamak.
 • Askerlik ile ilişiği bulunmamak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • PTT tarafından talep edilecek aşağıda özellikleri yazılı işyerini açabilecek durumda olmak.

PTT Kargo Acenteliği açılabilecek işyerinin özellikleri:

 • PTT tarafından belirlenecek ölçütlere uygun olarak tasarlanmış ve donatılmış, olması zorunludur.
 • PTT hizmetlerinin verilmesine uygun ve güvenliği sağlanmış,
 • Herkesin ulaşabileceği merkezi bir yerde,
 • Kargo firması kurmak için aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Kargo Firması Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yeni bir iş açmak isteyen ve karar veremeyen kişiler bayilik veren firmalar üzerinden iş sahibi olmaya düşünüyorlar. Kazancı yüksek işler arasında bulunan kargo bayiliği açmak istiyorsanız kargo bayiliği veren firmalar hakkında detaylı araştırma yapılmalıdır. Kargo bayiliği alacak kişi öncelikle bulunduğu bölgede kargo hizmetlerinin teslimat süreci hakkında incelemelerde bulunmalıdır. Teslimatta aksaklık yaşanıyorsa bölgede kargo hizmetlerinin düşük olduğu gözlemlenir ve böylece ihtiyaca göre adım atılabilmektedir. Kargo firması kurmak, kargo bayiliği almak için kişide olması gereken yatırım bulunuyorsa kargo bayiliği veren firmaların kosgebkredisi.com listeleri incelenebilir, bayiliğin gerektirdiği şartları öğrenebilir ve kargo firması olarak faaliyetlere başlanabilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kargo firma şubeleri ile birçok ulaştırma hizmetleri yerine getirilmektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Kargo Firması Nasıl Kurulur? Bayilik Maliyeti ve Kar Marjı 2023” üzerine bir yorum
 1. Sezer bey bendede sermaye olarak bir Ford transit couir var bende girmek isterim. İzmir’deyim . Kargo tercübem 2 yil

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2