KosgebKredisi.com

İşyeri Açanlara Devlet Desteği ve Hibeler (GÜNCEL)

Yeni işyeri açan kişilere devlet desteği ve hibeler bulunuyor. Kendi işini kurmak isteyenler KOSGEB Halkbank ve Ziraat Bankası işyeri açama kredilerinden faydalanabilir.

İşyeri Açanlara Devlet Desteği ve Hibeler (GÜNCEL)

Yeni işyeri açacak olanlara devlet teşvikli hibe destekleri veya düşük faizli ve faizsiz kredi olanakları sağlanıyor. 2022 yılında kendi işini kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından hibe desteği verilmektedir. İş yeri açmak kosgeb kredisi almak isteyenler kosgeb kredi şartlarını yerine getirmelidir. Bunun yanı sıra SGK ve Bağ-Kur desteği de sağlanmakta olup vergi muafiyeti imkanı da verilmektedir. Yeni işyeri açacak olan girişimcilere vergi ve prim desteği olarak 1 sene boyunca 10 bin 592 TL prim desteği sağlanacağı belirtildi. Aynı zamanda 3 yıl boyunca vergiden istisna olacaklarına da değinildi. İş kurmak için devlet destekleri verildiği gibi Halkbank, Ziraat Bankası gibi kamu ve özel bankaları tarafından işyeri açma kredisi de veriliyor. Aralık ayı itibariyle başvuruları sonlanan, işyeri açan gençlere devlet desteği hakkında içeriğimiz de sizlere iş kurmak için verilen devlet desteklerini, yeni işyeri açacak olanların yapması gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Yeni İşyeri Açanların Yapması Gerekenler

Yeni girişimcilerin kendi dükkanlarını açmaları ve işyerlerini kurmaları için işin bir maddi boyutu bir de manevi boyutu bulunuyor. Başlangıç için sermaye gerekiyor iken dükkanın kurulum aşamaları için de yasal işlemler ve hangi sektörde faaliyet yapılacak ise bunun için belirli bir faaliyet alanı yapılması gerekiyor. Yeni işyeri açacak olanların ilk olarak ne yapmak istediklerine ve hangi alanda hizmet vermek istediklerine karar vermeleri gereklidir. Daha sonra yapılacak olan işin işleyişine göre dükkan, gerekli olan eşyalar, satış üzerine yapılacak ise gerekli malzemeler vs. vs. birçok işlem için plan hazırlanması gerekmektedir. Tabii ki bir de bunlar için sermaye bulunması gerekmektedir. İşletme kuracak olanların yapması gerekenleri adım adım yazalım..

 • İşyeri kurmak için ilk olarak sermaye edinmelisiniz. Bunun için kredi çekebilir veya Kosgeb desteklerinden faydalanabilirsiniz.
 • İşin yasal boyutunu sakın atlamayın. Yasal işlemler için ilk olarak yaşadığınız bölgedeki Belediyeye müracaat etmeniz gereklidir. Yapacağınız işi orada yetkili kişilere anlatmalı nasıl bir dükkan tutmanız gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Örneğin bir giyim mağazası için dükkan boyutu ne olmalıdır? Kriterler nelerdir? gibi..
 • İlgili belediyeden gerekli bilgileri aldıktan ve işletmenin kurulacağı yeri seçtikten sonra yapının kullanılabilir olduğunu belirtmek adına “İskan Belgesi” almanız gereklidir. Bu belge olmadan belediye işyeri açılmasına izin vermeyecektir.
 • Daha sonra belediyeden ruhsat almanız gereklidir. Belediyeden ruhsat almak için gerekli evraklar bulunmaktadır. Evraklara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Ruhsatı da aldıktan sonra yine bağlı bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesine giderek işyeri açma bildirisi yapmanız gereklidir.
 • Tüm bunları yaptıktan sonra hesaplarınızı kontrol etmesi adına bir muhasebeci ile anlaşın.
 • Belediyede ve Vergi Dairesinde yapacağınız tüm işlemleri belirttiğimiz linkten öğrenebilirsiniz. Tüm bunları hallettikten sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmanız gereklidir. Kayıt olmak için dükkana ait Vergi Levhası gerekli olacaktır. Bu sayede işletmede 6 ayınızı doldurduğunuzda iş yeri açma kredisi çekebilirsiniz.
 • Gerekli tüm işlemleri yaptığınızda ve dükkanınızı açtığınızda yetkililer tarafından yapılan incelemelerde kurallara uygun değil iseniz işletmeniz belediyeler tarafından kapatılır. Bu sebeple özellikle yasal olarak yapılması gereken tüm işlemleri eksiksiz olarak yapmaya özen gösterin.

İşyeri kurmak isteyenlere sağlanan pek çok devlet desteği ve yine devlet destekli krediler olmaktadır. Bu kredileri, devlet desteklerini ve hibeleri yazının devamında sizlerle paylaşacağız.

İşyeri Kuracak Gençlere Hibe Desteği sağlanıyor.

İşyeri kuracak olan gençlere hibe desteği sağlanıyor. 2022 yılında da genç girişimciler işyerlerini kurabilsinler ve işletmelerini kafalarında kurdukları plana göre en iyi şekilde devam ettirebilsinler diye vergi ve prim desteği veriliyor. Başvuru koşullarını sağlayan girişimcilere 1 sene süresince 10 bin 592 TL prim desteği sağlanıyor. Aynı zamanda 3 sene süresince vergi istisnasından da faydalanabiliyorlar. 3 yıl boyunca sağlanacak olan vergi desteğinden faydalanacak olan gençlerin prim ödemeleri de 1 sene boyunca devlet tarafından karşılanıyor. Verilen desteklerden faydalanmak isteyen genç girişimciler şartların ne olduğunu merak ediyor. 

Genç girişimciler işletmelerini kurdukları ve faaliyete geçirdikleri tarihi takiben üç vergilendirme döneminde sağladıkları gelirin 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden ayrı tutulacaktır.  Sağlanan destek kapsamında yaklaşık 22 bin TL civarında vergi desteği sağlanmış olacak. Aynı zamanda ilk kez sigortalı olarak sayılabilecek gerçek kişi statüsündeki girişimcilerin primleri ve resmi olarak kabul edildiği tarihi takiben 1 sene süreli olarak prime esas olarak aylık 882,65 TL olarak sağlanırken bir yıllık hesaplandığında 882,65 * 12 = 10 bin 591 TL civarında bulunuyor. Yani şartları sağlayan kişilerin 10 bin 591 TL’lik prim ödemesi devlet tarafından karşılanıyor.

Vergi ve Prim Desteğinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Yeni işyeri kuracak olanlara vergi istisnası ve prim desteği verildiğinden bahsettik. Bu devlet desteklerinden faydalanmak için gerekli birtakım koşullar olduğunu da belirtmiştik. İşte o şartlar;

 • Sigorta prim desteğinden faydalanılması için gerçek kişi statüsünde olan girişimcilerin ilk defa sigortalı sayılıyor olması,
 • İşe başlanıldığı tarihin yasal süreçte bildirilmiş olması,
 • Mükellefiyetin başladığı tarihi takiben 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını geçmemiş olması,
 • Girişimcinin kendi işini yapıyor ve bu işin başında duruyor olması,
 • Mevcut işletmenin üçüncü dereceye kadar başka bir akrabadan devir alınmamış olması,
 • İşletmeye daha sonradan ortak olunmaması,
 • Kosgeb kurslarına katılım sağlanmış ve Girişimcilik Sertifikası alınmış olması ve aklındaki iş fikirlerini hayata geçirmek adına iş planı ve proje hazırlıyor olması,
 • Vergi dairesinden temin edilecek olan “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi‘nin bulunması şartları aranıyor.

Vergi ve Prim Desteğinden Nasıl Yararlanılır?

Genç girişimcilere verilen bu destekten yararlanacak olan kişilerin ilk olarak Kosgeb Veri Tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. Daha sonra Kosgeb tarafından verilen kurslara katılım sağlanarak Girişimcilik Sertifikası alıp kurstan edinilen bilgiler neticesinde bir iş planı hazırlayıp kafalarında tasarladıkları iş fikirlerini oluşturmaları ve buna göre bir projeyi uygulamaya koymaları gerekiyor. İş fikrini Kosgeb kurumlarına kabul ettiren girişimcilere belirli oranlarda destek sağlanmaktadır. Kosgeb destek tutarlarında artış meydana gelmiştir. Yeni desteklere ilişkin bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yalnızca sertifikaya sahip olmak bu hususta yeterli görülmeyecektir. Kişilerin iş planını Kosgeb’de yer alan nace kodlarına göre seçmelidir. Nace kodlarında kişilerin destek alabileceği sektörler yer almaktadır. Sadece bu sektörlere destek verilmektedir. Gıda imalatı, cafe işletmeciliği, giyim mağazaları, mobilya imalatı, kuaför vb. birçok alana hibe ve kredi desteği sağlanmaktadır.

İşyeri Açacaklara Verilen Destekten Faydalanacak Sektörler

 • Giyim eşyalarının üretimi,
 • Gıda ürün üretimi,
 • Konaklama,
 • Kimyasalların ve kimyasal ürün üretimi,
 • Tur operatörü, seyahat acentesi gibi hizmetler,
 • İçecek üretimi,
 • Ana metal sanayi,
 • Bina inşaatı,
 • Bilgisayar programları ve danışmanlık faaliyetleri,
 • Büro desteği ve işe destek olmak adına gerçekleştirilen faaliyetler,
 • Makine ve ekipmanların kurulması, tamiri ve onarımı,
 • Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması faaliyetleri,
 • Özel inşaat,
 • Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri,
 • Toptan ve perakende ticari faaliyetleri,

Sektörlerinde hizmet veren 18-29 yaş arası gençler verilen vergi ve prim desteğinden yararlanabileceklerdir.

İşverene Prim Desteği Veriliyor!

Belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren, projesini onaylattırıp Kosgeb’den destek almaya hak kazanan kişiler, işletmelerinde 1 ve 3 kişi arasında kişiye istihdam sağlıyor ise çalışan sayılarına ilave olarak çalıştırdığı 18-25 yaş arasındaki genç çalışanların SGK ücretleri ve vergileri bir ay kendisi tarafından karşılanacak olup bir ayda devlet tarafından karşılanacaktır. Durum böyle olunca küçük esnaflar 1 yıl boyunca yapacağı masrafı devlet desteği sayesinde 6 ay ödemiş oluyor. Normal işverenlere 12 ay yani 1 yıl olarak sağlanan destek, girişimcinin genç, kadın veya engelli olması halinde 18 ay olarak belirlenmiştir.

Devlet Desteğinden Kimler Faydalanamayacak?

Vergi ve prim desteğinden yalnızca belirli koşulları sağlayan kişilerin yararlanabileceğini belirtmiştik. Bunların haricinde de destekten faydalanmaya engel bazı durumlar bulunmaktadır;

 • Yaş koşulunu sağlamayanlar,
 • İşinin başında bilfiil olarak durmayanlar,
 • Tüm ortakların koşulları sağlıyor olması (İşletme ortaklı olarak açılmış ise),
 • İşletmesini eşinden veya birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabalardan devralan kişiler,
 • İşletme faaliyetine ara vermiş olanlar destekten yararlanamayacaktır. İlk defa vergi mükellefi olmuş olanlar destekten faydalanacaktır.

İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

İşyeri açacak olanlara devlet hibelerinin yanı sıra kamu bankaları, özel bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından da kredi desteği sağlanmaktadır. Esnaf olma yolunda ilerleyen ve ilk adımlarını atan kişilerin ihtiyacı olan tek şeyin sermaye olduğunu biliyoruz. Bu sebeple de finansal desteğin en büyük kaynağı olan bankalar sayesinde işletmelerini kurabiliyor veya geliştirebiliyorlar. İşyeri açma kredisinden faydalanmak için bankaların talep ettiği ayrı ayrı kriterler bulunuyor. Bunların başında ise kredi notu, geçmişteki kredi sicili, gelir belgesi gibi hususlar geliyor. Başlangıçta esnafların belgeleyebilecek herhangi bir geliri olmaması sebebi ile kredi almaları biraz güç duruma gelebiliyor. Ancak yılın bazı dönemlerinde bankalar yeni esnaflara da kredi imkanı sağlayabiliyorlar.

Halkbank işyeri açma kredisi vermektedir. Kredi 4 farklı grupta verilmektedir;

 • Genç Girişimci Kredisi: Üniversiteden mezun olmuş, herhangi bir şekilde deneyimi olmayan ve mezun olduğu bölüme ilişkin iş kurmak isteyen 30 yaşını aşmamış genç girişimcilere 50 bin TL kredi verilerek aylık eşit taksit ödeme ve 1 yıla varan anapara ödemesiz dönem imkanı ile toplam 36 ay vade imkanı sunulmaktadır.
 • Cesur Girişimci Kredisi: Kuracağı işe ilişkin bir bölümden önlisans ve lisans eğitimlerini tamamlamış ve minimum 2 sene eğitim aldığı iş konusunda tecrübe edinmiş olan 35 yaşını geçmemiş olan girişimcilere 48 ay vade ile 75 bin TL kredi desteği sağlanmaktadır.
 • Usta Girişimci Kredisi: Asgari ilkokul mezunu olmuş ve kurmak istediği işte beceri sağlayabileceğine dair meslek kuruluşlarından temin edilmiş olan bir sertifikayı belgeleyebilecek ve işe ilişkin bir yerde minimum 5 sene süreli olarak çalışıldığını gösteren belgesi bulunan 30 yaşını geçmemiş girişimcilere 30 bin TL kredi verilerek 36 ay vade imkanı sunulmaktadır.
 • Mucit Girişimci Kredisi: Teknokentlerde faaliyet gösteren ve Kosgeb, TÜBİTAK gibi kurumlardan hibe desteğinden faydalanmaya hak kazanan patent almış ve 30 yaşını geçmemiş olan girişimcilere 48 ay vadeli olarak 75 bin TL kredi verilmektedir.

Genç girişimcilere sağlanan desteklerden faydalanarak siz de işletmenizi kurabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.