KosgebKredisi.com

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? 2022 Güncel Hesaplama

01.04.2022

Müşteri potansiyeli yüksek olan halı yıkama sektöründe dükkan açma maliyeti, aylık kazancı ve zorlukları nelerdir, Halı yıkama açma maliyeti karlı mı araştırdık. KOSGEB halı yıkama projesi 2022 yılı destekleri ve proje detayını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? 2022 Güncel Hesaplama

Evlerden halıları alıp temizleyip geri getiren halı yıkamacılar bu iş modeli ile oldukça para kazanmaktadır. Halı yıkama işinde son zamanlarda artan talepten dolayı müşteri potansiyelinin olduğunu düşünen ve halı yıkama işini yapmak isteyen girişimciler için halı yıkama işi aylık kazanç ne kadar, halı yıkama dükkanı açma maliyeti 2022 yılı hesaplaması, otomatik halı yıkama makinesi ikinci el komple set fiyatı ne kadar araştırdık. Halı yıkama işi için kosgeb tarafından destek verilmektedir. Kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanabilmek için Kosgeb halı yıkama projesi 2022 yılında nasıl hazırlanır ve halı yıkama dükkanı için bayilik veren firmalar hangileridir, halı yıkama açma maliyeti karlı mı? içeriğimizde detaylandırdık.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak Maliyeti 2022

Halı yıkama dükkanı açma maliyeti 2022 yılında yaklaşık 400 bin TL’yi bulmaktadır. Halı yıkama dükkanı için son sistem makineler alındığında maliyeti de doğru orantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu işi yapmak isteyenler halı yıkama fabrikası açmayı düşünüyorsanız alacağınız makinelere göre halı yıkama dükkanı açma maliyeti değişiklik gösterecektir.

Halı yıkama dükkanı açmak maliyeti aşağıdaki gibidir:

 • Halı Hava Alma Paketleme Makinası Vm: 45.000 TL
 • Full Otomatik Halı Yıkama Makinesi Brs 260 F: 135.000 TL‘dir.
 • Halı Sıkma Ve Kurutma Vm270038 krom: 83.000 TL
 • Cleanvac halı yıkama ve zemin cilalama makinesi SC 43-D Manuel: 1.000 TL
 • Cleancav hlaı durulama ve sıkma makinası RL 1400: 29.000 TL
 • Halı Yıkama Makine Şampuanı 5 kg: 125.00 TL
 • Halı Yıkama Şampuanı 1 LT Makine İçin-Su Bazlı Ph ayarlı asit içermeyen şampuan: 35.00 TL

Alınacak olan makinelere göre halı yıkama maliyeti değişiklik göstersene ortalama olarak 418.000 TL ile 430.000 TL arasında bir sermayenizin olması gerekmektedir. Makineleri ikinci el almak isteyen kişiler ikinci el satış sitelerinden daha uygun fiyatlı az kullanılmış makineleri temin ederek halı yıkama dükkanlarını kurabilirler.

Otomatik Halı Yıkama Komple Set İkinci El Fiyatı

Otomatik halı yıkma setlerini sahibinden.com gibi satış sitelerinden 195.000 TL’den başlayan fiyatlar ile bulabilirsiniz. Uygun fiyatlar ile ikinci el halı yıkama makineleri alarak halı yıkama dükkanının maliyetini düşebilirsiniz.

Profesyonel bir halı yıkama fabrikasına getirilen halılar, halının tozunun alınması, halının yıkanması, suyunun sıkılması ve Asılarak kurutulması gerekmektedir. Teslimat öncesi son kontrol hav alma, halı kabartma ve paketleme bu aşamadan yıkama ve sıkma işlemleri kesinlikle makine ile yapılması gerektiğinden dolayı genellikle otomatik halı yıkama makineleri tercih edilmektedir.

Otomatik halı yıkama setinin içeriği:

 • CRF 2100 toz alma makinesi
 • CTC 2500 G6 otomatik halı yıkama makinesi
 • S 2700 T Halı sıkma makinesi
 • D 5000 Nem alma ve halı kurutma makinesi
 • CHM 2100 ECO Hav alma ve paketleme makinesi içermektedir.

Satışta olan ikinci el halı yıkama makinelerine göre model ve fiyatlar değişiklik gösterse de sahibinden sitesinden 192.000 TL’den başlayan fiyatlar ile bulabilirsiniz. Ayrıca, işletme sahibi olmak isteyen kişilere KOSGEB tarafından verilen hibe ve kredilerde bulunmaktadır.

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? 2022 Güncel Hesaplama
Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı

KOSGEB Halı Yıkama Projesi 2022

KOSGEB Halı Yıkama Projesi kapsamında Yeni girişimci desteği halı yıkama fabrikası kurulumunda KOSGEB desteği olarak toplam 60.00 TL ve 370 bin geri ödemesiz hibe olarak Halı ve kilim yıkama hizmetleri S 96.01.02 nace kodu ile KOSGEB Girişimcilik Destek Programından faydalanabilirsiniz.

Nace REV 2 KoduSektör AdıNace Tipi
96.01.02Halı ve Kilim Yıkama HizmetleriS
KOSGEB Halı Yıkama Projesi Nace Kodu

KOSGEB halıma yıkama projesi doldururken dikkat edilmesi gereken bölümler bulunuyor. Projenizi aşağıda maddelemiş olduğumuz adımlara dikkat ederek ve 13 sayfadan oluşan projenizi hazırlarken ilgili alanların sizden istenilen şekilde ve halı yıkama dükkanınızın nasıl işleyeceğini desteklerden faydalanabilmek için detayları ile açıklamanız gerekmektedir.

KOSGEB halı yıkama projesi oluştururken dikkat etmeniz gereken detaylar şöyledir:

 • 1.Sayfa: Firmanın adını doldurarak vergi numaranız. T.C’niz ve şirketinizin adını doldurmalısınız. İş fikri bölümüne yapacağınız işi açıklamalısınız ve neden o işi yağacağınızı detaylandırmalısınız.
 • 2. Sayfa: Kendinizi tanıtmalısınız. İş fikrinin nereden oluştuğunu ve neden o meslek dalını seçtiğinizi detaylı bir şekilde açıklamalısınız.
 • 3.Sayfa: Kişisel bilgileriniz ve adres bilgilerinizin doldurulması istenmektedir.
 • 4.Sayfa: İşletmenin ortakları varsa ortaklı olarak yazmalısınız. İşletmenize destek alabilmek için ortaklık payınızın %50 üzerinde olması gerekmektedir. (Girişimcilik sertifikası size aitse) Şahıs şirketi açtıysanız %100 benim olarak belirtmelisiniz. İş fikri ve seçme nedeninizi bu sayfa üzerinde de tekrardan belirtmelisiniz.
 • 5.Sayfa: Kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinize dair planlarınızı açıklamanız istenmektedir.
 • 6.Sayfa: Pazar bilgileri ve pazarlama bilgileri hedeflediğiniz pazarın büyüklüğünü anlatarak hedefinizi belirtmelisiniz.
 • 7.Sayfa: Swot analiz yaparak sektörün fırsatlarını ve dezavantajlarının analizinizi ve analizlerinizin sonuçlarınızı bu sayfa üzerinde belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca, beklenmedik durumlara ilişkin ön görülerinizi detaylandırmalısınız.
 • 8.Sayfa: Ürün ve hizmet tanımı. Yapacağınız işi ve kullanacağınız ürünleri tanıtarak vereceğiniz hizmetin nasıl olacağını burada tekrar anlatmalısınız. Ek olarak örnek maliyet tablosu belirterek ürün hizmet bedellerinizi yazabilirsiniz.
 • 9.Sayfa: Kuracağınızın işin nace kodunu bulmalısınız. Üretim ve sunum sürecini anlatarak kullanacağınız makineleri iş akışını ve vereceğiniz hizmetin akışını anlatmalısınız. Halı yıkama sektörü 96.01.02 nace kodu ile destekleniyor.
 • 10.Sayfa: Yönetim planı kaç personel çalıştıracağınızı ve işinizi nasıl organize edeceğinizi yazmanız gerekiyor.
 • 11.Sayfa: İşiniz ile ilgili olarak harcayacağınız para işletme için tüm giderleri burada belirtmeniz gerekmektedir. İşletme giderleri ve nakit projeksiyon giderleri burada belirtiliyor.
 • 12.Sayfa: Kara geçiş süreci. Ne kadar zaman sonra kara geçeceğiniz planlayarak belirtmeniz gerekiyor. Aylık ve yıllık cironuzu planlayın. Makine teçhizat ve kuruluş desteği için ne kadar finansmana ihtiyacınız var belirtin.
 • 13.Sayfa: Aldığınız ürünleri ve KOSGEB’den talep ettiğiniz ürün desteğini ve ürünlerin fatura bedellerini KDV hariç olacak şekilde hesaplayarak belirterek projenizi KOSGEB’e sunuyorsunuz.

Projenizin onay almasının ardından kosgeb tarafında verilen hibe ve kredilerden işletmeniz için yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Boş İş Planı Dosyası Word ve PDF görünümüne içeriğimizden ulaşabilir ve projelerin nasıl dolduracağını detaylarını inceleyebilirsiniz.

Halı Yıkama İşi Karlı mı?

Halı yıkama işinde kar hesaplaması yaparken yıkanacak halıların metrekaresine göre fiyatlandırma yapılır ve ortalama fiyat olarak halı cinsine göre ve kullanılacak deterjan ve işleme göre 10 TL ile 45 TL arasında değişir. Fiyatlarda ki değişkenlik yaşamış olduğunuz şehirlere bağlıdır. Müşteri memnuniyeti sağlarsanız, kısa süre içerisinde işletmenizin kapasitesine göre değişmekle birlikte aylık ortalama 55.000 TL’lere kadar kazanç elde edebilirsiniz.

Fason Halı Yıkama İşi Karlı mı?

Fason halı yıkma işinde kişiler kendi işyerlerini açmadan halı yıkatmak isteyen kişilerden yıkanacak olan halıları alarak halı yıkama dükkanlarına verir ve aynı şekilde yıkama işleminin bitmesinin ardından müşterilerine teslim ederler. Fason firmaların anlaşmalı olduğu halı yıkamacılarda daha uygun fiyatlara yıkama işlemi yaptırarak kar elde edebilirler. Ancak, müşteriler için diğer yıkama yerlerine göre daha yüksek tutarlarda yıkama yaptıracaklardır.

Halı Yıkama İşi Aylık Kazanç Ne Kadar?

Halı yıkama işi aylık kazanç 20.000 TL’dir. Bu hesaplamayı açıklarsak:

 • Yıkanacak olan halıları 4 metrekareden hesaplarsak eğer bir kişinin vereceği 10 halı 40 metrekare yapmaktadır.
 • 40 metrekare halının metrekaresini 5 TL’den yıkandığını düşünürsek toplamda 200 TL yıkama ücreti olmaktadır.
 • Aylık olarak aynı orantıda 40 metrekare halı için toplamda 100 kişiye aynı hizmeti verirseniz halı yıkama işinden aylık kazancınız 20.000 TL olacaktır.

Aylık kazançlarınız yıkadığınız halıların metrekaresi ve hizmet verdiğiniz kişi sayısına göre değişecektir. Halı yıkama açma maliyeti karlı mı, diyorsanız iş olanaklarını kendiniz artırarak kar oranınızı değiştirebilirsiniz.

Halı Yıkama Fiyatları

Halı yıkama fiyatları halıfleks, makine yün, dokuma, el dokuma, bambu, akrilik halı çeşitlerine göre 10 TL ile 45 TL arasında değişmektedir. Halının cinsine göre değişiyor ve aylık kazancınız yıkayacağınız halıların metrekare ve cinsine göre değişkenlik göstermektedir.

Ortalama halı yıkama fiyatları aşağıdaki gibidir:

Halı CinsiMetrekare Fiyatı (M2)
Halıfleks Yıkama 12 TL
Makine Halısı12 TL
Makine Yün Halı15 TL
Akrilik Halı15 TL
Simli, Beyaz ve Oymalı Halı16 TL
Dokuma Shaggy Halı 25 TL
Nepal Makine Halısı 17 TL
El Dokuma Nepal Halı32 TL
El Dokuma Yerli Halı 27 TL
Bambu Halı32 TL
Çin Halısı27 TL
%100 Dokuma Viskon32 TL
%100 İpek Halı47 TL
Pamuk Halı42 TL
Halı Yıkama Açma Maliyeti

Halı Yıkama Dükkanı Kaç m2 Olmalı?

Açılacak halı yıkama dükkanı yaklaşık 200M2 genişliğine olmalıdır. Ofisinizin de işletme içerisinde olacağından dolayı gerekli olan makinelerin hepsini alacak ve halı yıkama işlemi esnasında rahatlık sağlayacak bir dükkana sahip olmalısınız.

Halı Yıkama Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Halı yıkama dükkanı açmak için gerekli belgeler ile belediyelere müracaat edilmesi gerekiyor. Bulunduğunuz il ve ilçede ihtiyaç duyulan evrakları belediyenin ruhsat işleri müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Genel olarak tüm belediyelerden istenen halı yıkama dükkanı açmak için gerekli belgeler ise şu şekildedir:

 • Vergi levhası,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Faaliyet belgesi,
 • İtfaiye uygunluk raporu,
 • Çevre Temizlik Vergisi ödeme makbuzu,
 • Kira kontratı ve tapu fotokopisi,

Gerekli belgeler tüm belediyelerde bu şekildedir. Ancak, işletmenin kurulacağı bölgeye ve belediye prosedürlerine göre alınacak olan izin ve belgeler farklılık göstermektedir.

Halı Yıkama Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Halı yıkama ruhsatı almak için gerekli olan belgeleri hazırlayıp bağlı bulunduğunuz Belediye’ye müracaat etmeniz gerekmektedir. Halı yıkama ruhsatını Ruhsat Denetim Müdürlüğü, İnceleme Heyeti halı yıkama yapılacak olan yeri 1 ay içerisinde denetler ve uygun görülen işyeri için başvuru sahibince Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne belirlenen ücret yatırılarak makbuzun alınması sonrasında ruhsat verilmektedir.

Halı Yıkama Açmak İçin Gerekli Evraklar

Halı yıkma açmak için gerekli evraklar şunlardır:

 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İş yeri açma dilekçesi
 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 • Şirketler için imza sirküleri
 • Mal sahibi için; tapu fotokopisi
 • Kiracı için; kira kontratı ve kooperatiften uygunluk belgesi
 • 2 adet Makine yerleşim planı
 • Sorumlu müdür sözleşmesi halı yıkama ruhsatı alırken gerekli olacak evraklar arasında yer almaktadır.

Halı yıkama dükkanı için bayilik veren firmalarda bulunuyor. Alıcısı ve müşterisi oluşmuş bir işletme açmak isterseniz bayilik veren halı yıkamacı firmalarından bayilik alarak halı yıkama dükkanı açabilirsiniz.

Halı Yıkama Bayiliği Veren Firmalar

Halı yıkama bayiliği veren firmalardan bayilik alarak halı yıkama dükkanı açmanız mümkün. Gerekli finansman desteği için bankalardan ihtiyaç kredileri kullanabilirsiniz. Ayrıca, bazı firmalar bayilik verirken tüm finansman ihtiyaçlarını karşılayarak aylık taksitler ile ödeme imkanları da sağlamaktadır. Gerekli olan abilik bedelini ödediğinizde diğer masraflar bayilik veren firma tarafından karşılanarak iş yeriniz anahtar teslim olarak sunulmaktadır.

Halı yıkama bayiliği veren firmalar ise:

 • Oxi Fresh,
 • Ak Tem,
 • Vimax,
 • Terradry,
 • Chem-Dry
 • Cleanvac
 • Safran makine halı yıkama,
 • Taknojet halı yıkama,
 • Demiray makine,
 • Potema halı yıkama firmaları halı yıkama bayiliği vermektedir.

Halı Yıkama İşinin Zorlukları Nedir?

Diğer iş alanlarında olduğu gibi halı yıkama işinin de kendine göre zorlukları bulunmaktadır. Dükkan açmayı düşünenler, her açıdan değerlendirmeli ve analiz etmelidir. Makineler, dükkan kirası, vergisi, muhasebeci, elemanları, teslimat araçları gibi pek çok konuya ilişkin araştırma yapmalı ve bilgi edinmelidir. Dükkanınızı ilk açtığınızda müşteri kazanma aşamasında, daha büyük zorluklara göğüs germelisiniz. Firmanızın ismi zamanla daha da fazla duyulmaya başlayacaktır. Teslim aldığınız yıkanacak ürünlerin sayısı artacaktır. Müşterilerinizden ürün teslimi alırken, hangi tarih aralıklarında ürünlerini teslim edeceğinizi bildirmeniz gerekecektir. Verdiğiniz tarihte abartılacak derecede aksama yaşanırsa, firmanıza olan güven azalacaktır. Bu sebeple daha dikkatli davranmanız gerekecektir. Her işin bir zorluğu olduğunu düşünürsek, halı yıkama işinin de kendine has zorlukları ve güzellikleri bulunmaktadır. Tüm zorluklarını ele alarak, bu iş alanında başarılı olup olmayacağınızı belirleyebilir ve dükkanınızı açabilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!