KOSGEB Kredisi

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

Devlet tarafından her yıl sağlanan desteklerin 2020 yılında da devam ediyor. Büyükbaş hayvancılıktan arıcılığa, kanatlı hayvanlara ve tarım için gerekli alet ve edevatlara kadar bankalar ve devlet çiftçiye tam destek sağlamaktadır. Hayvancılık hibe desteği için gerekli koşulları sağlamanız halinde başvuru yapabilirsiniz. 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi ve sağlanan diğer destekler ile ilgili bütün detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Hayvancılık Hibe Destekleri

Geçen yıl hayvancılık için verilen hibe desteğinin 2020 yılında da devam etmesi bekleniyor. Hayvancılık için; koyun, inek ve tavuk çiftliği kurulumu için kredi veren Ziraat, Halkbank, Şekerbank, Denizbank gibi bankalardan alınabilir. Bununla birlikte Çiftçi kayıt sistemi ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere hayvancılık hibeleri olarak yüzde 100 hibe ve yüzde 60 oranlarında değişen oranlarda hibe desteği verilecektir. Bu hibe desteklerini düve, dana, koyun, keçi,  piliç, ördek kaz, tavuk ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarınızda kullanabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan hayvan hibesi projesi hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında değişen oranlarda verilecektir. Çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunan çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yaparak hibelerden yararlanabilirler. Başvuru tarihleri arasında müracaatlarını gerçekleştiren çiftçilere hayvancılık yatırımları ve hayvan alımları için hibe desteklerinden yararlanabilmeleri için yapacakları yatırıma ilişkin projeleri ile birlikte müracaat etmesi gereklidir. Çks’ ye kayıtlı çiftçilere küçükbaş koyun, keçi, büyükbaş düve, dana, kanatlı hayvan tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve yatırımları için proje geliştirmeleri ve bu projeler ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

Hayvan hibesi ödemesi geçtiğimiz yıllarında değişen oranlarda yani yüzde 50 ila yüzde 100 oranında verilecek olan hibe destekleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecektir. Hayvancılık hibe destekleri verilen iller listesini inceleyin.

Hibe Hayvan Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

2020 yıllarında proje geliştiren ve projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kabul  edilen ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilere damızlık koç, teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise,  hayvan sayılarını 500’e çıkarmaları şartı ile hibe desteği verilecek.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin projeleri karşılığında verilecek hibe desteği damızlık manda düve yetiştiriciliğinde çiftçilerin hayvan sayısının en az 150 baş olması veya tesisin kapasitesini hayvan sayısını 150 başın üzerine çıkarması şartı ile hibe desteği verilecek.

Kaz ve ördek yetiştirmek isteyen çiftçilerin hibe desteği alabilmesi için Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile hayvancılık yapma şartı istenmektedir.

Arı yetiştirmek isteyen çiftçilerden  Bakanlık tarafından istenen şartlar ise en az 30 arılı kovan ile sektöre başlamaları gereklidir.

Hayvan Hibe Projesi Kapsamında Hangi Oranlarda Hibe desteği Verilecektir?

Hayvan hibesi projesi kapsamında İpek böceği yetiştiriciliği için de besleme evi ve dut bahçesi tesisi gibi yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının yüzde 100’ü devlet tarafından desteklenecektir. Kaz ve hindi yetiştiriciliğine Yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için %75 oranında, arı yetiştiriciliğine boş kovan alımı ve alet ve ekipman için yüzde 60 oranında damızlık Koç, Teke ve Manda Düve alımı için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında hibe verilecektir.

TKDK Hayvan Hibeleri

Büyükbaş inek, dana, düve, manda, sığır veya küçükbaş koyun, kuzu yada kanatlı hayvan tavuk yetiştiriciliğinde kullanılan alanlarının modernize edilmesi veya ihtiyaç duyulan ekipmanların alınması için ülkemizde hibe desteğini ülkemizde sadece TKDK adında faaliyet gösteren kurumumuz sağlamaktadır. TKDK kurumu tarafından istenilen şartların yerine getirilmesi halinde ve hibe alabilmek için ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin hazırladıkları yatırım projelerinin kabul görmesi ile çiftçilere  kurum tarafından %50 ile %70 arasında devlet hibe imkanı sağlanmıştır.

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Veriliyor?

Hayvan hibesi projesi dışında Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK tarafından IPARD projesi kapsamında 2020 yılında çağrı ilanları ile de hayvan hibesi verilecektir. Ülkemizde 42 ilde desteklenen bölgelerde kırsal alanlarda yaşamak isteyen çiftçilere proje karşılığında verilecek olan yüzde 70 oranında hayvan hibeleri verilmektedir. TKDK hibe desteklerinden yararlanabilmeniz için desteklenen illerde yaşıyor olmanız  ve TKDK çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Çağrı ilanlarını yerel radyo televizyon ve TKDK resmi web sitesinden takip edebilirsiniz. Ülkemizde TKDK tarafından desteklenen 42 ilde ikametgah eden çiftçilerimiz devlet hibe desteklerini hazırladıkları projeler ile bulunan il koordinatörlerine yapabilirler. TKDK tarafından destek verilen iller ise; Amasya, Afyon, Muş, Uşak, Tokat, Sivas, Trabzon, Van, Yozgat, Samsun, Şanlıurfa, Ordu, Konya, Kars, Malatya, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Erzurum, Çorum, Balıkesir, ANevşehir, Mardin, Manisa, Mersin, Kastamonu, Karaman, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Giresun, Çankırı, Çanakkale, Denizli, Burdur, Bursa, Aydın, Ankara, Aksaray, Ardahan ve Ağrı olmak üzere toplamda 42 ildir.

TKDK Desteklenen Sektörler

TKDK tarafından desteklenen sektörler 3 ana başlık altında desteklenmektedir. Bu sektörler ise;

 • Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar
 • Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar
 • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

TKDK kurumu tarafından verilen hayvan hibelerini almak için yaşadığınız bölgedeki çağrı ilanlarını takip ediniz.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Programı kapsamında 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

Hibe desteği alacak projelerin;

 • 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 95’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün,
 • 48’i kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri,
 • 14’ü makine parkı,
 • 41’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Programı kapsamında 6. Başvuru Grubunda destek almaya hak kazanan  228 projeye 195 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

Bunların;

 • 85’i bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 6′ sı arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi,
 • 61’i zanaatkârlık ve katma değerli ürün,
 • 56’si kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri,
 • 8′ i Kültür balıkçılığı projesi
 • 1’i makine parkı,
 • 11’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

6. çağrı döneminde verilecek hibe miktarının 755 Milyon liraya ulaşacağını toplam yatırım tutarı ise 1 Milyar 340 milyon liraya ulaşacağı belirtildi.

Ayrıca 20 binin altında nüfusu olan kırsal alanlarda geliştirdiği proje kapsamında tarım ve hayvancılık yapmak isteyen genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği de verilecektir. Başvuruda bulunup genç çiftçi hibe desteğinden yararlanmak isteyen ÇKS’ ye kayıtlı çiftçiler https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login linkinden başvuru yapmaları gereklidir.

TKDK Destek Haritası ve İller

 

Bakanlığın ve Kuruluşların Projeleri Şunlardır;

 1. Ziraat Bankası Tarım Kredi düşük ve sıfır faizli hayvan kredileri
 2. GTHB Genç Çiftçi 30 bin TL. hibe projesi
 3. GTHB 300 koyun projesi
 4. GTHB 250 bin düve projesi
 5. Diğer yatırım ve proje destekleri

Projeye katılan ve hibe almaya hak kazanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine hibe hayvanlar TİGEM tarafından satın alınarak genç çiftçilere hibe edilmektedir. Bu projeden hibe hayvan alabilmek için en önemli şart başvuru tarihlerinde hazır projelerden birini seçerek başvurmanız.

Yorumlar
 1. Rustam dedi ki:

  Yabancılara da destek varmı ?

 2. GÜLŞEN YILMAZ dedi ki:

  TKDK Hayvancılık destekleme hibe yararlanma müracaatı olarak ipek böceği yetiştiriciliği proje başvurusu Karaman da yapmak istiyorum. Nereye ve nasıl yapılacak..Kesin bilgi verir misiniz?
  Teşekkür ederim.

 3. Köye dönüş projesi dedi ki:

  Ben de köye dönmek istiyorum hiç tapulu arazim ne de evim hiç birşeyim yok gerçekten ihtiyaç sahibiyim şehir de geçim sıkıntısı çekiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Hayvancılık Yapmak İstiyorum dedi ki:

  İzmir Ödemiş Oturuyorum Köyümde Hayvancılık Yapmak İstiyorum Nasıl Hibelerden Yararlanabiliyor

 5. Hibe için yardımcı olursanız sevinirim dedi ki:

  25 dökümlük ev içinde nasıl tavuk için nasıl hibe alabilirim yardımcı olabilirmisin

 6. kosgebin desteklediği alanlar nelerdir dedi ki:

  ödev olarak proje hazırlamam gerekiyor nerden başlayacağımı bilmiyorum

 7. DESTEK dedi ki:

  HAYVANCILIK DESTEĞİ

 8. fikret ozturk dedi ki:

  ben fikret ozturk ist dan koyume dunus yaptim 50 bintl yatirim yaptim ama devletimizden bi destek goremedim

 9. Semra Kesici dedi ki:

  bende 250 tane koç var. Neden 500 tane koç olması gerekiyor. Bence bu şartı hemen değiştirmeniz lazım.

 10. Büyükbaş Hayvancılığın Durumu dedi ki:

  Biraz da farkındalık oluşturabilmek adına bazı yiyecek içeceklerle çiftçinin ürettiği ürünlerin kıyaslanması istedim. Mesela dedim ki günde bir paket sigara tüketen bir arkadaş ayda sigara 300 lira ile 400 lira arasında para veriyor. 300 lira ile 400 lira arasında ayda sigaraya Para veren bir insanın karkas büyükbaş hayvan etinin 28 lira 30 lira olduğunu düşünürsek 10 ile 12 kilogram arası karkas et alabilmek gücüne sahip oluyor. Doğrusu bu zaten bir şeyin fiyatını başka bir şeyle kıyaslarken daha dursun. Bir şey pahalı derken önce bir başka bir şeyler şey yapacağım derken, su kaç para yani süte pahalı derken, Gazlı içecekler kaç para bunu bilmiyoruz ki. Siz sürekli Her Şey Yapmalı diyorsunuz bu da kardeşim ineğin memesinden geliyor dereden atmıyor ki mazotun litresi 5 buçuk lira olduğu bir ülkede yemin torbasının 60 lira olduğu bir ülkede Siz üretilen bana pahalı deme hakkına sahip değilsiniz bu ülkede yüzde on enflasyon var bundan 3 yıl önce de et 27 liraydı 27 lira çıkıp çıkıp binmişti geçtiğimiz ile 27 Leydi bak Bir önceki bakan geldi 23 liraya düşüneceğim hiçbirisi beceremedi Niye Yani bu adamlar beceriksiz adamlar mıydı o yüzden dede dede dede abi geliyor şimdi hastalık gibi aynı hastalığı şimdiki tarım Bakanımız Sayın Eşref fakıbaba da üstlendi diyor ki Ben üç yıl içerisinde bunu bitireceğim bitiremez Niye Çünkü gebelik 9 ay Yani bu bir biyolojik sürece Siz Gebeliğin 9 aydan 6 aya indir indirebilirsiniz böyle bir teknolojiniz varsa sizin hayvan sayımı çoğalabilir şöyle bir hesap yaptığını gördüm Sayın bakanımızın televizyonda diyor ki 500000 koyun vereceğiz Bu koyunlar diyor 1. yıl doğuracaklar 500000 ilahi 750-1000 Yavruları olacak 5 yıl boyunca da doğurmaya devam edecekler bizim diyor hayvan sayımız 5 yılın sonunda 34 milyon artacak küçükbaş olarak büyükbaş içinde 250 bin lira vereceğiz her düve yılda bir tane yavru verecek 5 yılda diyor 1200000 civarında hayvan nüfusumuz arttırmış olacağız diyor hesap güzel de benim merak ettiğim bir şey var Bu ülkede sadece bu verilecek olan hayvanlar mı var diğer hayvanlar kısır mı Onlar durmuyorlar mı Türkiye’de var olduğu söylenen 40 milyon hayvan doğurmuyor mu Onlar kısır mı uğruya doğru bu kadar hayvanımız olmaz herhalde bizim bir kere o kadar hayvanımız yok şu sayma işlemini bir netleştir İşin başında yanlıştı İşin başında tavır. Biz kaç tane hayvanımız olduğunu bilmiyoruz biz kitaba başlarken o zamana kadar alıyor ikincisi bizim yetiştiricimizin hataları ne diyor sosyal medyada Eşref ağabey diyor sen diyor. İthalatı nasıl savunursun diyor.

  1. Bedrettin dedi ki:

   Bende istanbulda ikamet ediyorum ve kiracıyım,bilecikte yer bakıyorum,ama devlet diyorki:en az 150 büyük baş,yada 300 adet küçük baş hayvan desteği veriyorlar.Ben o kadar fazla istemiyorum.3 adet büyük baş ve 10 adet küçük başla başlamak istiyorum,ahir ve ev yapımı,arsa ve dam yapımında bana bir destek vere bilirlermi.

 11. rami bitgen dedi ki:

  2000 yılında ssk dan emekli oldum 1956 yılından beri izmirde ikamet etmekteyim. izmir – tire ilçesine bağlı gökçen beldesinde kendi çapımda kurbanlık için 5-6 ad. koyun yetiştiriciliği yapmaktayım hayvan damım ve 1000 m 2 bahçeli evim var burada küçükbaş hayvancıkık yapmak istiyorum en az 50 adet koyun bakabilirim. hibe şeklinde devletten nasıl destek alabilirim. ne yapmam gereklidir.