KOSGEB Hibeleri

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (GÜNCEL)

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (GÜNCEL)

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik devlet destekleri verilmeye devam ederken, belediye yardımları ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sosyal yardımlar muhtaç ailelerin yardımına yetişiyor. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını sürecinde belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine nakdi, ayni ve çeşitli yardım kampanyaları kapsamında maddi yardımlar veriliyor. Büyükşehir belediyeleri, vakıflar, dernekler ve kamu kuruluşları tarafından bu süreçte verilen desteklere sosyal yardım için başvuruda bulunan vatandaşlara farklı kategorilerde yardımlar yapılıyor. İBB tarafından Halksüt yardımları ise buna en güzel örnek teşkil ediyor. ”Süt Her Çocuğun hakkıdır” sloganıyla başlatılan süt yardımı başvuruları da alınmaya devam ediyor. Bu içeriğimizde İBB Halk süt yardımından yararlanmak isteyen aileler tarafından araştırılan Süt yardımı başvurusu nasıl yapılır, Halk Süt yardımı Başvuru formu nereden temin edilir, İBB halk süt yardım başvurusu sorgulama nasıl yapılır tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılarak hayata geçirilen süt desteği ihtiyaç sahibi ailelerinde süte ulaşabilmeleri adına başlatılmış Süt her çocuğun hakkı sloganıyla büyük ses getirmişti. Örneklerine az rastladığımız kampanyalara imza atan belediye tarafından çocukların temel besinleri olan süt ihtiyaçlarını karşılamak adına muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak dağıtılarak gerçekleştirilmektedir. Halk süt desteğinden İBB tarafından sağlanan diğer sosyal destek alan ailelerin 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarına verilmektedir.  Haftalık çocuk başına 2 litre süt verilirken 1 litrelik UHT sütler ailelere çocuk sayısına göre aylık ya da 15 günlük teslim edilecektir. Süt dağıtımları ise yine İBB ekipleri tarafından gerçekleştirilecek olup Koronavirüs salgınından dolayı ihtiyaç sahibi ailelere belediyeye yapılan Halk süt yardımına başvurular çoğaldığından başvuru şartları da yoğun olarak araştırılan konular arasındadır

İBB ekiplerince ilk aşamada aylık olarak 15 günde bir olmak üzere her çocuk için 2 litre süt dağıtılıyor ve bu şekilde dağıtılan  süt miktarı toplamda 750.000 litre süt yardımı yapılıyor. Pandemi sürecinde maddi yardımlara yapılan başvurularında yoğunluk yaşanması nedeniyle süt desteğinin başvuru şartları da güncellenmiştir.

Belediye maddi yardım desteği başvurusu nasıl yapılır merak ettiklerinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Bebeklere Süt Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlardan ise belediye tarafından istenen belgeleri ve şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için sağlanan süt yardımından faydalanmak isteyenler Halk Süt yardımı başvuru formunu doldurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaatta bulunarak gerçekleştirebilirler.

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan süt yardımı kampanyasına başvurular, e- başvuru uygulamaları üzerinden alınmaktadır. Ayrıca halk süt desteğinden yararlanmak isteyenler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyacı olan çocuklarda süt içebilsin diye İstanbul Halk Süt ücretsiz veriliyor.

Süt yardımı Başvurusu

İBB tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan Halk süt yardımından faydalanmak için başvurular İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153 üzerinden alınırken, başvuruda bulunmak isteyenler belediyeye bizzat giderek başvuru formunu doldurarak gerçekleştirebilirler.  İBB sosyal hizmetler daire başkanlığı linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Halk Süt projesi çerçevesinde sağlanan süt yardımında yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için ihtiyaç sahibi ve muhtaç aileler kapsamı içerisinde yer alması gereklidir. Belediyeler tarafından sağlanan çeşitli destek ve yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve bazı kriterleri taşıyor olması gereklidir.

Halk süt desteğinden faydalanabilmek için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal incelemecileri tarafından yerinde incelemeler yaparak gelir tespitlerinin yapılması ve muhtaç durumda olmalarının onaylanması gereklidir. Söz konusu destek yalnızca muhtaç aile kapsamında giren vatandaşlara özel olarak sunulduğundan dolayı işi olmayan, eşi çalışmayan, geliri durumu yetersiz ekonomik gücü yetersiz olan ihtiyaç sahibi olması gereklidir. Yine süt desteğin süt dağıtımında çocukların esas alınmasından kaynaklı olarak bu yardımın alınabilmesi için aynı zamanda bir çocuğa sahip olunmalıdır.

Süt Yardımı Başvurusu

Bu başvuru kanalları haricinde yine Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal yardım hattı olan Alo 144′ ü arayarak da sosyal hizmetler kapsamında belediye tarafında sunulan süt desteğini almak istediğinizi belirterek yardıma müracaatta bulunabilirsiniz.

Yine sosyal yardımların başvurularını aşağıdaki iletişim numaralarından gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Parası Yardımı SORGULAMA

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen ailelere  Devlet tarafından sağlanan maddi yardım başvuruları Alo 183 üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İBB süt yardımı sorgulama ihtiyaç sahiplerine aylık sabit ve düzenli olarak sağlanan sosyal yardımlara başvuru  yapanlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e- Devlet sayfası olan Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi ekranından hemen buradan sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

İBB süt yardımı sorgulaması yapmak isteyenlerde Belediye’de beyaz masaya başvuru yaparak ve telefon numaraların ulaşarak bilgi alabilirler.

İstanbul Büyükşehir belediyesinin yanında Antalya belediyesi de halk süt yardımı kampanyası başlatarak ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına süt yardımında bulunmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Antalya büyükşehir belediyesi tarafından da halk süt yardımları yapılıyor. Antalya büyükşehir belediyesi tarafından muhtaç ailelerin çocuklarına dağıtılan süt desteğine başvurular Halk Süt Talep formu online olarak belediyenin resmi internet sitesi üzerinde kişisel bilgileri doldurmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Başvuruları Halk Süt Talep formu üzerinden hemen buradan Ebeveyn TC kimlik numarası, Ad, Soyad, Çocuk kimlik numarası çocuk yaşı, evdeki kişi sayısı, çalışma durumu, aynı konutta yaşayan kişilerin topla geliri ve kazancı İlçe ve Mahalle bilgilerini ve açık adres bilgilerini doğru olarak yazarak Halk süt talebinde bulunabilirsiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan Halk süt desteği yalnızca 24-60 ay(2-5 yaş)  arası çocuğu olan ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. 5 yaş üzeri çocuklar için Halk süt desteği verilmeyecektir.

Online işlemler üzerinden Halk Süt Talep Formu doldurarak başvuruda bulunmalısınız.

Ayrıca bu başvuru kanalı haricinde Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’nin (ABİM) 444 94 20 numaralı telefonundan bilgi alıp başvuru yapılabilirsiniz. Antalya belediyesi tarafından sağlana süt desteği başvrularının kabul edilebilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3′ te 2sinden az olması ve muhtaçlık durumunda olunması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan süt desteğine başvuru yapanların başvuru sorgulama yaparak başvurularının akıbetini öğrenebilirler.

Antalya Halk Süt Yardım Başvuru Sorgulama

Halk süt desteği talep formunu gerekli kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvuru durumu sorgulamak isteyenler Başvuru durum sorgulama ekranı üzerinden hemen buradan TC kimlik numarası ve Başvuru takip numarasını yazarak sorgulayabilirler.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Dilek dedi ki:

  Merhaba benim 4çocugumvar eşim çalişmiyor çocuklarım sütü çok seviyor bende süt yardım almak istiyorum

 2. Naile dedi ki:

  Başvuru yaptım sorguladigim zaman mükerrer sonuç çıkıyor ne demek anlamadim

  (1/5)
 3. Dilan dedi ki:

  1 çocuğum var 3yasinda iki defa süt başvurusuna baş vurdum gelmedi maddi durumumuz yok

 4. Selma kucukgok dedi ki:

  Benim iki gün almış cocugum var sute ihtiyacim var lutfen yardım edermisiniz

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.