KOSGEB Hibeleri

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? Gelir Hesaplama

Halı Yıkama Açma Maliyeti Karlı mı? Gelir Hesaplama

Yaz ayının gelmesi ile birlikte ev hanımlarının yaz temizliğinde en çok dert ettiği halıların temizliğini günümüzde halı yıkamacılar yapmaktadır. Halı yıkama dükkanları ev hanımlarının en büyük sorunlarına çözüm getirdi ve farklı bir iş alanı olarak geçtiğimiz yıllarda hayatımıza girdi. Bu işten para kazanan birçok girişimci var ve hala bu işe atılmayı düşünenlerin sayısı da azımsanacak kadar az değil. Bu nedenle halı yıkama dükkanı açmayı düşünenler için dükkan maliyet hesaplamasını sizler için yaptık.

Halı Yıkama İşi

Evlerden halıları alıp temizleyip geri getiren halı yıkamacılar bu iş modeli ile oldukça para kazanmaktadır.  Yaz ayında ev hanımlarının temizlik aşkı tutunca halı yıkama talepleri de artış göstermekte artan talepleri karşılamak için birçok girişimci bu işe atılmayı düşünmektedir. Halı yıkama dükkanı açmayı düşünenler dükkan açılışından önce nerede dükkan açacağına doğru karar vermelidir. Yaşadığı yerdeki temizlik kültürü nedir öğrendikten sonra dükkanı nereye açacağına karar vermelidir. Halı yıkama işinde dönen büyük paralar girişimcileri bu alana yöneltiyor hem kolay hemde az maliyetler ile yapılabilecek bir iş alanı olması nedeniyle son zamanlarda halı yıkama işine giren bir çok girişimci bu işten para kazanmak isteyenlerin sayısını artırmaktadır.

Halı Yıkamacı Karlı Bir İş mi?

Ülkemizde halı yıkamacılık işi oldukça karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Halı yıkama işinden kar yapmak isteyenler mutlaka diğer firmalar ile aralarında fiyat farkı yaparak işe başlamalı daha sonradan müşteri kazandıkça kendi kalitesini artırmaya başladıkça fiyatları yukarı çekmelidir Söz gelimi rakip firma halıların metre karesini 4 liradan yıkıyorsa ilk etapta 3 liradan yıkamayı göze almak bu işin müşteri bağlayarak  para kazandırdığının unutulmaması gerekiyor. Piyasadan düşük fiyatlar ile halı yıkamaya başlayabilir bu yönden avantaj sağlayabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerin dikkatini çekerek düşük fiyatlar ile işe başlayıp daha sonrada piyasa fiyatlarına geçerek işinize devam edebilirsiniz.

Halı Yıkamacı Karlı Bir İş mi?
Halı Yıkamacı Karlı Bir İş mi?

Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Halı yıkama dükkanı için son sistem makineler alındığında maliyeti de doğru orantılı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu işi yapmak isteyenler halı yıkama fabrikası açmayı düşünüyorlarsa 100 bin lira maliyet ile son sistem makineleri alarak fabrikalarını açabilirler. Bu işi 100 bin liraya da yapabileceğiniz gibi 10 bin lira sermaye ile de yapabilirsiniz. Alınacak makine ve ekipmana göre halı yıkama dükkanı maliyetleri değişkenlik gösteriyor. Otomatik halı yıkama makineleri ile de fabrika gibi bir tesis açabilirsiniz fırçalı halı yıkama makineleri ile de halı yıkamacı olabilirsiniz bu tamamen dükkan açılırken alınan makineler bağlı olarak değişmektedir.

 • Halı yıkama işyerlerinin kar oranı ortalama aylık 10.000 TL. civarındadır.
 • Tabi kar oranı lokasyona ve fiyatlara göre değişiklik gösterecektir.
 • Müşteri potansiyeli yüksek olan firmalar aylık 50.000 TL. kar edebilir.

Dükkan açmak yerine devren satılık halı yıkama dükkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?
Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenler yıkama için kullanacakları makineler bir sanayi tipi halı yıkama makinesi ile sıkma makinesidir. Bu makineleri ikinci el olarak da alarak dükkanı daha az maliyetlerle açabilirsiniz. Dükkan için gerekli alınması gereken makineler; Halı sıkma makinesi, halı çırpma makinesi, el tipi halı yıkama makinası, halı kurutma makinesi, halı paketleme makinelerinin yanında yorgan yıkama makinesi, nem alma, hav alma, tam otomatik halı yıkama makinaları, alarak bu işe başlayabilirsiniz. Makineleri almak için 25 bin lira ile 50 bin lira vererek otomatik halı makinesi alabilirsiniz. Dükkan için gerekli araç alımınızı da yapmanız gerekecektir. Doblo tarzı bir aracın fiyatı 40 bin lira civarında olacaktır. Ayrıca halıları yıkamak için de dükkan tutmanız gerekecektir. Dükkan kirası aylık 2 bin liradan  araç için gerekli benzin parası ve halı yıkamada kullanılacak temizlik malzemelerinin maliyetleri aylık olarak kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Aylık su parasını da işin içine katınca halı yıkama dükkanı aylık giderleri çıkılınca bu işten oldukça paralar kazanabilirsiniz. Halı yıkama işine ilk başladığınızda eğer yeterli sermayeniz bulunmuyor ise kendi aracınız ile taşıma yapabilirsiniz. Bu sayede ek olarak bir araca yatırım yapmak zorunda kalmazsınız.

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenler ayrıca devren satılık halı yıkama dükkanlarını alarak da bu işe başlayabilir. Devren satılık olarak daha önceden hazır müşterisi olan bir dükkanı alarak bu işe girebilirsiniz. Daha önceden hizmet veren bu dükkanı alarak firmanın eski kalitesini yakalayarak da oldukça karlı bir işe imza atabilirsiniz. Devren satılık dükkanı almak için yeterli sermayeniz yoksa bankaların işyeri açma kredilerinden gerekli finansmanı temin edebilirsiniz.

Halı yıkama dükkanı açmak istiyorsanız verdiğimiz bilgilerden yararlanarak işletmenizi kurabilirsiniz. Eğer yeterli sermayeniz yok ise Kosgeb tarafından verilen 2021 hibe desteklerine ve bankaların verdiği uygun faizli işyeri açma kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Hayırlı işler, bol kazançlar..

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Engin dedi ki:

  100.000 TL ye hangi son sistem makinelerle fabrika açtınız? Eğer bahsettiğiniz gibi bu fiyata son sistem makinelerle fabrika kurulacaksa, bana da mail atın 2 fabrika kurayım, duacı olayım.
  Yanlış bilgilendirmeyelim lütfen.

  Halı yıkama o kadar da çok kazandıran bir iş değil, her işte olduğu gibi çalışan, pazarlamayı bilen, organize olabilen kazanıyor. Her işte olduğu gibi

 2. Kale Halı Yıkama dedi ki:

  Halı yıkama dükkanı yada bir diğer adı ile fabrikası açmak ilk başta siz değerli girişimciler için basit gibi gelmektedir. Ancak işin içine girdiğinizde bu işin çok farklı süreçleri olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle girişim öncesi en az 6 ay bu işte bir fiil tüm süreçlerinde çalışmanız gerekmektedir. Bunu yapmayı başarırsanız çok daha iyi bir firma olma yolunda önemli bir sorunu aşmış olursunuz.

 3. güler sayılı dedi ki:

  tebrik ediyorum çok aydınlatıcı olmuş. Emeğiniz çok değerli

 4. Temizlik dedi ki:

  6 senelik halı yıkama işletmesi geçmişimi derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol gösterecek birçok bilgiyi sizler için paylaştım.
  Ayriyeten tek bir tıklama ile müşterilerinize facebook ve google haritalara nasıl yorum yazdırabilirsiniz.

  1. Bayram karan dedi ki:

   Facebook adresiniz bana aydınlatırsanız sevinirim Bayram

 5. kerem alkan dedi ki:

  hangi şehir den makine ler.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.