KOSGEB Hibeleri

Giyim Mağazası Açma Maliyet Hesaplaması (Güncel)

Giyim Mağazası Açma Maliyet Hesaplaması (Güncel)

Bir giyim mağazası dükkanının işletmecisi olmak için bu sektöre tamamen hakim olmanız gerekmektedir. Örneğin; Bir kazağı bir pantolon ile kombin yapmanız ve trend renkleri, çeşitleri takip etmeniz veya finansal işlemlerden anlamanız gerekmektedir. Giyim mağazası dükkanı için en başında bir butik ile başlayabilirsiniz. Küçük bir butik açmak büyük bir mağaza dükkanı açmaya göre daha az maliyetli olacaktır. İster giyim mağazası için ister küçük butik mağazalar için gerekli olan bir sermaye vardır. Yeterli sermayeniz yok ise bankalara başvuru yapabilir veya Kosgeb tarafından sağlanan hibe desteklerinden ve faizsiz kredilerden faydalanabilirsiniz. Bilmeniz gerekiyor ki bu sektör popüler bir iş sektörü olması sebebi ile rakibiniz çok olacaktır. Giyim mağazasının karlılığı, aylık kazancı ve ne kadar sermayenin gerekli olduğu hakkında sizler için araştırmalar yaptık. Gerekli bilgilere haberimizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Giyim Mağazası NACE Kodları

47.71Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda giyim eşyalarının perakende ticaretiG
47.71.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil)G
47.71.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kürklü deriden giyim eşyalarının perakende ticareti (işlenmiş kürklü deriler dahil)G
47.71.04Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi))
47.82Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticaretiG
47.82.01Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla iç giyim eşyası, dış giyim eşyası, çorap, giysi aksesuarı ve ayakkabı perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)

Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bayan, erkek, çocuk veya işi büyüterek her türe yönelik çalışmalar sergileyebilirsiniz. Her ne sektörde olursanız olun dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle bayan giyim mağazası açmayı düşünüyorsanız, işinizin zorluk derecesi standartların dışına çıkabilir. 🙂 Mağaza yöneticiliğinde dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

 • İşinizi sıkı sıkı takip etmeli ve başında durmalısınız.
 • Finansal konularda bilgi sahibi olmalısınız. Ya da bu işi bilen biri ile çalışabilirsiniz.
 • Birebir ilişkilerde iyi olmalı ve ekip çalışmalarına yatkın olmanız gereklidir.
 • Kıyafet tedariği yapacağınız firmaları doğru seçmeli ve onlar ile olan ilişkilerinizi de olumlu tutmalısınız.
 • Bütün ürünlere hakim olmalı ve takipte kalmalısınız. Müşteri bir ürün sorduğunda ‘bilmiyorum bir bakmam lazım, varsa orada vardır’ tarzı umursamaz cümleler kullanmamalısınız. Bu müşterinin size olan güvenini sarsabilir.
 • Gelen müşteriler ile ilk girişlerinden itibaren göz teması halinde olmalı ve ‘hoş geldiniz, nasıl yardımcı olabiliriz, ne tarz kıyafetler seviyorsunuz’ şeklindeKi soruları kesinlikle yöneltmelisiniz.
 • Kararsız müşteriler olacaktır. Bu müşterilerin  giyimlerine bakarak tarzlarını kendi kafanızda düşünmeli ve onlara uygun tarzda kombinler yapmalısınız.
 • Günümüz trendini takip etmeli ve olabildiğince çağa uygun kıyafetler tedarik etmelisiniz.
 • Müşterilere kendilerini özel hissettirmeli ve tekrar sizi tercih etmelerini sağlamalısınız. Bunun için de müşteriye mağazayı benimsetmeniz gerekir. Kendini hiçbir şekilde yabancı hissetmemeli hem size hem mağazaya alışmalı, gidebileceği diğer mağazalarda da sizin hizmetinizi aramasını sağlamalısınız.
 • Müşterilere olan bakışlarınızı kontrol altında tutmalı, her ne olursa olsun güler yüzü elden bırakmamalısınız.
 • Beğenmeyen ve çok uğraştıran insanlar muhakkak olacaktır. Bu ve bunun gibi konularda müşterilere sinirli davranmamalı surat ifadenizi dahi bozmamalısınız. Aksi taktirde müşteri kaybına uğrayabilirsiniz.
 • Müşterilerin daimi olmasını sağlamak adına çalışmalar yapmalısınız. Daimi müşterileriniz ile özel olarak ilgilenmeli ve mağazanızı çevresine tanıtmasını sağlamalısınız.
Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Giyim Mağazası Nasıl Açılır?

Bir giyim mağazası açmak dilde kolay olsa da faaliyete geçirme işleminde biraz zor olabilir. Bu iş için ilk olarak;

 • Kendinize bir plan yapmalısınız ve bu konularda bilgi sahibi insanlardan eğitim almalısınız. Bu işin kar oranını, sağlayacağı aylık geliri, ürün tedariğinin nasıl yapılacağı gibi hususlarda bilgi sahibi olmalısınız.
 • Ne tür bir mağaza kuracağınızı kafanızda tasarlamalısınız. Küçük bir butik mağaza mı yoksa büyük bir giyim mağazası mı kuracağınıza karar vermelisiniz. Seçimlerinizi ve kararlarınızı doğru şekilde seçmelisiniz. Yatırdığınız sermayeyi geri kazanamazsanız bu işten zarar edebilirsiniz.
 • Kafanızda tasarladığınız iş için bir dükkan arayışına girmelisiniz. Bu iş için en uygun dükkanı seçmelisiniz. Seçeceğiniz mekanın işlek caddelerde ve insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde olmasına dikkat etmelisiniz. Fazlalık ürünleri saklamak amacı ile dükkanınızda mutlaka depo olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konular ile ilgili emlakçılarla iletişime geçebilirsiniz.
 • Dükkanınıza isim düşünmeli ve dikkat çekici bir tabela yaptırmanız gerekmektedir. Giyim mağazası isim önerilerini inceleyerek fikir alabilirsiniz.
 • Daha sonra uygun sermayeyi bulmanız gerekecektir. Birikmiş bir paranız varsa onunla yok ise bankalardan işletme kredisi, girişimci kredisi gibi kredi seçeneklerine başvurarak veya Kosgeb aracılığı ile destek alabilirsiniz.
 • Uygun dükkanı bulup kiralayıp veya satın alma işleminden sonra yasal işlem süreçleri başlayacaktır. Dükkan açmak için gerekli giyim mağazası açmak için gerekli evraklara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu evrakları yaptırmadan ve gerekli izinleri almadan dükkan açmanız mümkün olmayacaktır.
 • Tedarikçiler; bu işin en önemli parçasıdır. Ürün alımında bir tedarikçiye bağlı kalmadan hepsini araştırıp analiz ettikten sonra aralarında karar vermelisiniz. Toptan kıyafet satan yerlere gidip hepsini incelemeye aldıktan sonra kendinize uygun olan tedarikçiyi seçmelisiniz. Yeni çıkan ürünlerin takibinde kalmalı ve ürünleri stok yapmamalısınız. Her gün değişen moda ile yakından alakalı olmalı ürün tedariğini buna göre gerçekleştirmelisiniz. Mağazanızda olabildiğince çok çeşit barındırmalı ve getireceğiniz ürünleri herkesin zevkini düşünerek seçmelisiniz. Bir ürünün fiyatı bir mağazada 20 TL olabilirken diğerinde 15 TL olabilir. Bu yüzden tedarik aşamasında acele etmemeli ve doğru kararlar vermelisiniz.
 • Bütün evraklar ve satış işlemi gerçekleşecek ürünler hazır ise sıra dükkan kurulumu ve dekorasyonuna geldi. Dükkan iç dekorasyonu için; ışıklandırmalar, askılık sistemleri, yazar kasa, POS cihazı, deneme kabinleri, kabin perdeleri, aynalar, ses sistemleri, insanların dinlenmeleri amacı ile küçük dekoratif koltuklar, vitrin mankenleri, raflı kapaksız dolaplar, orta raflar ve stantlar gereklidir. Bunların tam teçhizat kurulması gereklidir.
 • İç kurulum ve dekorasyon işlemleri de gerçekleştikten sonra artık kuruluma hazır hale gelinmiştir. Dükkanın ürün yerleşim işlemine geçebilirsiniz. Ürün yerleşiminde dikkat etmeniz gereken hususlar ise; askı düzenini doğru bir şekilde yapmalı, ürünleri bedenlerine göre yerleştirmelisiniz. Müşterilerin ürün seçeneklerine bakmasında kolaylık sağlamalısınız.
 • Uygun personel seçiminde de gerekli özveriyi sağlamalısınız. Bu iş için uygun olan kişiler; daha önceden mağazacılık konusunda deneyimli, ürünlerin beden bilgilerine hakim, insanlar ile iletişimi iyi ikili ilişkilerde olan personelleri tercih etmelisiniz. Gerekirse çalışanlarınıza bu konuda eğitim sağlamalısınız.
 • Artık dükkanınızın açılmaya hazırdır.
 • Dükkanınızın varlığından insanları haberdar etmek amacı ile güzel bir açılış ile dükkanınızın reklamını yapmalısınız. Açılışa özel indirimli ürünler getirebilir ve 3 alana 1 bedava tarzı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Tabii fazla abartmamak şartı ile. Yoksa mağazacılık girişiminiz başlamadan son bulur. 🙂
 • Dükkanınız faaliyete geçtikten sonra kesinlikle düzeni elden bırakmamalı, personeller ile iş kurallarını, giriş çıkış saatlerini, verilecek maaşları, yol, yemek ve sigorta işlemlerini, deneme süreçleri gibi önemli unsurları en başından konuşmalısınız. Aksi taktirde sonradan bu konularda başınız ağrıyabilir.
 • Rakipleriniz fazla olacağınızdan işiniz fazlası ile zor olacaktır. İşinizin takibini sıkı tutmalı, yeniliklere, gelişmelere ve gerekli eğitimlere açık olmalısınız. Piyasadaki hareketliliği elden bırakmamalı ve kimlerin ne gibi faaliyetler düzenlediği hakkında sürekli araştırma içinde olmalısınız. Çünkü LCW, Defacto, Addax, Mavi, Collezzion gibi büyük giyim mağazalarının yanında küçük mağazaların kendilerini göstermesi bir tık daha zorlaşabiliyor. Yatırılan sermayeyi ve gerekli iş gücünü kaybetmemek adına mağazanızın göz önünden çekilmesine izin vermemelisiniz. Saydığımız büyük firmalar kadar popüler olamasanız da fazlasıyla tercih edilen bir mağaza haline gelmek için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Butik Giyim Mağazası Maliyet Hesaplaması ve Aylık Geliri

Butik mağazalar genelde ürün çeşitliğinin azlığından dolayı daha pahalı olduğu  görülmektedir. Bu tarz mağazaları genellikle bulunduğu ilde veya ilçede kimseyle pişti olmak istemeyen elit kesimdeki insanlar tercih etmektedir. Bu yüzden butik mağazaların bu potansiyeldeki elit insanların bulunduğu yerlere kurulmasını tavsiye ederim. Büyük şehirlerin işlek alışveriş merkezlerine veya caddelerinde bir dükkan kiralayabilirsiniz. Bu işler için genelde çok büyük dükkanlar tercih edilmemektedir. Butik mağazası açmak için de yukarıda verdiğimiz giyim mağazası nasıl açılır? yazımızdaki adımları takip etmelisiniz. Butik mağaza için fazla çalışana ihtiyacınız olmayacaktır. Kendi kendinize de dükkanı idare ederek çalışan masrafından kurtulabilirsiniz.

Mağaza açmak için gerekli koşulları takip ettiğinizde butik açmanın size maliyeti; dükkan kirası, iç dekorasyonda kullanılacak malzemeler, tedarik edilecek ürünler ve diğer ek giderler ile 15,000-45,000 arasında değişiklik gösterecektir.Bu işin aylık gelirinde ise doğru tanıtım, iyi reklam ve yenilikçi ürün satışı gerçekleştirmeniz halinde bulunduğunuz bölgenin işlekliğine ve aktif oluşuna göre farklılık gösterecektir.

Gerekli sermayeyi kendinizce bulamıyorsanız, KOSGEB giyim mağazası destekleri  veya iş kurma kredisi veren banka ve devlet kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Küçük veya Büyük Ölçekli Giyim Mağazası Maliyet Hesaplaması ve Aylık Geliri

Bu tarz işletmeler butik mağazalara göre ürün satışında biraz daha uygun olması itibari ile daha çok tercih edilmektedir. Büyük, orta veya küçük mağazaların maliyetleri her birinde farklılık gösterecektir. Örneğin;

Küçük mağaza işletmeciliğinde; dükkan kirası 2.000 TL desek, dükkan küçük olması sebebi ile iç dekorasyon malzemeleri de bu yönde küçük olacaktır. Maliyette doğru orantıda düşecektir. İç dekorasyon malzemelerinin tamamı için 20.000 TL, ilk ürün tedariği için de yaklaşık 10.000 TL, diğer ek giderler için de 10.000 TL’lik bir bütçe çıkarsak size küçük bir mağazanın size olacak olan maliyeti 45.000 TL‘ye yakın olacaktır. (Bu fiyat örnek ve kabataslak bir hesaplamadır. Tasarlayacağınız iş yerine ve alacağınız ürün çeşitliliğine göre fiyatlarda değişiklik olabilir.

Küçük mağaza işletmeciliğinde
Küçük mağaza işletmeciliği maliyeti.

Büyük mağaza işletmeciliğinde ise; dükkan kirası 3000-4000 TL, dükkanın boyutundan dolayı iç dekorasyonda gerekli bütün malzemelerin de büyük olması gerekecektir. Büyük mağaza için dekorasyon malzemeleri 20.000-30.000 TL’yi bulacaktır. Yine büyük mağazanın ürün çeşitliliği de fazla olacağından dolayı 20000 bin TL’yi bulacaktır. Ek giderler için de 10.000 TL ayırırsak büyük mağaza işletmeciliğinin açılışta size 70.000 TL kadar veya daha fazlası olacaktır. (Ürün çeşitliliği ve dükkan boyutuna göre değişecek olan fiyat farkları olacaktır.)

Büyük mağaza işletmeciliğinde
Büyük mağaza işletmeciliğinin maliyeti

Bir mağazanın size olacak toplam maliyeti 50,000-150000 bin TL arasında değişecektir. Bunlar bizim piyasa şartlarına göre tahmini fiyatlarımızdır. Seçeceğiniz dükkan ve tedarik edeceğiniz ürün çeşitlerine göre fiyatlar farklılık gösterecektir. Bir tavsiye vermek gerekirse; elinizdeki sermayenin hepsini harcamayın. Geriye bir miktar para bırakın ki tutunamama halinde ikinci bir seçenek oluşturmaya imkanınız olsun.

Giyim Mağazası İçin Başvurulacak Bankalar

Giyim mağazası açmak için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Akbank gibi bankalar başvurularda bulunulabilmektedir. Ziraat Bankasından bayan girişimcilere verilen kredi imkanından yararlanarak işyeri için kredi çekilebilmekte Akbank’ tan ise Kobi ve işyeri desteklerinden yararlanılabilmektedir. Vakıfbank’ın ücretsiz pos cihazı uygulamasından da yararlanılabilmektedir. Pos cihazı kullanımında en düşük faizli kredi imkanlarından faydalanılabilmektedir. Bankalar haricinden devletin işyeri desteğinden yararlanılmak isteniyorsa bankalardan önce kosgeb’ten destek alınabilmektedir. Yeterli sermaye bulunmadığında çoğu kişi kosgebe sermaye sıkıntı nedeniyle başvurmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda kosgeb’e başvuran kişilere 50 bin TL hibe ile 100 bin TL hibe desteği veriliyordu. 2021 yılında hibe desteği tutarı ise değişmiştir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar hibe desteği 2020 yılında verilmekteydi. 2021 yılında henüz açıklama yapılmamıştır.

Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Maliyet Listeleri

 • Dükkan ve açılış giderleri: 5.000 TL. (Evrak vs.)
 • İşyeri dekorasyon maliyeti: 20.000 TL.
 • Ürün türlerine göre orta sınıf gider: 50.000 TL.
 • Reklam ve pazarlama maliyetleri: 2.000 TL. (aylık sabit)
 • Personel gideri: 15.000 TL. (en az 2 personel olduğunu varsayalım. aylık ortalamadır)
 • Diğer maliyetler: 2.000 TL. (elektrik, su, internet vs.)

Eğer küçük bir giyim mağazası açmayı düşünmüyor, büyük hedefleriniz var ise, korona virüs pandemi döneminde bu iş için en az 500.000 TL. sermayeniz olmalıdır. Bunun altında tutarlar sizi zora sokacaktır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Karadağ dedi ki:

  Sizce bir marka üzerinden satış yapan bir avm deki dükkanı tüm ürünler ile hava parası ödeyerek satın almak nasıl bir fikir? Nasıl riskler içerir?

  (5/5)
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.