KOSGEB Hibeleri

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır? (e-Devlet Başvuru)

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır? (e-Devlet Başvuru)

Ehliyet sürücü belgesine sahip olmak  veya yenilemek için gerekli belgelerden birisi de sağlık raporudur. Sınav süreci ile beraber ehliyet almak ve bu raporu almak isteyen vatandaşlar için, ehliyet sağlık raporu nereden alınır, nasıl alınır, yenileme işlemi, ücreti ne kadar, zorunlu mu, aile hekiminden alınır mı, sürücü raporu beyan başvurusu ve e-Devlet üzerinden sorgulama hakkında tüm bilgileri araştırdık.

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre ehliyet almak veya yenilemek isteyen  vatandaşlar artık sağlık raporlarını e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yaptıktan sonra alabilirler. Bununla beraber ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yıl arasında değişerek belirli süreler içinde geçerli olabilecek. Bu sürenin sonunda yenilemek ve yeni almak isteyen sürücülerin sağlık raporu alması gerekiyor. Bu işlemi bir çok sağlık kuruluşundan alabilirsiniz. Belirtilen sağlık kontrolleri ve muayeneden geçtikten sonra raporunuzu alarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yenilemek veya almak için zorunlu bir işlemdir.

Sürücü Belgesi Sağlık Raporu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet için gerekli belgeler; 

 • Nüfus cüzdanı veya pasaport,
 • Parmak izi,
 • Ödeme makbuzu,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubu belgesi.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Alma

Ehliyet için sağlık raporu aile hekimlerinden alınabilir. Fakat tüm muayene işlemlerini buradan halledemeyebilirsiniz. Bu sebep ile doktorunuz sizi hastanelere yönlendirebilir ve bu sayede tam teşekküllü olarak işlemlerinizi hastanelerde yaptırabilirsiniz. Nereden alabileceğinizi ve ücretlerini sizler için paylaştık.

Sağlık Raporu Nereden Alınır? (Ehliyet)

 • Özel Tıp Merkezleri, 
 • Özel Hastaneler,
 • Özel Muayenehaneler, 
 • Aile Hekimleri (Sağlık Ocakları),
 • Özel Poliklinikler. 
 • Devlet Hastaneleri.

Bu kurumlardan detaylı muayenenizi olduktan sonra ehliyetiniz için gerekli olan sağlık raporunuzu alabilirsiniz.

Ehliyet Sağlık Raporu Ücretleri

 • Aile Sağlık Merkezlerinde ücretsiz olarak alabilirsiniz. 
 • Devlet Hastanelerinde hekim raporu 50,00 TL. Kurul raporu ise 200,00 TL. ödeyerek alabilirsiniz.
 • Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden hekim raporu 75,00 TL. sağlık kurul raporuna 300,00 TL. ödeyerek ve 
 • Özel Hastane ehliyet için sağlık raporu ücretleri her hastane ile aynı olmamak ile beraber 50,00 TL. ve 400,00 TL. arasında değişiklik gösterebilir.

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu

Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre, sürücü sağlık raporunu yenilemek isteyen vatandaşlar için gerekli olan şartlar, kişinin sağlıklı olması ve araç sürmesini engelleyecek bir engele sahip olmamasıdır. Bunun dışında yapılan muayene sonucunda kişinin herhangi bir engeli ve kusuru var ise araç kullanıp kullanmayacağı ortaya çıkar. Yenilemek için yapılan muayene sonrasında sürücü olur sağlık raporu verilecektir. E-Devlet sisteminden başvurunuzun sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu

e-Devlet üzerinden giriş sağlayarak, e-Devlet kişisel sağlık bilgi formunu doldurabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Sonrasında sistem üzerinden sürücü belgesi için durumunuzu takip edebilir ve sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Sürücü adayları için belirtilen yönetmelik şartlarını inceleyebilirsiniz.

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemine giriş yaparak başvuru yapabilir ve raporunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bu sistem üzerinden beyan başvurusu yapabilirsiniz.

Yeni ehliyet kaybetme cezası hakkında hemen bilgi alabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!