KOSGEB Hibeleri

Bana Kalan Mirası Nasıl Öğrenebilirim? Hemen Öğren!

Bana Kalan Mirası Nasıl Öğrenebilirim? Hemen Öğren!

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden soy ağacı sorgulama işlemlerinin ardından şimdi ise miras sorgulama işlemleri dikkatleri çekmektedir. Bu işlemleri e- devlet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. E- devlet şifresine sahip olan her vatandaşımız sisteme giriş yaparak üzerine miras kalıp kalmadığını öğrenebileceklerdir. Kendi adına miras bırakan kişinin üzerinden e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır, veraset ilamı sorgulama,  miras kalanlar nereye başvurmalı, UYAP miras sorgulama, bilinmeyen miras işlemlerinin adımlarını  yazımızın devamını takip ederek kolaylıkla sorgulama yapabilir mirasınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet soy ağacı sorgulama işleminin uygulamasının devreye alınmasının ardından miras sorgulama uygulamasını da devreye aldı. Yeni uygulama ile vatandaşlar web sitesi üzerinden miras sorgulama yaparak miraslarını sorgulayabilecekler. E-devlet miras sorgulama işlemleri sosyal medya üzerinden gündemde yerini almaya başlamıştır. E-devlet üzerinden bir çok resmi işimizi yapabildiğimiz gibi şimdi ise Alt soy, üst soyumuzu kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Ayrıca üzerimize miras kalıp kalmadığını da bu sistem ile çok kolay bir şekilde öğrenebiliyoruz. Miras sorgulama işlemleri sistemde yerini aldığı zamanda e-devlet üzerinden şöyle bir açıklama yapılmıştır; Uygulama “Uyap üzerinden elektronik ortamda mirasçılık belgesi verilmeye başlamıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren bugüne kadar yargılamayı gerektiren durumlar hariç ve ölüm tarihi 1990 tarihi sonrasında olan kişiler için mirasçılık belgesi verilmesi ve talebin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmesi nedeniyle devreye sokuldu.  Böylece mirascılık belgesi verilmesi ve iptalinin yapılması sistem üzerinden yapılacaktır. Vatandaşlar e-devlet arama düğmesine veraset ilamı sorgulama yazarak bu yeni uygulamaya ulaşabilecekler. Sorgulama miras bırakan kişini T.C. kimlik numarasını girerek yapılabilmektedir.

Dedemden Kalan Mirası Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlet üzerinden adınıza miras kalıp kalmadığını öğrenmek çok kolay bir şekilde geçekleşmektedir. Miras sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı ise aşağıda maddeler halinde sırası ile yer almaktadır.

 • İlk olarak e- Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yok ise merkez postanesinden veya size en yakın bulunan postane şubelerinden şifrenizi 2 lira karşılığında öğrenebilirsiniz.
 • Daha sonra E- devlet sistemine giriş yapmak için buradaki linki kullanarak ana sayfaya ulaşabilirsiniz. 
 • Karşınıza çıkan sayfadan giriş yap bölümünü seçerek T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi giriyorsunuz.
 • Sisteme girişiniz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra karşınıza çıkan ana sayfada bulunan arama butonun oraya Veraset İlamı Sorgulama yazarak kısa yoldan arama yapabilirsiniz.
 • Veraset sorgulama işlemlerinizi de yaparken T.C. kimlik numaranızı kullanarak üzerinize miras kalıp kalmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Miras bırakan kişinin 11 haneli T.C. kimlik numarasını yazarak veraset ilamı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Adıma Kalan Miras Var Mı? (Bilinmeyen Miras Sorgulama)

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce Sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine “e-Devlet” üzerinden sorgulama yaparak öğrenmek çok kolay. Bunun için geçerli e-devlet şifrenizin olması gereklidir. Şifrenizi 2,50 TL’ ye PTT şubelerinden alabilirsiniz. e- Devlet sistemine miras sorgulama diye arama yaptığınızda karşınıza adınıza olan tüm miraslara ulaşabilirsiniz.

Miras Sorgulama Kaydı Bulunamadı Ne Demek?
Adıma Miras Var mı?

Miras Sorgulama Kaydı Bulunamadı Ne Demek?

Veraset ilamı sorgulama uygulamasında kişi adına miras kalıp kalmadığını öğrenilebilmektedir. Miras sorgulaması yapıldıktan sonra eğer miras sorgulama kayıt bulunamadı ibaresi çıkıyorsa bu durum sorgulanan kişiden kişinin şahsına ait bir miras kalmadığı anlamına gelmektedir. Sorgulamak istenilen farklı kişi veya kişiler varsa sorgulama işlemleri yukarıda bahsettiğimiz gibi adımları takip ederek kendilerine ait mirasları öğrenebilir.

Miras Kalanlar Nereye Başvurmalı?

E-devlet üzerinden sorgulama yaptıktan sonra üzerinize kayıtlı olan bir mirasın olduğunu öğrendikten sonra mirasçılık belgenizi alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda üzerinize kalmış olan miras tutarına göre devlete vergi vermek zorundasınız. Uygulamaya giren veraset ve intikal vergisi sebebi ile 240 bin lira civarında olan miraslar için yüzde bir oranında vergi ödenirken üzerinize kalan mirasın tutarı arttıkça ödeyeceğiniz vergi oranı ise yüzde bir ile yüzde on arasında değişiklik gösterecektir. Bu sebeple üzerinize kayıtlı olan herhangi bir miras ile karşı karşıya kalmış olduğunuzda veraset ve intikal verginizi de ödemeyi unutmayınız. Adalet Bakanlığı‘ nın mirasçılık belgesi sorgulama işlemine 2018 yılından bu yana 5 milyon 127 bin 965 işlem gerçekleştirilmiştir.

UYAP Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Miras işlemlerinizi e-devlet uyap sorgulama sistemi portalından giriş bilgileriniz ile gerçekleştirebilirsiniz. E- devlet üzerinden bilgilerinizi girdikten sonra UYAP sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan adınıza ait tüm bilgileri görebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Buradan hemen işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. fatma kurt dedi ki:

  Ankara da oturuyorum 4kişilik grubuz her turlu paketleme işini yaparız cevap verirseniz seviniriz

 2. Ozan Kayar dedi ki:

  E-devletten yeni bir hizmet daha tek tıkla miras sorgulama soy ağacı ve şehit sorgulamadan sonraya devletten bir yenilik daha geliyor bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını Öğrenmek artık daha kolay e Devlet üzerinden artık mirasçılık belgesi işlemleri de yapılacak son dönemde soyağacı ve 1853 1928 dönemine ait Şehit bilgisi sorgulama hizmeti başlatan edevlet uygulaması Bu kez de sistem üzerinden mirasçılık belgesi 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak 06 03 2018 tarihinden itibaren ölüm tarihi olan kişiler için sunmuş olduğu bir hizmet oldu.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!