Devlet Hastanesinde Sezaryen Doğum Ücreti 2022 Devlet Desteği

2022 yılında ülkemizdeki kamu ve özel hastanelerde sezaryen doğum ücretleri konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

Devlet hastanelerini tercih ederek doğum yapmak isteyen anneler doğum ücreti ne kadar, Kadınlar Kulübü gibi bir çok forum sitesi üzerinden sezaryen ücreti araştırıp doğum yapanlar için devlet hastanesinde sezaryen ücreti ne kadar diyor, şartlar nelerdir, sezaryen doğum devlet tarafından karşılanır mı? Araştırdık. İçeriğimizde devlet hastanesi sezaryen doğum ücretlerinin ne kadar olduğunu hemen görebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Sezaryen Yapılır mı?

Gerektiğinde devlet hastanelerinde sezaryen yapılır. Tıbbi ve geçerli bir sebep olmadıkça, kamu hastanelerinde planlı sezaryen ameliyatlarının yapılması uygun değildir. Ancak gerekli bir sağlık nedeni varsa, bebek veya annenin durumunda farklı bir gelişme varsa devlet hastanelerinde sezaryen ile doğum yapabilirsiniz.

Sezaryen Doğumu Devlet Ödüyor mu?

Gerekli sağlık sorunları nedeniyle devlet hastanelerinde sezaryen yaptırabilirsiniz. Devlet hastanelerinde sezaryen masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. SGK’lı hastalar devlet hastanelerinde ücretsiz sezaryen ile doğum yapabilirler.

Devlet Hastanesi Sezaryen Doğum Ücreti 2022 Güncel

Devlet hastanelerinde sigortalı vatandaşlar sezaryen için ücretsiz doğum yapabilir. SGK’sı olmayan hastalar 250 TL ile 500 TL arasında ödeme yaparak doğum yapabilirler. Özel hastanelerde fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Devlet Hastanesinde Sigortasız Doğum Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadardır?

Doğum yapacak annelerin sigortası yoksa ve devlet hastanelerinde doğum yapacaklarsa doğum için belli bir ücret ödeyerek doğum yapabilirler. Devlet hastanelerinde sigortasız doğum ücretleri ortalama 250 TL ile 700 TL arasında değişmektedir.

Devlet Hastanesinde Sezaryen Şartları Nelerdir?

Anne veya bebekte beklenmedik bir durum olduğunda sezaryen düşünülür.

Bebek 39 haftalık olmadan planlı sezaryen yapılmamalıdır. Bebeğin sıkıntılı olduğu durumlarda sezaryen ile doğum yapılabilir.

Bebeğin sıkıntılı olduğu durumlarda devlet hastanelerinde sezaryen yapılacak durumlar şu şekildedir:

 • Doğum ağrıları başlamadan önce tespit edilen yada doğum sırasında bebekte oluşan sıkıntılar ve belirtiler
 • Bebeğin doğum yoluna giriş şekli
 • Bebeğin büyük olması
 • Bebeğin doğum yolunun kapalı olması
 • Bebeğin doğumdan önce ayrılarak kanamaya yol açması halinde sezaryen doğum gerçekleştirilir.

Annenin sıkıntısına bağlı olarak sezaryen olabilme koşulları şu şekildedir:

 • Rahim ameliyatı geçirmiş olanlar
 • Dar kalça kemikleri
 • Herpes, genital bölgede enfeksiyon
 • Annenin bazı sistemik hastalıkları
 • Normal doğumun olmaması ve doğum süresinin uzaması
 • Anne veya bebekte doğumda tespit edilen bazı rahatsızlıklar.

Yukarıda sayılan nedenlerin olduğu durumlarda sezaryen gerekir. Kamu veya özel hastanelerde bu şartları sağlıyorsanız sezaryen yaptırabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sezaryen Yapılıyor mu?

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararlara göre sezaryen doğum isteğe bağlı bir seçenek değil. Devlet hastanelerinde doğum yapacaksanız, normal doğum yapan bebeğe veya anneye zarar verecekse, riskli bir durum varsa, anne adayı korkusu yüksekse anne sezaryene alınır.

Anne adayları 3 farklı şekilde, sağlıklı, müdahalesiz beklenen, anestezi altında medikalize epidural yöntemle, planlı ve gerektiğinde sezaryen ile doğum yapar. Bunun dışında suda normal doğum yapmak isteyenlerin bu şekilde doğum yapanların yorumlarına göre daha rahat ve daha az ağrılı oldukları söyleniyor.

Doğum yapacak olan anneler için devlet doğum parası vermektedir. Hemen doğum parası nasıl alınır, ne kadar? Öğrenebilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası ve Devlet Desteği

Doğum Paket Sigortanız ile SGK anlaşmalı özel hastaneleriniz muayene, tahlil ve tetkiklerin yanı sıra doğum eylemini %100 karşılar.

Devlet hastanelerinde doğum yapmak isteyen anne adayları için herhangi bir muayene ücreti veya doğum ücreti ödeme zorunluluğu yoktur. Bu ücretsiz işlemlerin dışında sigortasız kişiler için alt limit tarifeleri üzerinden belirli ücretler ödenmektedir. Sezaryen fiyatları 700 TL ile 900 TL arasındadır.

Devletin verdiği doğum yardımlarına başvuran anneler doğum yardımı başvuru sonuçlarını buradan görebilirler.

Ancak kamu hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih ederseniz daha yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Doğum sigortası ve yeni doğan bebekler için sağlık sigortası yaptırdığınızda %40’a varan vergi avantajlarından yararlanırsınız. Yani özel hastanelere gittiğinizde %40 daha az maliyetle karşılaşırsınız ve özel doğum paketlerini tercih edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi ne zaman yapılır?

Ek sağlık sigortası annelik teminatı hamilelikten önce veya hamilelik sırasında alınabilir.

Puan Ver!
[Total: 0 Average: 0]
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

1