KosgebKredisi.com

Devlet Hastanesinde Sezaryen Doğum Ücreti 2022

27.06.2022

Devlet hastanelerinde doğum yapacak olan anneler, sezaryen doğum için hangi şartlarda doğum yapacaklarını, isteğe bağlı olarak sezaryen doğum yapılıyor mu, devlet hastanelerinde sezaryen doğum fiyatları 2022 yılında ne kadar? Öğrenerek, Devlet Hastanesinde Sezaryen Doğum Ücreti 2022 içeriğimizden tüm bilgileri alabilirsiniz.

Devlet Hastanesinde Sezaryen Doğum Ücreti 2022

2022 yılında ülkemizde devlet hastaneleri ve özel hastanelerde sezaryen doğum yapılmaktadır. Devlet hastanelerini tercih ederek doğum yapmak isteyen anne adayları ise doğum ücretlerinin ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Kadınlar kulübü gibi birçok forum sitesi üzerinden sezaryen doğum ücretlerini araştıran ve doğum yapacak kişiler için bizlerde içeriğimizde devlet hastanesinde sezaryen doğum ücreti, ne kadar, şartları nelerdir, devlet hastanelerinde sezaryen yapılıyor mu, sezaryen doğumu devlet karşılıyor mu? Araştırdık. İçeriğimizde hemen devlet hastanesi sezaryen doğum ücretleri ne kadar görebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Sezaryen Yapıyor mu?

Devlet hastanelerinde gerekli durumlarda sezaryen doğum yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde tıbbi ve geçerli bir sebep olmadığı sürece planlı sezaryen ameliyatlarının yapılmasını uygun bulmamaktadır. Fakat gerekli bir sağlık sebebi var ise bebek veya annenin durumunda farklı bir gelişme görünüyor ise bu durumda devlet hastanelerinde sezaryen doğum yapabilirsiniz.

Sezaryen Doğumu Devlet Karşılıyor mu?

Gerekli sağlık sorunlarından dolayı devlet hastanelerinde sezeryan doğum yapabilirsiniz. Devlet hastanelerinde sezaryen doğum masrafları devlet yani SGK tarafından karşılanmaktadır. Bununla beraber SGK’lı hastalar devlet hastanelerinde sezaryen doğumu ücretsiz yapabilirler.

Devlet Hastanesinde Sezaryen Doğum Ücreti 2022

Devlet hastanelerinde olacak sezaryen doğum için sigortalı vatandaşlar ücretsiz olarak doğum yapabilirler. SGK’lı olmayan hastalar ise 250 TL ile 500 TL arasında bir ödeme yaparak doğum yapabilirler. Özel hastanelerde ise fiyatlar farklılık gösterecektir.

Devlet Hastanesinde Sigortasız Doğum Fiyatları 2022

Doğum yapacak olan annelerin sigortası yok ve devlet hastanelerinde doğum yapacaklar ise doğum için belirli bir ücret ödeyerek doğumlarını gerçekleştirebilirler. Devlet hastanelerinde sigortasız doğum ücretleri ortalama olarak 250 TL ile 700 TL arasında değişerek doğum yapılabilir.

Devlet Hastanesinde Sezaryen Şartları Nelerdir?

Sezaryen doğum yapmak için belirli şartları anne yada bebeğin sağlaması gerekmektedir. Bebekte veya annede herhangi bir beklenmedik durum olduğu dönemde sezaryen doğum düşünülür.

 • Bebek 39. haftayı doldurmadan planlı sezaryen yapılmamalıdır.
 • Bebeğin sıkıntılı olduğu durumlarda sezaryen doğum yapılabilir.
 • Devlet hastanelerinde bebeğin sıkıntılı olduğu durumlarda sezaryen olacağı durumlar ise;
  • Doğum ağrıları başlamadan önce tespit edilen yada doğum sırasında bebekte oluşan sıkıntılar ve belirtiler,
  • Bebeğin doğum yoluna giriş şekli,
  • Bebeğin büyük olması,
  • Bebeğin doğum yolunun kapalı olması,
  • Bebeğin doğumdan önce ayrılarak kanamaya yol açması halinde sezaryen doğum gerçekleştirilir.
 • Anneye bağlı olarak devlet hastanesi sezaryen şartları ise;
  • Rahim ile ilgili ameliyat geçirenler,
  • Kalça kemiklerinin dar olması,
  • Genital bölgede uçuk, enfeksiyon olması,
  • Anneye ait olan bazı sistematik hastalıklar,
  • Normal doğumun gerçekleşmemesi ve doğum süresinin uzaması,
  • Doğumda anne yada bebekte saptanan belirli rahatsızlıklar.

Yukarıda sayılan nedenler olduğu durumlarda sezaryen yapılması gereklidir. Devlet hastaneleri veya özel hastanelerde bu şartları taşıyorsanız sezaryen olabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sezaryen Yapılıyor mu?

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar uyarınca sezaryen doğum yapmak isteğe bağlı veya keyfi bir tercih değildir. Devlet hastanelerinde doğum yapacaksanız normal doğum ile bebeğe veya annesine bir zarar gelecekse, riskli bir durum varsa, anne adayının yüksek derecede korkusu bulunuyorsa bu gibi anormal, riskli durumlarda anne sezaryene alınır.

Anneler adayları 3 farklı şekilde sağlıklı, müdahale olmadan beklenen normal, Epidural yolla anestezi altında yapılan medikalize, Planlı ve gereken zorunlu hallerde yapılan sezaryen ameliyatı ile doğum yapmaktadır. Bunun dışında normal doğumunuza suda yapmak isteyenler, bu şekilde doğum yapanların yorumlarına göre daha rahat hareket ettikleri ve daha az acılı olduğu söylenmektedir.

Doğum yapacak olan anneler için devlet doğum parası vermektedir. Hemen doğum parası nasıl alınır, ne kadar? Öğrenebilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası ve Devlet Desteği

Doğumunu devlet hastanelerinde yapmak isteyen anne adayları için herhangi bir muayene ücreti, doğum ücreti gibi tutarları ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ücretsiz bu işlemler dışında sigortasız olanlarda alt limit tarifeleri üzerinden belirli ücretler ödenir. Sezeryan için 700 TL-900 TL arasında rakamlar alınmaktadır.

Devletin verdiği doğum yardımlarına başvuran anneler doğum yardımı başvuru sonuçlarını buradan görebilirler.

Bununla birlikte devlet hastanesi yerine özel hastaneleri tercih ederseniz daha yüklü ücretlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Doğum sigortası, yeni doğan bebekler için sağlık sigortası yaptırdığınızda %40’a varan vergi avantajından yararlanırsınız. Yani özel hastanelere de gittiğinizde %40 daha az maliyetle karşılaşır ve size özel doğum paketlerini seçebilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!