KOSGEB Hibeleri

Diş Teli Kaç Paraya Takılıyor? Diş Teli Fiyatları (TÜM HASTANELER)

Diş Teli Kaç Paraya Takılıyor? Diş Teli Fiyatları (TÜM HASTANELER)

Her yaştan kişiye uygulanabilen diş teli tedavisi özel hastanelerde ne kadara yapılıyor, devlet hastaneleri tel tedavi masraflarını karşılıyor mu 2021 yılında da araştırılan konular arasında yer alıyor. Dişlerinde çarpık, gelişim bozukluğuna bağlı eksiklik, çene darlığı, çene yapısının öne ve arkaya kayması ve çeşitli sağlık sorunları yaşayanlar diş teli takınmak için fiyat araştırması yapmanın yanında özel hastaneler yerine devlet hastanelerinin diş teli takıp takmadığının araştırmasını yapmaktadır. Diş teli tedavisi görmek ve taktırmak isteyenler tarafından araştırılan diş teli takan devlet hastaneleri hangileridir, Devlette diş teli fiyatları 2021 yılında ne kadar oldu, 18 yaş altı ne kadar, İstanbul’ da tel takan devlet hastaneleri iletişim bilgileri, ücretsiz tel takan hastaneler 2021 yılında nerede, tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Devlette Diş Teli Fiyatları 2021

SGK diş teli ücretlerini karşılıyor mu? bilindiği üzere SGK bazı sağlık sorunlarının tedavi masraflarını karşılamaktadır. Sağlık sorunu kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa, sağlık sorunu doğumsal sebeplerle yaşanıyorsa, çene geriliği, dişlerde çapraşıklar ya da çene bozuklukları gibi farklı sağlık sorunları yaşanıyorsa bu durumlarda devlet hastanelerinde tedavilerin masrafları devlet tarafından karşılayacaktır. Ancak SGK tarafından tedavinin karşılanması için hastanın yaşı 18 altında olmalıdır.

18 Yaş Altı Diş Teli Fiyatları

18 yaş altındaki vatandaşların devlet hastanelerinde göreceği tedaviler ücretsiz olacaktır. 18 yaşın üzerinde olan bireylerin diş teli tedavileri devlet tarafından karşılanmamaktadır. 18 yaşın altındakiler hastaların her ne kadar masraflarını devlet karşılasa da tedavi sürecinde kullanılan malzemeler ve ilave donanımlar indirimli olarak sigortadan kesilmek suretiyle tahsil edilecektir.

Devlet Hastanesinden Diş Teli Randevusu Nasıl Alınır?

Devlet hastanelerinden diş teli randevusu MHRS ve Alo 182 hattından alınabilir. MHRS randevu sistemi e-devlet kapsamında sunulan bir merkezi randevu hizmetidir. MHRS’ye giriş yapmak için mhrs.gov.tr adresinde randevu menüsüne tıklamak gerekmektedir.

Diş teli randevusunu MHRS üzerinden alarak her zaman öne geçin.

MHRS üzerinden tedavi alınacak konum, hastane, doktor ve tedavi merkezinin seçerek doktor tercihini belirtmeniz, sonrasında randevu saatinin belirlemeniz ardında kaydet tuşuna basarak girdiğiniz tüm bilgiler randevunuz sisteme kaydedilecektir.

Randevu alanlar Diş teli sırası ne zaman geldiğini merak etmektedir. Bir an önce sıranın gelmesi için randevuları erken dönemlerde almak gereklidir. Devlet hastanelerinden alınan randevular yoğunluktan dolayı daha ileri bir tarihe verilmektedir. Yaşadığınız ile ne kadar kalabalık ise alınacak randevu tarihi de o kadar ileri bir tarihte olacaktır. Kalabalık illere nazaran nüfusu daha az olan bir şehirde yapılacak randevu için beklenen süre 3 ila 6 ay kadar olurken, kalabalık ve nüfusu fazla olan bir şehirde randevu tarihi 1-2 sene sonra alınabilecektir. Yoğunluktan kaynaklanan randevuların ileri tarihlerde alınması sorunlarını yaşayan hastalar, devlet hastanelerinden alacakları doktor raporu ile özel hastanelerde tel taktırabilirler.

SGK sadece 18 yaşın altındaki bireyler için ücret ödemeden diş teli tedavisi sunduğundan 18 yaş üzerinde ki vatandaşlar devlet hastanesi yerine özel hastanelerden randevu almalıdır. Devlet hastanelerinin tedavilerinde ödenecek ücretler tedavi esnasında kullanılacak olan malzemeler ve ilave tedavileri kapsamaktadır. 18 yaşından küçük vatandaşlar Devlet hastanelerinde  SGK aracılığı ile oldukça düşük maliyetlere diş teli tedavisi görebilirler.

Devlet hastanelerinde tedavi olmak isteyenler diş teli randevusu aldıktan sonra sıram ne zaman gelir diye sabırsızlanarak hastanelerde sıra beklememek için özel hastaneleri tercih etmekte ancak fiyatları araştırdığında pahalı gelince yeniden devlet hastanelerinin yolunu tutmaktadır.

Devlet Hastaneleri Diş Teli Takar mı?

Devlet hastanelerinde çene yapısında bozukluk, çarpık ve eksik diş vb. sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar için diş teli takılmaktadır. Yine devlet hastanelerinde; diş dolguları, protez, kanal tedavileri, kaynak, ve diş çekimi v.b her türden diş tedavilerini uygular. Diş teli tedavileri hastanelerin ortodonti ana bilim dalı uğraşan hekimler tarafından yapılacak muayene sonrasında kişiye tel takılıp takılmayacağına da hekimler karar verildikten sonra uygulanmaktadır.

Devlet hastanelerinde hangi bölümler diş teli takar bu sorunun yanıtı ise;

  • Çene tedavileri için Ortodonti bölümleri,
  • Devlete bağlı diş hastaneleri,
  • Diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri,
  • Devlet üniversite hastanelerinin diş hekimliği bölümleri,
  • Devlet ağız ve diş sağlığı merkezleri,
  • Devlet kliniklerinin diş ve ortodonti bölümleri diş teli tedavisi uygulamaktadır.

Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri İstanbul

Diş teli tedavilerini ücretsiz olarak uygulayan İstanbul’ daki devlet hastanelerinden bazıları şu şekildedir;

Bu hastanelerde genel tedavileri tamamlanmış 18 yaş ve 18 yaşın altındaki hastaların estetik dışı görünüm bozukluğu dışındaki fonksiyonel amaçlı iskeletsel ve dişsel anomalilerin sabit ve hareketli apareyler yardımı ile tedavileri kapsamaktadır. Diğer hastanelerin iletişim bilgileri için tıklayınız.

Devlette Diş Teli Fiyatları 2021

Devlet hastanelerinde uygulanacak tel tedavisi 18 yaş altındakilere ücret ödemeden uygulansa de eksta tedaviler ve malzeme ve donanımlar için ücretlendirme olacaktır. Diş teli fiyatları 2020 yılında 2.500 TL. ila 8.000 TL. aralığında değişiklik göstermekteydi. 2021 yılında ise fiyatlarda ki bu değişiklikler her hastaya uygulanacak tedavi süreci ve yöntemine göre değişiklik gösterir.

2021 yılı için net bir hesaplama verilememiştir.

Diş teli fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliğinin kısaca TDB her yıl açıkladığı asgari ücret tarifesi ( 1. Grup iller ve ilçelerinde uygulanan ücret tarifesi) baz alınarak hesaplanır.

DİŞ TELİ HİZMETİ – FİYATLARI2021 KDV DAHİL(%8) TL
Angle 1. sınıf ortodonti tedavisi2.035,00
Angle 2. sınıf ortodonti tedavisi2.615,00 TL.
Angle 3. sınıf ortodonti tedavisi3.485,00 TL.
Sabit kapanış yükseltici tatbiki115 TL.
Açık kapanış ortodonti tedavisi 3.485,00 TL.
Pekiştirme tedavisi725,00 TL.
Pekiştirme aygıtı (hawley)710,00 TL.
Sabit Pekiştirme Aygıtı (lingual retainer)910,00 TL.
Tek çene için aparey Yapımı (vida hariç)725,00 TL.
Çift çene için aparey Yapımı (frankey-akt vs)1.315,00 TL.
Lingual Ark495,00  TL.
Braket tatbiki (tek diş)235 TL.
Düşen braket tatbiki (tek çene) 220,00 TL.
Düz ark teli tatbiki (tek çene niti teli)240 TL.
Kısa Süreli Ortodontik Tedavii1.165,00TL.
Hızlı maxiller genişletme apareyi1.025,00 TL.

TDB 1.Grup il ve ilçelerde uygulanacak TDB Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi için  ( Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak) tıklayınız.

Adıyaman, Bitlis, Çorum, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Sivas, Şırnak, Tokat, Van, Yozgat illerinde 2. grup il ve ilçelerinde dişhekimlerinin uygulayacakları ağız diş sağlığı muayene ve tedavi
ücret tarifesi için Tıklayınız.

Ücretsiz Diş Teli Takan Hastaneler 2021

Devlet hastanelerinde 18 yaş altındaki bireyler her türden diş tedavileri ücretsiz olarak karşılanmaktadır. 18 ve 18 yaş altındakilere Ücretsiz diş teli takan hastaneler yazımızda İstanbul, Ankara, İzmir Bursa, Adana illerinde ücretsiz diş teli takan hastaneleri görebilirsiniz. 18 yaş üzerinde olan vatandaşlar ise özel hastaneler ve kliniklerde diş teli tedavisi randevusu alarak yukarıdaki tablodaki gibi KDV fiyatlar üzerinden belirlenen tel tedavi ücretlerini kendileri karşılayarak tedavi görebilirler.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!