KOSGEB Kredisi

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? 2020 (Hesaplama)

24.09.2020
Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? 2020 (Hesaplama)

Sigortalı vatandaşlar Devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahiplerdir. Ancak bir çok hasta bu hakkını nasıl kullanacağını tam olarak bilmiyor. Bizler de bu sistemden nasıl yararlanacağını sizler için araştırdık. Numaralı gözlük cam fiyatlarını, SGK anlaşmalı modelleri 2020, gözlük reçetesi kaç gün geçerli, e-Devlet üzerinden sorgulama, SGK ve emekliler için hesaplama, devlet destekli güneş gözlüğü alınır mı, 3 yıldan önce gözlük camı değiştirilir mi, elektronik reçete süresi için tüm bilgileri araştırdık.

Devlet Desteği ile Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemeleri yaparak muayene olabilecek hakka sahip olmak için bir o kadar çalışması gerekiyor. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alarak tedavi olabiliyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor tarafından gözlük yazılırsa, gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz. Ancak bu ödemeler için SGK 3 yılda 1 defaya mahsus olarak çerçeve katkısında bulunur. Detaylı bilgi için SGK anlaşmalı gözlük modelleri ve ücretlerini inceleyelim.

SGK Anlaşmalı Gözlük Modelleri

SGK kapsamında gözlük yardım bedellerinin uzak ve yakın çerçeveli olmak üzere 3 yılda yalnız 1 kez olmak üzere olarak araştırdık.

 • Uzak Çerçeve Bedeli: 37,80 TL.
 • Yakın Çerçeve Bedeli: 37,80 TL.
 • Bunların yanı sıra gözlük çerçevesi alan kişi yerli üretim bir çerçeve seçer ise SGK’ nın ödediği tutar: 43.20,00 TL. olacaktır.

Camlar için ise diyoptri değerlerine göre farklı fiyatlar ödenmektedir. SGK’ nın en sık ödediği cam ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • 10.97,00 TL.
 • 12.07,00 TL.
 • 15.37,00 TL.
 • 16,47,00 TL. arasında değişiklik göstermektedir.

SGK her hastasına 3 yıl da 1 defaya mahsus olmak şartı ile 37.80,00 TL. veya 43.20,00 TL. çerçeve alabilmesi için katkıda bulunur.

Numaralı Gözlük Nasıl Alınır?

Numaralı gözlük almak için ilk olarak doktor raporunuzun olması gerekmektedir. Doktorunuz tarafından verilen reçete ile gözlükçü veya optiklerden numaralı gözlüğünüzü alabilirsiniz. Verilen reçetede, çerçeve ve camın alım ve kullanım süreleri vardır. Bu süreler bitmeden ve dolmadan değişim yapamazsınız. Reçete tarihini geçirdiğinizde de ücret ödemek veya tekrar reçete yazdırmak zorunda kalabilirsiniz.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları Ne Kadar? 2020

Gözlük Camı Fiyatları

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları Ne Kadar? 2020

Muayene giden kişinin reçete de yazılan gözlüklerde devlet katkı payı desteği vermektedir. Ancak size uygun olan model için bu geçerlidir. Uygun görülen gözlük dışında herhangi bir model seçerseniz bu durum değişiklik gösterir. Gözlük alırken en önemli kararlardan biri de camıdır. Genel olarak bilmediğimiz için bize önerilen camı alıyoruz. Ancak cam alımında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır;

 • Sert kaplama,
 • Toz itici filtre (antistatik kaplama),
 • Güneş koyulaşan filtreler (kolormatik camlar),
 • Antirefle kaplama
 • Su itici filtre (hidrofobik kaplama)

Camlar için ise kırılma gücü değerlerine göre fiyat farkı ödenmektedir.

Camlar içinse diyoptri değerleri göre farklı fiyatlar ödemektedir. SGK‘ nın en sık ödediği cam ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

 • 10.97,00 TL.
 • 12.07,00 TL.
 • 15.37,00 TL.
 • 16.47,00 TL.

Camların filtre ve inceltme özelliklerinin aynı olmasına rağmen farklı fiyatlarda satılmaktadır. Bunun nedeni gözlükçü ve optisyenlere göre değişiklik gösterir. Bunların sebebi ise kalite, optik mağaza karı, camın markasına ve diğer etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Numaralı Gözlük Fiyatları 2020

Bir çok optik mağazalarında numaralı gözlük fiyatları değişiklik gösterebilir. Genel olarak, her firma ve internet üzerinde değişiklik gösterebilir. Örneğin; bir mağazada 65 TL. olan bir numaralı gözlük internet üzerinde 50 TL. olabiliyor. Veya bir mağazada 100 TL. iken diğer bir optikte 75 TL. olabiliyor. Bu durum her optik mağazasına göre değişiklik gösterir. Sizlerde detaylı bilgi için size en yakın mağazadan veya buradan bilgi alabilirsiniz.

Gözlük Camı Fiyatları

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlüklerin belli bir kısmını karşılamaktadır. Yapılan zamlar ile beraber 2020 yılı gözlük camı fiyatları da değişmiştir. Bu fiyatlar cam numarasına göre 6 TL. ve 20 TL. arasında değişiklik göstermektedir. Çerçeve fiyatı ise yapılan çerçeve tercihine göre değişiklik göstermektedir.

SGK Gözlük Modelleri

SGK’nın karşıladığı gözlük modellerini erkek ve kadın olarak araştırdık.

 • Red Room RR254 c11 Bayan Gözlüğü: 0,00 TL.
 • Re Room RR20 Bayan Gözlüğü: 0,00 TL.
 • Red Room RR2016 c11 Bayan Gözlük: 0,00 TL.
 • Red Room RR0070 c11 Bayan Gölük: ücretsiz.
 • Point Plus 335 c64 Kırılmaz Bayan Gözlük: 0,00 TL.
 • Eyes Option AB820 R2 Erkek Gözlüğü: 0,00 TL.
 • Eyes Option CD546 R10 Erkek Gözlük: 0,00 TL.
 • Point Plus 121 c03 Kırılmaz Erkek Gözlüğü.: ücretsiz

SGK Gözlük Çerçeve Model ve Hesaplamaları

Sgk çalışanı ve emekliler için gözlük çerçeve modeli hesaplamasına göz atalım.

 • SGK çalışanı için hesaplama 

2.00 miyop bir hasta için çift cam ücreti: 10,97 TL. ödenir. Uzak çerçevesi ve camları için sgk’lı bir kişi, 37,80 TL. + 10,97 TL. = 48,77 TL. bir ödeme yapar ve %20 katılım payı rakamdan düşülür. Bu durumda ise toplamda 39,02 TL. ödeyerek gözlüğüne ulaşabilir.

Tek fark eden şey katılım payı %10’dur. Bu pay kişinin maşından kesilir. SGK emeklisi bir vatandaş için uzak çerçevesi ve camları için 37,80 TL. + 10,97 TL. = 48,77 TL. ödeme yapar ancak bu ödemeden %10 katkı payı kesildiğinde bu fiyat 43,89 TL. olarak kesintiye uğrar. SGK her vatandaşına gözlük çerçevesi ve cam vermez. Tümünü karşılamaz ancak şöyle açıklarsak; 200 TL. olan gözlük veya çerçevesini yardımıyla 150 TL.’ ye alabilirsiniz. Bu yardımı 3 yılda 1 kez yapmaktadır. Bu yardımdan ssk emeklisi bağ-kur emeklisi, emekli sandığında olan herkes yüzde 10 değerinde yardımdan yararlanabilir.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

En çok merak edilen konulardan biride gözlük reçetesinin kaç gün geçerli olduğudur. Sizler için bu konuya değindik. Muayeneden sonra verilen reçetenin geçerlilik süresi özel ve devlet hastanelerinde SGK kapsamında hizmet alan bir vatandaş 10 iş günü içerisinde reçetesindeki gözlüklerini alabilir. Ancak bu süre sonunda reçetesi geçersiz sayılır. Özel hastanelerde reçete geçerlilik süresi ise, SGK bünyesinde olmayan özel reçetenin geçerlilik süresi 1 senedir. SGK bünyesine sahip olan özel reçetelerin ise 4 iş günüdür. Bu süreler içerisinde tüm optiklerden gözlüklerinizi alabilirsiniz.

Devlet Desteği ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?

Geçmiş dönemler de ürün takip yöntemi olmadığından dolayı reçete ile güneş gözlüğü alınabiliyordu. Ancak 2012 de gelen kare kod sistemine 2017 yılında ürün takip sistemi ortaya çıkarak şuan da reçete ile güneş gözlüğü verilmemektedir. Ancak diğer gözlüklere yukarıda anlattığımız gibi sahip olabilirsiniz. 3 yıldan önce gözlük camı değişir mi? birde buna göz atalım.

SGK Gözlük Çerçeve Model ve Hesaplamaları

Devlet Desteği ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?

3 Yıldan Önce Gözlük Camı Değiştirilir mi?

Gözlük camı çerçeveleri 3 yılda 1 kez yardım yapılarak alınır. Ancak 3 yıl geçmeden değiştirmeniz mümkün değildir. Ancak kırma gücü ile ilgili veya göz numaranızın değişmesi halinde cam değişikliği yapılabilir. Bunların dışında isteğe göre olması mümkün değildir. Değiştirmek isteyen vatandaşlar ücretli bir şekilde camını değiştirebilir.

e-Devlet Üzerinden Gözlük Hakkı Sorgulama

e-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan kişilerin kayıtları yapılır. Yeni gözlük sorgulamasının ne zaman olacağı internet üzerinden sorgulanabiliyor. e-Devlet sistemi veya e-imza sistemi ile giriş bilgilerinizi tamamlayarak cam ve çerçeve sorgunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kısa mesaj sistemi ile 5502 numarasına;

 • CAM, T.C., AİLE SIRA NO.

yazarak kısa mesaj gönderebilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Bu sistemler ile cam ve gözlük sorgunuzu, ve değişim tarihlerinizi görebilirsiniz. Son olarak internetten alınan gözlükler için elektronik reçete nedir? anlatalım.

Elektronik Reçete Nedir?

Elektronik reçete süresi 4 iş günü olarak belirlenir. MUDELA sisteminde reçete numarası vererek oluşturduğu reçetelere elektronik reçete veya e-reçete denmektedir. Sayı ve harflerle oluşturulur ve hastalara verilir. Bu kod yardımı ile kağıt reçeteye gerek kalmadan ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? SMS ile sorgulama hakkında bilgi almayı unutmayınız.

SORUN CEVAPLAYALIM
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!